Portale dla miłośników książek

Rozmowa na wątki dotyczące świata technologi.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Konwalia

Portale dla miłośników książek

Post autor: Konwalia » 2020-02-03, 10:42

Czy korzystacie z portali, gdzie można stworzyć wirtualne biblioteczki?

Dla tych, którzy nie wiedzą, o co chodzi (a być może chcieliby wiedzieć): istnieją strony o charakterze społecznościowym, ale nastawione na zbieranie informacji o książkach. Użytkownicy sami dodają książki do bazy, oceniają je i dodają o nich swoje opinie, jeśli chcą. Zazwyczaj podstawowe wirtualne półki na takich portalach to: przeczytane, chcę przeczytać/do przeczytania, czytam, ale można też tworzyć kolejne, np. tematyczne: reportaże, powieści obyczajowe, książki religijne itd.

Co dają takie strony?

Na pewno możliwość tworzenia list przeczytanych książek, co jest ułatwieniem, jeśli czytamy dużo. Znika wtedy prawdopodobieństwo, że przeczytamy coś drugi raz tylko przez zapomnienie. Bardzo pomocne są też opinie i recenzje użytkowników, jeśli z nich korzystamy. Gdyby nie opinie i oceny w internecie, nie wiedziałabym, co czytać. Możemy też stworzyć listę książek do przeczytania – taka lista na kartce zawsze może się zgubić, a lista wirtualna zawsze będzie dostępna (o ile nie zamkną portalu ;) ).

Jaki portal wybrać?

Sama korzystałam tylko z trzech, choć jest ich więcej, ale te są najpopularniejsze. Najwcześniej zaczęła swoją działalność Biblionetka. Charakterystyczne dla niej są rzetelne recenzje użytkowników. Z drugiej strony, przyznam, że wolę czytać zwykłe, krótsze opinie, a nie długie i ambitne wywody. Poza tym Biblionetka jako serwis jest już nieco anachroniczna i można powiedzieć, że poza zmianami kosmetycznymi raczej nie idzie z duchem czasu – ciężko się w niej odnaleźć.

Dzisiaj najpopularniejszy w Polsce portal tego rodzaju to Lubimyczytać. To tam zazwyczaj szukam opinii o książkach. Dodawanie książek do bazy jest trochę toporne i, co dla mnie jest dużym minusem, nie można wyszukiwać wydań po numerach ISBN. Na LC jest dostępna funkcja dodawania użytkowników do znajomych. Szata graficzna nigdy nie była dobrą stroną tego portalu, mimo to jest on lubiany przez użytkowników, być może ze względu na brak polskojęzycznej alternatywy.

Największą popularność na świecie wśród tego typu stron zdobyło Goodreads. Choć polska wersja językowa portalu nie jest dostępna, obecnie można już tam znaleźć niemal każde polskie wydanie książki, a jeśli go nie ma, można je bardzo łatwo dodać, pomagając sobie podręcznikiem bibliotekarza. Baza książek jest bardzo starannie przygotowana, a znalezione błędy w wydaniach można zgłosić użytkownikom mającym status bibliotekarza. Jest to o tyle proste, że wśród znajdujących się na portalu grup (coś jak grupy na FB) jest także grupa polskich użytkowników. Największym plusem Goodreads jest możliwość wyszukiwania książek po numerze ISBN; dzięki temu na wirtualną półkę można dodać konkretne wydanie. Każda książka, o ile nie pojawi się błąd ze strony użytkowników, ma zwykle jedno konto w bazie, a wszystkie wydania, także językowe, są do niej przypisane. Jest to ogromna zaleta tej strony, bo pozwala utrzymywać porządek w bazie. Wady Goodreads? Może takie, które da się wyeliminować, bo przecież wcale nie trzeba zaznaczać progresu czytanej aktualnie książki i datować dokładnie od kiedy do kiedy się coś czytało. Moim zdaniem wadą serwisu jest też nieco „szpitalna” kolorystyka strony... ale można się przyzwyczaić. ;) Poza tym to jest rzecz, która może zmienić się w każdej chwili.

Nietrudno zauważyć, że Goodreads dla mnie jest faworytem, ale jeśli ktoś nie ma większych wymagań i woli polskojęzyczne portale, lepiej odnajdzie się na Lubimyczytać.

Sama miałam konta na każdej z wymienionych stron, ostatnio na Goodreads. Dlaczego usunęłam konto? Myślałam, że poradzę sobie bez tej strony, ale co, jeśli zapomnę kiedyś, jakie książki przeczytałam? I czy jeśli czytam książkę, a nie zaznaczę tego na portalu, to będzie w ogóle znaczyło, że ją przeczytałam? Trochę mnie te myśli zaniepokoiły, ale z drugiej strony może warto korzystać z tych stron jak z narzędzi – wybór należy do nas.Tagi tematu:

Awatar użytkownika
Biserica Dumnezeu

Re: Portale dla miłośników książek

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-02-03, 17:36

A co Ci szkodzi przeczatac cos po raz kolejny. Jesli wciaga to znaczy, ze niezle napisane.Awatar użytkownika
Konwalia

Re: Portale dla miłośników książek

Post autor: Konwalia » 2020-02-03, 21:16

Lubię porządek, także w takiej kwestii. O ile nie chcę czegoś świadomie czytać drugi raz, wolę tego nie robić. Nie wiem, czy da się jeszcze czytać książki bez korzystania z takich portali... Listę książek do przeczytania mam na kartce, bo interesujące tytuły dobrze spisać, żeby nie błądzić bezmyślnie po bibliotece, co często mi się zdarzało. Ale tak się przyzwyczaiłam do kolekcjonowania i publikowania wszystkiego w sieci – a to filmy, książki, zdjęcia – że kiedy tego nie robię, mam poczucie, że coś mi umyka.Awatar użytkownika
ToTylkoJa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 1654
Rejestracja: 2 sty 2019
Wysłał podziękowań: 14 razy
Otrzymał podziękowań: 264 razy
Płeć:

Re: Portale dla miłośników książek

Post autor: ToTylkoJa » 2020-02-03, 21:32

Korzystam z lubimyczytać, kiedy chcę sprawdzić opinie o jakiejś książce, albo dostępność w sklepach internetowych.
Jeśli znalazłam jakaś książkę, którą chce przeczytać w przyszłości, na pewno jest na jakimś losowym ss, gdzieś w którymś folderze na telefonie.
Jak przypadkiem na taki ss trafię, to oznacza, że książka dojrzała i można zacząć czytać :pAwatar użytkownika
Biserica Dumnezeu

Re: Portale dla miłośników książek

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-02-03, 21:55

Czytajcie. Oby madrze i z pozytkiem, nie zaniedbujac innych zyciowych okolicznosci.
Mnie juz oczy bola ...Awatar użytkownika
enkidu
Przybysz
Przybysz
Posty: 6
Rejestracja: 14 cze 2020
Wysłał podziękowań: 1 raz

Re: Portale dla miłośników książek

Post autor: enkidu » 2020-06-15, 14:37

ja też przeglądam lubimyczytac.pl - zazwyczaj recenzje i oceny na tej stronie są bardzo pomocne :)ODPOWIEDZ