Modlitwa za dusze w czyśćcu

Eschatologiczne rozważania na temat tych trzech stanów duszy i przebywania wśród Boga i ludzi przez Niego zbawionych oraz potępionych jak i tych, którzy przechodzą oczyszczenie, by żyć z Bogiem czyści.
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Modlitwa za dusze w czyśćcu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-10-30, 00:13

Lejecie mi miód na serce w sprawie tych "modlitewek" i twierdzenia że jakas działa a inna nie.
A mimo to...
Obawiam się, że sprawa jest nieco bardziej skomplikowana.
Czy Naaman zostałby uzdrowiony, gdyby poszedł za pierwszym impulsem, i nie wykąpał się w Jordanie 7 razy? (2 Krl 5-14)
Czy żebrak bywał uzdrowiony, mimo że chciał wejść do sadzawki, ale zawsze się spóźniał? (J 5:7)
Mamy wiele takich przykładów.

Choć można - wierzę w to - modlić się wszedzie, to jednak Bóg wyraźnie wyznacza takie "promocje" (relikwie, miejsca święte, źródełka, obrazy , cudowne medaliki itd itp) gdzie specjalnie udziela łask.
Owszem, wszystko to działa na podstawie wiary w Boga - ale jednak ten symbol jest.
Nie jest wykluczone, ze bywa tak i z modlitwami.
Pamiętajmy, że tak czy owak to, co dostajemy, nam się nie nalezy...

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Modlitwa za dusze w czyśćcu

Post autor: Efezjan » 2019-10-30, 23:45

Nie wiem... Dla mnie te obietnice są właśnie takim rodzajem handlu, a nie modlitwą, czyli relacją miłości.
Jakoś sceptycznie podchodzę do tych wszystkich obietnic.

Nawet do obietnicy danej św. Szymonowi Stockowi dotyczącej szkaplerza też podchodzę sceptycznie, chociaż jestem przecież świeckim karmelitą ;) Ot, taki paradoks.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Konwalia

Re: Modlitwa za dusze w czyśćcu

Post autor: Konwalia » 2019-10-31, 10:31

Kiedyś w internecie zobaczyłam, jak ktoś zapytał pewnego zakonnika, czy jeśli odmówi modlitwę św. Gertrudy, rzeczywiście z czyśćca zostanie uwolnionych 1000 dusz. Zakonnik odpowiedział, że jeśli będzie mieć taką wiarę jak św. Gertruda, to tak. :)

Jeśli Kościół zatwierdza formę modlitwy czy nabożeństwa, z którymi wiążą się jakieś obietnice, to dlaczego w to nie wierzyć?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Modlitwa za dusze w czyśćcu

Post autor: Andej » 2019-10-31, 11:28

Osobiście nie wierzę. Nie wierzę w automatyzm. Ale to nie wszystko.
O św. Gertrudzie sprytnie odpowiedział zakonnik. Odpowiedział warunkowo. A kto może stwierdzić spełnienie warunku? Tylko Jeden Bóg. Tak sam samo zbawienie zależy wyłącznie od Samego Boga. Tylko On decyduje. Uważam, że pomimo całej powagi Kościoła i zaufaniu do Kościoła, to nie Kościół orzeka o zbawieniu. Kościół jedynie, na podstawie pewnych badań, a także korzystając z pozwolenia "komu odpuścicie ..." Kościół ma prawo orzekać o odpuszczeniu grzechów. Ale odpuszczenie grzechów, wydaje mi się, nie jest równoważne ze zbawieniem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14824
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4121 times
Been thanked: 2910 times
Kontakt:

Re: Modlitwa za dusze w czyśćcu

Post autor: Dezerter » 2019-10-31, 22:36

Efezjan pisze: 2019-10-30, 23:45 Nie wiem... Dla mnie te obietnice są właśnie takim rodzajem handlu, a nie modlitwą, czyli relacją miłości.
Jakoś sceptycznie podchodzę do tych wszystkich obietnic.

Nawet do obietnicy danej św. Szymonowi Stockowi dotyczącej szkaplerza też podchodzę sceptycznie, chociaż jestem przecież świeckim karmelitą ;) Ot, taki paradoks.
To ja powiem, że jesteś mi bratem w takiej wierze :ymhug:
Ja się nie modlę (sam z siebie) za "dusze w czyśćcu cierpiące " - ja się modle za zmarłych, o ich zbawienie, o miłosierdzie Boga dla nich, o życie wieczne dla nich.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Modlitwa za dusze w czyśćcu

Post autor: Andej » 2019-11-01, 00:14

Dezerter pisze: 2019-10-31, 22:36... Ja się nie modlę (sam z siebie) za "dusze w czyśćcu cierpiące " - ja się modle za zmarłych, o ich zbawienie, o miłosierdzie Boga dla nich, o życie wieczne dla nich.
To troszkę mało logiczne.
Wszak "dusze w czyśćcu cierpiące" są na prostej (choć może długiej, a na pewno trudnej) drodze do zbawienie. Właściwie, to one nie maja wyjścia, muszą trafić do nieba. Proszenie o zbawienie, to proszenie o to, co mają zapewnione. Uważam, że sens ma modlitwa o "szybkie" zbawienie, o zwolnienie z reszty cierpienia ...
Modlitwa za "dusze w czyśćcu cierpiące" jest modlitwą o skrócenie mąk.

Modlitwa za zmarłych. Czy ma ona sens w intencji potępionych? Ma sens tylko za tych, którzy są na drodze zbawienie, ale jeszcze nie osiągnęli go.

Modlitwa o życie wieczne jest nieporozumieniem. Przecież każdy ma je zapewnione. Wierzysz, że są ludzie, których życie kończy się w momencie śmierci biologicznej? Osobiście uważam, że każdy żyje wiecznie. Pomijając okresy przejściowe, w niebie lub piekle.

Uważam, że jest sens modlitwy wyłącznie za "dusze w czyśćcu cierpiące". Do tych, którzy już w niebie można się modlić i prosić o pomoc. Ale nie ma sensu modlić się za nich. Modlenie się za skazanych na potępienie wieczne byłoby podważaniem decyzji Boga. Zostaje tylko modlitwa za tych, którzy już od nas odeszli, ale jeszcze nie dotarli do mety.

Czy spełnienie warunków odpustu zupełnego za osobę potępioną zmienia jej los?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Magnolia

Re: Modlitwa za dusze w czyśćcu

Post autor: Magnolia » 2019-11-01, 02:16

Andej pisze: 2019-11-01, 00:14
Czy spełnienie warunków odpustu zupełnego za osobę potępioną zmienia jej los?
tja, oto jest pytanie...

Konwalia

Re: Modlitwa za dusze w czyśćcu

Post autor: Konwalia » 2019-11-01, 13:33

Magnolia pisze: 2019-11-01, 02:16
Andej pisze: 2019-11-01, 00:14
Czy spełnienie warunków odpustu zupełnego za osobę potępioną zmienia jej los?
tja, oto jest pytanie...
Nie jest wówczas tak, że łaska odpustu przechodzi na inną duszę?

Magnolia

Re: Modlitwa za dusze w czyśćcu

Post autor: Magnolia » 2019-11-01, 14:17

Z pewnością dobro zostanie jakoś zagospodarowane przez Boga, nie zmarnuje się modlitwa za czyjąś duszę.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14824
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4121 times
Been thanked: 2910 times
Kontakt:

Re: Modlitwa za dusze w czyśćcu

Post autor: Dezerter » 2019-11-01, 14:25

Konwalia pisze: 2019-11-01, 13:33
Magnolia pisze: 2019-11-01, 02:16
Andej pisze: 2019-11-01, 00:14
Czy spełnienie warunków odpustu zupełnego za osobę potępioną zmienia jej los?
tja, oto jest pytanie...
Nie jest wówczas tak, że łaska odpustu przechodzi na inną duszę?
Według alfabetu?, czy daty śmierci?, a może odległości zamieszkania? ;)
Andeju - teoretycznie i teologicznie twoje rozumowanie jest prawidłowe
Ale moim zdaniem moja modlitwa ma sens, bo Bóg jest poza/ponad czasem, więc nie wiesz czy moja modlitwa nie zostanie przez Niego odebrana przed ogłoszeniem osobie, za która się modlę, wyroku Sądu Ostatecznego.
To jedno, a drugie to to, że modląc się za zmarłą osobę nie wiem czy jest w piekle, czyśćcu czy niebie, a może w "szeolu"/krainie zmarłych jak mówi Biblia, ale wyrażam nadzieje i prośbę do Boga Miłosiernego i będę się upierał, że to ma sens.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Magnolia

Re: Modlitwa za dusze w czyśćcu

Post autor: Magnolia » 2019-11-01, 14:38

To prawda.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Modlitwa za dusze w czyśćcu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-11-01, 16:23

Dezerter pisze: 2019-11-01, 14:25
Konwalia pisze: 2019-11-01, 13:33 Nie jest wówczas tak, że łaska odpustu przechodzi na inną duszę?
Według alfabetu?, czy daty śmierci?, a może odległości zamieszkania? ;)
Tego nie wiemy. Wpływa do tzw "skarbca Kościoła" (na którym opiera się w ogóle instytucja odpustów).
Dezerter pisze:Andeju - teoretycznie i teologicznie twoje rozumowanie jest prawidłowe
Ale moim zdaniem moja modlitwa ma sens, bo Bóg jest poza/ponad czasem, więc nie wiesz czy moja modlitwa nie zostanie przez Niego odebrana przed ogłoszeniem osobie, za która się modlę, wyroku Sądu Ostatecznego.
To jedno, a drugie to to, że modląc się za zmarłą osobę nie wiem czy jest w piekle, czyśćcu czy niebie, a może w "szeolu"/krainie zmarłych jak mówi Biblia, ale wyrażam nadzieje i prośbę do Boga Miłosiernego i będę się upierał, że to ma sens.
1. los osoby jest całkowicie zdecydowany po śmierci - a nie podczas Sądu Ostatecznego.
2. też kiedyś zdarzyło mi się wyrazić podobną opinię - rozumowałem tak "jesli sie modlę, to modlitwa może działać poza czasem - czyli może sprawić, że ktoś, kto np. dwa lata temu popełnił grzech, tego grzechu nie popełni". Usłyszałem wówczas od bp. Siemieniewskiego że takie rozumowanie to okultyzm (albo magia, nie jestem pewien jak to sformułował). Ponieważ dyskusja była na inny temat, nie drążyłem - a od tego czasu ciągle zapominam go spytac, czemu to magia.
Przypomnijcie mi na następnej sesji, żebym spytał :)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Modlitwa za dusze w czyśćcu

Post autor: Andej » 2019-11-01, 17:28

To, że modlitwa działa poza czasem, to jestem pewien. Ale inaczej to rozumiem. Mianowicie, skoro czyściec nie podlega naszemu czasowi, to jednakowy sens ma modlitwa odmówiona 100 lat temu, jak modlitwa odmówiona za 100 lat. Dociera pod właściwy adres i jest właściwie spożytkowana. Co nie znaczy, że można ją odkładać na później. Może zabraknąć czasu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Magnolia

Re: Modlitwa za dusze w czyśćcu

Post autor: Magnolia » 2019-11-01, 17:35

Też tak to rozumiem.

Jako ciekawostkę powiem Wam, ze moja przyjaciółka uczestniczyła kiedyś we mszy za zmarłego w 167 rocznicę jego urodzin! Znaczy się że któreś pokolenie z kolei wykonuje ostatnią wolę zmarłego by w jego urodziny zamówić i odprawić za Niego mszę św. Niesamowite!!

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Modlitwa za dusze w czyśćcu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-11-01, 20:14

Zgoda, ale to nadal pomoc ludziom w Czyśćcu. Potępionym niestety pomóc nie można.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Niebo, piekło, czyściec”