Czyściec - czy istnieje?

Eschatologiczne rozważania na temat tych trzech stanów duszy i przebywania wśród Boga i ludzi przez Niego zbawionych oraz potępionych jak i tych, którzy przechodzą oczyszczenie, by żyć z Bogiem czyści.
Zablokowany
Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: Jordan » 2017-04-19, 15:17

Będziecie rozczarowani... brakiem czyśćca!
:->
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: Dezerter » 2017-04-19, 19:27

Jordan pisze:Będziecie rozczarowani... brakiem czyśćca!
:->
Ale kochanieńki jak już to nie rozczarowani a mile zaskoczeni idąc prosto do Nieba 8-)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: Andej » 2017-04-20, 15:47

Jordan pisze:Będziecie rozczarowani... brakiem czyśćca!
:->
A może się założymy? Doświadczanie sprawdzić musimy.

Wydaje mi się, że zamiast twierdzić, że czyśćca nie ma powinieneś sprecyzować, czego dokładnie nie ma. Sadzę, że masz na myśli jakieś konkretne atrybuty tego, co Czyśćcem nazywasz.

Abym uwierzył, że Czyśćca nie ma, najpierw napisz, co to jest Czyściec w Twoim pojęciu. Proszę jednak, nie czyń tego ctr+s, ctr+v. Napisz z głębi tego, co rozumiesz pod tym pojęciem. A potem okaże się, tak mniemam, iż rozmawiamy o różnych sprawach, jednakowo nazywając je.

A Dez rację ma. Każdego ucieszy szybsze dotarcie do mety. To radość, a nie rozczarowanie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: Jordan » 2017-04-20, 16:45

Andej pisze:A może się założymy? Doświadczalnie sprawdzić musimy.
Zakładów nie uznaję... a co do doświadczalności to... trzeba umrzeć... a czas na to pozostawiam w gestii Stwórcy...
Zatem, dopóki tu razem wśród żywych jesteśmy: pozostaje nam bazować na tym, co objawione w Bożym Słowie!
Andej pisze:Wydaje mi się, że zamiast twierdzić, że czyśćca nie ma powinieneś sprecyzować, czego dokładnie nie ma. Sadzę, że masz na myśli jakieś konkretne atrybuty tego, co Czyśćcem nazywasz.
Czego nie ma konkretnie? Drugiej szansy!
Takiej oto możliwości, że to, czego się za życia nie zrobiło/czego się nie osiągnęło, to zrobi się/osiągnie się po śmierci z ewentualną pomocą finansową rodziny (datki na msze).
To taka "druga szansa"... - Boże Słowo o niej nie wspomina!
Andej pisze:Abym uwierzył, że Czyśćca nie ma, najpierw napisz, co to jest Czyściec w Twoim pojęciu.
Chętnie bym coś zacytował z Biblii, ale mam problem... nie ma odsyłaczy do nauki o czyśćcu w Bożym Słowie!
Dlatego cóż mogę rzec o nim? Chyba tylko to, co dogmatyka katolicka podaje, a co zapewne z katechizmu znasz...
Nie cytując KKK, napiszę coś swoimi słowami (bo do tego zachęcasz).

Czyściec ma być rzekomo miejscem/stanem, gdzie nieśmiertelna dusza ludzka ma się oczyścić z tego wszystkiego, co ma być barierą dla jej wejścia w Bożą obecność...
Do czyśćca mają iść dusze ludzi zbawionych, ale jeszcze niegodnych nieba.
Czas ich tam pobytu może być skrócony poprzez żyjących ludzi, którzy będą modlitwami i pieniędzmi "przekupywać" tę czyśćcową rzeczywistość...

To tak pokrótce moje rozumienie czyśćca.
Andej pisze:A Dez rację ma. Każdego ucieszy szybsze dotarcie do mety. To radość, a nie rozczarowanie.

Napisałem o "rozczarowaniu" w sensie takim, że ktoś - jak pewna kobieta, której wypowiedź słyszałem - nastawia się na pobyt w czyśćcu, a tu się (w co wierzę) okaże, że nie ma czegoś takiego...
Owszem, to dla takiej osoby przyjemne rozczarowanie bo niebo szybciej... Czy jednak nie będzie to tak, jak czytamy w Bożym Słowie:
Jn 5:28-29 bt5
(28) Nie dziwcie się temu! Nadchodzi bowiem godzina, kiedy wszyscy, co są w grobach, usłyszą głos Jego:
(29) i ci, którzy pełnili dobre czyny, pójdą na zmartwychwstanie do życia; ci, którzy pełnili złe czyny - na zmartwychwstanie do potępienia.


Wszyscy, mówi Jezus, usłyszą... gdzie?... w grobach!... wezwanie do powstania/ożywienia i zmartwychwstaną tworząc dwa obozy: zbawionych i potępionych...

Innymi słowy, żyjemy... zasypiamy snem śmierci*... a potem, w dniu ostatecznym** Chrystus nas budzi... A do tego dnia, ani zmarli, ani żywi nie mają możliwości nic zrobić w kwestii swojej "czystości", bo możliwość taka była za życia, a drugiej szansy (pośmiertnej) nie ma!

*Biblia, mogę zacytować, o śmierci mówi krótko: sen!

**o dniu ostatecznym i tym, co w nim będzie, wiele razy Jezus mówi; cytuję:

J 6:39 bt5 "Jest wolą Tego, który Mnie posłał, abym nic nie stracił z tego wszystkiego, co Mi dał, ale żebym to wskrzesił w dniu ostatecznym."
J 6:40 bt5 "To bowiem jest wolą Ojca mego, aby każdy, kto widzi Syna i wierzy w Niego, miał życie wieczne. A Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym."
J 6:44 bt5 "Nikt nie może przyjść do Mnie, jeżeli go nie pociągnie Ojciec, który Mnie posłał; Ja zaś wskrzeszę go w dniu ostatecznym."
J 6:54 bt5 "Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym."
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-04-20, 22:40

Jordan pisze:
Andej pisze:Wydaje mi się, że zamiast twierdzić, że czyśćca nie ma powinieneś sprecyzować, czego dokładnie nie ma. Sadzę, że masz na myśli jakieś konkretne atrybuty tego, co Czyśćcem nazywasz.
Czego nie ma konkretnie? Drugiej szansy!
...no i od razu widać, że pisząc o nauce o Czyśćcu, nie wiesz o czym piszesz (jak 99% ewangelików piszących na ten temat.
Czyściec nie jest żadną "drugą szansą".
W tym momencie kończy się możliwość dyskusji z Tobą na ten temat - najpierw dowiedz się o czym mowa :-D
Chętnie bym coś zacytował z Biblii, ale mam problem... nie ma odsyłaczy do nauki o czyśćcu w Bożym Słowie!
Jak się dowiesz, czym jest Czyściec, to może znajdziesz :) A jak nie, to Ci wskażemy. Ale najpierw musisz wiedzieć, o czym rozmawiamy...

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: Jordan » 2017-04-21, 08:36

Maruś, nie nerwujsja...
Wolę pozostać w niewiedzy nt czegoś, czego i tak nie ma, niż zgłębiać jakieś pokręcone niby definicje czyśćca... :)
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: Andej » 2017-04-21, 09:08

Jordan pisze:Maruś, nie nerwujsja...
Wolę pozostać w niewiedzy nt czegoś, czego i tak nie ma, niż zgłębiać jakieś pokręcone niby definicje czyśćca... :)
Sprzeczność logiczna. Jeśli twierdzisz, że nie wiesz o czym dyskutujesz, to czym są Twe wypowiedzi?
Jak można zadawać kłam czemuś, czego zdefiniować nie potrafisz lub nie chcesz?

Uważam, że w sytuacji, gdy nie masz wyobrażenia czym jest podmiot dyskusji, nie masz podstaw do zajmowania jakiegokolwiek stanowiska.

Jam pytał nie o "pokręcone" definicje, ale o Twoje wyobrażenia. Czym jest subiektywnie wg. Ciebie? Co rozumiesz? Jeśli nic, to tematu nie ma. Jeśli Czyściec jeno pustym słowem jest pozbawionym treści, to czemuż wilka wywołujesz?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: Jordan » 2017-04-21, 09:43

OK, nie jestem znawcą tematu czyśćca. To wasza wiara, mnie ona nie obchodzi bo jej nie ma w Bożym Słowie (mówię o 66 Księgach).
Szkoda mi czasu na zgłębianie tematu, chyba, że mnie chcecie "nawracać", to może się jakaś dyskusja wywiąże...
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: Andej » 2017-04-21, 10:22

Przykro mi. Nie chcę nawracać. Nic na siłę. Szukam tego, co łączy. Szukam Drogi. Dlatego staram się pojąć niepojęte.

Dlatego nie uważam Czyśćca za miejsce. Dlatego umieszczam (w czasie) Czyściec miedzy życiem, a śmiercią. W stanie bez powrotu. Ale z wyborem.

Wierzę w Miłosierdzie Boże. W to, że każdy, jak "dobry łotr" ma szanse zawsze. Do samego końca. Do przejścia z jednej formy życia, do drugiej.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: Jordan » 2017-04-21, 11:25

Andej pisze:Dlatego umieszczam (w czasie) Czyściec miedzy życiem, a śmiercią.
Nie bardzo rozumiem... "między życiem, a śmiercią" - czyli kiedy? I jakie masz na to poparcie w Bożym Słowie?...
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-04-21, 18:08

Poparcie ma spore, jednak najpierw musisz wiedzieć o czym w ogóle mowa.
Polemika z nauką, jakiej się nie zna, to groteska.
Prz 18:13 bw "Kto odpowiada, zanim wysłucha, zdradza swoją bezmyślność i naraża się na hańbę."

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: Jordan » 2017-04-21, 18:24

Marku, chyba nie zaciekawi mnie temat czyśćca... sorry Batory... ;)
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-04-22, 11:20

Jak CIę nie ciekawi, to się nie wypowiadaj. A zwłaszcza nie krytykuj czegoś, o czym nie pofatygowałeś sie dowiedziec trochę więcej, bo wychodzisz na (cenzura).

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: Jordan » 2017-04-22, 13:20

Marku, Ty zapewne znawcą tematu czyśćca jesteś, ale to pusta nauka i mamienie ludzi...
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-04-22, 13:22

Skąd wiesz, skoro jej nie znasz?
Kolejny raz strzępisz sobie język, wypowiadając się (i to krytycznie oraz stanowczo) o czymś, czego nie znasz.
Jak w takiej sytuacji traktować CIę poważnie?

Zablokowany

Wróć do „Niebo, piekło, czyściec”