Czyściec a upływ czasu

Eschatologiczne rozważania na temat tych trzech stanów duszy i przebywania wśród Boga i ludzi przez Niego zbawionych oraz potępionych jak i tych, którzy przechodzą oczyszczenie, by żyć z Bogiem czyści.
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Wyznanie: Katolicyzm
Wysłał podziękowań: 1295 razy
Otrzymał podziękowań: 3041 razy

Re: Czyściec a upływ czasu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-11-14, 11:11

Logan pisze:
2021-11-13, 20:15
Czyściec sam w sobie jest czasowy. Na przykład dany człowiek może w nim przebywać dopóki nie ustaną skutki jego grzechów na ziemi.
Jest taka hipoteza, ale bardzo w nią wątpię.
Albertus pisze:
2021-11-13, 20:20
Albo jedno albo drugie.
Albo czyściec nie trwa w czasie albo jest częścią doczesności.
Nie widzę powodu do takiego stwierdzenia.
"Momentalny " czyściec też trwałby w czasie.
Nie.
Logan pisze:
2021-11-13, 20:33
Poza tym jako stworzenia widzimy w czasie, bez względu na jego nieistnienie poza doczesnością.
Nie. Ponieważ czasoprzestrzeń jest elementem doczesności.
Abstract pisze:
2021-11-13, 21:04
Dlatego, że wszystkie formy opisów, które do nas obecnie trafiają, muszą mieć formę czasową, z przyczyn oczywistych, o których Albertusie w różnych wątkach dyskutujemy już od paru miesięcy. Nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić formy bezczasowej.
Otóż to. Nie mamy nawet odpowiednich pojęć w języku.

Na koniec skomplikuję jeszcze bardziej: święty Tomasz (a i współczesna fizyka...) mówią, że nie tylko czas, ale i przestrzeń są jedynie sposobem postrzegania realnego świata, pewnym ograniczeniem (Tomasz pisze o "okularach").

Dla chcących rozszerzyć, ciekawy artykuł: https://bazhum.muzhp.pl/media//files/Co ... 63-776.pdf

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Super gaduła
Super gaduła
Wysłał podziękowań: 441 razy
Otrzymał podziękowań: 513 razy

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2021-11-14, 12:14

@Marek_Piotrowski wspaniale, że jesteś. Trochę się martwiliśmy. Życzę wszelkich potrzebnych łask i proszę, nie znikaj nam tak zupełnie bez słowa.

Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Wysłał podziękowań: 1295 razy
Otrzymał podziękowań: 3041 razy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-11-15, 08:51

Przepraszam. Byłem na wakacjach (Jordania). Nigdy nie informuję o czymś takim w Internecie, ze względów bezpieczeństwa.

ODPOWIEDZ