Czyściec - czy istnieje?

Eschatologiczne rozważania na temat tych trzech stanów duszy i przebywania wśród Boga i ludzi przez Niego zbawionych oraz potępionych jak i tych, którzy przechodzą oczyszczenie, by żyć z Bogiem czyści.
Piotrek

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: Piotrek » 2016-09-04, 17:23

Pod koniec jednej z Ewangelii, Jezus mówi: "A ja będę z Wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata". Piotrek.

Aron II

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: Aron II » 2016-09-04, 19:59

Piotrek pisze:Pod koniec jednej z Ewangelii, Jezus mówi: "A ja będę z Wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata"
W czyśćcu? :-)

Piotrek

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: Piotrek » 2016-09-05, 14:19

Były to słowa skierowane przez niego do ludzi, którzy w niego wierzą. Jest jeszcze fragment modlitwy: "Zstąpił do piekieł, po trzech dniach wstąpił do Nieba"...Piotrek.

Aron II

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: Aron II » 2016-09-15, 16:21

Piotrek pisze:Były to słowa skierowane przez niego do ludzi, którzy w niego wierzą.
Tak, ale na ziemi, a nie w czyśćcu!
Piotrek pisze:Jest jeszcze fragment modlitwy: "Zstąpił do piekieł, po trzech dniach wstąpił do Nieba"...Piotrek.
Akurat!

"Im też po swojej męce dał wiele dowodów, że żyje: ukazywał się im przez czterdzieści dni i mówił o królestwie Bożym" (Dzieje 1:3).

Piotrek

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: Piotrek » 2016-09-15, 17:17

Pozostaje pytanie: kim był ten człowiek, urodzony w stajence otoczonej sianem, potomek rodu Dawida, który wywarł taki wpływ na dzieje ludzkości w ciągu ostatnich dwóch tysięcy lat. Piotrek.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: Dezerter » 2016-09-15, 23:20

Piotrek pisze:Pozostaje pytanie: kim był ten człowiek, urodzony w stajence otoczonej sianem, potomek rodu Dawida, który wywarł taki wpływ na dzieje ludzkości w ciągu ostatnich dwóch tysięcy lat. Piotrek.
A co ma Jezus z czyśćcem wspólnego, czyżbyś uważał, że Jezus jest w czyśćcu?, albo był?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Piotrek

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: Piotrek » 2016-09-16, 13:52

Jego słowa zachowane przez Ewangelistów zawsze na mnie silnie działały. Przypominam, że Jezus pokazywał się po śmierci, w tym Tomaszowi i Pawłowi. Nie wnikam w to, jako zwykły człowiek, gdzie może teraz być. Piotrek.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: Dezerter » 2016-09-16, 19:54

Piotrek pisze:Jego słowa zachowane przez Ewangelistów zawsze na mnie silnie działały. Przypominam, że Jezus pokazywał się po śmierci, w tym Tomaszowi i Pawłowi. Nie wnikam w to, jako zwykły człowiek, gdzie może teraz być. Piotrek.
No to wniknij "zwykły człowieku" - Jana 14
Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie w Boga? I we Mnie wierzcie!

2 [JK] W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to bym wam powiedział. Idę przecież przygotować wam miejsce.

3 A gdy odejdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie, abyście i wy byli tam, gdzie Ja jestem.

4 Znacie drogę, dokąd Ja idę?.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2016-09-30, 14:43

Aron II pisze:Panowie i Panie katolicy!

Wierzycie w czyściec. Mówicie, że jest o nim napisane w Biblii. Pytam się - gdzie?
Jest - aczkolwiek gdyby nie było, też by mnie to nie deprymowało.
Kościół katolicki jest apostolski. Owszem, ma najważniejszą księgę na świecie - która jest Jego wewnętrzną księgą - ale nigdzie nie jest powiedziane, że wszystko musi w niej być.
Ale to tak na marginesie - czyściec akurat jest.
W tekście http://analizy.biz/marek1962/km7.pdf przedstawiłem odpowiednie źródła - zarówno ze Starego, jak i Nowego Testamentu, a także z pism pierwotnego Kościoła. Jeśli CIę to interesuje - zajrzyj.

veros

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: veros » 2016-09-30, 16:54

Czas na reklamę. Piiiiii !!!!!
[Verosie ! - co to za zachowanie :shock: ]

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2016-09-30, 20:29

Verosie, podaję link do opracowania, gdzie jest wszystko to w sprawie czyśćca, czego nie umiałeś napisać przez cały czas trwania wątku. Czemu nie zrobiłeś tego przez tyle czasu?
Podawałem ten link (zawierający rozdział z książki) na długo przed opublikowaniem tekstu w formie drukowanej. Czemu uważasz, że nie miałem prawa dodać do - istniejącego od lat pod tym adresem - opracowania na temat Czyśćca informacji o książce, w której został opublikowany?

Rozumiem, że masz do mnie żal za zwrócenie Ci uwagi na okultystyczny charakter Twoich praktyk (z których paradoksalnie jesteś dumny), ale czy osobista niechęć (do której masz prawo) nie zakłóca Ci aby priorytetów?
(Żeby nie było wątpliwości - to pytanie retoryczne).

Twój post - w przeciwieństwie do mojego na który jest reakcją - nie wnosi nic merytorycznego do tematu. Jeśli masz jakieś wątpliwości, proponuję zwróć się do właściciela forum, a nie zaśmiecaj po raz kolejny wątku merytorycznego.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: Jordan » 2016-09-30, 20:46

Mnie do wiary w nieistnienie czyśćca przekonuje brak jasnego, takiego wprost nauczania o takiej "opcji" pozagrobowej.
Księgi kanoniczne Pisma Świętego nie zawierają takiej nauki, więc lepiej nie liczyć na swoje lub rodziny wysiłki, mające się przełożyć na skrócenie czasu pobytu w czymś, o czym nawet nie możemy - w oparciu o Biblię - stanowczo orzec, że czyściec jest!
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2016-09-30, 20:59

Zajrzyj a zobaczysz, że takie nauczanie jak najbardziej w Biblii istnieje. Choć IMHO mówienie o "skróceniu czasu" jest nieprecyzyjne (o tym też tam napisałem).
To tyle w perspektywie biblijnej.
Natomiast - niezależnie od tematu czyśćca - nie bardzo rozumiem dlaczego miałoby być jakąś normą "czy coś w Biblii jest". Takie podejście jest - wbrew pozorom - mocno niebiblijne, bowiem Biblia pouczaL
?Przeto, bracia, stójcie niewzruszenie i trzymajcie się tradycji, o których zostaliście
pouczeni bądź żywym słowem, bądź za pośrednictwem naszego listu.?
(2 Tes 2,15)

konik

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: konik » 2016-10-01, 08:27

No, wreszcie ktos ( czyli Marek ) zwrocil uwage nasza na bardzo biblijny sposob trwania w wierze: samo Pismo sie nie ostoi, bo to Tradycja notyfikuje Pismo, a Pismo daje wlasciwe osadzenie Tradycji. Dlatego tez Chrystus utworzyl Kosciol i ustanowil straznika czyli Ducha swioetegoi ... bo bez Kosciola mamy to, co w hurraprotestantyzmie - kazda kazalnica staje suie wazniejsza od samej Biblii.

Szymon

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: Szymon » 2016-10-06, 02:34

Jordan pisze:Mnie do wiary w nieistnienie czyśćca przekonuje brak jasnego, takiego wprost nauczania o takiej "opcji" pozagrobowej.
Księgi kanoniczne Pisma Świętego nie zawierają takiej nauki, więc lepiej nie liczyć na swoje lub rodziny wysiłki, mające się przełożyć na skrócenie czasu pobytu w czymś, o czym nawet nie możemy - w oparciu o Biblię - stanowczo orzec, że czyściec jest!

Tak , wiem że wy protestanci nie uznajecie ksiąg machabejskich za księgi natchnione (zresztą błędnie) ponieważ Księgi Machabejskie zawsze były częścią kanonu Biblii. Od dekretu papieża Damazego. Od soborów w Hipponie i Kartaginie oraz w liście papieża Innocentego I do Eksuperiusza. Od V wieku po Chrystusie do czasów Reformacji istniała jednomyślność w kwestii kanonu ksiąg Starego i Nowego Testamentu.Pierwszym protestantem, który odrzucił kanoniczność i autentyczność ksiąg deuterokanonicznych Starego Testamentu, był Andrzej Karlstadt. A jego poglądy przyjął Luter, nazywając wyrzucone przez siebie księgi apokryfami.Ale nawet jeśli nie uznajesz ksiąg machabejskich za natchnione to nie możesz ich odrzucić jako pism historycznych.Po drugie u Ojców Apostolskich znajduje się ponad 30 cytatów i wyraźnych aluzji do ksiąg deuterokanonicznych Starego Testamentu.A co do samego czyśćca to w 2 Mch 12:42,45 mamy wyrazną naukę o czyśćcu oraz o tym że modlitwa za zmarłych jest dobra.

Poza tym, o tym czy dane księgi są natchnione czy nie decyduje Kościół prowadzony Duchem Świętym , Luter nie ma żadnego autorytetu , by mógł ustalać która księga znajdzie się w Biblii a która nie.

Mamy świadectwa wczesnochrześcijańskie mówiące nam o czyśćcu i o ofiarach za zmarłych.Dla przykładu Tertulian pisał :"Składamy ofiary za zmarłych w rocznice ich urodzin"

Zablokowany

Wróć do „Niebo, piekło, czyściec”