Czy z piekła nie ma już odwrotu?

Eschatologiczne rozważania na temat tych trzech stanów duszy i przebywania wśród Boga i ludzi przez Niego zbawionych oraz potępionych jak i tych, którzy przechodzą oczyszczenie, by żyć z Bogiem czyści.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy z piekła nie ma już odwrotu?

Post autor: Andej » 2020-12-05, 17:30

Dzik pisze: 2020-12-05, 11:32 No tak tyle że oni wierzą w tymczasowe piekło które jest do sądu ostatecznego i po sądzie ci za których nie zdążyli się wymodlić idą do tego prawdziwego piekła gdzie nie ma już odwrotu. A czyściec który jest w KK wzioł się niewiadomo z kąd
Nie znam ich na tyle, aby móc przyznać rację lub stwierdzić cos przeciwnego. Wiem, w co wierzę. I to jest dla mnie odniesieniem. Uważam, że to, w co wierzę jest logiczne i spójne.

A czyściec wziął się, przynajmniej z moim przypadku, z konieczności. Tak jak woda w której piorę ciuchy i myję się. Mam świadomość, że jestem brudny od grzechów. Choć regularnie oczyszczam się w akcie pojednania, to jednak nie czuję się na tyle czysty, aby móc, z marszu, wkroczyć na ucztę weselną. Czuję potrzebę solidnej kąpieli i włożenia na siebie szat weselnych. A tego za życia nie zdołam. Dlatego potrzebny mi czyściec. Czyli pralnie, w której mogę wybielić szaty w Krwi Baranka. Czyściec, to taki przedsionek. Jak w domu, do którego przychodzę. W nim zdejmuję zabłocone buty, przemoczony płaszcz, zostawiam parasol, czapkę i rękawiczki. I dopiero w czystych półbutach, białej koszuli wchodzę na salę, gdzie czeka na mnie Gospodarz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
dromax
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 219
Rejestracja: 2 sty 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Czy z piekła nie ma już odwrotu?

Post autor: dromax » 2020-12-06, 18:56

Dzik pisze: 2020-12-05, 11:32
No tak tyle że oni wierzą w tymczasowe piekło które jest do sądu ostatecznego i po sądzie ci za których nie zdążyli się wymodlić idą do tego prawdziwego piekła gdzie nie ma już odwrotu. A czyściec który jest w KK wzioł się niewiadomo z kąd
:arrow: Błędy ortograficzne widzę u ciebie!!!
Kościół głosił istnienie czyśćca już od czasów apostolskich. Jednym ze starożytnych pism, które – według teologów katolickich – zawiera wzmiankę o stanie określanym dziś mianem czyśćca jest „Didache” (I wiek n.e.). Dokument ten nawiązuje do Mt 5,25-26:

Wsadzony do ciemnicy, odpowie za wszystkie swoje czyny i nie wyjdzie stamtąd, aż ostatni grosz zwróci (Mt 1,5).

Katechizm Kościoła Katolickiego streszcza doktrynę o czyśćcu w punktach KKK 1030 i 1031, a o modlitwie za zmarłych w punktach 1032 i 1371.

Dzik
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 430
Rejestracja: 3 kwie 2020
Has thanked: 75 times
Been thanked: 20 times

Re: Czy z piekła nie ma już odwrotu?

Post autor: Dzik » 2020-12-06, 20:37

Tyle że też zauważcie że ja nie powiedziałem że nie wierze w czyściec a powiedziałem jak wierzą w prawosławiu

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy z piekła nie ma już odwrotu?

Post autor: Jozek » 2020-12-06, 20:57

sądzony pisze: 2020-04-06, 22:20 Piekło to życie, póki nie okaże się niebem.
Nie i jeszcze raz nie.
Pieklo jest nie tu, tylko po tamtej stronie.
Cos mi sie widzi ze nie rozumiesz nic, bo z tego co napisales wynika ze Niebo bedziesz mial tu na ziemi za zycia, wiec jesli otrzymasz nagrode za "zaslugi" tu na ziemi, to nie mozesz liczyc na to ze tak samo beda ci liczone po tamtej stronie.
Jesli nagrode odbierzesz tu na ziemi, to tam nie bedziesz mial zadnej. Chyba wiesz co to oznacza.
Ostatnio zmieniony 2020-12-06, 21:00 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czy z piekła nie ma już odwrotu?

Post autor: sądzony » 2020-12-06, 21:04

Jozek pisze: 2020-12-06, 20:57
sądzony pisze: 2020-04-06, 22:20 Piekło to życie, póki nie okaże się niebem.
Nie i jeszcze raz nie.
Pieklo jest nie tu, tylko po tamtej stronie.
Cos mi sie widzi ze nie rozumiesz nic, bo z tego co napisales wynika ze Niebo bedziesz mial tu na ziemi za zycia, wiec jesli otrzymasz nagrode za "zaslugi" tu na ziemi, to nie mozesz liczyc na to ze tak samo beda ci liczone po tamtej stronie.
Jesli nagrode odbierzesz tu na ziemi, to tam nie bedziesz mial zadnej. Chyba wiesz co to oznacza.
A żeś się w przeszłość wczytał.
Masz rację. Nie rozumiem nic.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy z piekła nie ma już odwrotu?

Post autor: Jozek » 2020-12-06, 21:08

Juz ci pisalem ze namieszales sam sobie z tymi azjatyckimi religiami, ktore w Chrzescijanstwie nie maja odzwierciedlenia.
Moze pierw, zanim przyswoich ktorakolwiek Prawde Wiary, odrzucisz pierw to co w azjatyckich wierzeniach ci sie z nia kojazy, lub miesza, to wtedy moze wlasciwie bedziesz rozumial. Innaczej bedziesz w "stanie shizofrenii religijnej".
Przede wszystkim nie rob z siebie kogos kto nic nie rozumie, bo to nawet z daleka wyglada sztucznie.
Ostatnio zmieniony 2020-12-06, 21:25 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Niebo, piekło, czyściec”