Jak wyobrażacie sobie piekło?

Eschatologiczne rozważania na temat tych trzech stanów duszy i przebywania wśród Boga i ludzi przez Niego zbawionych oraz potępionych jak i tych, którzy przechodzą oczyszczenie, by żyć z Bogiem czyści.
Zablokowany
robbo1

Re: Piekło istneje

Post autor: robbo1 » 2019-02-23, 11:32

Fedorowicz pisze: 2019-02-23, 08:31
robbo1 pisze: 2018-07-16, 19:00 Niestety nie przez wszystkich jednakowo rozumiane..
Nie mogą być przez wszystkich "jednakowo zrozumiane", ponieważ ksiądz profesor dr.
studiował i wykładał dziesiątki lat teologię, filozofię i biblistykę na Uczelniach Wyższych, a Twój starszy zboru ukończył z trudem szkołę podstawową i zamiata ulice. Najprościej pisząc, tak jak Twoja własna Mama nie wtrąciłaby Ciebie do piekła, tak samo Miłosierny Bóg nasz Stwórca. ( Ks. P. Pawlukiewicz )
W piekle klamki są "od środka", zamykamy się tam sami przed Bogiem przez uporczywe trwanie w nienawiści, przez zatwardziałe serce, negację dobra, miłości i odrzucenie Chrystusa. Nie manipulujmy przy klamce, nie słuchajmy podszeptów diabła ani herezji sekt destrukcyjnych. Kościół przed tym nas ostrzega !
Nie napisałeś niczego odkrywczego.A i to przedstawia stwórcę jako "ograniczonego" naszymi decyzjami.
Nie rozumiem uwagi dotyczącej mojego "starszego zboru".
Nie znasz nikogo z nich,nie wiesz co robią itp.a wystawiasz o innych nieprzychylne świadectwo.
Tutaj zapamiętaj sobie słowa z Rzym.2:1-2:
"Dlatego kimkolwiek jesteś, człowieku,nie ma dla ciebie wytłumaczenia,jeśli kogoś osądzasz...".
Poza tym w Dz.Ap.4:13 czytamy o pierwszych chrześcijanach,że "byli to ludzie niewykształceni i prości".
Twoje uwagi skieruj do pierwszych chrześcijan,że byli tymi,"którzy zamiatali ulicę".
Poza tym samemu nie napisałeś niczego ponad "ukąszenia".
A wnioski,ze to wszyscy źli ludzie nie są zamykani,tylko sami zamykają siebie w piekle,nie dotyczy w niczym tematu.
Tak jak wywody ukazujące piekło jako stan psychicznej męczarni podobnej do tej jakiej doświadcza człowiek cierpiący na depresję.
A w przypadku prof.w.Hryniewicza to w istocie jego autorytet i dorobek naukowy świadczy na jego rzecz ,a jego wywody nie na rzecz rzeczywistego piekła rozumianego,jako miejsce wiecznej kary.
On w swoich książkach przekonuje ,że takie miejsce nie istnieje.
I ja mu w tym przypadku wierzę.
Ostatnio zmieniony 2019-02-23, 11:33 przez robbo1, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18961
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2609 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Piekło istneje

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-02-23, 11:44

Robbo1, postaraj się, żeby Twoje komentarze zawierały jakąś treść (powtarzanie tezy treścią nie jest).

robbo1

Re: Piekło istneje

Post autor: robbo1 » 2019-02-23, 12:20

Marek_Piotrowski pisze: 2019-02-23, 11:44 Robbo1, postaraj się, żeby Twoje komentarze zawierały jakąś treść (powtarzanie tezy treścią nie jest).
Powtarzanie słowo w słowo,nie jest właściwe.
Jednego i tego samego na różne sposoby,już jednak tak.
Tak naprawdę:
"Nie ma nauki bez powtarzania".
A w moim przypadku nie ma dosłownego powtarzania,tylko powtarzanie myśli,jak byś nie zauważył.
A zabranie głosu z wyrazem sprzeciwu bez uzasadnienia jest nie najlepsze. x_x
Tak jak twoje zdanie,żebym nie czynił tego,chociaż w przeciwieństwie do innych staram się trzymać tematu.
Ten dotyczy "piekła".

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18961
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2609 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Piekło istneje

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-02-23, 12:40

Jak wyżej.

Fedorowicz
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 297
Rejestracja: 10 lut 2019
Has thanked: 132 times
Been thanked: 28 times

Re: Piekło istneje

Post autor: Fedorowicz » 2019-02-23, 12:58

robbo1 pisze: 2019-02-23, 11:32 Poza tym w Dz.Ap.4:13 czytamy o pierwszych chrześcijanach,że "byli to ludzie niewykształceni i prości"..A w przypadku prof.W.Hryniewicza..I ja mu w tym przypadku wierzę.
Tak pisze, ale pisze też, że ich wiedza pochodziła od samego Stwórcy, od Boga w Trójcy Jedynego, że głosili pod natchnieniem zesłanego Ducha Świętego, a nie tylko od nich samych. Nie jest to jednak w żadnym wypadku pochwała nieuctwa, czy przedstawianie braku wykształcenia jako cnoty chrześcijańskiej. Podobnie jak określenie "Jako w Niebie, tak i na Ziemi" to nie wiedza z zakresu nauk ścisłych, przyrodnicza, matematyczna, geograficzno-astronomiczna, tylko wspaniała metafora biblijna dotycząca osiągania przez ziemskiego, cielesnego, grzesznego człowieka świadomości niebiańskiej, duchowej, Chrystusowej w nim samym.

Odnośnie ludzi prostych, nieuczonych, wykonujących nieskomplikowane, ale i niezwykle pożyteczne i ważne społecznie prace to mają oni dziś pełny dostęp do nauczania Kościoła Świętego, a ucieczka w herezję i destrukcyjną sektę mądrości ani cnoty im nie przysporzy. Nieuctwo, lenistwo umysłowe i zasłanianie go sekciarskimi herezjami przy powszechnym dostępie do wiedzy i informacji nikogo już dziś nie usprawiedliwia, bo każdy może na przykład korzystając z dorobku naukowego uczonych egzegetów i biblistów uzupełnić swój brak edukacji.

Odnośnie kontrowersji wokół ks. Hryniewicza słów kilka.Według Kościoła Katolickiego apokatastaza rozumiana jako automatyczne, niejako przymusowe zbawienie pozostaje w sprzeczności z przesłaniem Ewangelii i podważa nienaruszalność wolnej woli człowieka. Jeśli chcesz być heretykiem w fundamentalistycznej sekcie z USA, która umniejsza Osobę Boską Jezusa Chrystusa i Ducha Świętego, która od dziesiątków lat neguje Sakramenty Święte i w diabelski sposób oczernia świętych Kościoła, to możesz. To Twój własny wybór. Nie licz jednak wtedy na to, że piekło Ciebie ominie.

robbo1

Re: Piekło istneje

Post autor: robbo1 » 2019-02-24, 10:52

Po pierwsze powinieneś ,jak ja i inni w pewnych miejscach zostać "przywołany do tablicy" celem wytłumaczenia się z jakich powodów piszesz nie na temat.
Jeżeli chcesz przywołamy wypowiedzi Karlheinza H.L. Deschnera i porozmawiamy o zepsuciu katolicyzmu itp.
Jeżeli pragniesz porozmawiać o dobrych i złych stronach "świeckiej wiedzy" ,jak to przypomina [konik] załóż oddzielny temat,a nie pisz nie na temat.
Poza tym ok."Jako w niebie..." to nie temat dyskusji.
Poza tym jeśli naprawdę jest to "wspaniała metafora",to zdaniem prof.W.Hryniewicza za takie należy uznać określenia dotyczące gehenny ,jak i samą gehennę.
To też "wspaniała metafora"i nic ponad to.
I jak masz ochotę wykazuj "nieuctwo,lenistwo umysłowe....",mi.Tutaj rozmawiasz ze mną,jako konkretnym człowiekiem z konkretnego wyznania.
A ja osobiście w swoim księgozbiorze mam około trzech tysięcy książek wielu denominacji,w tym większość pisanych z punktu widzenia katolicyzmu.
Widzę tylko,że uczciwość intelektualna nie pozwala niektórym z waszych uczonych pozostawać wiernymi waszej wykładni,nad to wybiera prawdę wynikającą z ewangelicznego przesłania.
To nie pozwala ks.prof.Wacławowi Hryniewiczowi podtrzymywać wiarę w istnienie [piekła] rozumianego jako miejsce wiecznej kary.
Ja w przeciwieństwie do ciebie mam i czytam jego książki,jak i przez to znam jego wywody.
Ich rzetelność,tam ,gdzie jest,i dostrzegam tam ,gdzie jej nie ma.
Istnieją na tym [Forum]inne miejsca odnośnie "wielkości" naszego wybawiciela,i nie mieszaj tematu.
A to co czynisz strasząc mnie piekłem ,dowodzi tylko tego,że nadal podtrzymujecie jego istnienie,żeby stosować go jako "straszak".
Koszmar.
Ostatnio zmieniony 2019-02-24, 10:53 przez robbo1, łącznie zmieniany 1 raz.

agust
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 425
Rejestracja: 3 cze 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 98 times

Re: Piekło istneje

Post autor: agust » 2019-02-24, 11:47

Sekty zabijają swoich na różne sposoby. Jednym z nich jest zakaz transfuzji krwi. Za to idzie się do piekła.

Fedorowicz
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 297
Rejestracja: 10 lut 2019
Has thanked: 132 times
Been thanked: 28 times

Re: Piekło istneje

Post autor: Fedorowicz » 2019-02-25, 03:45

robbo1 pisze: 2019-02-24, 10:52 Tutaj rozmawiasz ze mną,jako konkretnym człowiekiem z konkretnego wyznania..
A czy można się dowiedzieć, jakiego konkretnie wyznania ? Jaka jest pełna nazwa Twojej społeczności religijnej, zboru, kościoła ?

robbo1

Re: Piekło istneje

Post autor: robbo1 » 2019-02-26, 11:38

Wszyscy wiedzą,że jestem "świadkiem" z woj.podkarpackiego.
Wywodzę się z woj.wrocławskiego,obecnie dolnośląskiego.
W przeszłości jeździłem po zborach,obecnie nie.
Moje dane,i tego kim jestem ,niewiele wnoszą do tematu.
A swoje wywody opieram na natchnionym słowie,i wielu publikacjach,w takim jak to miejscu n i g d y naszych.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18961
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2609 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Piekło istneje

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-02-26, 11:40

Czy WSZYSTKIE tezy ks Hryniewicza przyjmujesz równie ochoczo? Na przykład na temat Eucharystii... ;)
Ostatnio zmieniony 2019-02-26, 11:41 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

robbo1

Re: Piekło istneje

Post autor: robbo1 » 2019-02-26, 12:15

Wszystkich tez proponowanych przez organizację nie przyjmuję "równie ochoczo",w równym stopniu ochoczo,tym bardziej innych wyjaśnień,czy wyjaśnień innych.Nie jest wyjątkiem prof.W.Hryniewicz.
Nie ma osoby,instytucji itp.których wywody przyjmuję z powodu ich autorytetu,czy przypisywanego im autorytetu.
A zgadzam się z innymi w tym,w czym się zgadzam i odwrotnie.
I tak zgadzam się np.z wywodami Davida Pavsona odnośnie zbawienia podanymi w książce [ogólnie] "Pewność zbawienia..." i przez to nie do końca z wywodami W.Hryniewicza odnośnie zbawienia.Niemniej piekła -tak.
Tak jak już nie z wywodami D.Pavsona odnośnie piekła podanymi w książce :"Piekło istnieje...Naprawdę!".
Jedne mnie przekonują,inne nie.
Niemniej znając argumenty za i przeciw ,świadomie dokonuję wyboru,co zdaniem J.Sirre jest przejawem dojrzałości intelektualnej.
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 2019-02-26, 13:37 przez robbo1, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18961
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2609 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Piekło istneje

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-02-26, 15:10

No właśnie. To po co nam zawracasz głowę ks. Hryniewiczem?

robbo1

Re: Piekło istneje

Post autor: robbo1 » 2019-02-26, 16:15

Po to,żebyś wiedział,ewentualnie uznał,że prawda dotycząca piekła,tego,że nie jest miejscem wiecznej kary,ma swoje uzasadnienie nawet w ustach waszych uczonych.
I nie ty masz prawo i moc o decydowaniu za mnie,kogo cytuję,czy zabraniania mi tego czynić.
A on podany jest jako przykład.Tak od samego początku.
Znajdę wielu i znam wielu,naprawdę wielu,którzy przeciwstawiają się "oficjalnemu" nauczaniu,podając i uzasadniając tego powody.Np.ks.prof.Hans Kung.
Przy czym argumenty ks.prof.W.Hryniewicza do mnie przemawiają,a wam nie udaje się ich odeprzeć poza odrzuceniem,czy wypomnieniem,że uczy inaczej,co akurat,nie jest niczym odkrywczym.
Ostatnio zmieniony 2019-02-26, 16:16 przez robbo1, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18961
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2609 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Piekło istneje

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-02-26, 16:23

Wiesz, "uczonych" jest wielu; dla mnie nie jest autorytetem "uczony" opowiadający herezję. Pytałem, bo gdyby chociaż był dla Ciebie wówczas miałoby sens jego przytaczanie: ale skoro nie zgadzasz się z nim w pozostałych kwestiach to oznacza jedynie, że jest to maniera dyskusyjna, zaczerpnięta ze "Straznicy" (słynne "Encyklopedia Brytyjska podaje..."), która do dyskusji nic nie wnosi poza zamieszaniem.

Fedorowicz
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 297
Rejestracja: 10 lut 2019
Has thanked: 132 times
Been thanked: 28 times

Re: Piekło istneje

Post autor: Fedorowicz » 2019-02-26, 19:21

robbo1 pisze: 2019-02-26, 11:38 Wszyscy wiedzą,że jestem "świadkiem" z woj.podkarpackiego.
Wywodzę się z woj.wrocławskiego,obecnie dolnośląskiego.
W przeszłości jeździłem po zborach,obecnie nie.
Moje dane,i tego kim jestem ,niewiele wnoszą do tematu.
A swoje wywody opieram na natchnionym słowie,i wielu publikacjach,w takim jak to miejscu n i g d y naszych.
Pozdrawiam.
To tym bardziej jest interesujące, ponieważ głosiciele Towarzystwa Strażnica nie wierzą jak katolicy w istnienie duszy nieśmiertelnej. Jak zatem może pan pisać, że (cytuję) : "argumenty ks.prof.W.Hryniewicza do mnie przemawiają" ? Czyżby przestał pan już wierzyć w doktryny Ciała Kierowniczego ?

Dodano po 6 minutach 11 sekundach:
robbo1 pisze: 2019-02-26, 12:15 Wszystkich tez proponowanych przez organizację nie przyjmuję "równie ochoczo",w równym stopniu ochoczo,tym bardziej innych wyjaśnień,czy wyjaśnień innych..
To znaczy, że naprawdę nie jest pan Świadkiem Jehowy, a gdy dowiedzą się starsi w zborze o pana wątpliwościach powołają komitet sądowniczy i zostanie pan oficjalnie wykluczony.

Zablokowany

Wróć do „Niebo, piekło, czyściec”