Czy portale społecznościowe nas ogłupiają?

Rozmowa na wątki dotyczące świata technologi.
ODPOWIEDZ
Kasia

Czy portale społecznościowe nas ogłupiają?

Post autor: Kasia » 2019-04-30, 11:12

Kilka tygodni temu skasowałam konto na Facebooku. Nie posiadam smartfona, WhatsAppa, Messengera, konta na Twitterze czy Instagramie. Jestem wolna. Przynajmniej częściowo.

Kiedy się zorientowałam, że coś jest nie tak? Miałam konto na pewnym portalu społecznościowym, mniejsza o nazwę, bo dla użytkowników forum raczej nie będzie znany. Byłam na nim aktywna już od kilku lat. Mechanizm był prosty: czytać dużo, najlepiej niezbyt długich wiadomości, odpisywać szybko i często. I czekać na nowe powiadomienia, wchodzić na stronę, bo przecież coś mnie ominie, a ja będę nieaktywna. I w tym wszystkim niewiele wartościowej treści. Trzeba było z tym skończyć.

Na Facebooku specjalnie się nie udzielałam, do tego stopnia, że raz zdziwienie wywołała informacja, że ktoś ma mnie w znajomych. Ale zaglądałam często. Trochę mnie denerwowały zdjęcia z wycieczek znajomych; nie, nie byłam zazdrosna, raczej dziwiło mnie, że można wszystko udostępniać, zamiast cieszyć się wakacjami. Ale gorsze były śmieszne, a częściej głupie obrazki czy filmiki. To jeszcze nic, zawsze można było kliknąć „Przestań obserwować”, nie usuwając kogoś z grona znajomych. Poza tym ulubione religijne strony często publikowały mądre cytaty, szkoda byłoby pozbawiać się dostępu do wiedzy. A gdy w pobliżu odbędzie się jakieś ciekawe wydarzenie, to skąd się o nim dowiem, jeśli nie będzie mnie na Facebooku? Poza tym ludziom się nie chce dzwonić, a zamiast wysłać SMS, można napisać na Messengerze, zawsze wyjdzie taniej. Tylko był jeden problem: ludzie czasem nie chcieli mnie dodać do znajomych, bo nie miałam zdjęcia. Nie każdy mnie poznawał. Trzeba było iść zrobić sobie sesję, tamte zdjęcia już nieaktualne.

Nagle dotarła do mnie cała absurdalność tego wszystkiego. Moja potrzeba bycia ze wszystkim na bieżąco. Chęć pokazania się w ładnym ujęciu. Obawa, że muszę sprawdzić pocztę na Messengerze, bo ktoś do mnie napisze coś ważnego tam, zamiast wysyłając SMS. I rozmowy w otoczeniu: ta osoba pojechała tam, a na Facebooku widziałam to i tamto... Wysyłanie sobie filmików, obrazków i różnych głupot. To już nie tylko młodzi. Coraz starsi mają konta na portalach społecznościowych. Zastanawiam się, czy wszystko jest ze mną w porządku, odkąd definitywnie usunęłam konto na Facebooku. Z jednej strony się cieszę, z drugiej... trochę mi wstyd się przyznać, czy ktoś aby dziwnie nie popatrzy.

Kiedyś śmiałam się, że dzisiaj młodzi nie czytają długich tekstów, bo portale społecznościowe przyzwyczaiły ich do treści podanej w krótkiej i niewymagającej formie. Pierwsze zdziwienie pojawiło się, gdy czytałam interesujące artykuły i złapałam się na tym, że bardziej przebiegam je wzrokiem, nie potrafię się skupić albo w ogóle nie doczytuję do końca. Drugie przeżyłam wówczas, gdy chcąc oderwać się od technologii, wyszłam do ogródka z książką. Okazało się, że nie mogę skoncentrować się na tekście, a w głowie pojawia się myśl, co nowego zdarzyło się na portalu. Kiedyś byłam molem książkowym...


Łatwo wymawiamy się, że portale społecznościowe to tylko narzędzia do komunikacji i że jak każdych narzędzi, należy ich używać rozsądnie. Czy aby na pewno? Twórcy takich stron jak Facebook zrobią wiele, aby przyciągnąć rzesze użytkowników i sprawić, aby szybko się nimi nie znudzili. Czy te wszystkie informacje, jakie codziennie wchłaniamy, są nam w rzeczywistości potrzebne? Czy taka forma rozrywki nie spłyca naszego myślenia?

Chciałabym otworzyć dyskusję. Spójrzmy uczciwie na naszą aktywność w sieci, a szczególnie na portalach społecznościowych. Jak zmieniły one nasze życie? Czy mamy potrzebę bycia na bieżąco ze wszystkim? Czy potrafimy jeszcze z chęcią przeczytać dłuższy tekst? Porozmawiać ze sobą bez odniesień do tego, co przeczytaliśmy na Facebooku? Ograniczyć filmiki i obrazki? A może prawdą jest, że portale społecznościowe nas ogłupiają? I czy da się to jeszcze naprawić?

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Czy portale społecznościowe nas ogłupiają?

Post autor: Viridiana » 2019-05-01, 11:24

Wydaje mi się, że odpowiednio wykorzystywane media nie są niczym złym. Nawet to forum należy do szerokiej społeczności Internetu. Korzystam z Facebooka. Trochę nieregularnie, ale gdy tam wchodzę, to mogę znaleźć różne artykuły (nie mam problemu z czytaniem ich), jakieś informacje powiązane z moimi zainteresowaniami. Książki lubię czytać. Oczywiście podejrzewam, że czasami też trochę przesadzam, ale generalnie chyba nie jest źle.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Wolfi

Re: Czy portale społecznościowe nas ogłupiają?

Post autor: Wolfi » 2019-05-01, 12:20

Usuniecie fb to to troche szalenstwo, przeciez mozna nie korzystac praktycznie jak ja, ale jednak z kazdym mozesz sie skontaktowac w kazdej chwili, wystarczy wyszukac i tyle, samym tel tak nie zrobi.
Tak jak pisze Viri to forum to tez cos w tym stylu, wiec rownie dobrze moglabys tu tez usunac konto.

Dominik

Re: Czy portale społecznościowe nas ogłupiają?

Post autor: Dominik » 2019-05-01, 12:46

Obecnie fejs nie wydaje mi się dobrym miejscem do dyskusji, więc czytanie dłuższych tekstów przychodzi z wielkim wysiłkiem.
Za dużo na nim jest mądralskich,,, negatywny komentarz się da, to zaraz przepadnie on w gąszczu kłamstw.

Co do usuwania konta. Jak się jest poprawnie politycznym w oczach lewackiego fejsa i znacznej części społeczeństwa na tym portalu społecznościowym to można mieć nieuzupełnione zdjęcie profilowe, konto posiadać tylko do sporadycznego kontaktu ze znajomymi. Zalogować się raz na tydzień i tyle.

Kasia

Re: Czy portale społecznościowe nas ogłupiają?

Post autor: Kasia » 2019-05-01, 12:57

Wolfi pisze: 2019-05-01, 12:20 Tak jak pisze Viri to forum to tez cos w tym stylu, wiec rownie dobrze moglabys tu tez usunac konto.
Fora to jednak trochę inna kategoria, inny mechanizm. Teraz często tracą na popularności na rzecz grup na FB.

Dominik pisze: 2019-05-01, 12:46 Co do usuwania konta. Jak się jest poprawnie politycznym w oczach lewackiego fejsa i znacznej części społeczeństwa na tym portalu społecznościowym to można mieć nieuzupełnione zdjęcie profilowe, konto posiadać tylko do sporadycznego kontaktu ze znajomymi. Zalogować się raz na tydzień i tyle.
Czyli w sumie nie trzeba być na Facebooku. Moim zdaniem jeżeli znajomym będzie zależało, zgodzą się na kontakt wyłącznie telefoniczny. Jeśli nie, to w sumie nie mamy się czym przejmować.

Wiem, że niektórzy Facebooka potrzebują albo po prostu chcą posiadać tam konto. Nie krytykuję tego, raczej szukam też innego punktu widzenia.

Magnolia

Re: Czy portale społecznościowe nas ogłupiają?

Post autor: Magnolia » 2019-05-01, 18:12

Niestety zgodzę się z wieloma obserwacjami i wnioskami Nutki z pierwszego postu.

Fb mam, ale mocno przebieram kogo obserwuję i co przeglądam. Za to nie mam w ogóle nawyku logowania i przeglądania. Czasem mija kilka dni zanim tam cos szukam.
Obecnie dzięki Fb oglądam zdjęcia parafialnej wycieczki do Ziemi Świętej, bo proboszcz publikuje zdjęcia z wyjazdu.
Jestem tez w grupie z mojej dzielnicy, dzięki temu wiem co się dzieje lokalnie.
Kiedyś byłam w grupie osób mających tą samą pasje co ja, ale mnie to dołowało jak szybko inne osoby się rozwijają, a ja nie =)) więc się wypisałam.
Poza tym faktycznie korzystam z różnych wydarzeń, sporadycznie.

Niestety braki w koncentracji zauważam i u siebie i u córek, tłumaczę, ale ciężko im pracować nad sobą w tej kwestii. Osobiście dużo oglądam YT, ale inne media społecznościowe mnie już nie interesują.

Dominik

Re: Czy portale społecznościowe nas ogłupiają?

Post autor: Dominik » 2019-05-01, 18:40

Ja mam w znajomych ok 4tys osób. Zapraszałem sporo obcych osób, by mieć większe zasięgi w promowaniu 1%. Jednak przy moim lenistwie, braku pomysłów na publikowanie postów ilość znajomych jakoś nie za specjalnie odwierciła się na ilość 1%,, przy 500 znajomych było tyle samo.

Muszę się wziąć w garść. i codziennie coś publikować. W moim przypadku to jedno z głównych narzędzi do promocji swojej osoby,,, z którego w końcu muszę zacząć korzystać,, bo jak wstawię jednego posta tygodniowo to efektów jest zero,,,

,,, ale mimo wszystko trafiłem w ten sposób na ciekawych ludzi na fejsie :-)

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Czy portale społecznościowe nas ogłupiają?

Post autor: ToTylkoJa » 2019-05-01, 19:40

Ja Facebooka nie przeglądam, śledzę tylko kilka stron (pokroju "psie sucharki", "torbacz wombat", "kotter"). Ale mimo wszystko to dosyć przydatne.
Że strony szkoły dowiaduję się dużo rzeczy, których nie zamieszczają na internetowej.
Mogę kontaktować się z rodziną za granicą i nie wydawać na to milionów monet.
Dzięki lokalnemu Spotted udało mi się znaleźć właściciela zagubionego, ślepego kotka, a mojej znajomej, świadka wypadku, w którym brała udział.
Myślę, że coś takiego jest bardzo przydatne, ale trzeba korzystać z głową.

Magnolia

Re: Czy portale społecznościowe nas ogłupiają?

Post autor: Magnolia » 2019-05-01, 19:45

ToTylkoJa pisze: 2019-05-01, 19:40 Myślę, że coś takiego jest bardzo przydatne, ale trzeba korzystać z głową.
Oto dobre podsumowanie.

Kasia

Re: Czy portale społecznościowe nas ogłupiają?

Post autor: Kasia » 2019-06-11, 13:03

No, cóż – po prawie miesiącu wróciłam na niebieski portal. Jak ktoś wyżej wspomniał, to jest dobre, ale trzeba korzystać z głową. Mogłabym sobie wmówić, że to dlatego, że większość znajomych tam jest i że czasem trudniej zadzwonić, niż wysłać wiadomość na FB, ale prawda jest taka, że gdy nie miałam tam konta, czułam się niedoinformowana w wielu sprawach i jakby pominięta. I wcale nie chodzi o jakieś prywatne sprawy znajomych (bo można przestać obserwować), tylko o większe wydarzenia, o których tyle się tam pisze, o których się informuje, na które się zaprasza itd. Facebook ma potężny zasięg i daje wielkie możliwości. Z jednej strony to dobrze. A z drugiej smutne, że tak wiele fragmentów naszego życia przenieśliśmy właśnie tam. I można by zacząć snuć teorię, jak będzie wyglądać nasza rzeczywistość po Facebooku...

Magnolia

Re: Czy portale społecznościowe nas ogłupiają?

Post autor: Magnolia » 2019-06-11, 13:35

Ja dzięki Fb znalazła w jeden dzień korepetycje dla córki z fizyki (na grupie dzielnicowej) Mam wrażenie że nie zrobiłabym tego tak szybko bez ogłoszenia na fb.
Uważam że to dobre narzędzie, ale wiele samemu trzeba zmienić w sobie i obserwowanych osobach by nie tracić tam wiele czasu.

Jak ze wszystkiego - trzeba umieć posługiwać się z głową.

Dominik

Re: Czy portale społecznościowe nas ogłupiają?

Post autor: Dominik » 2019-07-05, 08:39

Kolejny łańcuszek. Czy Facebook nas ogłupia,,, za czasów Gadu-Gadu też były łańcuszki, więc gdzie leży problem? Pewnie jakieś chwyty psychologiczne, zrób to i to, a jak nie to zabierzemy Ci ukochanego fejsa.
(bez obrazy, jak coś, nie taki miałem cel)

Ta wiadomość informuje wszystkich naszych użytkowników, że ostatnio nasze serwery były bardzo zajęte, dlatego prosimy o pomoc w rozwiązaniu tego problemu. Prosimy aktywnych użytkowników o wysłanie tej wiadomości do wszystkich osób na liście kontaktów, aby potwierdzić aktywnych użytkowników Facebooka, jeśli nie wyślesz tej wiadomości do wszystkich swoich kontaktów na Facebooku, a twoje konto pozostanie nieaktywne, co spowoduje utratę wszystkich twoich kontaktów. Przenieś tę wiadomość. Twój smartfon zostanie zaktualizowany w ciągu 24 godzin i będzie miał nowy wygląd oraz nowy kolor czatu. Drodzy użytkownicy Facebooka, zaktualizujemy Facebooka od 23:00. Do 5:00 rano tego dnia. Jeśli nie wyślesz tego do wszystkich kontaktów, aktualizacja zostanie anulowana i nie będziesz mógł komunikować się z wiadomościami na Facebooku.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Czy portale społecznościowe nas ogłupiają?

Post autor: Viridiana » 2019-07-05, 10:55

Już kilka razy widziałam łańcuszki w stylu "jak tego nie wyślesz, to zdezaktywują ci konto", nie wysłałam ani jednego, a konto dalej mam. ;)
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Czy portale społecznościowe nas ogłupiają?

Post autor: Viridiana » 2019-10-03, 17:46

Artykuł à propos manipulacji w Internecie:
http://kasiagandor.com/2017/02/7-sposob ... ego-newsa/
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Konwalia

Re: Czy portale społecznościowe nas ogłupiają?

Post autor: Konwalia » 2019-12-30, 11:19

Obecnie na Facebooku panuje śmietnik. Czy zauważyliście, że chronologia wyświetlanych wpisów jest zaburzona? Niektóre znikają ze strony głównej, inne nie wyświetlają się w ogóle. Zamiast tego pojawiają się reklamy. Nie umiałam zrezygnować z Facebooka i nadal nie wiem, czy dam radę, ale kiedy po publikacji wpisu o wpływie technologii i planowaniu definitywnego skasowania konta z zaznaczeniem, że jeśli ktoś chce, może napisać do mnie wiadomość prywatną, a podam e-mail i telefon do kontaktu, nie otrzymałam żadnej informacji zwrotnej, nikt się nie odezwał i nie poprosił o dane kontaktowe, ostatecznie rozwiały się moje wątpliwości co do tego, czy na tym portalu fikcja nie przeważa nad rzeczywistością. Nie wiem, czy można jeszcze dziś żyć bez portali społecznościowych, bo one są częścią każdej osoby bardziej niż jej dowód osobisty, a jeśli się czymś nie podzielimy w internecie, to tak jakby to w ogóle nie zaistniało, ale chyba trzeba spróbować...
Ostatnio zmieniony 2019-12-30, 11:20 przez Konwalia, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Komputery, Internet i technologie ”