Pytanie o dusze czyśćcowe

Eschatologiczne rozważania na temat tych trzech stanów duszy i przebywania wśród Boga i ludzi przez Niego zbawionych oraz potępionych jak i tych, którzy przechodzą oczyszczenie, by żyć z Bogiem czyści.
Aga1986
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 25 mar 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 74 times
Been thanked: 39 times

Pytanie o dusze czyśćcowe

Post autor: Aga1986 » 2020-11-03, 21:28

Ostatnio w związku ze Świętem Zmarłych naszły mnie takie refleksje. To, że my możemy pomóc np modlitwą cierpiącym w czyśćcu ale czy te dusze też mogą dla nas coś wyjednać u Pana Boga? Bo spotkałam się że sprzecznymi opiniami na ten temat. Jeden ksiądz osobiście mi powiedział, że nie mogą. Natomiast w niedzielę oglądając transmisję Mszy św z dnia 1 listopada ksiądz mówił, że te dusze mogą nam pomóc tak jak my im pomagamy. Tak to przynajmniej zrozumiałam, jednak nie jestem do końca pewna czy mówił o Świętych czy ogolnie o zmarłych, w tym duszach czyśćcowych. I moja koleżanka, obecnie gorliwa katoliczka powiedziała mi kiedyś, że te dusze mogą za nasze sprawy życiowe się modlić i powiedziala więcej, że moje nawrócenie też musiało być wymodlone albo przez osobę żyjącą albo właśnie jakąś duszę czyśćcową i że dowiem się tego po śmierci...
A więc jak jest naprawdę?
Kolejna sprawa nad którą myślałam to gdzie po śmierci trafiają dusze dzieci nieochrzczonych? Kiedyś czytałam że są szczęśliwe ale nie oglądają Boga albo nie są dostatecznie blisko Niego( z tego co pamietam). Z drugiej strony myślałam sobie że co ta duszyczka jest winna, że tu za życia nie była ochrzczona, bo rodzice daleko byli od Boga lub jeszcze Go nie poznali... Tak myślałam i zastanawiałam się jak to jest z tymi duszami.
Jeśli odpowiedź na te tematy jest gdzieś na forum to proszę o pokierowanie.

I jeszcze tak na koniec odbiegnę trochę od tematu czy wiara we własną intuicję lub przeczucie jest grzechem?
Ostatnio zmieniony 2020-11-03, 21:33 przez Aga1986, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Pytanie o dusze czyśćcowe

Post autor: Andej » 2020-11-03, 22:04

Aga1986 pisze: 2020-11-03, 21:28 czy te dusze też mogą dla nas coś wyjednać u Pana Boga?

I jeszcze tak na koniec odbiegnę trochę od tematu czy wiara we własną intuicję lub przeczucie jest grzechem?
Tak po ludzku, spodziewamy się wdzięczności, ze wyrządzone dobro. Czy ten, komu pomogliśmy awansować do nieba, nie okaże wdzięczności, gdy się tam znajdzie?

Jeśli wiara w intuicję jest silniejsza od wiary w Boga, to prowadzi do grzechu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2414
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1002 times
Been thanked: 913 times

Re: Pytanie o dusze czyśćcowe

Post autor: Susanna » 2021-06-19, 11:16

Aga1986 pisze: 2020-11-03, 21:28 Ostatnio w związku ze Świętem Zmarłych naszły mnie takie refleksje. To, że my możemy pomóc np modlitwą cierpiącym w czyśćcu ale czy te dusze też mogą dla nas coś wyjednać u Pana Boga? Bo spotkałam się że sprzecznymi opiniami na ten temat. Jeden ksiądz osobiście mi powiedział, że nie mogą. Natomiast w niedzielę oglądając transmisję Mszy św z dnia 1 listopada ksiądz mówił, że te dusze mogą nam pomóc tak jak my im pomagamy. Tak to przynajmniej zrozumiałam, jednak nie jestem do końca pewna czy mówił o Świętych czy ogolnie o zmarłych, w tym duszach czyśćcowych. I moja koleżanka, obecnie gorliwa katoliczka powiedziała mi kiedyś, że te dusze mogą za nasze sprawy życiowe się modlić i powiedziala więcej, że moje nawrócenie też musiało być wymodlone albo przez osobę żyjącą albo właśnie jakąś duszę czyśćcową i że dowiem się tego po śmierci...
A więc jak jest naprawdę?
Kolejna sprawa nad którą myślałam to gdzie po śmierci trafiają dusze dzieci nieochrzczonych? Kiedyś czytałam że są szczęśliwe ale nie oglądają Boga albo nie są dostatecznie blisko Niego( z tego co pamietam). Z drugiej strony myślałam sobie że co ta duszyczka jest winna, że tu za życia nie była ochrzczona, bo rodzice daleko byli od Boga lub jeszcze Go nie poznali... Tak myślałam i zastanawiałam się jak to jest z tymi duszami.
Jeśli odpowiedź na te tematy jest gdzieś na forum to proszę o pokierowanie.

I jeszcze tak na koniec odbiegnę trochę od tematu czy wiara we własną intuicję lub przeczucie jest grzechem?
Pragnę przytoczyć kilka zdań mimo że wątek już trochę stary na temat czy można modlić się do dusz czyśćcowych...
"Katarzyna Emmerich mówi: To, co ktoś dla dusz czyśćcowych czyni, czy modli się za nie, czy ofiaruje cierpienie, zaraz mu to wychodzi na korzyść i wtedy one są bardzo zadowolone, szczęśliwe i wdzięczne. Kiedy za nie ofiaruję moje cierpienie, wtedy one modlą się za mnie"

"Święty proboszcz z Ars także mówi: O, gdyby wiedziano, jak wielką moc posiadają te dusze nad Sercem Bożym i jakie łaski można za ich wstawiennictwem uzyskać, nie byłyby tak bardzo opuszczone. Kiedy uprosić chcemy u Boga prawdziwy żal za nasze grzechy, zwróćmy się do dusz czyśćcowych, które od tak wielu lat żałują za swe grzechy w płomieniach ognia czyśćcowego. Trzeba się dużo za nie modlić, aby i one modliły się dużo za nas."


" Św. Katarzyna z Bolonii (zm. 1463) wyjaśnia: Często to, co przez Świętych w Niebie uzyskać nie mogłam, otrzymałam natychmiast, kiedy zwróciłam się do dusz w Czyśćcu. Przyczyną tego – podaje Anna Maria Lindmayr – nie jest to, że nas dusze czyśćcowe wysłuchały, ale to, że Bóg nas wysłuchał ze względu na Jego Miłość do tych biednych dusz, które Bóg bardzo kocha"
Ostatnio zmieniony 2021-06-19, 11:17 przez Susanna, łącznie zmieniany 1 raz.
"Uschła winna latorośl
i zwiędło drzewo figowe,
drzewo granatowe i palma daktylowa, i jabłoń -
wszystkie drzewa polne uschły.
I zniknęła radość spośród synów ludzkich."
Ks. Joela

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Pytanie o dusze czyśćcowe

Post autor: Zebra » 2021-06-19, 13:46

Dla mnie ważna jest modlitwa za duszę w czyścu i ofiarowanie za nie swojego cierpienia, mszy, modlitwy itd. Przyznam, że modlitwa do dusz w czyścu (zamiast za nich) trochę mnie nie przekonuje... Myślę, że najważniejsze to modlić się za nich.
A dusze gdy wyjdą z czyśca i staną się świętymi w niebie, pewnie będą się modlić za nas i wstawiać się za nami :)
Tak naprawdę chyba nie wiemy czy święci modlą się za nas tylko kiedy o to prosimy czy tak "sami z siebie" też.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Awatar użytkownika
Fankis
Bywalec
Bywalec
Posty: 132
Rejestracja: 21 maja 2021
Lokalizacja: Brenna
Wyznanie: Chrześcijanin
Been thanked: 3 times

Re: Pytanie o dusze czyśćcowe

Post autor: Fankis » 2021-07-08, 14:00

Kolejna sprawa nad którą myślałam to gdzie po śmierci trafiają dusze dzieci nieochrzczonych? Kiedyś czytałam że są szczęśliwe ale nie oglądają Boga albo nie są dostatecznie blisko Niego( z tego co pamietam). Z drugiej strony myślałam sobie że co ta duszyczka jest winna, że tu za życia nie była ochrzczona, bo rodzice daleko byli od Boga lub jeszcze Go nie poznali... Tak myślałam i zastanawiałam się jak to jest z tymi duszami.
Cześć Aga.Sam chrzest nie zbawia,jeżeli ktoś uwierzy i świadomie da się ochrzcić wyraża to (ten chrzest)jego wiarę z tym ze utożsamia się ze Zmartwychwstaniem Pana Jezusa Chrystusa.Tak jak małżeństwo, też jest slub,wesele itd by pokazać swiatu...halo..yu jest mój mąż:)Małe dzieci mimo ze urodziły sie w grzesznym ciele,nie uczyniły nic złego świadomie, więc są obmyci krwią Pana Jezusa,więc bedą zbawione.

Dodano po 3 minutach 32 sekundach:
Zebra pisze: 2021-06-19, 13:46 Dla mnie ważna jest modlitwa za duszę w czyścu i ofiarowanie za nie swojego cierpienia, mszy, modlitwy itd. Przyznam, że modlitwa do dusz w czyścu (zamiast za nich) trochę mnie nie przekonuje... Myślę, że najważniejsze to modlić się za nich.
A dusze gdy wyjdą z czyśca i staną się świętymi w niebie, pewnie będą się modlić za nas i wstawiać się za nami :)
Tak naprawdę chyba nie wiemy czy święci modlą się za nas tylko kiedy o to prosimy czy tak "sami z siebie" też.
zawsze musimy szukać odpowiedzi w Biblii.Cxy Biblia naucza nas o czyśćcu?
Ja wierzę w czyściec, lecz wierzę, że to dzieje się właśnie tu na ziemi i teraz. Ty oczyszczasz swoją własną duszę. „Czyściec” znaczy tyle, co „oczyszczać.” Jeśli widzisz, że robisz coś źle, wyjdź do przodu i oczyść tę rzecz wyznając grzech, płacząc, poszcząc i modląc się.

Dodano po 2 minutach 17 sekundach:
Łk 16:19-31: "Był pewien bogaty człowiek, który ubierał się w purpurę i bisior i wystawnie ucztował każdego dnia. Był też pewien żebrak, imieniem Łazarz, który leżał u jego wrót owrzodziały; Pragnął on nasycić się okruchami, które spadały ze stołu bogacza. Nadto i psy przychodziły i lizały jego wrzody. I umarł żebrak, i został zaniesiony przez aniołów na łono Abrahama. Umarł też bogacz i został pogrzebany. A będąc w piekle i cierpiąc męki, podniósł oczy i ujrzał z daleka Abrahama i Łazarza na jego łonie. Wtedy zawołał: Ojcze Abrahamie, zmiłuj się nade mną i poślij Łazarza, aby umoczył koniec swego palca w wodzie i ochłodził mi język, bo cierpię męki w tym płomieniu. I powiedział Abraham: Synu, wspomnij, że za życia odebrałeś swoje dobro, podobnie jak Łazarz zło. A teraz on doznaje pociechy, a ty cierpisz męki. I oprócz tego wszystkiego między nami a wami jest utwierdzona wielka przepaść, aby ci, którzy chcą stąd przejść do was, nie mogli, ani stamtąd przejść do nas. A on powiedział: Proszę cię więc, ojcze, abyś posłał go do domu mego ojca. Mam bowiem pięciu braci — niech im da świadectwo, żeby i oni nie przyszli na to miejsce męki. Lecz Abraham mu powiedział: Mają Mojżesza i Proroków, niech ich słuchają. A on odpowiedział: Nie, ojcze Abrahamie, lecz jeśli ktoś z umarłych przyjdzie do nich, będą pokutować. I powiedział do niego: Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby ktoś zmartwychwstał, nie uwierzą."

Dodano po 2 minutach 43 sekundach:
Jak widać, nie ma mowy o żadnym czyścu, bogaty człowiek przeszedł odrazu do piekła a Łazarz na łono Abrahama i co więcej, nie było szansy na zmianę.
Ostatnio zmieniony 2021-07-10, 13:06 przez Morkej, łącznie zmieniany 2 razy.
Mat 28:18: "A Jezus przystąpiwszy, rzekł do nich te słowa: Dana mi jest wszelka moc na niebie i na ziemi."

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Pytanie o dusze czyśćcowe

Post autor: Zebra » 2021-07-08, 16:45

Jak widać, nie ma mowy o żadnym czyścu, bogaty człowiek przeszedł odrazu do piekła a Łazarz na łono Abrahama i co więcej, nie było szansy na zmianę.
Jednak jest
2 Mch 12,38-45
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

CMK

Re: Pytanie o dusze czyśćcowe

Post autor: CMK » 2021-07-08, 17:07

jest w Nowym Testamencie o budowaniu ze slomy, drewna, z kamienia .... jako obraz tego, ze choc dziel niektorych ( sloma ) splonie, to oni ocaleja.
Nawiazanie do koncepcji oddania sprawiedliwej kary czyli czysca.
Ps: czysciec to stan, w ktorym sa ludzie juz zbawienii, lecz ktorzy nie odpokutowali swoich zlych czynow jeszcze za swego zycia.
To wazne - do czysca ida tylko zbawieni ( wielu niekatolikow nie ma o tym pojecia i dlatego pozniej w dyskusji glosza jakies dziwne poglady ).

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Pytanie o dusze czyśćcowe

Post autor: Andej » 2021-07-08, 20:58

Czyściec, to nie kara. To wspaniała możliwość dostania się do nieba.
Czyściec jest konsekwencją naszego życia. Z ruchem jednokierunkowym. Tylko do nieba.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Pytanie o dusze czyśćcowe

Post autor: Albertus » 2021-07-08, 21:06

Andej pisze: 2021-07-08, 20:58 Czyściec, to nie kara.
Ów sługa, który poznał wolę swego pana, a nic nie przygotował i nie uczynił zgodnie z jego wolą, otrzyma wielką chłostę. Ten zaś, który nie poznał jego woli, a uczynił coś godnego kary, otrzyma małą chłostę. Komu wiele dano, od tego wiele wymagać się będzie; a komu wiele powierzono, tym więcej od niego żądać będą. (Łk 12,47-48)
Ostatnio zmieniony 2021-07-08, 21:15 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Pytanie o dusze czyśćcowe

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-07-08, 21:11

Jesli interesują Cię fragmenty biblijne mówiące o czyśćcu, zapraszam do tego, co napisałem tu http://analizy.biz/marek1962/czysciec.pdf
Wcześniej - dla lepszego zrozumienia - dobrze jest przeczytać to http://analizy.biz/marek1962/pieklo.pdf
Jeśli idzie o dzieci umierajace bez chrztu sądzimy, że są zachowane u Boga (zbawione). Jest to jednak jedynie opinia Kościoła, anie dogmat, bowiem nie mamy na ten temat "twardego" świadectwa w Objawieniu Bożym.
A Fankis opowiada dyrdymały :)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Pytanie o dusze czyśćcowe

Post autor: Andej » 2021-07-08, 21:14

Albertus pisze: 2021-07-08, 21:06 ...
Czyściec to nie kara, to oczyszczenie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Pytanie o dusze czyśćcowe

Post autor: Albertus » 2021-07-08, 21:33

Andej pisze: 2021-07-08, 21:14
Albertus pisze: 2021-07-08, 21:06 ...
Czyściec to nie kara, to oczyszczenie.
Kara i oczyszczenie. Jedno z drugim nie stoi w żadnej sprzeczności. Wręcz przeciwnie!

Tak jak ojcowskie karanie przez Boga podczas naszego życia w ciele na ziemi służy oczyszczaniu tak też ojcowskie kary dla zbawionych po ich śmierci cielesnej jak najbardziej sprzyjają ich oczyszczeniu.

Czyściec jest między innymi karą doczesną dla zbawionych.
Cała tradycja katolicka o tym mówi.

Ale może przekona cię na przykład to że pisze o tym ksiądz Andrzej Siemieniewski ( teraz biskup) w książce "Między sektą, herezją a Odnową"
Ostatnio zmieniony 2021-07-08, 21:41 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Pytanie o dusze czyśćcowe

Post autor: Andej » 2021-07-08, 22:31

A ja jestem przekonany, że osoby przebywające w czyśćcu - dobrowolnie i z miłości oczyszczają się z grzechów. Że jest to ich świadomy wybór. Spełnianie warunku, aby dostąpić nieba.
Kara to przymus.
A do czyśćca trafiają ci, którzy z miłości do Boga chcą wybielić swe szaty w Krwi Branka.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

CMK

Re: Pytanie o dusze czyśćcowe

Post autor: CMK » 2021-07-09, 00:51

Jak najbardziej tak to mi sie rowniez uklada.

Awatar użytkownika
Fankis
Bywalec
Bywalec
Posty: 132
Rejestracja: 21 maja 2021
Lokalizacja: Brenna
Wyznanie: Chrześcijanin
Been thanked: 3 times

Re: Pytanie o dusze czyśćcowe

Post autor: Fankis » 2021-07-10, 12:45

Zebra pisze: 2021-07-08, 16:45
Jak widać, nie ma mowy o żadnym czyścu, bogaty człowiek przeszedł odrazu do piekła a Łazarz na łono Abrahama i co więcej, nie było szansy na zmianę.
Jednak jest
2 Mch 12,38-45
nie możecie mi opowiadać o czymś takim jak Księga Machabejska. Przy czym oni mogli być w porządku. Albo ta Czwarta Księga Daniela, gdzie rzekomo anioł chwycił go za czuprynę i postawił na ziemi. W Biblii nigdy takie brednie nie miały miejsca. Czy na przykład to: „Jezus z Nazaretu ulepił małego ptaszka z gliny, przymocował mu nogi i powiedział: Fiuu! Leć, mały ptaszku”. To jest niedorzeczność. W Biblii nie ma nic, na czym by to można oprzeć. Ona nie opowiada bajek. Bóg się zatroszczył, aby tłumacze nie dodali do niej takich dogmatów i bzdur. Może ci Machabejscy bracia to byli dobrzy ludzie. Pewnie tak. Nie mówię, że nie. Jednak to nie było biblijne.
Ona jest całkowitym objawieniem Jezusa Chrystusa. „Nic nie może być do niej dodane, ani z niej ujęte”. A gdybyśmy te rzeczy umieścili w niej, to by nie harmonizowało z resztą Pisma. W Biblii jest 66 ksiąg, a ani jedno Słowo nie jest w sprzeczności do innego Słowa.

i to jest straszne i smutne ze ludzie dodali do pisma,a teraz ludzie szczerzy wzorują się na tym i są pogubieni,ale ci co dodali do nich zapłacą za to niestety,szkoda ich dusz:(

kościół musi wrócić z powrotem do Słowa, bo ono jest fundamentem. A jeżeli ktoś polega na jakimś innym fundamencie, to on jest grząskim piaskiem. Tylko na fundamencie Słowa Bóg buduje Swój kościół: na nauce apostołów.
Jeżeli ktoś mówi o czyśćcu i powołuje się na takich jak św. Franciszek i św. Cecylia, która modliła się o pewnych ludzi, by ich wydostać z czyśćca, i przedkładają tego typu autorytety, to nie są biblijne autorytety; są to ludzie, którzy nie mają żadnego autorytetu. Apostołowie mieli biblijny autorytet, a jeżeli to nie zgadza się z nimi, jest to moim zdaniem kłamstwem!
Ostatnio zmieniony 2021-07-10, 13:00 przez Fankis, łącznie zmieniany 3 razy.
Mat 28:18: "A Jezus przystąpiwszy, rzekł do nich te słowa: Dana mi jest wszelka moc na niebie i na ziemi."

ODPOWIEDZ

Wróć do „Niebo, piekło, czyściec”