Czy wszyscy będą zbawieni?

Eschatologiczne rozważania na temat tych trzech stanów duszy i przebywania wśród Boga i ludzi przez Niego zbawionych oraz potępionych jak i tych, którzy przechodzą oczyszczenie, by żyć z Bogiem czyści.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy wszyscy będą zbawieni?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-11-02, 07:45

Jordan pisze:
Marek_Piotrowski pisze:Myślę, że gdy umieram, staję przed Bogiem - i to jest ten moment decyzji.
Decyzji... - czyjej? Człowieka? Boga?
Człowieka, oczywiście. Gdyby decydował Bóg, bylibyśmy wszyscy zbawieni. Ale Bóg szanuje naszą wolną wolę
W jakim stanie jest ten człowiek, gdy decyduje - żywy czy już martwy?...
Czy martwy może o czymś jeszcze decydować?...
Jaaasne... Skoro jest - jak Ci się zdaje - "martwy" to w ogóle nie może nie tylko decydować, ale i cierpieć. Czyli - ciągnąc Twoje rozumowanie - nie ma Piekła. Nieba zresztą też....
A jeśli może, to by znaczyło, że dana osoba sama dla siebie jest sędzią! Gdzie w tym wszystkim Bóg-Sędzia? - czy On nie ma osądzić nas, a jedynie przytaknąć na nasz werdykt, jaki sobie na siebie wydamy?...
Oczywiście. On "tylko" zapewnia, że widzimy się takimi jakimi jesteśmy - i nie mylimy się w sądzie - decyzji o tym, czy jesteśmy w stanie przebywać ze Świętym Bogiem.
Ejże!... - coś mi tu nie pasuje! Czy tego uczy Biblia?..
Oczywiście!
J 3:19-21 bt5 "A sąd polega na tym, że światło przyszło na świat, lecz ludzie bardziej umiłowali ciemność aniżeli światło: bo złe były ich uczynki.Każdy bowiem, kto źle czyni, nienawidzi światła i nie zbliża się do światła, aby jego uczynki nie zostały ujawnione.(21) Kto spełnia wymagania prawdy, zbliża się do światła, aby się okazało, że jego uczynki zostały dokonane w Bogu."
Ben, zupełnie inaczej odczytujemy Pismo w temacie m.in. śmierci, więc się nie dogadamy, a wieść dysput mi się nie chce, bo są stratą czasu...
Stara i stała metoda Jordana - najpierw z furią atakuje, a nie umiejąc odpowiedzieć na replikę pisze "wieść dysput mi się nie chce".
Zdecyduj się - albo dyskutujesz, albo sorry - nie miotaj oskarżeń.
Jordan pisze:Gen 3:4 bt4
(4) Wtedy rzekł wąż do niewiasty: Na pewno nie umrzecie!
To diaboliczne kłamstwo ma się cały czas dobrze... Niestety!
Przykro mi, że z Twojej perspektywy to kłamstwo ma się dobrze, Jordanie. Namawiam, byś w nie nie wierzył. My na przyklad nie wierzymy...

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Czy wszyscy będą zbawieni?

Post autor: Jordan » 2017-11-02, 08:02

Bóg rzekł: umrzesz!
szatan mówi: nie umrzesz
a Ty, Marku, i każdy musi wybrać: kogo słucha...
Wiara w natychmiastowe życie zaraz po zgonie, jest takim podtrzymywaniem w mocy kłamstwa szatana...

Jaktamsechcetataksewierzta jawasnieprzekonam
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy wszyscy będą zbawieni?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-11-02, 08:42

Jordan pisze:Wiara w natychmiastowe życie zaraz po zgonie, jest takim podtrzymywaniem w mocy kłamstwa szatana...
Zatem - wg Ciebie - Jezus kłamie?
?To jest chleb, który z nieba zstępuje: kto go spożywa, nie umrze.?/J 6,50/
?Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki. Wierzysz w to??/J 11,26/
Wierzysz w to? ;)

?Bóg nie jest Bogiem umarłych, lecz żywych? (Mt 22,32)
?Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie.?/J 11,25/

Biblia kłamie, Jordanie?
color=blue] ?Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze Mną będziesz w raju.?
/ Łk 23,43/
W innym miejscy Jezus oświadczył: ?Abraham, ojciec wasz, rozradował się z tego, że ujrzał mój dzień ? ujrzał [go] i ucieszył się." /J 8,56/

Podobnie Paweł wyraża przekonanie o natychmiastowym po śmierci przebywaniu z Jezusem :
?Dla mnie bowiem żyć - to Chrystus, a umrzeć - to zysk.
Jeśli bowiem żyć w ciele - to dla mnie owocna praca, co mam wybrać? Nie umiem powiedzieć.
Z dwóch stron doznaję nalegania: pragnę odejść, a być z Chrystusem, bo to o wiele lepsze, pozostawać zaś w ciele - to bardziej dla was konieczne.?
/Flp 1,21-24/
Podobnie List do Hebrajczyków 12,22-24 nazywa zmarłych chrześcijan ?duchami sprawiedliwych, które już doszły do celu? a przecież celem dla chrześcijanina nie jest i nie może być śmierć ? lecz pełnia życia w Chrystusie.
W 2 Kor 5,8b czytamy słowa, które wyrażają podobną myśl w formie pragnienia ?chcielibyśmy raczej opuścić nasze ciało i stanąć w obliczu Pana.? .
Apokalisa zamyka sprawę: ?I usłyszałem głos, który z nieba mówił: Napisz: Błogosławieni, którzy w Panu umierają ? już teraz. Zaiste, mówi Duch, niech odpoczną od swoich mozołów, bo idą wraz z nimi ich czyny.? /Ap 14,13/

Biblia mówi do Ciebie, Jordanie:
? Nie jest On Bogiem umarłych, lecz żywych. Jesteście w wielkim błędzie.? /Mk 12,27/

Nie bądź Jordanie - wg Biblii - głupcem:

?A dusze sprawiedliwych są w ręku Boga i nie dosięgnie ich męka. Zdało się oczom głupich, że pomarli, zejście ich poczytano za nieszczęście i odejście od nas za unicestwienie, a oni trwają w pokoju.?/Mdr 3,1-2/

Benjamin

Re: Czy wszyscy będą zbawieni?

Post autor: Benjamin » 2017-11-02, 08:43

Jordanie drogi - a teraz czekamy na uzasadnienie Twoich zarzutow; samo napisanie kilku slow na forum jest tylko golym czepianiem sie ... a teraz udowodnij Twoje twierdzenia.
Marek Piotrowski to wlasnie robi - nie wydaje goloslownych wyrokow. A Ty Jordanie?

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Czy wszyscy będą zbawieni?

Post autor: Jordan » 2017-11-02, 09:29

Tematyka stanu umarłych i samej śmierci już tu była wałkowana... Mam tracić czas ponownie na to? Nie! Mam inne preferencje, niż przekonywanie Was, że podane cytaty są jak najbardziej prawdziwe, ale ich wasza interpretacja, już nie...
Z mojej strony to wszystko; kiedyś każdy się na sobie przekona, jak to jest...
Z Panem Bogiem!
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Czy wszyscy będą zbawieni?

Post autor: Jordan » 2017-11-02, 09:31

Aha, gdyby ktoś jednak chciał poznać, co faktycznie Biblia naucza w tej materii, to polecam: https://www.youtube.com/playlist?list=P ... WEG9QNZmSF
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy wszyscy będą zbawieni?

Post autor: Andej » 2017-11-02, 09:57

Jordan pisze:... Mam tracić czas ponownie na to? Nie! ...
Z Panem Bogiem!
Przyznaję rację. Szkoda czasu na jątrzenie.
Patrząc z boku na dyskusję widzę argumenty Marka przeciwstawiane gołosłownym twierdzeniom. Widzę przeciwstawianie doskonałości Boga, niedoskonałości człowieka. Zrozumienia sensu przekazu w kontrze do dosłowności. Przyjęcie ponadczasowości Boga przeciw ustawianiu wszystkiego w czasie odmierzanym przez ziemskie zegary.

Jordanie, jeśli z Bogiem i do Boga, to zawsze korzystając z Jego darów: wolnej woli i rozumu. Bez betonu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy wszyscy będą zbawieni?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-11-02, 10:39

Mam tracić czas ponownie na to? Nie!
Tracisz swój i nasz czas na gołosłowne twierdzenia.
Mówiąc lapidarnie - albo dyskutuj albo się zamknij.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Czy wszyscy będą zbawieni?

Post autor: Jordan » 2017-11-02, 15:24

Marek_Piotrowski pisze:albo się zamknij
Powiedz to zakonnikowi Szustakowi, którego wyssane z palca kucypały, przywiodły mnie tu... :))
Ale już was nie będę niepokoił - cieszcie się wraz z nim tym, co on opowiada, co opowiadają Franciszek i inni, a czemu światli katolicy się sprzeciwiają, ale czy tu tacy są?! :ymhug:
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Benjamin

Re: Czy wszyscy będą zbawieni?

Post autor: Benjamin » 2017-11-02, 18:53

Twoj ostatni wpis Jordanie wyglada na to, ze nie jest owocem Ducha Swietego, chyba to przyznasz?

A my nie zaczelismy nawet jeszcze dokladnie dyskusji na temat o.Szustaka, ale nawte z Twej strony zabraklo dobrej woli, aby jakos zdefiniowac to, o czym ma byc dyskusja. Dopiero na tej podstawie moznaby zaczac dochodzic, kto i w czym sie myli, a kto i kiedy ma racje.
W Twej postawie Jordanie nie widac doznosci do uczciwego przebiegu dyskusji - narzucasz swoj punkt widzeniá jako norme ... i nawet nie zastanowisz sie, czy masz racje ( cala racje, czesciowa racje albo zadnej racji), ; nie - Ciebie to nie interesuje. I dlatego wsciekasz sie, gdy spokojnie i rzeczowo argumentujac dowodzi sie Twoich bledow ... A przeciez bywa, ze gdy nie podajesz blednych tez, to zgadzamy sie z Toba.

Popatrz - metoda jak obrales i droga na ktora wlasnie wkroczyles w tym watku jest droga oddalajaca od Boga.
Nie idz nia, nie warto.

Uczciwa dyskusja jest dochodzeniem do Prawdy Boga.
Wsciekanie sie i rzucanie inwektyw na innych ... jest odchodzeniem od Prawdy Boga.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Czy wszyscy będą zbawieni?

Post autor: Praktyk » 2018-02-27, 14:00

Nie wiem czy to odpowiedni wątek, także jeśli już gdzieś to było to proszę o wskazanie.

Taka zagadka :

1) Bóg jest wszechwiedzący, wszechmocny i nieskończony.
2) Bóg powinien więc już w momencie tworzenia danej duszy wiedzieć jakich wyborów ona dokona.
Jeśli więc wie, to dlaczego nie tworzy tylko dusz wybierających dobro. Czy Bóg z jakiegoś powodu pozbawia się kontroli i wiedzy o tym jaka dana dusza będzie ?
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy wszyscy będą zbawieni?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-02-27, 14:04

"Nie stworzenie" człowieka, bo się wie że odrzuci (całkowicie suwerennie) Boga, byłoby ze strony Boga formą determinacji - zupełnie taką samą, jak stworzenie człowieka "zaprogramowanego" na wybór Boga. Bóg szanuje naszą wolność.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Czy wszyscy będą zbawieni?

Post autor: Jordan » 2018-02-27, 14:22

Praktyk pisze: 2018-02-27, 14:00 Nie wiem czy to odpowiedni wątek, także jeśli już gdzieś to było to proszę o wskazanie.

Taka zagadka :

1) Bóg jest wszechwiedzący, wszechmocny i nieskończony.
2) Bóg powinien więc już w momencie tworzenia danej duszy wiedzieć jakich wyborów ona dokona.
Jeśli więc wie, to dlaczego nie tworzy tylko dusz wybierających dobro. Czy Bóg z jakiegoś powodu pozbawia się kontroli i wiedzy o tym jaka dana dusza będzie ?
No, zagadka z tych, co to do końca świata żadnej zadowalających wszystkich odpowiedzi nie będzie... :-?

Podam swoje krótkie spostrzeżenie - może się spodoba.
Otóż, aprobując oczywiście wymienione w punkcie 1 przymioty (atrybuty) Boga, ja bym to widział tak, że mając takie możliwości, Bóg zna wszystkie warianty wyborów, jakie tylko dana osoba przez całe życie może podjąć - ale ta Boża wiedza nie determinuje, nie zmusza nikogo do konkretnego wyboru!
Przecież skoro mamy odpowiadać za swoje życie na sądzie Bożym, to musi być ono życiem osobistym danej osoby, a nie narzuconym mu odgórnie przez Boga (czy inną wyższą siłę/osobę) - bez tak rozumianej wolności, nie było by sprawiedliwe i sensowne sądzić i skazywać kogoś za coś, co wcale nie było jego wyborem, prawda?...

Innymi słowy: Boża wszechwiedza obejmuje wszystkie opcje wybory życiowej drogi, ale pozwala danej osobie dokonywać osobistych wyborów...
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy wszyscy będą zbawieni?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-02-27, 14:35

Jordan pisze: 2018-02-27, 14:22 Otóż, aprobując oczywiście wymienione w punkcie 1 przymioty (atrybuty) Boga, ja bym to widział tak, że mając takie możliwości, Bóg zna wszystkie warianty wyborów, jakie tylko dana osoba przez całe życie może podjąć - ale ta Boża wiedza nie determinuje, nie zmusza nikogo do konkretnego wyboru!
Pełna zgoda, ale chyba nie zrozumiałeś pytania Praktyka...

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy wszyscy będą zbawieni?

Post autor: Andej » 2018-02-27, 15:38

Praktyk pisze: 2018-02-27, 14:00 ... 2) Bóg powinien więc już w momencie tworzenia danej duszy wiedzieć jakich wyborów ona dokona. ...
Zgoda. Tak jest w rzeczy samej.
Praktyk pisze: 2018-02-27, 14:00 ... Jeśli więc wie, to dlaczego nie tworzy tylko dusz wybierających dobro. ...
A dlaczego stworzył świat? Dlaczego stworzył ludzi? Czy ktoś jest w stanie odpowiedzieć w zastępstwie Boga?
Mogę mniemać, iż Bóg stworzył człowieka obdarzonego, na Swoje podobieństwo, wolna wolą, kreatywnością i rozumem. Gdyby zdeterminował, to po cóż byłyby te dary?
Praktyk pisze: 2018-02-27, 14:00 ... Czy Bóg z jakiegoś powodu pozbawia się kontroli i wiedzy o tym jaka dana dusza będzie ?
Nie. Skąd ten pomysł? Zaprzeczasz punktowi pierwszemu. Możliwość działania nie jest nakazem działania. Zwłaszcza określonego.

Niebo. Aby się dostać, należy zasłużyć. Gdyby życie człowieka było z góry zdeterminowane, to żaden człowiek nie maiłby zasług, które pozwalałyby na awans. A tymczasem trzeba odczytać wolę bożą i ją wypełnić. Starać się to czynić jak najlepiej.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Niebo, piekło, czyściec”