Czyściec - czy istnieje?

Eschatologiczne rozważania na temat tych trzech stanów duszy i przebywania wśród Boga i ludzi przez Niego zbawionych oraz potępionych jak i tych, którzy przechodzą oczyszczenie, by żyć z Bogiem czyści.
Zablokowany
Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: Jordan » 2017-04-22, 13:25

Marku, cokolwiek o czyśćcu nauczono Cię, to nie jest biblijna nauka, bo Biblia takiej nauki nie zawiera.
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18850
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2599 times
Been thanked: 4594 times
Kontakt:

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-04-22, 13:29

Jordan pisze:Marku, cokolwiek o czyśćcu nauczono Cię, to nie jest biblijna nauka, bo Biblia takiej nauki nie zawiera.
Brniesz.
Skąd wiesz, skoro nie znasz tej nauki?

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: Jordan » 2017-04-22, 13:34

Znam inną naukę: czystością, sprawiedliwością obdarza nas Chrystus... żadne nasze pośmiertne stany czy coś tam jeszcze by się oczyścić, nie są biblijną nauką!
The End
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18850
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2599 times
Been thanked: 4594 times
Kontakt:

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-04-22, 14:10

Nie wiesz o czym mówisz - i mówisz.
Tyle Twojej wiarygodności.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: Jordan » 2017-04-22, 16:23

To, co jest szczególnie obrzydliwe w idei czyśćca, to wyciąganie od ludzi pieniędzy w zamian za ułudę, że za pieniądze można pomóc zmarłym...
Rację miał Marcin Luter, że wystąpił przeciw haniebnej idei odpustów...

Obrazek

Katolicy postrzegają chwalebne uczynki jako przyczyniające się do zbawienia, dlatego, że nie rozumieją, że w ofierze Chrystusa nie ma potrzeby dodatkowego naszego ? wkładu? (Efezjan 2:8-9). Podobnie, czyściec jest postrzegany przez Katolików jako miejsce oczyszczenia w celu przygotowania się do nieba, ponieważ nie rozumieją oni, że z powodu ofiary Chrystusa my już zostaliśmy oczyszczeni, nazwani sprawiedliwymi, tymi, którym przebaczono, którzy są odkupieni, pojednani z Bogiem i uświęceni.

Idea czyśćca i doktryn z nim często powiązanych (modlitwa za zmarłych, odpusty, dobre uczynki w imieniu zmarłych, etc.), wszystkie one nie uznają, że śmierć Jezusa była wystarczająca aby zapłacić karę za wszystkie nasze grzechy.

https://www.gotquestions.org/Polski/czysciec.html

[youtube][/youtube]
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18850
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2599 times
Been thanked: 4594 times
Kontakt:

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-04-22, 20:39

"Źródła", które podajesz, wiedzą o tej nauce tyle, co Ty.
Czyli nic.
I wypowiadają się z taką samą pełną pychy arogancją.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: Jordan » 2017-04-22, 21:51

To ile, Marku, kosztuje obecnie msza pomagająca duszom czyśćcowym?! Ile płacisz tak średnio na miesiąc... [a może pobierasz opłaty boś może ksiądz]?
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Benjamin

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: Benjamin » 2017-04-23, 00:18

Ma racje Marek, ze nie masz pojecia o temacie Jordanie. Twoje fakty to zaklaman i pelne uprzedzen przeinaczenia.
Nauka katolicka o czyscu jest jasno wyrazona w podreczniku o Biblii, czyli w katechizmie. Zapoznaj sie wpierw z tym, gdyz bez tego kroczysz droga falszu i klamstwa.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: Jordan » 2017-04-23, 08:01

Do KKK mnie odsyłasz... hmmm... wolałbym Pismo Święte! Poproszę o biblijne dowody na czyściec...
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Benjamin

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: Benjamin » 2017-04-23, 08:49

Katechizm jest streszczeniem Biblii i nauk podawanych w Kosciele na podstawie Biblii.
Dlatego zapoznaj sie najpierw z tym, co jest naprawde nauka Kosciola, a nie podawaj Twoich fantazji jako nauki biblijnej.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18850
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2599 times
Been thanked: 4594 times
Kontakt:

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-04-23, 09:03

Jordan pisze:Do KKK mnie odsyłasz... hmmm... wolałbym Pismo Święte! Poproszę o biblijne dowody na czyściec...
Dobrze.
Mimo, że postulat aby "wszystko było w Biblii" (tzw. sola scriptura) jest sprzeczny z Biblią, dostaniesz cytaty mówiące o czyśćcu - jak tylko przygotujesz się do rozmowy, zapoznając się z nauką, której nie znasz, a którą bezmyslnie krytykujesz.
Na razie nie rozpoznałbyś wersetu o czyśćcu, choćbyś go przeczytał (pewnie część z nich czytałeś) bo nie wiesz czego szukać.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: Andej » 2017-04-23, 10:39

Jordan pisze:To, co jest szczególnie obrzydliwe w idei czyśćca, to wyciąganie od ludzi pieniędzy w zamian za ułudę, że za pieniądze można pomóc zmarłym...
Rację miał Marcin Luter, że wystąpił przeciw haniebnej idei odpustów...
...
Co ma jedno, do drugiego?
Jestem przykładem. Nikt ode mnie nie wyciągnął ani grosza za ułudę. Nie za pieniądze pomagam zmarłym. Nie płacę też za to.
Ale, przede wszystkim, to nie maa nic wspólnego z tematem głównym.

Wiara w odpusty, to temat na zupełnie inny wątek. Luter też. A czyściec nie jest ideą. Jest tym, co konieczne, aby "wybielić swe szaty we krwi Baranka". Aby przywdziać szaty godowe i zostać dopuszczonym do udziału w weselu.

Kończąc życie na ziemi każdy jest zbrudzony grzechami. I każdy posiada przepustkę do Nieba. Ale, aby wejść, trzeba się oczyścić. Ofiara Jezusa jest naszą szansą. A Czyściec sposobem, aby z niej skorzystać.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: Jordan » 2017-04-23, 10:58

Andej pisze:A czyściec nie jest ideą. Jest tym, co konieczne, aby "wybielić swe szaty we krwi Baranka". Aby przywdziać szaty godowe i zostać dopuszczonym do udziału w weselu.

Kończąc życie na ziemi każdy jest zbrudzony grzechami. I każdy posiada przepustkę do Nieba. Ale, aby wejść, trzeba się oczyścić. Ofiara Jezusa jest naszą szansą. A Czyściec sposobem, aby z niej skorzystać.
Ponownie zacytuję to, co już wyżej podałem - może zrozumiesz, że nie rozumiesz Ofiary Chrystusa...
Katolicy postrzegają chwalebne uczynki jako przyczyniające się do zbawienia, dlatego, że nie rozumieją, że w ofierze Chrystusa nie ma potrzeby dodatkowego naszego ? wkładu? (Efezjan 2:8-9). Podobnie, czyściec jest postrzegany przez Katolików jako miejsce oczyszczenia w celu przygotowania się do nieba, ponieważ nie rozumieją oni, że z powodu ofiary Chrystusa my już zostaliśmy oczyszczeni, nazwani sprawiedliwymi, tymi, którym przebaczono, którzy są odkupieni, pojednani z Bogiem i uświęceni.

Idea czyśćca i doktryn z nim często powiązanych (modlitwa za zmarłych, odpusty, dobre uczynki w imieniu zmarłych, etc.), wszystkie one nie uznają, że śmierć Jezusa była wystarczająca aby zapłacić karę za wszystkie nasze grzechy.

https://www.gotquestions.org/Polski/czysciec.html
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18850
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2599 times
Been thanked: 4594 times
Kontakt:

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-04-23, 11:23

Jordanie, komentując (podobno...) naukę Kościoła, nie chcesz zajrzeć co mówi na temat czyśćca czy uczynków Katechizm (czyli autorytatywny zapis tego, co Kościół naucza) - za to czerpiesz wiedzę o tym co-niby-mówi-Kościół ze źródła, które figę na ten temat wie (albo - co gorsze - wiedząc, kłamie).
Czego wspaniałym przykładem jest powyższy cytat, który mówi oczywiste bzdury na temat tego, czego katolicy rzekomo nauczają o czyśćcu, roli uczynków, wystarczalności Ofiary Jezusa itd.

I co, ja mam teraz dyskutować na temat bzdur, jakie sobie ktoś wymyślił na temat nauki Kościoła, bo Tobie sie nie chce wysilić i - skoro chesz komentować - się z tą nauką zapoznać? :roll:

Może ja teraz napiszę "Adwentyści uważają, że należy gwałcić małe dzieci", zamieszczę parę obrazków przedstawiających gwałcenie - i będę "potępiał" to "nauczanie Adwentystów", odmawiając spojrzenia do waszego wyznania wiary? :-D :-D :-D
Tak będzie - według Ciebie - uczciwie?

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: Jordan » 2017-04-23, 12:06

Marku, szkoda mi czasu na zgłębianie nauki o czyśćcu, ponieważ mam 100% przekonanie, że to nieprawdziwa nauka.
Zamknijmy więc temat bo szkoda nerwów...
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Zablokowany

Wróć do „Niebo, piekło, czyściec”