Test na orientację polityczną tzw. "Kompas polityczny"

Rozmowa na temat najświeższych informacji ze świata.
Fryderyk Nietzsche

Test na orientację polityczną tzw. "Kompas polityczny"

Post autor: Fryderyk Nietzsche » 2020-03-07, 11:29

https://www.politicalcompass.org/test/pl

Jestem ciekawy co wam wyjdzie mi wyszło to:
Obrazek

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Test na orientację polityczną tzw. "Kompas polityczny"

Post autor: sądzony » 2020-03-07, 11:43

Nie interesuje mnie polityka.
Polityka to nieco zhumanitaryzowany rodzaj wojny.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Test na orientację polityczną tzw. "Kompas polityczny"

Post autor: ToTylkoJa » 2020-03-07, 11:44

Pytania są bardzo nieprecyzyjne.
Przykładowo:
Ludzie z wadami genetycznymi nie powinny mieć potomstwa.
No, to zależy.
Łuszczyca jest chorobą genetyczną, a jedyne w czym przeszkadza, to swędzi. Nie wiem, czemu ludzie z łuszczycą mieliby mieć zakaz posiadania dzieci.
Ale są też ludzie, którzy nawet sami sobą nie potrafią się zająć, tacy ludzie dzieci mieć nie powinni.

Tak naprawdę na co drugie pytanie odpowiedziałbym "to zależy". Słaby test, nawet nie ma pośredniej odpowiedzi.

Fryderyk Nietzsche

Re: Test na orientację polityczną tzw. "Kompas polityczny"

Post autor: Fryderyk Nietzsche » 2020-03-07, 11:46

ToTylkoJa pisze: 2020-03-07, 11:44 Pytania są bardzo nieprecyzyjne.
Przykładowo:
Ludzie z wadami genetycznymi nie powinny mieć potomstwa.
No, to zależy.
Łuszczyca jest chorobą genetyczną, a jedyne w czym przeszkadza, to swędzi. Nie wiem, czemu ludzie z łuszczycą mieliby mieć zakaz posiadania dzieci.
Ale są też ludzie, którzy nawet sami sobą nie potrafią się zająć, tacy ludzie dzieci mieć nie powinni.

Tak naprawdę na co drugie pytanie odpowiedziałbym "to zależy". Słaby test, nawet nie ma pośredniej odpowiedzi.
Tak wiem że test jest dosyć nie precyzyjny, ale proszę go potraktować jako ciekawostka, a nie jako poważny test.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Test na orientację polityczną tzw. "Kompas polityczny"

Post autor: Andej » 2020-03-07, 11:58

Głupi nie precyzyjny - jak każdy test. Z zasady nie ujawniam, jaki wynik otrzymałem. Ale jaja, więc okazuje się, że jestem lewicowcem. Oczywiście według tego testu.
Jednak na wiele pytań nie da się dobrze odpowiedzieć, gdyż nie są jednoznaczne lub żadna z podanych odpowiedzi nie jest zgodna z tym, co uważam.
Większość pytań należałoby doprecyzować. Większość pytań może stanowić przedmiot dyskusji, uściśleń. Są też pytanie na które odpowiedź brzmi tak/nie ale ... lub z innymi zastrzeżeniami. Względnie doprecyzowaniami.

Na przykład "Zawsze popierałbym mój kraj, bez względu na to czy ma rację czy nie." Zawsze popieram moją Ojczyznę. Zawsze wtedy, gdy ma rację. Odpowiedź najbliższa, to "Zgadzam się". Ale nie bezwarunkowo. Ale dążę do tego, aby takie sytuacje nie miały miejsca. Ale czynię wszystko, co w mojej mocy, aby rządzący moją Ojczyzną, stawiali jej dobro na pierwszym miejscu, jednocześnie nie działając na szkodę innych. Bliższe mi dobro mojego brata, syna, żony, niż dobro anonimowego człowieka, o którego istnieniu nie mam pojęcia.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Test na orientację polityczną tzw. "Kompas polityczny"

Post autor: Jozek » 2020-03-07, 12:02

Mi bez takiego plaskiego testu wychodzi ze jestem daleko ponad tym co ten plaski test probuje przedstawiac. Kolejny chory wymysl jakiegos chorego umyslu.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Konwalia

Re: Test na orientację polityczną tzw. "Kompas polityczny"

Post autor: Konwalia » 2020-03-07, 12:12

Też mi wyszło, że mam poglądy lewicowe.

Economic Left/Right: -2.13
Social Libertarian/Authoritarian: -2.15

Obrazek
To już nawet nie chodzi o to, że testy zwykle są niedokładne, ale o to, że te pytania są niedopracowane i tyle. Niektórych nie rozumiałam, np. tego o inflacji, bo nie znam się na ekonomii.
Ostatnio zmieniony 2020-03-07, 12:14 przez Konwalia, łącznie zmieniany 1 raz.

Fryderyk Nietzsche

Re: Test na orientację polityczną tzw. "Kompas polityczny"

Post autor: Fryderyk Nietzsche » 2020-03-07, 12:49

Andej pisze: 2020-03-07, 11:58 Głupi nie precyzyjny - jak każdy test. Z zasady nie ujawniam, jaki wynik otrzymałem. Ale jaja, więc okazuje się, że jestem lewicowcem. Oczywiście według tego testu.
Jednak na wiele pytań nie da się dobrze odpowiedzieć, gdyż nie są jednoznaczne lub żadna z podanych odpowiedzi nie jest zgodna z tym, co uważam.
Większość pytań należałoby doprecyzować. Większość pytań może stanowić przedmiot dyskusji, uściśleń. Są też pytanie na które odpowiedź brzmi tak/nie ale ... lub z innymi zastrzeżeniami. Względnie doprecyzowaniami.

Na przykład "Zawsze popierałbym mój kraj, bez względu na to czy ma rację czy nie." Zawsze popieram moją Ojczyznę. Zawsze wtedy, gdy ma rację. Odpowiedź najbliższa, to "Zgadzam się". Ale nie bezwarunkowo. Ale dążę do tego, aby takie sytuacje nie miały miejsca. Ale czynię wszystko, co w mojej mocy, aby rządzący moją Ojczyzną, stawiali jej dobro na pierwszym miejscu, jednocześnie nie działając na szkodę innych. Bliższe mi dobro mojego brata, syna, żony, niż dobro anonimowego człowieka, o którego istnieniu nie mam pojęcia.
Czyli powinien pan odpowiedzieć na pytanie "Zawsze popierałbym mój kraj, bez względu na to czy ma rację czy nie" powinien pan odpowiedzieć "nie zgadzam się". Pytanie nie brzmi "Czy popierasz swój kraj?" tylko "Czy bezwarunkowo popierasz swój kraj?"

A na skali autorytaryzm/liberalizm jaki pan miał wynik?

Dodano po 1 minucie 10 sekundach:
Konwalia pisze: 2020-03-07, 12:12 Też mi wyszło, że mam poglądy lewicowe.

Economic Left/Right: -2.13
Social Libertarian/Authoritarian: -2.15

Obrazek
To już nawet nie chodzi o to, że testy zwykle są niedokładne, ale o to, że te pytania są niedopracowane i tyle. Niektórych nie rozumiałam, np. tego o inflacji, bo nie znam się na ekonomii.
Jeżeli Pani nie rozumie pytania to jest to winą testu?

Konwalia

Re: Test na orientację polityczną tzw. "Kompas polityczny"

Post autor: Konwalia » 2020-03-07, 13:03

Tak, bo test powinien być dla zwykłych ludzi, a zwykli ludzie nie znają się na ekonomii. Ja np. z lekcji przedsiębiorczości w liceum nie rozumiałam niczego.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Test na orientację polityczną tzw. "Kompas polityczny"

Post autor: ToTylkoJa » 2020-03-07, 13:08

Jeśli chodzi o to pytanie, to było bardzo jasne.
Czy kontrola inflacji jest ważniejsza, niż kontrola bezrobocia?
Na to pytanie precyzyjnie odpowie tylko ekonomista.
Ale w tego rodzaju testach zawsze odpowiadamy "MNIE WYDAJE SIE ŻE".
Ale co prawda, to prawda, powinna znaleźć się tam odpowiedź "nie mam zdania"

Fryderyk Nietzsche

Re: Test na orientację polityczną tzw. "Kompas polityczny"

Post autor: Fryderyk Nietzsche » 2020-03-07, 13:22

ToTylkoJa pisze: 2020-03-07, 13:08 Jeśli chodzi o to pytanie, to było bardzo jasne.
Czy kontrola inflacji jest ważniejsza, niż kontrola bezrobocia?
Na to pytanie precyzyjnie odpowie tylko ekonomista.
Ale w tego rodzaju testach zawsze odpowiadamy "MNIE WYDAJE SIE ŻE".
Ale co prawda, to prawda, powinna znaleźć się tam odpowiedź "nie mam zdania"
Nie ma odpowiedzi typu "nie mam zdania" bo większość ludzi by ją zaznaczało.
Ale sam też się zgadzam że powinna być jakaś neutralna opcja.

Magnolia

Re: Test na orientację polityczną tzw. "Kompas polityczny"

Post autor: Magnolia » 2020-03-07, 16:22

Przeczytałam wcześniejsze wypowiedzi forumowiczów, więc bez większej nadziei zrobiłam ten test. Wynik publikuje chyba jedynie dlatego, że wynik mam inny niz pozostali... czyli cos tam ten test liczy, a czy to w ogóle ma jakiś związek z rzeczywistością to już nie potrafię ocenić...

Obrazek

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Test na orientację polityczną tzw. "Kompas polityczny"

Post autor: ToTylkoJa » 2020-03-07, 16:40

To naprawdę trzeba mieć pokrytą głowę, żeby udało się na tym teście wejść na "prawo" chyba.

Fryderyk Nietzsche

Re: Test na orientację polityczną tzw. "Kompas polityczny"

Post autor: Fryderyk Nietzsche » 2020-03-07, 16:52

ToTylkoJa pisze: 2020-03-07, 16:40 To naprawdę trzeba mieć pokrytą głowę, żeby udało się na tym teście wejść na "prawo" chyba.
W tym teście prawo i lewo oznaczają kapitalizm i socjalizm (ekonomiczne poglądy)
Natomiast góra i dół oznaczą konserwatyzm i liberalizm (światopogląd)

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Test na orientację polityczną tzw. "Kompas polityczny"

Post autor: ToTylkoJa » 2020-03-07, 17:07

Wiem, co one oznaczają. Ale patrząc po moich odpowiedziach, to trzeba być conajmniej psychopatą, żeby tu wyszedł kapitalizm.

ODPOWIEDZ