Jak wygląda czyściec

Eschatologiczne rozważania na temat tych trzech stanów duszy i przebywania wśród Boga i ludzi przez Niego zbawionych oraz potępionych jak i tych, którzy przechodzą oczyszczenie, by żyć z Bogiem czyści.
Uczeń

Jak wygląda czyściec

Post autor: Uczeń » 2021-01-04, 22:51

Proszę nie odbierać mnie źle, mam pytanie do osoby, która wymyśliła czyściec:
Jak on wygląda?
Jak się zakwalifikować do czyśćca?

Uprzedzam, że nigdzie nie sprawdzałem, kto wymyślił czyściec i zakładam, że ta osoba już nie żyje.
Jednak może ktoś coś wie na ten temat.

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Jak wygląda czyściec

Post autor: Logan » 2021-01-04, 22:58

Bóg wymyślił czyściec. KK znajduje jego potwierdzenie w Biblii.

Czyściec jest miejscem dla osób zbawionych, którzy nie wydoskonalili się w miłości do jakiej powołał ich Bóg.
Ostatnio zmieniony 2021-01-04, 23:03 przez Logan, łącznie zmieniany 1 raz.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Dominik

Re: Jak wygląda czyściec

Post autor: Dominik » 2021-01-04, 23:27

Zbanowalem Ucznia.
Brak chęci do umacniania się w wierze katolickiej, a tylko protestanckie propagandy po raz N-ty.
Ostatnio zmieniony 2021-01-05, 10:21 przez Dominik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Jak wygląda czyściec

Post autor: Dezerter » 2021-01-04, 23:29

Uczeń pisze: 2021-01-04, 22:51 Proszę nie odbierać mnie źle, mam pytanie do osoby, która wymyśliła czyściec:
Jak on wygląda?
Jak się zakwalifikować do czyśćca?

Uprzedzam, że nigdzie nie sprawdzałem, kto wymyślił czyściec i zakładam, że ta osoba już nie żyje.
Jednak może ktoś coś wie na ten temat.
Widzimy wyraźnie, że jednak nie chcesz czegoś się nauczyć, tylko podważać ciągle katolickie prawdy wiary
a szkoda :( , znów się pomyliłem, myśląc, że jest dla ciebie szansa na powrót do Kościoła.
Pomódlcie się proszę o nawrócenie ucznia do zdrowej nauki chrześcijańskiej.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Użytkownik

Re: Jak wygląda czyściec

Post autor: Użytkownik » 2021-01-04, 23:36

Temat ciekawy, gdyż nie wszyscy teologowie są tutaj spójni.

Ban, wiem że to Ty Uczniu.
Dominik
Ostatnio zmieniony 2021-01-05, 10:21 przez Użytkownik, łącznie zmieniany 2 razy.

Magnolia

Re: Jak wygląda czyściec

Post autor: Magnolia » 2021-01-05, 09:55

Uczeń pisze: 2021-01-04, 22:51 Proszę nie odbierać mnie źle, mam pytanie do osoby, która wymyśliła czyściec:
Jak on wygląda?
Jak się zakwalifikować do czyśćca?

Uprzedzam, że nigdzie nie sprawdzałem, kto wymyślił czyściec i zakładam, że ta osoba już nie żyje.
Jednak może ktoś coś wie na ten temat.
To jest pytanie do Boga. Ludzie nie wymyślili czyśćca, jedynie domyślili się, ze musi być jeszcze jakiś stan pośredni, zanim dusza połączy sie w komunii z Bogiem, stan oczyszczenia duszy.

esperanzaa
Początkujący
Początkujący
Posty: 29
Rejestracja: 27 gru 2020
Has thanked: 15 times
Been thanked: 15 times

Re: Jak wygląda czyściec

Post autor: esperanzaa » 2021-01-05, 10:59

A mi przeszła taka myśl, czy życie na tym świecie nie jest czyścem? Jakimś może pierwszym etapem ? :)

Magnolia

Re: Jak wygląda czyściec

Post autor: Magnolia » 2021-01-05, 11:07

esperanzaa pisze: 2021-01-05, 10:59 A mi przeszła taka myśl, czy życie na tym świecie nie jest czyścem? Jakimś może pierwszym etapem ? :)
Także w obecnym życiu możliwe jest oczyszczanie swej duszy i przygotowywanie jej na spotkanie z Bogiem. Trzeba mieć taką wewnętrzną gotowość by każde umartwienie i cierpienie cierpliwie znosić i zastanawiać się jakie dobro z tego może wypłynąć, czego Bóg chce mnie nauczyć.
(Nie mylić z cierpiętnictwem.)

podam przykład: opieka nad starszym człowiekiem... podejmujemy obowiązek, ale możemy go w różny sposób wypełniać... z pogardą dla starszego człowieka albo z poświęceniem... możemy każdą przykra czynność ofiarować Bogu, a możemy czuć się "ofiarami" i narzekać jak mamy ciężko... która z tych postaw będzie nas rozwijać duchowo i przybliża do Boga?
Takie podejście będzie naszym czyśćcem na ziemi...

esperanzaa
Początkujący
Początkujący
Posty: 29
Rejestracja: 27 gru 2020
Has thanked: 15 times
Been thanked: 15 times

Re: Jak wygląda czyściec

Post autor: esperanzaa » 2021-01-05, 11:15

Magnolia pisze: 2021-01-05, 11:07
esperanzaa pisze: 2021-01-05, 10:59 A mi przeszła taka myśl, czy życie na tym świecie nie jest czyścem? Jakimś może pierwszym etapem ? :)
Także w obecnym życiu możliwe jest oczyszczanie swej duszy i przygotowywanie jej na spotkanie z Bogiem. Trzeba mieć taką wewnętrzną gotowość by każde umartwienie i cierpienie cierpliwie znosić i zastanawiać się jakie dobro z tego może wypłynąć, czego Bóg chce mnie nauczyć.
(Nie mylić z cierpiętnictwem.)

podam przykład: opieka nad starszym człowiekiem... podejmujemy obowiązek, ale możemy go w różny sposób wypełniać... z pogardą dla starszego człowieka albo z poświęceniem... możemy każdą przykra czynność ofiarować Bogu, a możemy czuć się "ofiarami" i narzekać jak mamy ciężko... która z tych postaw będzie nas rozwijać duchowo i przybliża do Boga?
Takie podejście będzie naszym czyśćcem na ziemi...
Tak myślę Magnolia, właśnie o to mi chodziło :) Dobrze jest to usłyszeć. :ymblushing:

Pompieri
Gaduła
Gaduła
Posty: 866
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 419 times
Been thanked: 146 times

Re: Jak wygląda czyściec

Post autor: Pompieri » 2021-01-05, 16:26

Dziwny pomysl nadziejo ( esperanza ). Za co mamy miec tu czysciec? Dopiero sie narodzilismy i juz do czysca? To kto idzie do nieba?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Jak wygląda czyściec

Post autor: Dezerter » 2021-01-05, 17:03

esperanzaa pisze: 2021-01-05, 10:59 A mi przeszła taka myśl, czy życie na tym świecie nie jest czyścem? Jakimś może pierwszym etapem ? :)
To zależy czyje życie
niektórzy żyją tak i mają tyle szczęścia, że mają niebo na Ziemi
inni żyją jak w czyśćcu
a niektórzy to i piekło sobie i innym zgotują na Ziemi

A wracając do tematu
to zadziwiają nie różne opisy czyśćca od lekkiego piekła po przemieniającą i oczyszczającą obecność Boga
Ostatnio zmieniony 2021-01-05, 17:04 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Dominik

Re: Jak wygląda czyściec

Post autor: Dominik » 2021-01-05, 17:13

Pompieri pisze: 2021-01-05, 16:26 Dziwny pomysl nadziejo ( esperanza ). Za co mamy miec tu czysciec? Dopiero sie narodzilismy i juz do czysca? To kto idzie do nieba?
Chodzi o ofiarowanie swojego cierpienia Jezusowi zamiast narzekać na lewo i prawo, pomoże nam się to przybliżyć do niego, a nie że mamy tutaj na Ziemi czyściec.
Im bardziej się przybliżymy do Jezusa, to tym szybciej opuścimy czyściec po śmierci.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Jak wygląda czyściec

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-01-05, 17:17

esperanzaa pisze: 2021-01-05, 10:59 A mi przeszła taka myśl, czy życie na tym świecie nie jest czyścem? Jakimś może pierwszym etapem ? :)
Własciwie Czyściec jest pewnym przedłuzeniem życia. To, czego nie udoskonaliliśmy w doczesności, wszelki brak podobieństwa do Boga, trzeba udoskonalić, zanim będziemy w stanie obcować z Absolutnie Świętym Bogiem.

Dodano po 50 sekundach:
Pompieri pisze: 2021-01-05, 16:26 Dziwny pomysl nadziejo ( esperanza ). Za co mamy miec tu czysciec? Dopiero sie narodzilismy i juz do czysca? To kto idzie do nieba?
No nie, umierający noworodek raczej nie znajdzie sie w czyśćcu.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Jak wygląda czyściec

Post autor: Andej » 2021-01-05, 19:16

esperanzaa pisze: 2021-01-05, 10:59 A mi przeszła taka myśl, czy życie na tym świecie nie jest czyścem? Jakimś może pierwszym etapem ? :)
To zależy od tego, czy się w nim oczyszczasz, czy brudzisz.

Czyściec jest jednym z etapów życia. Etapem przemijającym. Tak jak egzystencja biologiczna.

Sądzę, że można nazwać etapem. Można nazwać poziomem. Stanem. Ale czy nazwa ma znaczenie decydujące? Celem jest oczyszczenie w Krwi Baranka. Przywdzianie szat godowych. Osiągnięcie godności umożliwiającej zbliżenie się do Boga.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

esperanzaa
Początkujący
Początkujący
Posty: 29
Rejestracja: 27 gru 2020
Has thanked: 15 times
Been thanked: 15 times

Re: Jak wygląda czyściec

Post autor: esperanzaa » 2021-01-05, 19:40

Pompieri pisze: 2021-01-05, 16:26 Dziwny pomysl nadziejo ( esperanza ). Za co mamy miec tu czysciec? Dopiero sie narodzilismy i juz do czysca? To kto idzie do nieba?
Hmmm a nie jest tak, że rodzimy się z grzechem pierworodnym? Ja nie traktuję czyścca jako kary samej w sobie raczej jest to kwestia oddzielenia od Pana Boga. Tu na ziemi, nawet kiedy pojednamy się z Panem Bogiem to nie jesteśmy z nim w pełni. Czyściec daje możliwość wejścia do nieba, czyli rozumiem uświęcenia więc nie jest tak, że żyjemy w łasce uświęcającej już teraz ?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Niebo, piekło, czyściec”