Modlitwa za dusze w czyśćcu

Eschatologiczne rozważania na temat tych trzech stanów duszy i przebywania wśród Boga i ludzi przez Niego zbawionych oraz potępionych jak i tych, którzy przechodzą oczyszczenie, by żyć z Bogiem czyści.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Modlitwa za dusze w czyśćcu

Post autor: Dezerter » 2018-11-04, 19:03

Kochani - oglądając w TV i słuchając dzisiaj programu katolickiego, gdzie wypowiadał się ksiądz, opiekun katolickiego stowarzyszenia młodzieży, którego nazwiska nie zanotowałem - usłyszałem coś co mnie zaskoczyło, a nawet zdumiało, bo nie wiedziałem o tym. Dlatego dzielę się z wami swoją niewiedzą, bo być może nie tylko ja taki niedoinformowany i ... modli się na darmo :!: :-o
Cytuję wiernie księdza, bo zapisałem z wrażenia:
"Modlitwa za dusze czyśćcowe jeśli nie jest zanoszona w staniem łaski uświęcającej to nic nie daje.
Tak samo możemy czynić post i jałmużnę dawać w intencji dusz czyśćcowych, ale skutecznie - tylko w stanie łaski uświęcającej."

Zastanawiam się czy ta reguła skuteczności modlitwy, która zdecydowanym głosem wygłosił ksiądz w publicznej telewizji, dotyczy tylko czyśćca, czy wszystkich modlitw?
Ktoś wie i spotkał się z tym?
Ostatnio zmieniony 2018-11-04, 19:07 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Modlitwa za dusze w czyśćcu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-11-04, 19:26

Myślę, że ksiądz sobie "pojechał". Niestety, coraz częściej księża gadają byle co (ostatnio spotkałem się z tym w przypadku 3 bardzo znanych księzy).

konik

Re: Modlitwa za dusze w czyśćcu

Post autor: konik » 2018-11-04, 22:13

Brak wytrwalej formacji ( po zdaniu egzaminow )i jak sadze - totalna olewka w teologicznym poznawaniu swego "powolania". I dlatego coraz wiecej "sie jezdzi".
Nie ma to jak czasy przedsoborowe - przynajmniej "dowodcy" byli profesjonalistami.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Modlitwa za dusze w czyśćcu

Post autor: Dezerter » 2018-11-04, 23:19

Ale jak można w publicznej telewizji, w programie katolickim, przecież to z milion ludzi słyszało, a w studio było 3 inne świeckie osoby i nikt nie dopytał, nikt nie zagadnął?
https://vod.tvp.pl/video/miedzy-ziemia- ... 8,39502252
40 minuta - musiałem odnaleźć, bo sumienie mnie męczyło, że coś pokręciłem
ks Andrzej Lubowicki Generalny Asystent
Ostatnio zmieniony 2018-11-04, 23:22 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

kacperek29
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 289
Rejestracja: 12 lut 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 110 times
Been thanked: 87 times

Re: Modlitwa za dusze w czyśćcu

Post autor: kacperek29 » 2018-11-05, 10:12

Może nie do końca w temacie, ale chyba zbliżony temat.
2. Uczynki zasługujące i ich utrata. Człowiek, osiągnąwszy usprawiedliwienie przez łaskę uświęcającą, staje się zdolnym do wykonywania uczynków zasługujących na niebo, gdyż "każde dobre drzewo wydaje dobre owoce" (Mat. 7, 17). "Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity" (Jan 15, 5). Ten owoc usprawiedliwienia nosi nazwę zasługi. Rozumiemy przez nią wewnętrzną wartość uczynku, która daje człowiekowi prawo do zapłaty, czyli nagrody w niebie.
Tracąc łaskę uświęcającą przez grzech ciężki, równocześnie traci człowiek zasługę zyskaną przez nadprzyrodzone uczynki. "Gdyby sprawiedliwy odstąpił od swej sprawiedliwości i popełniał zło, żaden z wykonanych czynów sprawiedliwych nie będzie mu poczytany " (Ezech. 18, 24). Skoro jednak człowiek zdobędzie z powrotem łaskę uświęcającą, to wraz z nią odzyskuje pełne prawo do wszystkich zasług osiągniętych przed grzechem.
Rozróżniamy tedy ze względu na wieczną nagrodę: 1) uczynki żywe, tj. te, które mają wartość i zasługę nadprzyrodzoną, 2) martwe, tj. dobre, ale jako spełnione w grzechu śmiertelnym, nie uprawniają do nagrody w niebie i 3) umorzone, tj. dobre i spełnione w stanie łaski, ale udaremnione przez następny grzech ciężki. Z chwilą, kiedy grzesznik powróci do stanu łaski, odzyskują one dawną swoją wartość, stają się znowu żywymi niby zwiędły kwiat wstawiony do świeżej wody.
Trzeba pamiętać, że dobre uczynki grzesznika choć nie mają wartości nadprzyrodzonej, to jednak są bardzo pożyteczne, bo zmniejszają albo uchylają kary doczesne, dają prawo do nagrody tu na ziemi, a niejednokrotnie wyjednują u Boga łaskę nawrócenia.
http://msza.net/i/cz08_42.html
Podstawy dogmatyki katolickiej.
Ks. dr W. Kalinowski, Ks. dr J. Rychlicki
Nihil obstat
Poznań, dnia 8 września 1954 r.
(-) Ks. dr Lech Kaczmarek, Cenzor
IMRIMATUR
Poznań, dnia 13 września 1954 r.
(-) Ks. Pr. Marlewski, protonot. apost.
Wikariusz Generalny
(-) Ks. L. Haendschke
Kanclerz Kurii Metropolitalnej

Dominik

Re: Modlitwa za dusze w czyśćcu

Post autor: Dominik » 2018-11-05, 11:48

Dezerter pisze: 2018-11-04, 23:19 Ale jak można w publicznej telewizji, w programie katolickim, przecież to z milion ludzi słyszało, a w studio było 3 inne świeckie osoby i nikt nie dopytał, nikt nie zagadnął?
https://vod.tvp.pl/video/miedzy-ziemia- ... 8,39502252
40 minuta - musiałem odnaleźć, bo sumienie mnie męczyło, że coś pokręciłem
ks Andrzej Lubowicki Generalny Asystent
Możemy napisać do księdza z pytaniem, by coś więcej na ten temat powiedział.
Jego email jest na stronie ksm.org.pl

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Modlitwa za dusze w czyśćcu

Post autor: Dezerter » 2018-11-05, 22:31

Wyślij mu link do wątku z prośbą o wytłumaczenie swojej wypowiedzi, by podał źródła.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Dominik

Re: Modlitwa za dusze w czyśćcu

Post autor: Dominik » 2018-11-07, 10:20

Zatem biorę się za pisanie maila, jeśli jest taka możliwość to trzeba to zrobić. Może użył niefortunnie jakiegoś skrótu myślowego.

Dodano po 25 minutach 43 sekundach:
Kilka dni temu podsłuchiwałem co mówi Hiob na swoim live. Mówił coś o odpuście całkowitym, żeby dusza czyściwa poszła do Nieba. Powiedział, że musimy resztę życia być w 100% w łasce uświęcającej, by nasze modlitwy spowodowały rozgrzeszenie tej duszy,,,, może trzeba się Hioba dopytać.

Mail wysłany do księdza.

Dodano po 10 minutach 45 sekundach:
Tekst ze strony
http://www.parafia.myszyniec.pl/index.p ... go-uzyskac

Warunki uzyskania odpustu zupełnego, oraz cząstkowego

Uzyskanie odpustu jest zgodnie z nauczaniem Kościoła opatrzone pewnymi warunkami. Można w skrócie określić je jako 4 warunki. Wszystkie one muszą być spełnione z intencja („chęcią”) otrzymania odpustu.

Jeżeli nie wszystkie zostaną wypełnione wtedy odpust będzie cząstkowy.

Spowiedź sakramentalna – po jednej spowiedzi sakramentalnej można uzyskać kilka odpustów zupełnych. Chodzi tu przede wszystkim o to, by starający się uzyskać odpust zupełny był w stanie łaski uświęcającej i wolnym od przywiązania do grzechu.
Komunia święta– po jednej Komunii świętej można uzyskać tylko jeden odpust zupełny. Komunia św. musi mieć miejsce w dniu zyskania odpustu.
Modlitwa w intencjach Papieża– po jednej modlitwie w intencjach Papieża można uzyskać tylko jeden odpust zupełny. Modlitwa ta musi mieć miejsce w dniu, w którym wykonuje się dzieło obdarzone odpustem. Warunek dotyczący modlitwy w intencjach Papieża wypełnia się całkowicie przez odmówienie jeden raz Ojcze nasz… i Zdrowaś…. Z tej racji, że do niektórych czynności związanych z odpustem przypisana jest dodatkowa modlitwa Wierzę w Boga… Warto aby przy każdym odpuście odmówić jednocześnie te trzy modlitwy w intencjach Papieża
Wykonanie czynności do której przypisany jest odpust.
Ze względów praktycznych warto postarać się aby wszystkie warunki wypełnić jednego dnia. I wszystkie z intencją uzyskania odpustu.

Odpust można ofiarować za siebie lub za jedną konkretną zmarłą osobę. nie można odpustu uzyskać "dla kogoś".
Ostatnio zmieniony 2018-11-07, 10:21 przez Dominik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Modlitwa za dusze w czyśćcu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-11-07, 11:03

Odpust to jedno, a modlitwy za dusze czyśćcowe to drugie. Nie miejszajmy warunków

Dominik

Re: Modlitwa za dusze w czyśćcu

Post autor: Dominik » 2018-11-07, 11:17

Chciałem tylko zasugerować, że może księdzu o odpust chodziło.

Dominik

Re: Modlitwa za dusze w czyśćcu

Post autor: Dominik » 2018-11-08, 17:18

Dostałem odpowiedz od księdza, teraz się jeszcze zapytam czy mogę jego mail tutaj zamieścić.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Modlitwa za dusze w czyśćcu

Post autor: Dezerter » 2018-11-08, 18:16

Dokładny cytat
"Modlitwa ma w tedy wartość jak jest zanoszona w stanie łaski uświęcającej
jeśli człowiek nie jest w st ł. u. to tak naprawdę nic tak na prawdę nie może zrobić dla dusz czyśćcowych
ani modlitwa, ani post ani inne uczynki czy starania niczego nie dają
stan łaski uświęcającej daje możliwość wypraszania, wyjednywania łask potrzebnych duszom czyśćcowym"
To samo powtórzył o poście, jałmużnie i dobrych uczynkach - że mają wartość w stanie łaski uświęcającej czyli "łączności z Panem Bogiem".
Ksiądz nic tu nie mówi o odpustach.
Przyznam, że jest to nauczanie zdumiewające, bo wielu jest takich - połowa?! nominalnych katolików polskich, którzy z rożnych powodów nie są w stanie łaski święcającej... powiedzenie tym ludziom, którzy odwiedzają grób zmarłego ojca, matki, ukochanej babci, dziadka, czy dziecka, że ... mogą sobie darować, te "wieczne odpoczywanie", lub jak w moim przypadku gorącą prośbę do Boga o:
miłosierdzie i łaskę dla XX, bo wiemy jaki był, ale ty Panie (tak dotychczas wierzyłem) nie jesteś formalistom tylko przebaczającym Ojcem, synom ludzkim marnotrawnym - ulituj się nad XX i przyjmij go do swego królestwa.

Dotychczas modliłem się zawsze, czy byłem w stanie łaski , czy nie a teraz to wychodzi na to, że tak jak z komunią - trza być!??
...a może wszystkich innych modlitw też to dotyczy?
zastanówmy się
Mój mądry ojciec założyciel ks. Piotr Szymkowiak naszej Wspólnoty Odnowy uczył nas, że tylko w stanie łaski uświęcającej można posługiwać :
- modlitwa a wstawiennicza
- modlitwa osłonowa
- modlitwa o uwolnienie
- modlitwa o wylanie Ducha Świętego (i modlący się i omadlany)
Ale np prowadzenie modlitwy wspólnotowej cotygodniowej już takiego warunku nie stawiał.
Coś mi się zdaje, że musimy zbadać temat "skuteczności" (w sensie sensowności, celowości, podstaw formalnych) modlitw, również tych naszych forumowych za ...
Ostatnio zmieniony 2018-11-08, 18:21 przez Dezerter, łącznie zmieniany 4 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

mondfa

Re: Modlitwa za dusze w czyśćcu

Post autor: mondfa » 2018-11-08, 18:54

Ja kiedyś miałam ogromny dylemat, bo rodzina zmarłego poprosiła mnie bym poprowadziła różaniec. I swoje wątpliwości przedstawiłam ojcowi Placydowi to napisał mi, że modlitwa i różaniec, który prowadziłam przez 3 dni była ważna. A nie mogę być w stanie łaski.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Modlitwa za dusze w czyśćcu

Post autor: Dezerter » 2018-11-08, 20:31

A jak to pogodzisz z tym co ks Andrzej powiedział?
Przeczytałem całą książkę o modlitwach, rodzajach itp, przemedytowałem ją, ale o "skutecznym odbiorze" tam nie było.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

mondfa

Re: Modlitwa za dusze w czyśćcu

Post autor: mondfa » 2018-11-09, 00:32

Skąd mnie to wiedzieć? :) ja prosta mondfa z lasu :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Niebo, piekło, czyściec”