Czyściec - czy istnieje?

Eschatologiczne rozważania na temat tych trzech stanów duszy i przebywania wśród Boga i ludzi przez Niego zbawionych oraz potępionych jak i tych, którzy przechodzą oczyszczenie, by żyć z Bogiem czyści.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-04-23, 12:24

Ależ się nie denerwuj. Po prostu nie rób z gęby cholewy i nie wypowiadaj się o nauce, której nie znasz.
A jak chcesz się wypowiadac, to najpierw się z nią zapoznaj.
Inaczej wychodzisz na palanta.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: Andej » 2017-04-23, 13:10

Jordan pisze:...
może zrozumiesz, że nie rozumiesz Ofiary Chrystusa...
...
Z pewnością, nie rozumiem. Jestem ino człowiekiem.

Interpretuję Ofiarę tak, jak potrafię. Wierzę, że dzięki Niemu trafię do Raju. Wierzę, że naśladując mam szansę. Wierzę, że zostanę oczyszczony. Dzięki Niemu i przez Niego.

Gdybym uznał, że już jestem zbawiony, to nie musiałbym niczego czynić, abym dostąpił zbawienia. Chrzest zapewnił by mi to, że łamiąc prawa boże nie spodziewałbym się żadnych negatywnych konsekwencji.

Jednak, niezależnie od tego, czy wierzysz w istnienie Czyśćca, czy nie, to i tak podlegasz temu samemu Prawu. Też będziesz musiał się oczyścić. I w przejściu wybrać jeszcze raz i to raz ostatni. Oczyszczać się, czy trwać domniemanej doskonałości.

Przyznaję jednak rację w twierdzeniu, że dyskusja obecna sensu nie ma. Skoro z góry odrzucasz, bez zgłębienia, to znaczy, że jesteś zamknięty na prawdę. Szukając prawdy nie można z góry zakładać, że coś nią nie jest. Trzeba poznać. Starać się zrozumieć. A dopiero potem formułować tezy.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: Jordan » 2017-04-23, 14:03

Marek_Piotrowski pisze:Inaczej wychodzisz na palanta.
Gdy Ci napisałem: Maruś, to się oburzyłeś... Przeprosiłem... Nie gniewam się na Ciebie, ale kultura osobista zobowiązuje też Ciebie... [a jej brak o czymś świadczy...]
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-04-23, 14:47

Jordan pisze:
Marek_Piotrowski pisze:Inaczej wychodzisz na palanta.
Gdy Ci napisałem: Maruś, to się oburzyłeś... Przeprosiłem... Nie gniewam się na Ciebie, ale kultura osobista zobowiązuje też Ciebie... [a jej brak o czymś świadczy...]
Ok, sorry, ale... jak nazwać kogoś, kto wypowiada się, krytykując, na temat czegoś, czego nie zna?
Jak Ty byś nazwał takiego kogoś?

Nadto: chyba nie rozumiesz, czego się tu dopuszczasz. Wchodzisz na forum i lżysz (dosłownie - to co piszesz o Kościele i Jego nauce ma taki wymiar).
DLa mnie to tak, jakbys napisał coś złego o mojej Matce.
Gdyby to było tak, że po prostu jesteś w błędzie - po prostu bym dyskutował.
ALe ponieważ robisz to arogancko, nawet nie włożywszy wysiłku by się dowiedzieć jaka jest naprawdę nauka Kościoła którą krytykujesz, więc jest to chamskie i porównywalne do lżenia mojej Matki. A za to właściwie się wali w japę.

Bądź uczciwym dyskutantem, jeśli chcesz być brany poważnie.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: Jordan » 2017-04-23, 16:39

Trudno, wierzcie sobie w co tam chcecie... Ja tego nie będę zgłębiał bo z gruntu to nie może być prawdziwe, bo nie ma tego w Biblii. Kropka.
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: Dezerter » 2017-04-23, 20:13

Jordan pisze:Trudno, wierzcie sobie w co tam chcecie... Ja tego nie będę zgłębiał bo z gruntu to nie może być prawdziwe, bo nie ma tego w Biblii. Kropka.
Nie chcesz zgłębiać, to się nie wypowiadaj bo nie wiesz o czym. Kropka. Za podważanie nauki, której nie znasz już dawno należało ci się ostrzeżenie, więc albo się zapoznaj, albo zamilcz w tym wątku! - pisze to jako moderator
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-04-23, 20:44

Skąd wiesz że "nie ma w Biblii" skoro nie wiesz czego szukać?

balt

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: balt » 2018-06-19, 06:21

czysciec to wymysł kosciola rzymsko-katolickiego nie m opisu czyscca w Piśmie Święty Kościół ten termin wprowadzil aby kase pozyskiwac od ludzi nikt nie wie co jest posmierci

Przybyszu, na tym Forum należy zachowywać zasady pisowni polskiej. Obowiązuje też szacunek do osób tu bywających oraz do wyznawanych przez nich wartości. Andej
Ostatnio zmieniony 2018-06-19, 11:17 przez Andej, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: Andej » 2018-06-19, 11:15

balt pisze: 2018-06-19, 06:21 czysciec to wymysł kosciola rzymsko-katolickiego ...
Wskaż którego. Wskaż konkretny budynek.
balt pisze: 2018-06-19, 06:21 ... nie m opisu czyscca w Pismie Świetym ...
Celna uwaga. Przyłączam się do Ciebie. To skandal, że można akceptować istnienie czegoś, co nie jest opisane w Biblii. Pomyśl o tym zakłamaniu. Ludzie wierzą w istnienie samochodów, telewizji ... Koszmar!
balt pisze: 2018-06-19, 06:21 ... wprowadzil aby kase pozyskiwac od ludzi ...
To mnie szokuje, ale i wzbudza ciekawość. Czy możesz podać cenę biletu do Czyśćca? Ile kosztuje taka przepustka i gdzie można ją kupić?
balt pisze: 2018-06-19, 06:21 ... nikt nie wie co jest posmierci
A tu wzbudziłeś mój niekłamany podziw. Nikt nie wie. Z tego wynika, że jesteś jedynym, który wie. Wiesz, że nie ma. Zapewne masz jakieś podstawy do tego twierdzenia. Czy zechciałbyś mnie oświecić. A jeszcze lepiej udowodnić? Jakimi argumentami dysponujesz na potwierdzenie swoje tezy o NIEISTNIENIU CZYŚĆCA?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: Efezjan » 2018-06-19, 18:29

Jordan pisze: 2017-04-21, 09:43 OK, nie jestem znawcą tematu czyśćca. To wasza wiara, mnie ona nie obchodzi bo jej nie ma w Bożym Słowie (mówię o 66 Księgach).
Szkoda mi czasu na zgłębianie tematu, chyba, że mnie chcecie "nawracać", to może się jakaś dyskusja wywiąże...
?? 66? Ksiąg jest 73, a nie 66.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

robbo1

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: robbo1 » 2019-01-19, 13:40

Starałem się przeczytać uważnie komentarze,nie znalazłem jednak wersetów wykorzystywanych na udowodnienie ,że czyściec istnieje.
Pewnie je przeoczyłem!
Jeżeli mogę,to proszę podać mi to miejsce,ewentualnie miejsca w natchnionym słowie,które mają poświadczać jego istnienie!

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-01-19, 14:04

Wprawdzie nie wiem skąd (bo na pewno nie z Pisma), mniemanie, ze wszystko musi być w Piśmie, ale akurat rzeczywistość (nie nazwa) czyśćca jest w kilku przynajmniej w Piśmie opisana. Pokazałem je tu http://analizy.biz/marek1962/czysciec.pdf - miłej lektury

sam2

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: sam2 » 2019-01-19, 15:22

Marek, sadze ze glebsze rozumienie tego co piszesz w analizach bylo by jesli by wziasc pod uwage to ze na ziemi mamy sie wlasnie nawrocic, i niejako "pozbyc" grzechu, a czysciec jest jakby doszlifowaniem do stanu bezgrzesznosci w sensie pelnego zrozumienia nie tylko swietosci, ale i grzesznosci wraz z konsekwencjami tej grzesznosci.
Innaczej mowiac zycie na ziemi jest jakby poczatkiem czysca, z tym ze majac cialo mozemy cokolwiek zmieniac i uczyc sie, a po smierci nie mamy juz tej mozliwosci,, dlatego modlitwy zywych moga pomagac w tym rozumieniu. Przede wszystkim przebaczanie ma najwiekszy na to wplyw, a modlitwa jest tego uzewnetrznieniem.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-01-19, 16:21

Zgadzam się, ale pisałem w tekście o tym.

sam2

Re: Czyściec - czy istnieje?

Post autor: sam2 » 2019-01-19, 16:24

Marek_Piotrowski pisze: 2019-01-19, 16:21 Zgadzam się, ale pisałem w tekście o tym.
Chyba ze tak, bo nie czytalem do konca. Napisalem to pewnie dlatego ze spodziewal bym sie tego wlasnie na poczatku. Mea culpa.
Ostatnio zmieniony 2019-01-19, 16:37 przez sam2, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany

Wróć do „Niebo, piekło, czyściec”