Czy wszyscy będą zbawieni?

Eschatologiczne rozważania na temat tych trzech stanów duszy i przebywania wśród Boga i ludzi przez Niego zbawionych oraz potępionych jak i tych, którzy przechodzą oczyszczenie, by żyć z Bogiem czyści.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 634
Rejestracja: 25 wrz 2016
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 6 times
Been thanked: 38 times
Kontakt:

Re: Czy wszyscy będą zbawieni?

Post autor: Jordan » 2018-03-01, 10:40

Praktyku, ja widzę życie (te nasze statystyczne 70-kilka lat), jako czas dokonywania wyborów: za Bogiem lub przeciwko Niemu...
Po śmierci nie ma już opcji wyboru - on jest dokonany za życia (do ostatniego uderzenia serca, jeśli jeszcze jest świadomość zachowana).
Bajanie, że ktoś PO śmierci dokonuje wyboru, GDZIE CHCE być, jest... bajaniem!

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy wszyscy będą zbawieni?

Post autor: Andej » 2018-03-01, 11:03

Praktyk pisze: 2018-03-01, 10:28 ... Wątpię, żeby piekło było kociołkiem ze smołą czy morzem ognia. I wątpię żeby wyglądało to tak, że człowiek patrzy z jednej strony na aniołki i niebiańskie pola, z drugiej strony na piekielne męki i stwierdza, że idzie na górę. ...
Pierwsze chwile po śmierci doskonale opisuje João Luís César Neves w książce Pierwszy dzień po śmierci. Gdyby zło dla ludzi nie miało uroku, to nikt nie wybierałby zła.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 634
Rejestracja: 25 wrz 2016
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 6 times
Been thanked: 38 times
Kontakt:

Re: Czy wszyscy będą zbawieni?

Post autor: Jordan » 2018-03-01, 11:06

Andej pisze: 2018-03-01, 11:03 Pierwsze chwile po śmierci doskonale opisuje João Luís César Neves w książce Pierwszy dzień po śmierci.
A jak to, co pisze ten gość, ma się do Pisma Świętego?!? :-? Skąd on ma te wieści?...
Ostatnio zmieniony 2018-03-01, 11:06 przez Jordan, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 634
Rejestracja: 25 wrz 2016
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 6 times
Been thanked: 38 times
Kontakt:

Re: Czy wszyscy będą zbawieni?

Post autor: Jordan » 2018-03-01, 11:12

Andej pisze: 2018-03-01, 11:03 Pierwsze chwile po śmierci doskonale opisuje João Luís César Neves w książce Pierwszy dzień po śmierci.
Co miałoby mnie skłonić, aby temu komuś: https://pl.wikipedia.org/wiki/João_César_das_Neves zaufać, że napisał PRAWDĘ?!? Podaj jakieś mocne argumenty!

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy wszyscy będą zbawieni?

Post autor: Andej » 2018-03-01, 11:17

Obiecałem, że nie będę drażnił Twojego JA. Ośmielając się odpowiadać, czyniłbym tak. A nawet oczekiwałbym, że gdy zadam pytanie, to na nie odpowiesz. Natenczas pomilczę. Tym bardziej, że zdajesz sobie zdanie z infantylizmu pytania.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 634
Rejestracja: 25 wrz 2016
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 6 times
Been thanked: 38 times
Kontakt:

Re: Czy wszyscy będą zbawieni?

Post autor: Jordan » 2018-03-01, 11:53

Andeju, odwagi! Sursum corda! Sprawdź, czy nie odpowiem... (najwyżej mnie poszczujesz swoim kudłatym psiakiem; żyje on jeszcze?) :-ss

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19127
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2633 times
Been thanked: 4641 times
Kontakt:

Re: Czy wszyscy będą zbawieni?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-03-01, 12:09

Jordan pisze: 2018-03-01, 10:10 Panowie, Andej i Marek - czy mam rozumieć, że Wy stoicie na takim stanowisku, że przed osobą zmarłą jest/będzie (kiedy?) wybór: niebo lub piekło, i to dana osoba, znając realia obu miejsc, sama dokonuje wyboru, świadoma, co ją czeka w miejscu, które sama wybierze?
Dokladnie tak.
Każde inne mniemanie nieuchronnie powoduje sprzeczność - miłosierny Bóg skazuje kogoś na wieczne męki.
Jordan pisze: 2018-03-01, 10:10A to czemu w poniższym tekście nie czytamy nic o takim wybieraniu? - ale czytamy, że Bóg dokona sądu (...).
A na czym polegać będzie ten sąd?
„A sąd polega na tym, że światło przyszło na świat, lecz ludzie bardziej umiłowali ciemność aniżeli światło: bo złe były ich uczynki.
Każdy bowiem, kto się dopuszcza nieprawości, nienawidzi światła i nie zbliża się do światła, aby nie potępiono jego uczynków.
Kto spełnia wymagania prawdy, zbliża się do światła, aby się okazało, że jego uczynki są dokonane w Bogu.”
/J 3,19-21/

Człowiek po śmierci, uwolniony od doczesności, otrzymuje światło i „poznaje tak, jak i został poznany”. Dokonuje wyboru doskonałego - tak jak aniołowie i Szatani.

Z tekstem tym doskonale współgra fragment Kazania na Górze:
„Gromadźcie sobie skarby w niebie, gdzie ani mól, ani rdza nie niszczą i gdzie złodzieje nie włamują się i nie kradną. Bo gdzie jest twój skarb, tam będzie i serce twoje.
Światłem ciała jest oko.
Jeśli więc twoje oko jest zdrowe, całe twoje ciało będzie w świetle. Lecz jeśli twoje oko jest chore, całe twoje ciało będzie w ciemności. Jeśli więc światło, które jest w tobie, jest ciemnością, jakże wielka to ciemność!
/Mt 6,20-23/
Jeśli „oczy mojej duszy” są zdrowe, pławi się ona z zadowoleniem w bożym świetle; jeśli jednak nie są gotowe na przyjęcie tego swiatła, wówczas odruchowo od niego uciekam, kryję się przed nim (jak Pierwsi Rodzice w ogrodzie Eden po Grzechu Pierworodnym). Moje życie doczesne przygotowuje „oczy duszy” na tę chwilę.
Jordan pisze: 2018-03-01, 10:40 Praktyku, ja widzę życie (te nasze statystyczne 70-kilka lat), jako czas dokonywania wyborów: za Bogiem lub przeciwko Niemu...
Po śmierci nie ma już opcji wyboru - on jest dokonany za życia (do ostatniego uderzenia serca, jeśli jeszcze jest świadomość zachowana).
Bajanie, że ktoś PO śmierci dokonuje wyboru, GDZIE CHCE być, jest... bajaniem!
Nie PO śmierci, ale W CHWILI SMIERCI.
I oczywiście wybór ten jest zdeterminowany jego wyborami za życia.
Bardzo szeroko opisałem to tutaj: http://analizy.biz/marek1962/pieklo.pdf
Praktyk pisze: 2018-03-01, 10:32
Marek_Piotrowski pisze: 2018-03-01, 09:49 Sęk w tym, że ta "kara" jest wyborem człowieka. Gdyby jakikolwiek potępieniec chciałby być w Niebie, Bóg byłby zachwycony...
Ale jeśli żaden nie chce, to ten stan musi mieć w sobie coś w rodzaju szaleństwa. Kto będąc męczonym przez szatanów nie pragnąłby powrotu do Boga.
Zapraszam do linku, jaki podałem powyżej - opisałem to dokładnie, nie chciałbym "pastować" na forum"

Awatar użytkownika
Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 634
Rejestracja: 25 wrz 2016
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 6 times
Been thanked: 38 times
Kontakt:

Re: Czy wszyscy będą zbawieni?

Post autor: Jordan » 2018-03-01, 12:20

Marku, podane przez Ciebie cytaty [J 3,19-21; Mt 6,20-23] dotyczą ŻYCIA DOCZESNEGO, a nie momentu śmierci czy po niej zaraz...!
Marek_Piotrowski pisze: 2018-03-01, 12:09 Każde inne mniemanie nieuchronnie powoduje sprzeczność - miłosierny Bóg skazuje kogoś na wieczne męki.
Na szczęście nie wierzę w nieskończone męki piekielne, to mój obraz Boga nie jest skażony takim myśleniem, jakie podajesz...

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19127
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2633 times
Been thanked: 4641 times
Kontakt:

Re: Czy wszyscy będą zbawieni?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-03-01, 12:37

Jordan pisze: 2018-03-01, 12:20 Marku, podane przez Ciebie cytaty [J 3,19-21; Mt 6,20-23] dotyczą ŻYCIA DOCZESNEGO, a nie momentu śmierci czy po niej zaraz...!
Nie rozumiesz.
Nie ma tu podziału. Człowiek który ma upodobanie w grzechu w doczesności, po śmierci będzie je miał nadal - i nie będzie chciał (ani nawet nie będzie w stanie) obcwać z nieskończenie dobrym Bogiem. Stąd wybór piekła (czyli rozdzielenia z Bogiem) - i na tym polega sąd.
Jordan pisze: 2018-03-01, 12:20
Marek_Piotrowski pisze: 2018-03-01, 12:09 Każde inne mniemanie nieuchronnie powoduje sprzeczność - miłosierny Bóg skazuje kogoś na wieczne męki.
Na szczęście nie wierzę w nieskończone męki piekielne, to mój obraz Boga nie jest skażony takim myśleniem, jakie podajesz...
W takim razie nie wierzysz Słowu:
"Wtedy odezwie się i do tych po lewej stronie: Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom! (..) I pójdą ci na mękę wieczną, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego."/25,41.46/

Awatar użytkownika
Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 634
Rejestracja: 25 wrz 2016
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 6 times
Been thanked: 38 times
Kontakt:

Re: Czy wszyscy będą zbawieni?

Post autor: Jordan » 2018-03-01, 12:46

Marek, a czy zechcesz skomentować wersety, jakie podałem, a w nich jest podane, że to Bóg WRZUCI potępionych do miejsca zagłady (a nie, że oni sami WSKOCZĄ w to miejsce)?

Awatar użytkownika
Sebastian
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 281
Rejestracja: 22 lis 2017
Lokalizacja: Połaniec
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Czy wszyscy będą zbawieni?

Post autor: Sebastian » 2018-03-01, 13:00

No na pewno nie wszyscy, trzeba czynić dobro i się dużo modlić:)
Totus Tuus

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19127
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2633 times
Been thanked: 4641 times
Kontakt:

Re: Czy wszyscy będą zbawieni?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-03-01, 13:44

Jordanie, naprawdę sądzisz że należy opis symboliczny z Apokalipsy czytać tak, że literalnie będzie tron, jezioro ognia, siarka itd?!

Awatar użytkownika
Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 634
Rejestracja: 25 wrz 2016
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 6 times
Been thanked: 38 times
Kontakt:

Re: Czy wszyscy będą zbawieni?

Post autor: Jordan » 2018-03-01, 14:12

Tak. A ten obraz jest w całej Biblii potwierdzony...

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19127
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2633 times
Been thanked: 4641 times
Kontakt:

Re: Czy wszyscy będą zbawieni?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-03-01, 14:17

No, to wiemy na czym stoimy ;)
Mianowicie na całkowitej ignorancji wobec rodzajów literackich używanych w Biblii.
Dalsza dyskusja nie ma sensu.

Awatar użytkownika
Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 634
Rejestracja: 25 wrz 2016
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 6 times
Been thanked: 38 times
Kontakt:

Re: Czy wszyscy będą zbawieni?

Post autor: Jordan » 2018-03-01, 14:55

Marku [co to miało być?!- Dez] smuci mnie to, że nie uznajesz Biblii za wiarygodną Księgę - Boże Słowo! :(
Natomiast cieszy mnie, że nie będę musiał marnować czasu na rozmowę z Tobą (sensu w tym nie ma, bo przekonanego nie przekona się). %-(
Ostatnio zmieniony 2018-03-17, 21:59 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Niebo, piekło, czyściec”