Kto stworzył szatana?

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
wybrana

Kto stworzył szatana?

Post autor: wybrana » 2018-04-24, 19:52

Jeżeli szatan to upadły anioł, to czemu jest władcą tego świata? Kto mu tą władzę powierzył? kto mu ją nadał?
Jak rozumieć te cytaty Biblijne?
Biblia Warszawska:
Ewangelia Mateusza;
4:16Lud, pogrążony w mroku, ujrzał światłość wielką, i tym, którzy siedzieli w krainie i cieniu śmierci, rozbłysła jasność.
4:17Odtąd począł Jezus kazać i mówić: Upamiętajcie się, przybliżyło się bowiem Królestwo Niebios.

8:12Synowie Królestwa zaś będą wyrzuceni do ciemności na zewnątrz; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów.

12:25A Jezus, znając ich myśli, rzekł im: Każde królestwo, rozdwojone samo w sobie, pustoszeje, i żadne miasto czy dom, rozdwojony sam w sobie, nie ostoi się.
12:26A jeśli szatan szatana wygania, sam z sobą jest rozdwojony; jakże więc ostoi się królestwo jego?

13:38Rola zaś, to świat, a dobre nasienie, to synowie Królestwa, kąkol zaś, to synowie Złego.
13:39A nieprzyjaciel, który go posiał, to diabeł, a żniwo, to koniec świata, żeńcy zaś, to aniołowie.
13:40Jak tedy zbiera się kąkol i pali w ogniu, tak będzie przy końcu świata.

Ewangelia Jana:
8:43Dlaczego mowy mojej nie pojmujecie? Dlatego, że nie potraficie słuchać słowa mojego.
8:44Ojcem waszym jest diabeł i chcecie postępować według pożądliwości ojca waszego. On był mężobójcą od początku i w prawdzie nie wytrwał, bo w nim nie ma prawdy. Gdy mówi kłamstwo, mówi od siebie, bo jest kłamcą i ojcem kłamstwa.

12:31Teraz odbywa się sąd nad tym światem; teraz władca tego świata będzie wyrzucony.
12:32A gdy Ja będę wywyższony ponad ziemię, wszystkich do siebie pociągnę.

14:30Już wiele nie będę mówił z wami, nadchodzi bowiem władca świata, ale nie ma on nic do mnie;

15:18Jeśli świat was nienawidzi, wiedzcie, że mnie wpierw niż was znienawidził.
15:19Gdybyście byli ze świata, świat miłowałby to, co jest jego; że jednak ze świata nie jesteście, ale Ja was wybrałem ze świata, dlatego was świat nienawidzi.

7:14Ja dałem im słowo twoje, a świat ich znienawidził, ponieważ nie są ze świata, jak Ja nie jestem ze świata.
17:15Nie proszę, abyś ich wziął ze świata, lecz abyś ich zachował od złego.

Te przedstawione cytaty świadczą o walce dobra ze złem.
Skoro Bóg stworzył by anioła,który mu się sprzeciwił, to obdarzył by szatana taką mocą, że byłby on władcą tego świata? W jakim celu by to zrobił, czy po to, by z nim walczyć?

Czy koncepcja religii zaratusztrianizmu, nie wydaje pewne przesłanki innej prawdy działania złego ducha.
Judaizm wszak dużo czerpał z tej religii.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zaratusztrianizm

Jakie jest wasze zdanie?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kto stworzył szatana?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-04-24, 20:30

Czy koncepcja religii zaratusztrianizmu, nie wydaje pewne przesłanki innej prawdy działania złego ducha.
Judaizm wszak dużo czerpał z tej religii.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zaratusztrianizm

Jakie jest wasze zdanie?
Że kolportujesz bzdury.

wybrana

Re: Kto stworzył szatana?

Post autor: wybrana » 2018-04-26, 07:59

Marek_Piotrowski pisze: 2018-04-24, 20:30
Czy koncepcja religii zaratusztrianizmu, nie wydaje pewne przesłanki innej prawdy działania złego ducha.
Judaizm wszak dużo czerpał z tej religii.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zaratusztrianizm

Jakie jest wasze zdanie?
Że kolportujesz bzdury.
Póki jest życie jest dobro i zło.
Dobro - to Bóg i wszystko co stworzył. Zło - to szatan, który pragnie zniszczyć to, co dobre. Tak jak nauczał Jezus - złodziej wkrada się nocą, by zasiać kąkol. Nie znamy pochodzenia Boga, jak również pochodzenia szatana. Możemy tworzyć różne wyobrażenia, ale tej tajemnicy nikt nie jest wstanie zgłębić. Królestwo Boże jest w niebie, bo tam dusze należą do Boga. Królestwo szatana jest na ziemi, bo tu większość duch jest w jego władaniu. Nikt mu tej władzy nie nadał, on sam poprzez zwiedzenie dusz je przejął.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kto stworzył szatana?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-04-26, 09:15

Z katolicyzmu do jakichś dziwnych sekt "chrześcijańskawych", z nich do religii, w ktorej papieżem jesteś sama dla siebie, teraz zaratusztrianizm... co będzie następne?
I wszystko z niezachwianą pewnością.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Kto stworzył szatana?

Post autor: Andej » 2018-04-26, 10:09

wybrana pisze: 2018-04-26, 07:59... Nie znamy ... pochodzenia szatana. ...
"Jeżeli szatan to upadły anioł" to znaczy, że znamy pochodzenie. Wszak zacytowałem Twoje słowa. Sama sobie przeczysz?

Wiemy, że wszystko co stworzył Bóg było dobre. Podkreślam "było".
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

wybrana

Re: Kto stworzył szatana?

Post autor: wybrana » 2018-04-26, 10:20

Andej pisze: 2018-04-26, 10:09

Wiemy, że wszystko co stworzył Bóg było dobre. Podkreślam "było".
Podkreślam.
Było i jest dobre.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kto stworzył szatana?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-04-26, 11:24

Czyli szatan jest dobry?

wybrana

Re: Kto stworzył szatana?

Post autor: wybrana » 2018-04-26, 17:16

Marek_Piotrowski pisze: 2018-04-26, 11:24 Czyli szatan jest dobry?
Bóg nie stworzył szatana, ani zła.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kto stworzył szatana?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-04-26, 18:37

Zależy co rozumiesz przez "Bóg nie stworzył szatana".
Jeśli to, że nie stworzył osoby, którą znamy pod nazwą "szatan" to nieprawda.
Jeśli zaś to, że nie stworzył go jako szatana, lecz stworzył osobę, która potem stała się szatanem, to prawda - tyle że banał, rzecz oczywista.
Ostatnio zmieniony 2018-04-26, 18:38 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Kto stworzył szatana?

Post autor: Dezerter » 2018-04-27, 23:36

wybrana pisze: 2018-04-24, 19:52 Jeżeli szatan to upadły anioł, to czemu jest władcą tego świata? Kto mu tą władzę powierzył? kto mu ją nadał?
Jak rozumieć te cytaty Biblijne?
Biblia Warszawska:
Ewangelia Mateusza;
4:16Lud, pogrążony w mroku, ujrzał światłość wielką, i tym, którzy siedzieli w krainie i cieniu śmierci, rozbłysła jasność.
4:17Odtąd począł Jezus kazać i mówić: Upamiętajcie się, przybliżyło się bowiem Królestwo Niebios.

8:12Synowie Królestwa zaś będą wyrzuceni do ciemności na zewnątrz; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów.

12:25A Jezus, znając ich myśli, rzekł im: Każde królestwo, rozdwojone samo w sobie, pustoszeje, i żadne miasto czy dom, rozdwojony sam w sobie, nie ostoi się.
12:26A jeśli szatan szatana wygania, sam z sobą jest rozdwojony; jakże więc ostoi się królestwo jego?

13:38Rola zaś, to świat, a dobre nasienie, to synowie Królestwa, kąkol zaś, to synowie Złego.
13:39A nieprzyjaciel, który go posiał, to diabeł, a żniwo, to koniec świata, żeńcy zaś, to aniołowie.
13:40Jak tedy zbiera się kąkol i pali w ogniu, tak będzie przy końcu świata.

Ewangelia Jana:
8:43Dlaczego mowy mojej nie pojmujecie? Dlatego, że nie potraficie słuchać słowa mojego.
8:44Ojcem waszym jest diabeł i chcecie postępować według pożądliwości ojca waszego. On był mężobójcą od początku i w prawdzie nie wytrwał, bo w nim nie ma prawdy. Gdy mówi kłamstwo, mówi od siebie, bo jest kłamcą i ojcem kłamstwa.

12:31Teraz odbywa się sąd nad tym światem; teraz władca tego świata będzie wyrzucony.
12:32A gdy Ja będę wywyższony ponad ziemię, wszystkich do siebie pociągnę.

14:30Już wiele nie będę mówił z wami, nadchodzi bowiem władca świata, ale nie ma on nic do mnie;

15:18Jeśli świat was nienawidzi, wiedzcie, że mnie wpierw niż was znienawidził.
15:19Gdybyście byli ze świata, świat miłowałby to, co jest jego; że jednak ze świata nie jesteście, ale Ja was wybrałem ze świata, dlatego was świat nienawidzi.

7:14Ja dałem im słowo twoje, a świat ich znienawidził, ponieważ nie są ze świata, jak Ja nie jestem ze świata.
17:15Nie proszę, abyś ich wziął ze świata, lecz abyś ich zachował od złego.

Te przedstawione cytaty świadczą o walce dobra ze złem.
Skoro Bóg stworzył by anioła,który mu się sprzeciwił, to obdarzył by szatana taką mocą, że byłby on władcą tego świata? W jakim celu by to zrobił, czy po to, by z nim walczyć?

Czy koncepcja religii zaratusztrianizmu, nie wydaje pewne przesłanki innej prawdy działania złego ducha.
Judaizm wszak dużo czerpał z tej religii.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zaratusztrianizm

Jakie jest wasze zdanie?
Szatan jest rzeczywiście w Biblii nazywany " władcą tego świata", ale nie jest z nominacji Boga, ale jest władcą z uzurpacji. Bóg dopuszcza działanie szatana, ale jest to czasowe i z góry znamy koniec szatana - klęska i może ognia nieugaszone.
Był czas gdy szatan był wspaniałym i pięknym aniołem
Po buncie stał się przeciwnikiem człowieka i anty Chrystem i tyle jego władzy na świecie, ilu ludzi zwiódł i namówił do grzechu, do przyłączenia się do buntu przeciwko Bogu.

Judaizm był bardzo daleki od czynienia z Szatana przeciwnika Boga, czy nawet władcy tego świata, a już baaardzo daleko od stawiania Szatana na równi z Bogiem :!: To są fakty!
Szatan jest w ST tylko przeciwnikiem człowieka a nie Boga.

Dopiero w NT jest nazwany władca tego świata - i taka jest rzeczywistość jeśli myślimy o Ziemi. Poza Ludem Bożym tworzącym, Królestwo Boże i jakichś innych dobrych ludzi, pozostali , w tym, wielu przywódców politycznych, gospodarczych, twórców kultury są pod wpływem szatana.
Trwa walka duchowa i trzeba mieć tą świadomość

Zaratustrianizm jest podobny bardziej do chrześcijaństwa niż judaizmu - dla mnie to świadectwo działania Ducha Świętego i jego siania ziaren Prawdy w innych religiach. Spotkałem ich wiele w wielu, prawie w każdej jaką poznałem. Poznałem i dlatego nie mam wątpliwości w jakiej jest tej Prawdy najwięcej.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

wybrana

Re: Kto stworzył szatana?

Post autor: wybrana » 2018-04-28, 19:58

Póki jest życie jest dobro i zło.
Dobro - to Bóg i wszystko co stworzył. Zło - to szatan, który pragnie zniszczyć to, co dobre. Tak jak nauczał Jezus - złodziej wkrada się nocą, by zasiać kąkol. Nie znamy pochodzenia Boga, jak również pochodzenia szatana. Możemy tworzyć różne wyobrażenia, ale tej tajemnicy nikt nie jest wstanie zgłębić. Królestwo Boże jest w niebie, bo tam dusze należą do Boga. Królestwo szatana jest na ziemi, bo tu większość duch jest w jego władaniu. Nikt mu tej władzy nie nadał, on sam poprzez zwiedzenie dusz- je przejął.
Ostatnio zmieniony 2018-04-28, 19:59 przez wybrana, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kto stworzył szatana?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-04-28, 20:38

Napisałaś tak zgrabnie, żeby nic z tego nie wynikało.
Trudno więc zaprzeczyć albo potwierdzić.
Jedyne co rzuca się w oczy to ludowe, "terytorialne" rozumienie piekła i nieba.

wybrana

Re: Kto stworzył szatana?

Post autor: wybrana » 2018-04-28, 21:41

Marek_Piotrowski pisze: 2018-04-28, 20:38
Jedyne co rzuca się w oczy to ludowe, "terytorialne" rozumienie piekła i nieba.
A tak dokładnie, co masz na myśli?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kto stworzył szatana?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-04-28, 22:05

To, że Niebo to relacja z Bogiem, piekło wręcz przeciwnie.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Kto stworzył szatana?

Post autor: Dezerter » 2018-04-30, 00:30

wybrana pisze: 2018-04-28, 19:58 Królestwo Boże jest w niebie, bo tam dusze należą do Boga. Królestwo szatana jest na ziemi, bo tu większość dusz jest w jego władaniu. Nikt mu tej władzy nie nadał, on sam poprzez zwiedzenie dusz- je przejął.
Nie zgodzę się do końca z Królestwem Bożym, bo jest ono również w nas i pośród nas - jak mówi Pismo, na tyle na ile żyjemy z Bogiem i z nim współdziałamy w tworzeniu Królestwa tu na Ziemi
a że wielu nie współdziała i nie buduje Królestwa Bożego tu na Ziemi - to jest jak jest. Można oddać takie np. więzienia Szatanowi, a można organizować kolejny Kurs Alfa (już 2 spotkania!) gdzie w tym mrocznym miejscu wielbi się Boga i tworzy przestrzeń modlitwy, która zmienia to miejsce na skutek walki duchowej. Taką walkę można prowadzić na różne sposoby w rożnych miejscach, poszerzając granice Królestwa Bożego. Forum zChrystusem.pl jest częścią takiej walki i częścią Królestwa Bożego, ja osobiście czuje się poddanym tego Królestwa, bo Jezus jest moim Panem, przestrzegam jego Prawa (staram się B-) ).
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ