Prawo sztucznej inteligencji

Rozmowa na wątki dotyczące świata technologi.
Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Prawo sztucznej inteligencji

Post autor: Tek de Cart » 2020-06-23, 14:57

Isaac Asimov w roku 1942 stworzył trzy prawa robotów i przedstawił je w fantastycznym opowiadaniu Zabawa w berka (ang. Runaround). Celem tych praw było uregulowanie kwestii stosunków pomiędzy przyszłymi myślącymi maszynami a ludźmi. Przedstawiały się one następująco :

1) Robot nie może skrzywdzić człowieka, ani przez zaniechanie działania dopuścić, aby człowiek doznał krzywdy.
2) Robot musi być posłuszny rozkazom człowieka, chyba że stoją one w sprzeczności z Pierwszym Prawem.
3) Robot musi chronić samego siebie, o ile tylko nie stoi to w sprzeczności z Pierwszym lub Drugim Prawem.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Etyka_robot%C3%B3w

czytałem praktycznie wszystko Asimova ;) i tam sporo takich problemów moralnych z uwzględnieniem robotów jest. Co ciekawe masa ludzi dziś zajmująca się robotami i sztuczną inteligencją też czytała Asimova ;) i to jest dosyć powszechna wiedza w tym środowisku.
Aczkolwiek nie jest to idealny pomysł i są też inne.
To bardziej jest dziedzina filozofii moralnej w sumie niż nauk ścisłych w końcu...

no i kto miałby takie zabezpieczenia wprowadzać w AI? biorąc pod uwagę, że głównym rozwijającym roboty i sztuczną inteligencję jest wojsko... które przecież doskonali te 'zabawki' do zabijania innych ludzi...
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Biserica Dumnezeu

Re: Prawo sztucznej inteligencji

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-06-23, 17:58

Zasadnicza sprawa jest taka, ze algorytmy nie sa inteligencja.
Algorytm to pewien zakres dzialan/czynnsci wynikajacych jedna z drugiej: automat ma np: zaparzyc kawe, tak wiec:
- zostaje nasypana kawa
- czujnik podaje impuls na mlynek
- kawa zostaje zmielona
- czujnik zalcza wode albo sygnalizuje brak wody - wowczas rozwiniete bardziej programy uzupelniaja wode albo maszyna oczekuje na obsluge nalania wody do zbiornika
- woda wrze
- zostaje zalczony zawor ( np. cisnieniowy )-
- woda zalewa zmielona kawe
- kawa zostaje wypompowana do kubka

To jest algorytm . W identyczny sposob dzialaj Tesle.

Inteligencja zas ( naturalna czy sztuczna ) nie jest w niczym zobligowana poprzedzajaca czynnoscia. Moze nasypac sobie kawy, ale nie musi. Moze jutro wlaczy kran z woda albo w tej chwili. Zechce poczekac z podjeciem kubka z kawa albo wezmie kawe ija wypije. Albo wyleje.
To jest inteligencja.
Nie ma jeszcze sztucznej inteligencji. To co sie przedstawia to zwykle sztuczki robotyki oparte tylko i wylacznie na algorytmach.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Prawo sztucznej inteligencji

Post autor: sądzony » 2020-06-23, 23:40

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-06-23, 17:58 (...)
Nie ma jeszcze sztucznej inteligencji. (...)
Też mi się tak wydaje.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Prawo sztucznej inteligencji

Post autor: Dezerter » 2020-06-27, 23:29

Sztuczna inteligencja już jest - nawet nie wiecie ile razy już z nią się spotkaliście ;)
Sztuczna inteligencja jeszcze nie osiągnął świadomości w sensie samo świadomości
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Dominik

Re: Prawo sztucznej inteligencji

Post autor: Dominik » 2020-06-27, 23:40

Kiedyś na taki humor trafiłem


XXI wiek. W konfesjonale zainstalowano komputer zamiast księdza. Na spowiedź czekają trzy kobiety. Podchodzi pierwsza z nich:
- Zdradziłam męża dwa razy.
Z komputera wyskakuje kartka: "odmówić dwa razy Ojcze Nasz". Następna kobieta wyznaje, że zdradziła męża jeden raz. Pokuta: jeden raz "Ojcze Nasz". Po chwili przychodzi młoda dziewczyna:
- Całowałam się z chłopcem i dałam mu potrzymać się za kolano.- Komputer liczy, sypią się iskry, grzeją się styki. W końcu wyskakuje kartka: "Idź i pogrzesz jeszcze, bo przy tych twoich grzechach to mi pokuta wychodzi w ułamkach".

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Prawo sztucznej inteligencji

Post autor: Dezerter » 2020-06-27, 23:51

Jak ostatnio na jakiejś infolinii zorientowałem się, że gadam z IA, to podałem jakąś absurdalną odpowiedź
była chwila przerwy...
- parę sekund i komunikat
zostaniesz połączony z konsultantem :p
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Prawo sztucznej inteligencji

Post autor: Tek de Cart » 2020-06-28, 00:04

a w jednej amerykańskiej firmie to zrobili wykrywacz przekleństw... bo na infolinii czasem czekało się i godzinę na połączenie z konsultantem (słuchając muzyczki). Ale jak ktoś zaczynał przeklinać - to automat rozpoznawał i skoro klient się denerwuje to przesuwał go na początek kolejki.... no i Ci spokojniejsi musieli dalej czekać
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Prawo sztucznej inteligencji

Post autor: sądzony » 2020-06-28, 12:49

Dezerter pisze: 2020-06-27, 23:51 Jak ostatnio na jakiejś infolinii zorientowałem się, że gadam z IA, to podałem jakąś absurdalną odpowiedź
była chwila przerwy...
- parę sekund i komunikat
zostaniesz połączony z konsultantem :p
Więc był to algorytm.
Inteligencja (choć nie każda :) ) potrafi rozumować abstrakcyjnie.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Prawo sztucznej inteligencji

Post autor: Jozek » 2020-06-28, 13:26

Nie sadze by cokolwiek mechanicznego czy elektronicznego kiedykolwiek mozna bedzie nazwac jakakolwiek inteligencja.
Zawsze to beda jedynie algorytmy.
To tak jak z praca na automatach np. tokarskich, gdzie tak naprawde mozna by wytresowac malpe, ktora bedzie obslugiwala taki automat. Zalozy nowa odkowke i przyycisnie guzik, a jak automat skonczy, to zdejmie gotowy detal i zalozy kolejna odkowke i wcisnie guzik.
Nie bedzie tu zadnej inteligencji ani automatu ani malpy, tylko inteligencja tego ktory skonstruowal taki automat, tego ktory go zaprogramowal i ustawil i tego ktory wytresowal malpe.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Komputery, Internet i technologie ”