Jak wyobrażacie sobie niebo?

Eschatologiczne rozważania na temat tych trzech stanów duszy i przebywania wśród Boga i ludzi przez Niego zbawionych oraz potępionych jak i tych, którzy przechodzą oczyszczenie, by żyć z Bogiem czyści.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Magdalena
Bywalec
Bywalec
Posty: 181
Rejestracja: 14 sie 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 12 times

Re: Jak wyobrażacie sobie niebo?

Post autor: Magdalena » 2017-09-03, 20:32

Dezerter pisze:Kochani uruchomcie wyobraźnie i zapraszam do Nieba

"Potem ujrzałem:
Oto drzwi otwarte w niebie,
a głos, ów pierwszy, jaki usłyszałem,
jak gdyby trąby mówiącej ze mną, powiedział:
"Wstąp tutaj, a to ci ukażę, co potem musi się stać".
2 Doznałem natychmiast zachwycenia:
A oto w niebie stał tron
i na tronie [ktoś] zasiadał.
3 A Zasiadający był podobny z wyglądu do jaspisu i do krwawnika,
a tęcza dokoła tronu - podobna z wyglądu do szmaragdu.
4 Dokoła tronu - dwadzieścia cztery trony,
a na tronach dwudziestu czterech siedzących Starców,
odzianych w białe szaty,
a na ich głowach złote wieńce.
5 A z tronu wychodzą błyskawice i głosy, i gromy,
i płonie przed tronem siedem lamp ognistych,
które są siedmiu Duchami Boga.
6 Przed tronem - niby szklane morze podobne do kryształu,
a w środku tronu i dokoła tronu
cztery Zwierzęta pełne oczu z przodu i z tyłu:
7 Zwierzę pierwsze podobne do lwa,
Zwierzę drugie podobne do wołu,
Zwierzę trzecie mające twarz jak gdyby ludzką
i Zwierzę czwarte podobne do orła w locie.
8 Cztery Zwierzęta - a każde z nich ma po sześć skrzydeł - dokoła i wewnątrz są pełne oczu,
i nie mają spoczynku, mówiąc dniem i nocą:
Święty, Święty, Święty, Pan Bóg wszechmogący,
Który był i Który jest, i Który przychodzi.
9 A ilekroć Zwierzęta oddadzą chwałę i cześć, i dziękczynienie
Zasiadającemu na tronie,
Żyjącemu na wieki wieków,
10 upada dwudziestu czterech Starców przed Zasiadającym na tronie
i oddaje pokłon Żyjącemu na wieki wieków,
i rzuca przed tronem wieńce swe, mówiąc:
11 "Godzien jesteś, Panie i Boże nasz,
odebrać chwałę i cześć, i moc,
boś Ty stworzył wszystko,
a dzięki Twej woli istniało i zostało stworzone".


Prawda, że zachwycająca wizja?, a jeśli dopowiem, że jesteśmy tam zaproszenie i to nie tylko do oddawania czci Bogu ale nawet na ten Tron Boży - czyż to nie zachwycające O:-)
Moja wyobraźnia pracuje na najwyższy obrotach, a i tak nie jestem w stanie w pełni ogarnąć tego piękna :)

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Jak wyobrażacie sobie niebo?

Post autor: Efezjan » 2017-09-16, 21:53

Stan /nie miejsce!/ - to moja opinia. Aby było miejsce, to i czas musi być. Czasu i przestrzeni nie da się rozdzielić, co wiemy od czasów Einsteina, a skoro Bóg jest pozaczasowy...

Stan zachwytu Bogiem, radość w sercu /taka moja dzisiejsza adoracja zwielokrotniona milion pińcet sto dziewińcet razy. :P.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Jak wyobrażacie sobie niebo?

Post autor: Dezerter » 2017-09-16, 23:27

Efezjan pisze:Stan /nie miejsce!/ - to moja opinia. Aby było miejsce, to i czas musi być. Czasu i przestrzeni nie da się rozdzielić, co wiemy od czasów Einsteina, a skoro Bóg jest pozaczasowy...

Stan zachwytu Bogiem, radość w sercu /taka moja dzisiejsza adoracja zwielokrotniona milion pińcet sto dziewińcet razy. :P.
A co fizyk Beniamin na te pierwsze 3 zdania ?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

wędrowiec

Re: Jak wyobrażacie sobie niebo?

Post autor: wędrowiec » 2018-05-30, 21:26

Ostatnio widzę propagandę kreacji wizji chrześcijaństwa jako kontynuacji tradycji żydowskiej.
Nie bardzo wiem, czemu to ma służyć, a martwi mnie to trochę.
I nagle wpadła mi w duszę taka myśl:

"Niebo nie jest urządzone na sposób żydowski, nie martw się".

I już się nie martwię :)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Jak wyobrażacie sobie niebo?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-05-30, 21:56

wędrowiec pisze: 2018-05-30, 21:26 Ostatnio widzę propagandę kreacji wizji chrześcijaństwa jako kontynuacji tradycji żydowskiej.
DOkładniej mówiąc, chrześcijaństwo to kontynuacja religii Objawienia Starego Testamentu.

"Nie odrzucił Bóg swego ludu, który wybrał przed wiekami. (...)
Jeżeli bowiem zaczyn jest święty, to i ciasto; jeżeli korzeń jest święty, to i gałęzie.
Jeżeli zaś niektóre zostały odcięte, a na ich miejsce zostałeś wszczepiony ty, który byłeś dziczką oliwną, i razem [z innymi gałęziami] z tym samym złączony korzeniem, na równi z nimi czerpałeś soki oliwne, to nie wynoś się ponad te gałęzie.
A jeżeli się wynosisz, [pamiętaj, że] nie ty podtrzymujesz korzeń, ale korzeń ciebie.

Powiesz może: Gałęzie odcięto, abym ja mógł być wszczepiony.
Słusznie. Odcięto je na skutek ich niewiary, ty zaś trzymasz się dzięki wierze. Przeto się nie pysznij, ale trwaj w bojaźni.
Jeżeli bowiem nie oszczędził Bóg gałęzi naturalnych, może też nie oszczędzić i ciebie.
Patrz więc na dobroć i surowość Boga. Surowość wobec tych, co upadli, a dobroć Boga wobec ciebie, jeżeli tylko wytrwasz przy tej dobroci; w przeciwnym razie i ty będziesz wycięty.
A i oni, jeżeli nie będą trwać w niewierze, zostaną wszczepieni. Bo Bóg ma moc wszczepić ich ponownie.
Albowiem jeżeli ty zostałeś odcięty od naturalnej dla ciebie dziczki oliwnej i przeciw naturze wszczepiony zostałeś w oliwkę szlachetną, o ileż łatwiej mogą być wszczepieni w swoją własną oliwkę ci, którzy do niej należą z natury."
/Rz 11,2a,16-24/

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Jak wyobrażacie sobie niebo?

Post autor: Andej » 2018-05-31, 17:17

wędrowiec pisze: 2018-05-30, 21:26 Ostatnio widzę propagandę kreacji wizji chrześcijaństwa jako kontynuacji tradycji żydowskiej. ...
Ten, Któremu wierzę, urodził się jako Żyd. Żył jak prawowierny Żyd. Nie przyszedł zmienić ani joty. Jakże mam zaprzeczać Jego spuściźnie?
Jakże mam sprzeciwiać się tradycji, którą On uświęcił? Jakże mam łamać prawa, które On wypełnił? Które wypełnił boską treścią?

Jeśli nie Jezusa mam naśladować, to kogo? Kto ma słowa życia wiecznego?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

wędrowiec

Re: Jak wyobrażacie sobie niebo?

Post autor: wędrowiec » 2018-05-31, 17:27

Matko Boska,
Andej za tę wypowiedź dostajesz ode mnie zasłużony od pewnego czasu, order.
Non possumus.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Jak wyobrażacie sobie niebo?

Post autor: Dezerter » 2018-05-31, 20:43

wędrowiec pisze: 2018-05-30, 21:26 Ostatnio widzę propagandę kreacji wizji chrześcijaństwa jako kontynuacji tradycji żydowskiej.
Nie bardzo wiem, czemu to ma służyć, a martwi mnie to trochę.
I nagle wpadła mi w duszę taka myśl:

"Niebo nie jest urządzone na sposób żydowski, nie martw się".

I już się nie martwię :)
A ja się martwię o Ciebie skoro w duszy masz takie podszepty (serio piszę)
Bo czy takie myśli mogą pochodzić od :
- JHWH - Boga , który wybrał sobie lud żydowski, by był jego ludem wybranym a On jego Bogiem
- Jeszui Ha Mesjaha/Jezusa Chrystusa zapowiadanego w całym Tanach, żydowskiego Mesjasz, który w narodzie żydowskim się narodził, by go wybawić zgodnie z obietnicą zawarta w Pismach żydowskich
- Świętych zbawionych , bo pierwszymi osobami w niebie byli na 100% sami żydzi Eliasz, Henoch, zabrani z szeolu przez Jezusa Zmartwychwstałego 'duchy sprawiedliwe", Jan Zanurzyciel, Szczepan, męczennicy z Jerozolimy, Józef i Maria, Piotr Paweł Jakub, Jan i pozostali żydowscy apostołowie.
Nie sadzisz, że to Bóg Izraela wraz wymienionym przeze mnie, swoim Ludem (żydami) urządzili nam poganochrześcijanom niebo?
Pisze trochę żartobliwie, bo niebo nie ma zapewne zabarwienia narodowego, myślę, że religijnego za bardzo też nie będzie miało, to będzie wyższy lewel.
Ostatnio zmieniony 2018-05-31, 20:46 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

wędrowiec

Re: Jak wyobrażacie sobie niebo?

Post autor: wędrowiec » 2018-05-31, 21:03

Dezerterze proponuję Ci lekturę soborowej Konstytucji o Kościele "Lumen gentium", szczególnie uważnie i dwa razy rozdział "Lud Boży".
Ojcowie Soboru Watykańskiego II tłumaczą a błogosławiony Papież Paweł VI zatwierdza wyjaśnienie, jak to się dzieje, że do Ludu Bożego mogą się zaliczać nie tylko Żydzi, ale miliardy ludzi na całym świecie różnych narodów.

http://www.nonpossumus.pl/encykliki/sob ... ium/II.php

Rozumiem, że nie masz wątpliwości, że do Nieba zmierzają członkowie Ludu Bożego, a nie sami Żydzi?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Jak wyobrażacie sobie niebo?

Post autor: Dezerter » 2018-05-31, 21:41

Dzięki za propozycję, ale znam wszystkie dokumenty mojego ulubionego Soboru
wędrowiec pisze: 2018-05-31, 21:03 Rozumiem, że nie masz wątpliwości, że do Nieba zmierzają członkowie Ludu Bożego, a nie sami Żydzi?
Dobrze rozumiesz, bo przecież napisałem wyraźnie
"urządzili nam poganochrześcijanom niebo?"
a ty pisałeś o "urządzaniu" a urządza się coś na porządku - dlatego ja opisałem o założycielach i pierwszych użytkownikach - 100% żydów, Bóg żydowski i Mesjasz żydowski. Historii nie zmienimy - Polacy dołączyli dopiero po 1000 lat :-o ;)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

agust
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 425
Rejestracja: 3 cze 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 98 times

Re: Jak wyobrażacie sobie niebo?

Post autor: agust » 2018-06-30, 14:33

Ja takich problemów nie mam, ani nie szukam dokumentów na ten temat. Po prostu ufam Bogu i to mi wystarcza. Boję się tylko, żeby przypadkiem gorzej nie trafić.

agust
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 425
Rejestracja: 3 cze 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 98 times

Re: Jak wyobrażacie sobie niebo?

Post autor: agust » 2018-06-30, 15:02

Andej pisze: 2018-05-31, 17:17 Re: Jak wyobrażacie sobie niebo?

autor: Andej » 2018-05-31, 17:17

wędrowiec pisze: ↑
2018-05-30, 21:26
Ostatnio widzę propagandę kreacji wizji chrześcijaństwa jako kontynuacji tradycji żydowskiej. ...

Ten, Któremu wierzę, urodził się jako Żyd. Żył jak prawowierny Żyd. Nie przyszedł zmienić ani joty. Jakże mam zaprzeczać Jego spuściźnie?
Pewnie mam za małą wiedzę, ale zapytam: Jezus nie przyszedł zmieniać Prawa, tylko je wypełnić. Chciał zmienić poglądy uczonych w Piśmie, którzy te Pisma źle interpretowali i dodawali swoje przekonania. Przecież żydowska tradycja to także kamienowanie cudzołożnic, czy dziwne nieróbstwo w szabat i wyręczanie się kimś "gorszym". Tej zapewne wielowiekowej tradycji żydowskiej nie kontynuujemy. Chyba, że my obecnie też usiłujemy wytrychem "takie czasy" zmieniać Prawo, przymykając oko na jedne obowiązki i nakazy, a wyolbrzymiając inne uchybienia. Jako chrześcijanie mamy obowiązek wypełniać to, co nakazał nam Jezus.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Jak wyobrażacie sobie niebo?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-06-30, 15:36

Dość absurdalna jest dyskusja na temat "Czy Niebo jest urządzone na sposób żydowski". W ogóle to stwierdzenie nic nie znaczy.
Pewnie mam za małą wiedzę, ale zapytam: Jezus nie przyszedł zmieniać Prawa, tylko je wypełnić. Chciał zmienić poglądy uczonych w Piśmie, którzy te Pisma źle interpretowali i dodawali swoje przekonania.
Pewne nieporozumienie wypływa z homonimicznego użycia słowa "Prawo".
Prawo to zarówno 613 przykazań Tory, ale także "Prawo" to także pięć pierwszych ksiąg Biblii (Do "Proroków" zalicza się księgi, od Jozuego do Drugiej Królewskiej, bez Księgi Rut, oraz od Izajasza do Malachiasza, bez Daniela, Lamentacji i Barucha. Reszta ST to "Pisma".).

Jezus mówi że nie unieważnia "Prawa i Proroków" (czyli Jego nauka jest spójna ze Starym Testamentem) – i nie chodzi tu bynajmniej o kultyczne przepisy judaizmu.
Ani o 613 przykazań.

Jezus mówi: „aż się wszystko spełni”
Co ma się wypełnić, zanim przestanie obowiązywać Prawo?
Zapowiadając Mesjasza, prorok Izajasz pisał o Jezusie:
"Spodobało się Panu zmiażdżyć go cierpieniem. Jeśli on wyda swe życie na ofiarę za grzechy, ujrzy potomstwo, dni swe przedłuży, a wola Pańska spełni się przez niego." /Iz 53,10/
Jezus zaś idąc na swoją ostatnią Pashę sam mówi o sobie:
"Oto idziemy do Jeruzalem i spełni się wszystko, co napisali prorocy o Synu Człowieczym." /Łk 18,31b/
Spożywając Pashę uobecniającą Jego Ofiarę mówi:
"Albowiem powiadam wam: Nie będę już jej spożywać, aż się spełni w królestwie Bożym." /Łk 22,16/
i wreszcie ostatnia, dramatyczna chwila:
"...Jezus, świadom, że już wszystko się dokonało, aby się wypełniło Pismo, rzekł: Pragnę. Stało tam naczynie pełne octu. Nałożono więc na hizop gąbkę nasączoną octem i do ust Mu podano. A gdy Jezus skosztował octu, rzekł: Dokonało się! I skłoniwszy głowę, oddał ducha."/J 19,28-30/

Użyte w Mt 5,17 słowo „wypełnić” (plerosai) mające następujące znaczenia:
  • realizować
  • wypełniać
  • udoskonalić
  • spełnić wymogi
I tak rzeczywiście jest, gdyż w Nim wypełniają się nie tylko proroctwa Starego Testamentu , ale w ogóle wszystko do czego ten zmierzał. Jezus, przychodząc jako człowiek, podporządkowuje się woli Ojca, a jednocześnie nadaje Prawu jego właściwy i pełny sens.
Zapowiadał to zresztą ST, np.:
„Oto nadchodzą dni - wyrocznia Pana - kiedy zawrę z domem Izraela i z domem Judy nowe przymierze. Nie takie jak przymierze, które zawarłem z ich przodkami, kiedy ująłem ich za rękę, by wyprowadzić z ziemi egipskiej. To moje przymierze złamali, mimo że byłem ich władcą - wyrocznia Pana. Lecz takie będzie przymierze, jakie zawrę z domem Izraela po tych dniach - wyrocznia Pana: Umieszczę swe prawo w głębi ich jestestwa i wypiszę na ich sercach. Będę im Bogiem, oni zaś będą Mi ludem." /Jr 31,31-33/)
"Oto mój Sługa, którego podtrzymuję, Wybrany mój, w którym mam upodobanie. Sprawiłem, że Duch mój na nim spoczął; on przyniesie narodom Prawo. Nie będzie wołał ni podnosił głosu, nie da słyszeć krzyku swego na dworze. Nie złamie trzciny nadłamanej, nie zgasi [ledwo] tlejącego się knotka. On rzeczywiście przyniesie Prawo. Nie zniechęci się ani nie załamie, aż utrwali Prawo na ziemi, a jego pouczenia wyczekują wyspy." /Iz 42, 1-4/
Stare Prawo było niedoskonałe - tak mówi Pismo – Jezus je udoskonala. Nie tylko realizuje proroctwa ST, ale prowadzi dalej dzieło Objawienia i Zbawienia.
I jak widać, nie chodzi tu ani o wypełnianie obrzezania, ograniczenia w spożywaniu wieprzowiny czy o o przepisy kultyczne. (w tym dzień w którym będzie świętowany szabat) . Chodzi o to " „abyście przypomnieli sobie słowa, które były dawno już przepowiedziane przez świętych proroków, oraz przykazanie Pana i Zbawiciela, podane przez waszych apostołów.” /2 Ptr 3,2/
Od czasu gdy " „wszystko się dokonało” na Krzyżu, wszelkie szabaty, obrzezania i inne szczegółowe przepisy Prawa to już tylko spełnione zapowiedzi, " „cienie rzeczy przyszłych” (Kol 2,16-17).

Awatar użytkownika
Sebastian
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 281
Rejestracja: 22 lis 2017
Lokalizacja: Połaniec
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Jak wyobrażacie sobie niebo?

Post autor: Sebastian » 2018-07-02, 07:59

Na pewno coś pięknego, gdzie panuje wielka miłość i dobro :) stan wiecznej szczęśliwości :)
Totus Tuus

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Jak wyobrażacie sobie niebo?

Post autor: Dezerter » 2021-05-09, 16:45

Dzisiaj dostałem 'słowo na niedziele" od brata w Chrystusie z którym kilka razy ewangelizowałem - jest to najstarszy i najbardziej doświadczonym z poznanych przeze mnie ewangelizator, prawdziwie Boży człowiek, więc się dzielę, bo coś w tej jego wizji może być, taki przedsmak jak może wyglądać życie wieczne:
Miałem na modlitwie wizję Nieba.
Latałem tam sobie jak ptak mimo braku skrzydeł nad jakimś pięknymi wyspami. Palmy, biały piasek, ogromne kwiaty, smaczne owoce, szczęśliwi ludzie zachwyceni sobą i Jezusem. Potem pływałem sobie w przezroczystych wodach jak delfin. Tam wcale nie trzeba oddychać, ale ludzie oddychają aby z sobą, z Bogiem i Maryją mówić. Mogą też rozmawiać ze sobą w myślach. Jedzą najwspanialsze niedietetyczne😁 jedzenie i picie choć wcale nie muszą jeść i pić. Robią to tylko aby mieć przyjemność. Co do przyjemności cielesnej wystarczy tylko przytulenie się do kogoś aby odczuć w swym nowym, młodym i uwielbionym ciele radość 100 razy większą niż na tym świecie. Jednak największym źródłem radości jest przebywanie z Bogiem. On traktuje nas jak swoje małe dzieci.
Nawet tu na ziemi można mieć przedsmak tego co jest w Niebie gdy przyjmujemy Jezusa w komunii św. lub przytulamy się do Niego na modlitwie jak małe dziecko do swej matki. Wystarczy tylko z taką dziecięcą ufnością do Niego na tej modlitwie podejść. Nie wiem czy to co widziałem w Niebie mi się śniło czy te obrazy w mej głowie pokazywał mi Duch Święty ale ja w realu codziennie spotykam się z Jezusem i przyjmuję w komunii św. Jest to najpiękniejszy moment w moim dniu. Jezus mówi dziś: "Spróbuj, skosztuj jak słodki jest Pan" (zob. Ps 34,9 lub 1 P 2,3)
Miłej niedzieli😇
Zbyszek
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Niebo, piekło, czyściec”