Sąd Ostateczny, sąd szczegółowy - wyjasnienie pojęć

Eschatologiczne rozważania na temat tych trzech stanów duszy i przebywania wśród Boga i ludzi przez Niego zbawionych oraz potępionych jak i tych, którzy przechodzą oczyszczenie, by żyć z Bogiem czyści.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dezerter
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wysłał podziękowań: 756 razy
Otrzymał podziękowań: 504 razy

Sąd Ostateczny, sąd szczegółowy - wyjasnienie pojęć

Post autor: Dezerter » 2019-11-01, 21:06

Marek napisał w innym wątku
1. los osoby jest całkowicie zdecydowany po śmierci - a nie podczas Sądu Ostatecznego.
No właśnie
wyszło, że ja całkowicie nie rozumiem pojęcia sądu szczegółowego
A konkretnie po co mają zmartwychwstać i stawać na Sadzie Ostatecznym ludzie z piekła?
A co z tymi, którzy są w czyśćcu i są w trakcie odbywania kary udoskonalającej, a tu przychodzi Paruzja i Sąd ?
Z tymi z nieba nie mam pytań - dostaną ciała przemienione do życia wiecznego na nowej Ziemi i nowym Niebie
Z żyjącymi podczas Paruzji wszystko jasne.

Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie

Awatar użytkownika
Andej
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Otrzymał podziękowań: 656 razy

Re: Sąd Ostateczny, sąd szczegółowy - wyjasnienie pojęć

Post autor: Andej » 2019-11-02, 09:19

Dezerter pisze:
2019-11-01, 21:06
Marek napisał w innym wątku
1. los osoby jest całkowicie zdecydowany po śmierci - a nie podczas Sądu Ostatecznego.
No właśnie
wyszło, że ja całkowicie nie rozumiem pojęcia sądu szczegółowego
A konkretnie po co mają zmartwychwstać i stawać na Sadzie Ostatecznym ludzie z piekła?
A co z tymi, którzy są w czyśćcu i są w trakcie odbywania kary udoskonalającej, a tu przychodzi Paruzja i Sąd ?
Z tymi z nieba nie mam pytań - dostaną ciała przemienione do życia wiecznego na nowej Ziemi i nowym Niebie
Z żyjącymi podczas Paruzji wszystko jasne.
Poczekaj. Poznasz z autopsji.
Osobiście podejrzewam, że Sąd Ostateczny nie jest zbiorowy, ale indywidualny. Podejrzewam (ale nie jestem w stanie mocniej uzasadnić, ani nie mam przekonania, że tak jest w istocie; tylko podejrzewam), że SO następuje w trakcie przejścia z życia biologicznego do wiecznego. Podejrzewam, że czyściec jest jego wynikiem. Wydaje mi się, że śmierć człowieka, jest jego indywidualnym końcem świata, armagedonem.
Czy zjawiska końcowe są wyłącznie osadzone w czasie? I to czasie bezwzględnym dla konkretnej planety? A może to proces rozciągnięty na setki, tysiące, może miliony lat?
Czy wierząc, że czas (jaki znamy tu), nie przystaje do rzeczywistości pośmiertnych, to czy jest sens mówić o SO jako jednym masowym procesie? Skoro rzeczywistość niebiańska jest ponadczasowa, to poszczególne śmierci osób, od początku świata do jego końca, mogą tam być postrzegane jako równoczesne.
Paruzja może być "oficjalnym zakończeniem" dla pozostałych. Ale to nie wyklucza "indywidualnych paruzji".
Czy Bóg nie może przyjść do każdego z nas, w każdym momencie naszego życia?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wyznanie: Katolicyzm
Wysłał podziękowań: 413 razy
Otrzymał podziękowań: 888 razy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-11-02, 11:26

• wydaje mi się, że jest dużo racji w tym, że możemy budować tylko przybliżone modele. I taki będzie mój wpis ;)
  • znów się trochę rozbijamy o problem czasu - nie istniejący po "tamtej stronie". Niekoniecznie musi być przerwa pomiędzy sądami z punktu widzenia Rzeczywistości Obiektywnej (czyli tej do której wstępujemy po śmierci, pozbywając się ograniczających nas "okularów czasu i przestrzeni" przez które za życia patrzyliśmy na Rzeczywistość).
  • Teraz o zadaniach sądów; sąd szczegółowy decyduje o tym gdzie się znajdziemy (osobiście gorąco wierzę w to, że decyzja będzie należeć do nas, ale to inne zagadnienie).
  • Sąd Ostateczny to bardziej, mówiąc nieco żartem, "publiczne ogłoszenie wyników" ;)
  • Z punktu widzenia "ziemskiego" natomiast sądy te różni istotny szczegół; kontekst. Na sądzie szczegółowym wszystkie nasze czyny są już znane; nie są znane jednak wszystkie konsekwencje naszych czynów - a przecież konsekwencje nas "przeżyją". Jeśli ktoś dobrze lub źle wychowuje dzieci, skutki mogą byc widoczne długo po jego śmierci.
    Jesli ktoś lansuje idee, pisze książki, kręci filmy, ewangelizuje, tworzy ustawy jako poseł, wymyśla idee jako filozof itd itp - skutki jego czynów mogą materializować się przez pokolenia. Ponieważ z punktu widzenia ziemskiego Sąd Ostateczny odbywa się po zakończeniu rzeczywistości doczesnej, na nim te skutki będą już znane.

Awatar użytkownika
Dezerter
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wysłał podziękowań: 756 razy
Otrzymał podziękowań: 504 razy

Post autor: Dezerter » 2019-11-02, 14:47

Andej pisze:
2019-11-02, 09:19
Poczekaj. Poznasz z autopsji.
=)) Dzięki Andeju za poprawienie humoru
Za próbę odpowiedzi obu panom dziękuję
zauważyliście ile w tym gdybania?
I nadal nie odpowiedział nikt na moje wątpliwości i pytania :-?
szukając źródeł sadu szczegółowego, bo z Biblii go nie znam, tylko z nauczania Koscioła, doszedłem do XII wieku
a wcześniej?
jakieś źródła?

Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie

Awatar użytkownika
Biserica Dumnezeu
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wysłał podziękowań: 223 razy
Otrzymał podziękowań: 90 razy

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-11-02, 15:58

Marek uchwycil to chyba najlepiej.
Dodam, że rownież rozumuję w sposób do Marka podobny ( jeśli chodzi o to zagadnienie).

Ps: Biblia nie podaje takich i wielu innych rozróżnień, gdyż są to nasze próby znalezienia odpowiedzi na realizacje ogólnych zasad wiary w szczegółach naszego życia i konsekwencji naszego życia zachodzących po naszej ziemskiej śmierci ).

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 2019-11-02, 16:37 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: poprawiłam literówki, Magnolia

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wyznanie: Katolicyzm
Wysłał podziękowań: 413 razy
Otrzymał podziękowań: 888 razy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-11-03, 14:34

Na ten temat na "Mateuszu" : http://mateusz.pl/pow/121208.htm

Awatar użytkownika
Albertus
Bywalec
Bywalec
Wysłał podziękowań: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 8 razy

Post autor: Albertus » 2019-11-03, 20:17

2Kor5:10 Wszyscy bowiem musimy stanąć przed trybunałem Chrystusa, aby każdy otrzymał zapłatę za uczynki dokonane w ciele, złe lub dobre.

To, jak rozumiem, jest o sądzie szczegółowym na którym stajemy zaraz po śmierci.

Dlaczego to nie jest o Sądzie Ostatecznym? Bo mowa tutaj o wszystkich, nawet apostołach.

A na Sądzie ostatecznym apostołowie wystąpią nie w roli osądzanych ale w roli sędziów:

27 Wtedy Piotr rzekł do Niego: «Oto my opuściliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą, cóż więc otrzymamy?» 28 Jezus zaś rzekł do nich: «Zaprawdę, powiadam wam: Przy odrodzeniu12, gdy Syn Człowieczy zasiądzie na swym tronie chwały, wy, którzy poszliście za Mną, zasiądziecie również na dwunastu tronach, sądząc13 dwanaście pokoleń Izraela.

I nie tylko apostołowie ale też inni święci będą sędziami tego świata:

1Kor6:1 Czy odważy się ktoś z was, gdy zdarzy się nieporozumienie z drugim, szukać sprawiedliwości u niesprawiedliwych1, zamiast u świętych? 2 Czy nie wiecie, że święci będą sędziami tego świata2? A jeśli świat będzie przez was sądzony, to czyż nie jesteście godni wyrokować w tak błahych sprawach? 3 Czyż nie wiecie, że będziemy sądzili także aniołów3?

Natomiast jaka jest różnica między sądem szczegółowym a sądem ostatecznym. polega właśnie na tym że sąd ostateczny jest sądem publicznym który ujawnia wszystko przed wszystkimi

Tak to rozumiem.Ale nasza wiedza na ten temat, siłą rzeczy, nie może być pełna.

A jak będzie to przekonamy się wkrótce.

Zapraszamy na bloga Pani Zofii https://zchrystusem.pl/wedruj
ODPOWIEDZ