Pytanie o dusze czyśćcowe

Eschatologiczne rozważania na temat tych trzech stanów duszy i przebywania wśród Boga i ludzi przez Niego zbawionych oraz potępionych jak i tych, którzy przechodzą oczyszczenie, by żyć z Bogiem czyści.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Aga1986
Bywalec
Bywalec
Wysłał podziękowań: 21 razy
Otrzymał podziękowań: 14 razy
Pytanie o dusze czyśćcowe

Post autor: Aga1986 » 2020-11-03, 21:28

Ostatnio w związku ze Świętem Zmarłych naszły mnie takie refleksje. To, że my możemy pomóc np modlitwą cierpiącym w czyśćcu ale czy te dusze też mogą dla nas coś wyjednać u Pana Boga? Bo spotkałam się że sprzecznymi opiniami na ten temat. Jeden ksiądz osobiście mi powiedział, że nie mogą. Natomiast w niedzielę oglądając transmisję Mszy św z dnia 1 listopada ksiądz mówił, że te dusze mogą nam pomóc tak jak my im pomagamy. Tak to przynajmniej zrozumiałam, jednak nie jestem do końca pewna czy mówił o Świętych czy ogolnie o zmarłych, w tym duszach czyśćcowych. I moja koleżanka, obecnie gorliwa katoliczka powiedziała mi kiedyś, że te dusze mogą za nasze sprawy życiowe się modlić i powiedziala więcej, że moje nawrócenie też musiało być wymodlone albo przez osobę żyjącą albo właśnie jakąś duszę czyśćcową i że dowiem się tego po śmierci...
A więc jak jest naprawdę?
Kolejna sprawa nad którą myślałam to gdzie po śmierci trafiają dusze dzieci nieochrzczonych? Kiedyś czytałam że są szczęśliwe ale nie oglądają Boga albo nie są dostatecznie blisko Niego( z tego co pamietam). Z drugiej strony myślałam sobie że co ta duszyczka jest winna, że tu za życia nie była ochrzczona, bo rodzice daleko byli od Boga lub jeszcze Go nie poznali... Tak myślałam i zastanawiałam się jak to jest z tymi duszami.
Jeśli odpowiedź na te tematy jest gdzieś na forum to proszę o pokierowanie.

I jeszcze tak na koniec odbiegnę trochę od tematu czy wiara we własną intuicję lub przeczucie jest grzechem?
Ostatnio zmieniony 2020-11-03, 21:33 przez Aga1986, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Ostrzeżenia: 1
Otrzymał podziękowań: 1533 razy

Re: Pytanie o dusze czyśćcowe

Post autor: Andej » 2020-11-03, 22:04

Aga1986 pisze:
2020-11-03, 21:28
czy te dusze też mogą dla nas coś wyjednać u Pana Boga?

I jeszcze tak na koniec odbiegnę trochę od tematu czy wiara we własną intuicję lub przeczucie jest grzechem?
Tak po ludzku, spodziewamy się wdzięczności, ze wyrządzone dobro. Czy ten, komu pomogliśmy awansować do nieba, nie okaże wdzięczności, gdy się tam znajdzie?

Jeśli wiara w intuicję jest silniejsza od wiary w Boga, to prowadzi do grzechu.

Wszystko ci piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ