Prawo sztucznej inteligencji

Rozmowa na wątki dotyczące świata technologi.
Dominik

Prawo sztucznej inteligencji

Post autor: Dominik » 2019-02-17, 18:29

Dla oderwania się od tematyki religijnej proponuje porozmawiać na tematy, które niebawem będą nas dotyczyć.

Mamy już automatyczne samochody, wymagają one na chwile obecną nadzoru człowieka, ale co będzie jak nie będzie to wymagane.
Wyobraźmy sobie sytuacje, że automatyczny w 100% samochód jadący 90km/h znajdzie się w sytuacji w której na drogę wbiega dziecko. Komputer samochodowy będzie miał dwa wyjścia, skręcenie co spowoduje wjechanie w inny samochód na czołowe lub w drzewo i śmierć pasażerów lub po prostu jechanie dalej na wprost i śmierć dziecka.

Kto powinien podjąć decyzje jaką ma podjąć komputer w przyszłości? Producent, rząd, właściciel samochodu?

mondfa

Re: Prawo sztucznej inteligencji

Post autor: mondfa » 2019-02-17, 19:25

Ojacie Dominik, ale zasunąłeś temat. Ja się nie podejmuje odpowiedzi. Straszne alternatywy.

Dodano po 1 minucie 18 sekundach:
Ale gdzieś ostatnio natknęłam się na yt na film o tym, że roboty wyposażone w sztuczna inteligencję mają w planach zdominować świat i zniszczyć ludzkość :)

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Prawo sztucznej inteligencji

Post autor: ToTylkoJa » 2019-02-17, 19:48

Sztuczna inteligencja na razie mocno raczkuje.
Chociaż osobiście sądzę, że w takiej sytuacji należałoby po prostu przełączyć na sterowanie ręczne (chociaż niewykluczone, że algorytm będzie próbował maksymalnie wyhamować po prostu). Ale w przypadku człowieka to też nie jest proste. Jechałam ostatnio że znajomą. Ja byłam bardzo zmęczona i zaczęłam się śmiać, że przez chwilę miałam zawał, bo zdawało mi się, że ktoś stoi na jezdni. Znajoma odpowiedziała, że gdyby ktoś wybiegł na jezdnię (a to była ekspresówka), to ona i tak nie mogłaby nic zrobić, ponieważ życie jej i moje byłoby dla niej ważniejsze. Też miałaby 2 opcje, uderzyć w barierki, albo w inne barierki. W takiej sytuacji może nie ma po prostu dobrego wyjścia.
Co do tej całej dominacji: sztuczna inteligencja nadal opiera się na algorytmach. Jeśli algorytmy nie będą dawały możliwości, żeby przeprowadzić jakiś atak, masZyna nie będzie mogła tego zrobić. Jeśli chodzi o umiejętność samodoskonalenia się i nie polegania na samych algorytmach, to jest science-fiction.
Swoją drogą wyobraźcie sobie sytuację, gdzie taka samoucząca się maszyna stwarza nowe rozwiązanie jakiegoś problemu, bardziej wydajne, lepsze. Ludziom się podoba, zaczynają wcielać to w życie. Później maszyna wpada na kolejny pomysł. Uczy się rozwiązywać takie problemy coraz szybciej, przez co ludzie nie wyrabiają z tworzeniem nowszej technologii a rynek bardzo szybko upada.
Więc czy na pewno tylko złe maszyny są zagrożeniem?
Ogromny postęp technologiczny wymusza też potrzebę zatrudniania coraz mniejszej ilości osób. Teraz sytuacja jest w porządku. Ale co będzie za kilkadziesiąt, kilkaset lat? Ludzi jest coraz więcej podczas, gdy będzie potrzeba ich coraz mniej. Czy powstaną nowe stanowiska pracy, w zawodach, których teraz nie ma? Czy będą potrzebni tylko informatycy, mechanicy itd.? Co zrobilibyśmy z tak ogromnym bezrobociem?
Postęp jest wręcz przymusowy. Nie da się uniknąć postępu. Ale do czego nas doprowadzi, zorientujemy się pewnie dopiero, jak będzie za późno.

Uuu, zawiało post-apo. Dobrze, że już dawno wtedy umrę.

Dominik

Re: Prawo sztucznej inteligencji

Post autor: Dominik » 2019-02-17, 20:26

Można by kolejny problem poruszyć, skoro roboty wyeliminują ludzi z pracy, to czy będą pracować tylko dla bogaczy, a biedni będą w lepiankach mieszkać, czy dla wszystkich ludzi będą pracować.
Jeśli ludziom roboty będą wszystko pod nos podstawiać, same roboty będą tworzyć nowe technologie i dostarczać je ludziom, to czy ludzie nie wyginą? Zero obowiązków, chorób,,, czas tylko na przyjemności. Oczywiście zakładając, że roboty nie zbuntują się.

mondfa

Re: Prawo sztucznej inteligencji

Post autor: mondfa » 2019-02-17, 22:13

Co Wy Dominik robiliście w tym sanatorium skoro Cię naszło na takie refleksje? :D
A tak serio, to nie wiem, ale wiem, że fajnie by było jakby zaistniały takie roboty:

:D
Ostatnio zmieniony 2019-02-17, 22:14 przez mondfa, łącznie zmieniany 1 raz.

Dominik

Re: Prawo sztucznej inteligencji

Post autor: Dominik » 2019-02-18, 09:02

Temat akurat nic z sanatorium nie ma wspólnego, a co robiłem w sanatorium opiszę na swoim blogu.

Magnolia

Re: Prawo sztucznej inteligencji

Post autor: Magnolia » 2019-02-18, 10:50

To jest ciekawy film. "Ja, robot"

https://www.filmweb.pl/video/zwiastun/nr+1-13603

p.s Swoją drogą Dominiku, nie uciekniesz w tym temacie od rozważań moralnych, już pierwszy post o odpowiedzialności za tworzenie algorytmów jest pytaniem moralnym. ;)

Dominik

Re: Prawo sztucznej inteligencji

Post autor: Dominik » 2019-02-18, 12:00

Jest jeszcze film Sztuczna inteligencja AI, bardzo polecam. W tym filmie chyba najmocniej zobrazowano aspekt prawa do miłości, życia robotów.
Jeszcze jest film Człowiek Przyszłości z Robinem Williamsem.
W tych filmach jest poruszany inny aspekt, są to już pewne formy życia, potrafiące kochać, stworzone przez człowieka.

Natomiast algorytmy w samochodach mają tylko ukierunkowane działanie,,, i takie zastosowanie algorytmów będzie codziennością (a może i już jest).

W ustawieniach samochodu można by ustawić żeby chronił nasze życie kosztem innego, jeśli nie ma innego wyjścia.
Tylko rozważając dalej,,, co w sytuacji gdy samochód ma rozjechać obcą osobę, a co gdy będzie to nasze dziecko.
Dodanie do funkcji samochodu rozpoznawalnie pieszych? Jeśli nasze dziecko to chroń je kosztem moim, jeśli obca starsza babcia to chroń mnie kosztem jej.
Samemu kierując samochodem możemy tak zrobić, normalny odruch, może nawet bezwarunkowy.

Sporo w tym moralności, jak zauważyłaś. Ktoś lub coś będzie za nas ważne rzeczy podejmował.

mondfa

Re: Prawo sztucznej inteligencji

Post autor: mondfa » 2019-02-18, 12:12

Chyba nie chciałabym dożyć takich czasów i jeździć takim autem.

Magnolia

Re: Prawo sztucznej inteligencji

Post autor: Magnolia » 2019-02-18, 12:48

Ja tez nie chce oddać kierownicy algorytmom. Gdzie wtedy będzie przyjemność kierowania ?!
Ale wynika to tez z myśli żelepszy żywy mózg niż sztuczny 😜

Dominik

Re: Prawo sztucznej inteligencji

Post autor: Dominik » 2019-02-18, 12:55

Autonomiczne samochody będą potrafiły np. wszystkie jednocześnie ruszać na skrzyżowaniu,, a nie że pierw pierwszy, rusz\a, potem ten za nim, itd. Przyśpieszy to czas dotarcia na miejsce.
Autonomiczne taksówki, odpada koszt kierowcy, nie będą miały przestojów w "pracy" ponieważ zleceń brak. Będą tak dobierać zlecenia by jak najmniej robić pustych przebiegów.

Myślę, że nasze wnuki mogą doczekać się czasów kiedy człowiek nie będzie mógł kierować samochodem. Po prostu człowiek nie ruszy np. ze skrzyżowania w tej samej sekundzie co autonomiczne samochody i dojdzie to opóźnień w komunikacji.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Prawo sztucznej inteligencji

Post autor: ToTylkoJa » 2019-02-18, 14:08

Ja jednak myślę, że taka funkcja jak "przełącz na sterowanie ręczne" będzie dostępna. Ale na nagłe wypadki. Właśnie takie, jak wtargnięcie pieszego na jezdnię. Inaczej winić należałoby producenta samochodów, a tak odpowiedzialność spada na kierowcę, więc myślę, że to może być nawet tylko po to, żeby producent mógł skorzystać.

Dominik

Re: Prawo sztucznej inteligencji

Post autor: Dominik » 2019-02-18, 15:16

Obecnie samochody Tesli pomimo że same jeżdżą to wymagają by kierowca cały czas kontrolował sytuacje. Mimo to doszło do śmiertelnych wypadków, kierowcy zaufali za bardzo komputerowi, nie byli skupieni na jeździe.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Prawo sztucznej inteligencji

Post autor: ToTylkoJa » 2019-02-18, 15:25

Zdaje się, że Tesla wprowadziła zabezpieczenia, że kierowca musi mieć ręce na kierownicy, a jak za długo jej nie trzyma, uruchamia się system dźwiękowy. Coś takiego słyszałam.
Więc wychodzi na to, że tutaj jest wina człowieka, który nie słucha producenta, który mówi, że to jeszcze nie jest na tyle dopracowane, żeby jeździć bez kierowcy.
Ale masz rację, takie samochody to ciężki temat, bo mamy tendencję do zbytniego ufania takim wynalazkom. Jeździ? No to niech jeździ i tyle.
Takie maszyny, moim zdaniem, nigdy nie będą doskonale, bo na drodze może wydarzyć się zbyt wiele rzeczy, których algorytmy nie ogarną. Myślę, że jeśli nie sztuczna inteligencja (taka przyszłościowa, prawdziwa), która będzie w stanie o wbić sytuację, pewnie nawet lepiej niż człowiek, to kierowca mimo wszystko będzie musiał być i pilnować.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Prawo sztucznej inteligencji

Post autor: Viridiana » 2019-02-18, 15:47

Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Komputery, Internet i technologie ”