Nie rozumiem

Eschatologiczne rozważania na temat tych trzech stanów duszy i przebywania wśród Boga i ludzi przez Niego zbawionych oraz potępionych jak i tych, którzy przechodzą oczyszczenie, by żyć z Bogiem czyści.
Awatar użytkownika
pd24
Bywalec
Bywalec
Posty: 154
Rejestracja: 28 mar 2021
Has thanked: 57 times
Been thanked: 13 times

Nie rozumiem

Post autor: pd24 » 2021-04-12, 13:24

Witam. Mam pewien problem w zrozumieniu pewnych rzeczy. Zawsze, gdy czytałam nt. odpuszczenia grzechów, piekła, nieba była mowa o tym, że każdy ma szanse na zbawienie, jeżeli żałuje swoich grzechów, a teraz obejrzałam film księdza Pawlukiewicza (chyba tak się nazywał, jeżeli się mylę to proszę mnie poprawić) i w komentarzu ktoś napisał, że Maryja powiedziała, że większość osób trafia do piekła z powodu grzechów nieczystości. Mógłby mi ktoś to wyjaśnić? Chodzi o to, że te osoby nie żałowały swoich grzechów, umarły z grzechem ciężkim na sumieniu, czy co innego? Nie do końca to rozumiem. Jeżeli ktoś mógłby mi wytłumaczyć, byłabym bardzo wdzięczna.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Nie rozumiem

Post autor: sądzony » 2021-04-12, 13:30

Gratuluję wyboru ks. Pawlukiewicza.
Nie słuchaj tego co ktoś pisze w komentarzu.
Nie bierz sobie do sercanawet to co ja piszę.
Staraj się myśleć sam, a gdy masz problem spójrz na Jezusa Chrystusa.
Zadaj sobie pytanie: "Co On by zrobił, co powiedział, co pomyślał".
Jezus był największym z ludzi
lecz postępował naprawdę bardzo prosto.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

xdiec29
Początkujący
Początkujący
Posty: 55
Rejestracja: 4 cze 2020
Lokalizacja: Południe
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 41 times

Re: Nie rozumiem

Post autor: xdiec29 » 2021-04-12, 14:27

Trzeba powiedzieć jasno, że jeżeli ktoś umiera w stanie grzechu ciężkiego to skazuje się tym samym na potępienie ( grzechy nieczystości to zasadniczo grzechy ciężkie)
Owszem Boże Miłosierdzie jest nieskończone ale trzeba żałować i korzystać z sakramentu pokuty i pojednania (spowiadać się).
Podrawiam.

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Nie rozumiem

Post autor: Zebra » 2021-04-12, 16:36

xdiec29 pisze: 2021-04-12, 14:27 Trzeba powiedzieć jasno, że jeżeli ktoś umiera w stanie grzechu ciężkiego to skazuje się tym samym na potępienie ( grzechy nieczystości to zasadniczo grzechy ciężkie)
Owszem Boże Miłosierdzie jest nieskończone ale trzeba żałować i korzystać z sakramentu pokuty i pojednania (spowiadać się).
Podrawiam.
Ciekawy filmik o tym

Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Awatar użytkownika
pd24
Bywalec
Bywalec
Posty: 154
Rejestracja: 28 mar 2021
Has thanked: 57 times
Been thanked: 13 times

Re: Nie rozumiem

Post autor: pd24 » 2021-04-12, 17:48

Zebra pisze: 2021-04-12, 16:36
xdiec29 pisze: 2021-04-12, 14:27 Trzeba powiedzieć jasno, że jeżeli ktoś umiera w stanie grzechu ciężkiego to skazuje się tym samym na potępienie ( grzechy nieczystości to zasadniczo grzechy ciężkie)
Owszem Boże Miłosierdzie jest nieskończone ale trzeba żałować i korzystać z sakramentu pokuty i pojednania (spowiadać się).
Podrawiam.
Ciekawy filmik o tym

Bardzo lubię słuchać tego księdza, bardzo mądrze mówi. :) Dziękuję za odpowiedz, która jest sprzeczna z poprzednią haha
@};-

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Nie rozumiem

Post autor: Zebra » 2021-04-12, 18:36

Sprzeczna to prawda. Może niech @xdiec29 poda jakieś argumenty swojej wypowiedzi.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Nie rozumiem

Post autor: Andej » 2021-04-12, 20:33

pd24 pisze: 2021-04-12, 13:24 Maryja powiedziała, że większość osób trafia do piekła z powodu grzechów nieczystości.
Można to dwojako rozumieć. Na przykład wyciągając błędny (wg mnie) wniosek, że większość ludzi zostaje potępiona.
Ja to rozumiem w ten sposób: Większość spośród potępionych trafia do piekła z powodu grzechów nieczystości. Wierzę, że niemal wszyscy trafiają do nieba. Choć nie od razu. Wierzę, że dobry Bóg znajduje w każdym z nas jakieś dobro, które staje się podstawą do zbawienia. W rdz 18 jest takie zdanie Odpowiedział Pan: «Nie zniszczę przez wzgląd na tych dziesięciu». Wierzę, że to odnosi się nie tylko do jednego miasta, ale do całej populacji na przestrzeni wieków.
I jeszcze jedno. Jak myślisz, czym jest grzech nieczystości? Czy uważasz, że odnosi się tylko do sfery seksualnej człowieka?
Bo, widzisz, ja uważam, że nieczystym jest ten, na kim ciąży grzech.
xdiec29 pisze: 2021-04-12, 14:27 Trzeba powiedzieć jasno, że jeżeli ktoś umiera w stanie grzechu ciężkiego to skazuje się tym samym na potępienie ( grzechy nieczystości to zasadniczo grzechy ciężkie)
Owszem Boże Miłosierdzie jest nieskończone ale trzeba żałować i korzystać z sakramentu pokuty i pojednania (spowiadać się).
Wydaje mi się, że nie jest tak źle. Że nie wystarczy umierać w stanie grzechu ciężkiego. Aby zasłużyć na potępienie, trzeba konsekwentnie, do ostatniej chwili świadomości (a ta może nastąpić już jakiś czas po śmierci rozumianej jako nieodwołalne przekroczenie bariery życia) odrzucać Boga i Jego miłość. Wierzę głęboko w to, że incydentalny stan grzechu ciężkiego nie kwalifikuje automatycznie do potępienia.
Ponadto, istnieje akt żalu doskonałego. A ten może mieć miejsce już po zakończeniu życia, ostatnią myślą świadomą. A może nawet później?
Nie chcę łagodzić Twojej wypowiedzi, bo trzeba żałować, trzeba korzystać z sakramentu pojednania. Trzeba korzystać z sakramentu Eucharystii zawsze, gdy się ma możliwość. I trzeba natychmiast, bez zwłoki, zrzucać z siebie grzechy ciężkie. Bez odkładania.
Natomiast, niezupełnie masz rację ograniczając Miłosierdzie Boże. Jeśli jest nieskończone, to konsekwencją tego jest wiara w to, że Bóg może każdego zbawić. Może, bo jest wszechmocny. Może, bo w każdym jest jakaś iskierka dobra. I tak, jak w Rdz 18.32 Odpowiedział Pan: «Nie zniszczę przez wzgląd na tych dziesięciu»., przez wzgląd na sprawiedliwych, którzy są wśród nas, może zbawić każdego z nas.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Nie rozumiem

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-04-12, 21:08

@pd24 czy takie same wnioski wyciągasz z wypowiedzi Jezusa:
Mt 7:13-14 "Wchodźcie przez ciasną bramę. Bo szeroka jest brama i przestronna ta droga, która prowadzi do zguby, a wielu jest takich, którzy przez nią wchodzą. (14) Jakże ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do życia, a mało jest takich, którzy ją znajdują!"

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Nie rozumiem

Post autor: Viridiana » 2021-04-13, 08:13

pd24 pisze: 2021-04-12, 13:24 i w komentarzu ktoś napisał, że Maryja powiedziała, że większość osób trafia do piekła z powodu grzechów nieczystości.
Komentarze w Internecie to chyba najmniej wiarygodne źródło informacji w wirtualnym świecie. ;)
Oczywiście wiadomo, że grzechy nieczystości są grzechami o materii ciężkiej i w związku z tym mogą doprowadzić człowieka do piekła, ale wydaje mi się, że nie wiemy, ilu ludzi tam jest właśnie z tego powodu.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
pd24
Bywalec
Bywalec
Posty: 154
Rejestracja: 28 mar 2021
Has thanked: 57 times
Been thanked: 13 times

Re: Nie rozumiem

Post autor: pd24 » 2021-04-13, 11:34

Wiem, że to mało wiarygodne źródło, ale już któryś raz przewija się gdzieś ta historia, dlatego pytam osoby, które lepiej się znają na tym niż ja. :)
@};-

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Nie rozumiem

Post autor: Logan » 2021-04-13, 17:20

Grzech śmiertelny jest - podobnie jak miłość - radykalną możliwością wolności ludzkiej. Pociąga on za sobą utratę miłości i pozbawienie łaski uświęcającej, to znaczy stanu łaski. Jeśli nie zostanie wynagrodzony przez żal i Boże przebaczenie, powoduje wykluczenie z Królestwa Chrystusa i wieczną śmierć w piekle; nasza wolność ma bowiem moc dokonywania wyborów nieodwracalnych, na zawsze. Chociaż możemy sądzić, że jakiś czyn jest w sobie ciężką winą, powinniśmy sąd nad osobami powierzyć sprawiedliwości i miłosierdziu Bożemu.
KKK 1861

Czyż nie wiecie, że niesprawiedliwi nie posiądą królestwa Bożego? Nie łudźcie się! Ani rozpustnicy, ani bałwochwalcy, ani cudzołożnicy, ani rozwięźli, ani mężczyźni współżyjący z sobą, ani złodzieje, ani chciwi, ani pijacy, ani oszczercy, ani zdziercy nie odziedziczą królestwa Bożego 1 Kor 6, 9-10

A jeśliby występny porzucił wszystkie swoje grzechy, które popełniał, a strzegł wszystkich moich ustaw i postępowałby według prawa i sprawiedliwości, żyć będzie, a nie umrze: nie będą mu poczytane wszystkie grzechy, jakie popełnił, lecz będzie żył dzięki sprawiedliwości, z jaką postępował
Pwt 18, 21-22

"Bóg stworzył cię bez ciebie, ale nie zbawia cię bez ciebie" Przyjęcie Jego miłosierdzia wymaga od nas uznania naszych win.
KKK 1847

Bez prawdziwego nawrócenia, które obejmuje wewnętrzny żal, i bez szczerego i mocnego postanowienia poprawy, grzechy zostają „zatrzymane”, jak mówi Jezus, a z Nim Tradycja Starego i Nowego Przymierza[...]
Jeśli Chrystus mówi, że bluźnierstwo przeciw Duchowi Świętemu nie może być odpuszczone ani w tym, ani w przyszłym życiu, to owo „nie-odpuszczenie” związane jest przyczynowo z „nie-pokutą” — to znaczy z radykalną odmową nawrócenia się. Ta zaś oznacza odmowę sięgnięcia do źródeł Odkupienia[...]

Jan Paweł II enc. Dominum Et Vivificantem 42, 46
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
pd24
Bywalec
Bywalec
Posty: 154
Rejestracja: 28 mar 2021
Has thanked: 57 times
Been thanked: 13 times

Re: Nie rozumiem

Post autor: pd24 » 2021-04-14, 11:32

Na prawdę dziękuję za wszystkie odpowiedzi. To niesamowite jak bardzo Pan Bóg nas kocha.
@};-

niepraktykujący

Re: Nie rozumiem

Post autor: niepraktykujący » 2022-01-01, 21:21

pd24 pisze: 2021-04-12, 13:24 Witam. Mam pewien problem w zrozumieniu pewnych rzeczy. Zawsze, gdy czytałam nt. odpuszczenia grzechów, piekła, nieba była mowa o tym, że każdy ma szanse na zbawienie, jeżeli żałuje swoich grzechów, a teraz obejrzałam film księdza Pawlukiewicza (chyba tak się nazywał, jeżeli się mylę to proszę mnie poprawić) i w komentarzu ktoś napisał, że Maryja powiedziała, że większość osób trafia do piekła z powodu grzechów nieczystości. Mógłby mi ktoś to wyjaśnić? Chodzi o to, że te osoby nie żałowały swoich grzechów, umarły z grzechem ciężkim na sumieniu, czy co innego? Nie do końca to rozumiem. Jeżeli ktoś mógłby mi wytłumaczyć, byłabym bardzo wdzięczna.
A to ludzie komentujący filmy na youtube, mają bezpośredni kontakt z Maryją? może już mieszkają w Niebie, i widują Matkę Boską na co dzień?
I wydaje mi sie że uznawanie jakiegoś księdza, za nieomylną wyrocznię, nie jest dobrym pomysłem, chyba powinno sie słuchać nauki Kościoła, a nie wypowiedzi jakiś tam księży.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Nie rozumiem

Post autor: Dezerter » 2022-01-01, 21:39

Akurat ks Pawlukiewicz jest jednym z najmądrzejszych księży jakich możesz spotkać na internecie i w księgarni - jeśli nie znasz to polecam. Z reszta się zgadzam
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

niepraktykujący

Re: Nie rozumiem

Post autor: niepraktykujący » 2022-01-01, 22:58

Dezerter pisze: 2022-01-01, 21:39 Akurat ks Pawlukiewicz jest jednym z najmądrzejszych księży jakich możesz spotkać na internecie i w księgarni - jeśli nie znasz to polecam. Z reszta się zgadzam
No ale chyba Kościół ze swoim nauczaniem jest wyżej niż ksiądz Pawlukiewicz, a skoro jest wyżej, to jaki sens jest sięgać po naukę jakiegoś tam księdza?
Tak samo wszelkie objawienia nie są przymusowe, Kościół tego nie wymaga, można pominąć, i ja większość pomijam.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Niebo, piekło, czyściec”