Koronawirus. Co z naszą wiarą?!

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14818
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4121 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Koronawirus. Co z naszą wiarą?!

Post autor: Dezerter » 2020-03-20, 23:01

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-03-20, 22:14 U prawoslawnych tez sa pewne ograniczenia z powodu koronawirusa.
A nasz ksiadz musial odwolac wszystkie nabozenstwa - taki jest nacisk.
Czyli w Austrii kościoły są zamknięte?, czy otwarte tylko nie ma publicznych Nabożeństw i Eucharystii?
Znajomy ksiądz z Dallas w USA napisał,
w Dallas już wszystko pozamykane wraz z centrami handlowymi. Kościół mam otwarty - tylko ks. Bp zabronił nam sprawowania publiczne mszy św .
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Biserica Dumnezeu

Re: Koronawirus. Co z naszą wiarą?!

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-03-20, 23:11

Sa otwarte, ale bez publicznych nabozenstw.
A ja pisalem o naszym ksiedzu ktory prowadzi polonijne nabozenstwa - chcial troche potajemnie odprawic droge krzyzowa, ale widocznie naciski i konsekwencje byly zbat wielkie, dlatego odwolal.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Koronawirus. Co z naszą wiarą?!

Post autor: sądzony » 2020-03-20, 23:13

Czy można zamknąć Kościół?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14818
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4121 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Koronawirus. Co z naszą wiarą?!

Post autor: Dezerter » 2020-03-21, 00:05

Zamknąć Kościoła nie można, ale kościół już tak.
Doceńmy proszę co mamy i doceńmy mądrość naszych biskupów.
Ja w niedziele nie pójdę do chorych :( a czy do kościoła, tego jeszcze nie wiem - trochę mnie gardło boli i w nosie kręci
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Koronawirus. Co z naszą wiarą?!

Post autor: sądzony » 2020-03-21, 11:30

Dezerter pisze: 2020-03-21, 00:05 Zamknąć Kościoła nie można, ale kościół już tak.
Doceńmy proszę co mamy i doceńmy mądrość naszych biskupów.
Ja w niedziele nie pójdę do chorych :( a czy do kościoła, tego jeszcze nie wiem - trochę mnie gardło boli i w nosie kręci
Myślę, że to twoja decyzja.
Uszanuje ją każdy o ile będzie Twoja.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14818
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4121 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Koronawirus. Co z naszą wiarą?!

Post autor: Dezerter » 2020-03-21, 11:43

No nie do końca moja, bo mam zakaz wykonywania funkcji nadzwyczajnego szafarza
Szczęść Boże!

Pragnę poinformować, że z dniem dzisiejszym Ksiądz Prymas wstrzymała posługę szafarzy nadzwyczajnych Komunii Świętej w naszej Archidiecezji do odwołania. Nie była to decyzja łatwa, lecz została podjęta w duchu odpowiedzialności za Panów i Wasze Rodziny.
Pozdrawiam,
xjakub
W innym wątku, do którego mało ludzi zagląda, Andej podał bardzo ważną informację.
Andej pisze: 2020-03-21, 10:58 Komunikaty kościelne
Musimy się przyzwyczajać do nowych zasad funkcjonowania. I do tego, co przyjdzie po tym. Jakie będą skutki obecnych zachowań. Ile osób już na zawsze zrezygnuje z fizycznego uczestnictwa w eucharystii dając sobie samemu "dyspensy". Ale ile osób uzna, że wystarczy włączyć radio wzgl. telewizor z transmisją mszy świętej i "mieć z głowy". "Zaliczać" gotując równocześnie obiad lub rozwiązując krzyżówkę. Uważajmy, abyśmy nie utracili tego, co jest najważniejsze.

Poniżej w skrócie najważniejsze (wg mnie) informacje.

1. Wielkanoc stanowi centrum Roku Liturgicznego, nie może być przeniesiona na inny termin.

2.W odniesieniu do Triduum Paschalnego proboszczowie powinni sprawować w swoich parafiach bez udziału wiernych. Powinni im ogłosić godzinę, w której będzie sprawowana liturgia, tak aby mogli ją śledzić na żywo w swoich mieszkaniach za pośrednictwem mediów.
Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zaznacza, że jeśli chodzi o różne przejawy pobożności ludowej i procesje, można je przenieść, w zależności od oceny biskupa diecezjalnego, na inny termin, na przykład 14 i 15 września – święto Podwyższenia Krzyża Świętego i wspomnienie Matki Bożej Bolesnej.

Odnośnie sakramentu spowiedzi

3. Także czasach Covid-19 Sakrament Pojednania jest udzielany zgodnie z powszechnym prawem kanonicznym i z przepisami Ordo Paenitentiae.
Rozgrzeszenie ogólne, bez uprzedniej spowiedzi indywidualnej, nie może być udzielone, chyba że istnieje bezpośrednie niebezpieczeństwo śmierci
W obecnej sytuacji zagrożenia pandemią do biskupa diecezjalnego należy zatem wskazanie kapłanom i penitentom, że podczas indywidualnego sprawowania sakramentu pojednania należy zwracać szczególną uwagę na to, aby spowiedź odbywała się w przewietrzonym miejscu poza konfesjonałem, z zachowaniem odpowiedniego dystansu, przy użyciu masek ochronnych, zwracając absolutną uwagę na sakrament i niezbędną dyskrecję.

4. Należy rozważyć potrzebę i celowość utworzenia, w razie potrzeby, w porozumieniu z władzami sanitarnymi, grup „nadzwyczajnych kapelanów szpitalnych”, także na zasadzie dobrowolności i zgodnie z normami ochrony przed zarażeniem, aby zagwarantować niezbędną pomoc duchową chorym i umierającym.

5. Tam, gdzie poszczególni wierzący znajdują się w bolesnej niemożności uzyskania rozgrzeszenia sakramentalnego, należy pamiętać, że żal doskonały, płynący z miłości do Boga nad wszystko umiłowanego, wyrażony w szczerej prośbie o przebaczenie (takiej, jaką penitent jest obecnie w stanie wyrazić), i któremu towarzyszy votum confessionis, czyli stanowcze postanowienie, aby jak najszybciej przystąpić do spowiedzi sakramentalnej, uzyskują przebaczenie grzechów, nawet śmiertelnych (por. KKK, nr 1452).
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Koronawirus. Co z naszą wiarą?!

Post autor: sądzony » 2020-03-21, 11:59

No to nie wiem.
Nigdy nie byłem w wojsku, ani nie pełniłem takiej funkcji jak Ty.
Przełożonych mam jedynie w pracy.
Bezrefleksyjne wykonywanie poleceń przełożonych (np. bezsensowne wycinanie lasu), sprzecznych z moim sumieniem
niewątpliwie przyczyniło się do ostatniej mojej przygody z depresją.
Od tej pory to ja decyduje co chcę, a czego nie chcę zrobić.

Choć to inna sytuacja.
Nie wiem jak do tego podchodzisz. Nie pełnię funkcji w strukturach kościelnych.
Kiedyś byłem ministrantem, w sensie zostałem (na siłę [siłą fizyczną]) do tego zmuszony - ale to co innego.

Gdy byłbym księdzem ... zresztą nie ma co dywagować ... nie jestem.

Tak czy siak decyzja powinna być twoja, a najlepiej by była zgodna z wolą Boga.
Pozdrawiam.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Biserica Dumnezeu

Re: Koronawirus. Co z naszą wiarą?!

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-03-21, 19:07

Wszystko w reku Boga.
Nie podoba mi sie osobiscie az taki daleki krok biskupow - ale racje Kosciola sa z ich pozycji byc moze pelniej dostrzegane, niz z naszej.
Choc jawi mi sie to w taki sposob, ze zabrano najwieksze lekarstwo, jakim jest Eucharystia - i nie tylko nie uleczy ta sytuacja ciala, ale i wprowadzi zamet oraz stan choroby duchowej w szeregi wiernych.
Czas pokaze. A ja po prostu moge sie mylic.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14818
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4121 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Koronawirus. Co z naszą wiarą?!

Post autor: Dezerter » 2020-03-21, 23:24

Jedno jest pewne, my wszyscy ludzie Kościoła zdajemy teraz sprawdzian/egzamin z naszej wiary i wierności Bogu.
Każdy osobno jest teraz tak jak Maria Magdalena przy grobie gdy jako jedyna widziała Zmartwychwstałego, jesteśmy świadkami i Kościołem jednocześnie, jesteśmy świadkami Zmartwychwstania - nie schowamy się za księza, biskupa, wspólnotę , parafię bo to przestało w praktyce funkcjonować.
Czujecie tą odpowiedzialność ?
Czujecie znaczenie tych dni?
Rozumiecie, że dajemy sobą, swoją postawą, swoim zachowaniem świadectwo o współczesnym Kościele?
... bo ja zrozumiałem to przed chwilą ...
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Koronawirus. Co z naszą wiarą?!

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-03-22, 10:21

Jest tyle lamentów, a jak wczoraj byłem w kościele (zastanawiałem się, czy "zalapię" się na tych 50 dopuszczalnych osób) to okazało się, że nie ma na wieczornej Mszy Świętej nawet 30...

Biserica Dumnezeu

Re: Koronawirus. Co z naszą wiarą?!

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-03-22, 11:27

Dzisiaj wszystko jest odwolane. Koscioly ( nie wszystkie ) sa otwarte, mozna indywidualnie wstapic i sie pomodlic.
Msze sw. w domu odbylem wedlug Mszalu Rzymskiego . Staralem sie nie tylko odczytac, ale i przezyc duchowo.
Oczywiscie, musialy byc akurat dzisiaj telefony w tym czasie do mnie.
Jedank wszystkie modlitwy odczytalem, przemodlilem - a nawet wiecej. tych modlitw. Mam nadzieje, ze i ducha w tym mojego bylo nie za malo, mimo rozproszen
Brak realnej mszy nie oznacza braku Boga. Choc jest utrudnieniem. Ale na tym i w tym jest wiara - ja wierze, pomimo okolicznosci zewnetrznych w Boga i ralacje z Nim. I ze Go dzis spotkalem i na ile potrafilem czesc Mu oddalem.
Jade zaraz do Grazu. Ktos potrzebuje mej obecnosci. Bylem na policji, powiedzieli,ze moge jechac.
Ogolnie bez paniki. Wirus to wirus. Jak dopadnie na amen, to nie bede martwil sie czy przezyje na emeryturze, lecz jak dlugo i w jakich czelusciach czysca bede sie oczyszczal. Mam w Bogu nadzieje. Upadam, leczu fam Mu. Dlatego mysle o czyscu. Nawet z koronawirusem. Gdyz wiem, ze nie odrzuci mnie do piekiel.

Pozdrawiam wszystkich.
Ostatnio zmieniony 2020-03-22, 11:34 przez Biserica Dumnezeu, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Koronawirus. Co z naszą wiarą?!

Post autor: Andej » 2020-03-22, 11:30

Msza święta zdalna jest jak najbardziej realna. Uczestnictwo w niej także.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Biserica Dumnezeu

Re: Koronawirus. Co z naszą wiarą?!

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-03-22, 11:35

Zlego slowa moze uzylem. Chodzi mi o materialne ( personalne ) bycie na Mszy sw. w kosciele.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Koronawirus. Co z naszą wiarą?!

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-03-22, 12:01

Oczywiście że to nie to samo. Przez TV nie jesteśmy "zgromadzeniem Koscioła" - jest to tylko namiastka.
Ale przecież w tej sytuacji i namiastka dobra.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14818
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4121 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Koronawirus. Co z naszą wiarą?!

Post autor: Dezerter » 2020-03-22, 16:55

Andej pisze: 2020-03-22, 11:30 Msza święta zdalna jest jak najbardziej realna. Uczestnictwo w niej także.
A tak z ciekawości na podstawie czego to piszesz Andeju?
Marku jak słyszysz nie każdy ma tak mądrych biskupów jak my (np w Austrii, czy USA w Dallas, we Włoszech)
u mnie w parafii na sumie było 33 - na moje oko 100% bezpieczeństwo - wystarczy nie dotykać dłońmi twarzy i zostawić drzwi kościoła otwarte, by nie trzeba było łapać za klamkę, a po powrocie do domu umyć się i zdezynfekować - ja tak zrobiłem i jestem pewny, że nikogo z domowników nie naraziłem.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ