Samobójstwo

Dlaczego żyjemy, po co się urodziliśmy, jaki jest nasz cel w życiu, co na czeka po śmierci; niebo, piekło, nic? Rozmowy na temat życia, śmierci i wieczności.
Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1389
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 526 times
Been thanked: 757 times

Re: Samobójstwo

Post autor: AdamS. » 2021-11-05, 12:00

KKK: "Jesteśmy zarządcami, a nie właścicielami życia". To kluczowe słowa, które każdy świadomy chrześcijanin nosi w sercu. A jednak nie każdy ma tę świadomość, nie każdy też jest sobie w stanie poradzić z cierpieniem (ciała lub duszy). Było też w historii wiele samobójstw popełnianych z odpowiedzialności za osobę drugą (np. w czasie przesłuchań). Dlatego tylko Bóg ma wgląd we właściwą intencję samobójcy. Dobrze, że już dawno zarzuciliśmy praktykę wykluczania samobójców z grona zbawionych. Samobójstwo ma tyle imion, ile przez ten świat przetoczyło się samobójstw. Dlatego osąd powinien być ostatnią postawą, jaką w tej sprawie możemy przyjąć... Co nie przekreśla nauczania Kościoła, że samobójstwo jest złe.

adampiotr
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 23 lut 2021
Has thanked: 105 times
Been thanked: 38 times

Re: Samobójstwo

Post autor: adampiotr » 2022-01-07, 11:06

A mnie jeszcze jedna rzecz zastanawia. Ludzie przewaznie mają strach przed wojną,wypadkiem, czy nawet pogryzieniem psa. Czy trach przed zatrąbieniem albo głośnym silnikiem. A tutaj wpada pod pociąg i jeszcze efektem końcowym.

JA się obawiałbym tego zeby mi się nie udało.

orzeszku

Re: Samobójstwo

Post autor: orzeszku » 2022-01-07, 18:22

@AdamS. Może kiedyś takie twierdzenie Kościoła, że samobójcy będą potępieni, miało jakąś wartość pedagogiczną czy też prewencyjną, dawniej nie znano się tak na psychologii itd. więc na pewno to uchroniło chociaż trochę potencjalnych samobójców przed odebraniem sobie życia (nawet w naszych czasach jak poczytacie różne fora o depresji itd. to natkniecie się na wiele wypowiedzi osób, które twierdzą, że chciałyby się zabić, ale powstrzymuje ich już jedynie lęk przed tym, że może jednak jest życie po śmierci i zostaną potępieni), a obecnie ponieważ psychologia ma już jakieś lepsze narzędzia prewencyjne to i ten nacisk na straszenie potępieniem nie jest tak potrzebny.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1389
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 526 times
Been thanked: 757 times

Re: Samobójstwo

Post autor: AdamS. » 2022-01-07, 18:46

orzeszku pisze: 2022-01-07, 18:22 @AdamS. Może kiedyś takie twierdzenie Kościoła, że samobójcy będą potępieni, miało jakąś wartość pedagogiczną czy też prewencyjną, dawniej nie znano się tak na psychologii itd. więc na pewno to uchroniło chociaż trochę potencjalnych samobójców przed odebraniem sobie życia (nawet w naszych czasach jak poczytacie różne fora o depresji itd. to natkniecie się na wiele wypowiedzi osób, które twierdzą, że chciałyby się zabić, ale powstrzymuje ich już jedynie lęk przed tym, że może jednak jest życie po śmierci i zostaną potępieni), a obecnie ponieważ psychologia ma już jakieś lepsze narzędzia prewencyjne to i ten nacisk na straszenie potępieniem nie jest tak potrzebny.
Masz rację. Było to nauczanie dostosowane do ówczesnej mentalności. Z pewnością nie miało wpływu na faktyczny stosunek Boga do samobójców, ale pełniło rolę odstraszającą - a Katechizm KK uczy, ze jeśli nie mamy w sobie doskonałego żalu za grzechy, opartego na miłości, to lepiej mieć w sobie lęk przed grzechem i jego skutkami. Taki żal również pełni rolę skutecznej tarczy przed pociskami Złego.

Osoba
Przybysz
Przybysz
Posty: 20
Rejestracja: 6 maja 2022
Has thanked: 1 time

Re: Samobójstwo

Post autor: Osoba » 2022-05-29, 15:12

Abraham45 pisze: 2018-01-25, 20:16 Nie pisz w taki sposób "przestać istnieć" - człowiek po prostu umiera, ale dusza idzie do nieba, względnie do czyśćca.

Bóg nie karze każdego człowieka w jednakowy sposób za taki czyn. Bóg ocenia czy do takiego czynu doszło z winy człowieka popełniającego samobójstwo czy został on do takiego czynu doprowadzony. Człowieka odnośnie winy można oszukać, Boga nie, on widzi wszystko i zna sumienia ludzi.

W opisanym przypadku chłopak na pewno zostanie potraktowany znacznie łagodniej, gdyż do tego czynu został doprowadzony. Nie musiał co prawda tego czynić, ale Bóg zna człowieka słabości, więc okaże mu miłosierdzie.
A jeśli ktoś chce popełnić samobòjstwo, gdyż też został do tego doprowadzony, ale waha się czy nie ma też w tym jego winy, to jak ma to sprawdzić?

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3052
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Samobójstwo

Post autor: konserwa » 2022-05-29, 18:09

Nie dac sie oszukac myslom samobojczym.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Samobójstwo

Post autor: sądzony » 2022-05-29, 19:56

Osoba pisze: 2022-05-29, 15:12 A jeśli ktoś chce popełnić samobòjstwo, gdyż też został do tego doprowadzony, ale waha się czy nie ma też w tym jego winy, to jak ma to sprawdzić?
Co "jak ma sprawdzić"?
Akt targnięcia się na swoje życie, jak i na czyjeś, jest moim zdaniem wynikiem chorej sytuacji.
Wojna, zarówno (między mną, a mną) w mojej głowie czy wojna pomiędzy dwojgiem narodów jest sytuacją patologiczną.
W obu przypadkach, moim zdaniem, człowiek postępuje nie do końca racjonalnie.

Samobójstwo jest wynikiem skomplikowanych procesów oraz czynników zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

adampiotr
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 23 lut 2021
Has thanked: 105 times
Been thanked: 38 times

Re: Samobójstwo

Post autor: adampiotr » 2022-09-12, 20:56

A znacie jakiś katolików którzy popełnili samobójstwo czy katolicy są tak twardzi, ze tego nie zrobią ??
Wiem ,ze temat już wielokrotne powtarzany.Skąd w ogóle ludzie mają siłe zeby to zrobić ??
Myslę ,ze kazdy z nas ma takie myśli.
Bo to jednak odwaga, naprawdę.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Samobójstwo

Post autor: Andej » 2022-09-12, 21:02

adampiotr pisze: 2022-09-12, 20:56 Bo to jednak odwaga, naprawdę.
Nie. To ucieczka. Wybór mniejszego zła (w mniemaniu, stanie tego, kto to czyni).
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Samobójstwo

Post autor: sądzony » 2022-09-12, 21:53

adampiotr pisze: 2022-09-12, 20:56 Skąd w ogóle ludzie mają siłe zeby to zrobić ??
Podjęcie próby samobójczej nie wynika z siły, a z jej braku.
Z braku siły dalszego znoszenia cierpienia.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Samobójstwo

Post autor: Abstract » 2022-09-12, 23:02

adampiotr pisze: 2022-09-12, 20:56 A znacie jakiś katolików którzy popełnili samobójstwo czy katolicy są tak twardzi, ze tego nie zrobią ??
Wiem ,ze temat już wielokrotne powtarzany.Skąd w ogóle ludzie mają siłe zeby to zrobić ??
Myslę ,ze kazdy z nas ma takie myśli.
Bo to jednak odwaga, naprawdę.
taka decyzja jest często sprzeczna z ludzką naturą, nie jest podejmowana bez szczególnych okoliczności, czyli skrajnego stanu emocjonalnego, choroby psychicznej.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

adampiotr
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 23 lut 2021
Has thanked: 105 times
Been thanked: 38 times

Re: Samobójstwo

Post autor: adampiotr » 2022-09-13, 07:38

sądzony pisze: 2022-09-12, 21:53
adampiotr pisze: 2022-09-12, 20:56 Skąd w ogóle ludzie mają siłe zeby to zrobić ??
Podjęcie próby samobójczej nie wynika z siły, a z jej braku.
Z braku siły dalszego znoszenia cierpienia.
no ale co to za cierpienie??
Przecież niektórzy z byle głupoty to robią. A np mają fajne życie, przyjaciół nic im nie brakuje i nagle ciach ?
A taka osoba chora często cierpi i nawet tego nie może zrobić. To jest dla mnie dziwne.
Ostatnio zmieniony 2022-09-13, 07:39 przez adampiotr, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Samobójstwo

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-09-13, 07:42

Co konkretnie jest dziwne?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Samobójstwo

Post autor: sądzony » 2022-09-13, 08:08

adampiotr pisze: 2022-09-13, 07:38 no ale co to za cierpienie??
U mnie była to cierpienie wynikające z niemożności bycia sobą w sobie, z ludźmi, w świecie. Czułem się więźniem wszystkiego. Każdej sytuacji, każdej relacji, każdej chwili. Nie widziałem żadnego sensu w życiu. Nic nie miało żadnej wartości. Wszystko i tak było martwe. Każda chwila sprawiała mi "ból" i zmuszała mnie do udawania kogoś kim nie byłem. Czułem się jakbym był palony na stosie, a jedyną możliwością była śmierć.

(dla jasności ja choruję na depresję)
adampiotr pisze: 2022-09-13, 07:38 Przecież niektórzy z byle głupoty to robią.
Nie znam. Choć możliwe, że tak to pozornie wygląda.
adampiotr pisze: 2022-09-13, 07:38 A np mają fajne życie, przyjaciół nic im nie brakuje i nagle ciach ?
Może z zewnątrz tak być. Nie widzisz jednak pożaru wewnątrz człowieka. Choć wystarczy kogoś bliżej poznać. Każdy ma jakieś "ogniska".
adampiotr pisze: 2022-09-13, 07:38 A taka osoba chora często cierpi i nawet tego nie może zrobić. To jest dla mnie dziwne.
W sensie?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Samobójstwo

Post autor: Abstract » 2022-09-13, 08:56

adampiotr pisze: 2022-09-13, 07:38 Przecież niektórzy z byle głupoty to robią. A np mają fajne życie, przyjaciół nic im nie brakuje i nagle ciach ?
A taka osoba chora często cierpi i nawet tego nie może zrobić. To jest dla mnie dziwne.
Nie szukaj wspólnego mianownika w przyczynie lecz skutku, jako konsekwencji interpretacji owej przyczyny.
np
Zostawiła mnie dziewczyna - przyczyna (wykluczam tu szczególne okoliczności niezależne od nas)
Skutek:
a) nie była tą właściwą, przecież gdybyśmy byli zdolni zbudować razem udany związek i dać sobie wzajemnie wsparcie, szacunek i miłość nie odeszłaby ode mnie, to rodziłoby sprzeczność
b) ona była tą jedyną, moje życie nie ma sensu, nic mnie nie cieszy, chcę ją jeszcze zobaczyć, ona musi zrozumieć że jest dla mnie wszystkim, oddałbym za nią życie... zaczyna się depresja...nie chcę dalej żyć, wszystko dla mnie straciło sens, chcę ze sobą skończyć... zrozumie jak ją kochałem

To jest bardzo proste wyjaśnienie, na potrzeby dyskusji. Myśli samobójcze mają o wiele bardziej złożone podłoże.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Życie, śmierć, wieczność”