Ważne wydarzenia, których nie wolno przegapić

Rozmowa na temat najświeższych informacji ze świata.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14724
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4083 times
Been thanked: 2893 times
Kontakt:

Re: Ważne wydarzenia, których nie wolno przegapić

Post autor: Dezerter » 2019-05-06, 22:48

W Irlandii wierni odwrócili się od Kościoła na skutek grzechów ludzi Kościoła i jego instytucji, a ty tu z polityką wyjeżdżasz :(
może tak wnioski wyciągnąć i uczyć się na błędach irlandzkiego Kościoła?
Ostatnio zmieniony 2019-05-06, 22:49 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22635
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4212 times

Re: Ważne wydarzenia, których nie wolno przegapić

Post autor: Andej » 2019-05-06, 23:12

Bo to efekt polityki. Eurokomunistycznej nagonki na Kościół. Zaangażowania potężnych pieniędzy w referendum aborcyjne. I w samą nagonkę. Nie chcę, aby stało się to samo w Polsce. To polityka KE, której się sprzeciwiam.
Możesz się nie zgadzać, ale uważam za swój obowiązek bronienie Kościoła. W Polsce i gdzie indziej.
Stosunek ludzi do Kościoła ma wymiar polityczny.
Stosunek partii do Kościoła ma wymiar polityczny.
Sekularyzacja Irlandii do skutek działań politycznych.
W czasach komuny walczyłem z próbami zamykania Kościoła wewnątrz świątyń i w domach za zamkniętymi drzwiami. To polityka religijna.

Moje poglądy polityczne wynikają z mojego stosunku do Kościoła. Partie i organizacje wrogie Kościołowi uważam za zagrożenie dla mnie, dla mojej rodziny i dla mojej Ojczyzny.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Ważne wydarzenia, których nie wolno przegapić

Post autor: Viridiana » 2019-05-07, 10:33

Moim zdaniem przede wszystkim powinniśmy zadbać o dobry wizerunek Kościoła, lepsze rozumienie nauki katolickiej i nieraz o tolerancję dla katolików. I to teraz. Nie później. Teraz.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Ważne wydarzenia, których nie wolno przegapić

Post autor: ToTylkoJa » 2019-05-07, 10:48

A ja myślę, że to nie katolicy mają złą opinię. Nawet na stornach, które polegają na wyzywaniu każdego po kolei nie spotkałam się z negatywną opinią o katolikach, bo są katolikami (chyba że od tych wielkich ateiatowz którzy doznali oświecenia i teraz są lepsi od innych). Myślę, że nagonka jest raczej na "wyższe sfery", proboszczy, biskupów itd. dlatego myślę, że co już katolicy mieli zrobić, to zrobili i teraz należy postarać się o ostrzejsze traktowanie tych wyższych sfer.
Ludzie mają tendencję do oceniania całej grupy po bardziej jaskrawych jednostkach. Dlatego nie może się zdarzyć, że "ten ksiądz zrobił coś złego, więc przenieśli go gdzieś indziej", wobec takich ludzi należy wyciągać surowe konsekwencje, a takie sytuacje zdarzały się i w mojej okolicy. Ktoś jest o coś podejrzany, więc trzeba go przenieść do innej parafii, a nie dowiedzieć się jak rzeczywiście było i ewentualnie wyciągnąć konsekwencje. Nie może się zdarzyć, że biedna wdowa, która żyje ledwo od 1 do 1 prosi o pomoc w odprawieniu pogrzebu męża i dopiero w 5 kościele zgadzają się nie brać zapłaty za mszę.
Bo tacy ludzie robią opinię całej społeczności.
Nie ci, co co roku organizują festyn koło kościoła, gdzie na dzieci, które na co dzień nie mogą sobie pozwolić na zbyt dużo czeka mnóstwo fajnych atrakcji.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2558 times
Been thanked: 4563 times
Kontakt:

Re: Ważne wydarzenia, których nie wolno przegapić

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-05-07, 10:53

Dezerter pisze: 2019-05-06, 22:48 W Irlandii wierni odwrócili się od Kościoła na skutek grzechów ludzi Kościoła i jego instytucji, a ty tu z polityką wyjeżdżasz :([
może tak wnioski wyciągnąć i uczyć się na błędach irlandzkiego Kościoła?
Nietety, to uproszczenie.
Bo gdyby kierowali sie wyłącznie faktami, tak by nie było.
To jest zresztą kalka tego co już kilkukrotnie bylo: podczas Rewolucji Francuskiej, potem w XIX wieku, potem w latach30-tych w hitlerowskich Niemczech.
Faktyczne grzechy mnoży się propagandowo i to jest rzeczywiście działanie polityczne - ale i wojna duchowa.

Oczywiście, gdby nie było co mnożyć... ale to, patrząc na casus Judasza, raczej nierealne.

Biserica Dumnezeu

Re: Ważne wydarzenia, których nie wolno przegapić

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-05-07, 15:02

Ale co zrobic, gdy ksiadz nie dojada i nie ma pieniedzy na zaplacenie rachunkow ( autentyczne ) a tylko co dziesiaty za rozne ceremonie sklonny dac jest chocby symboliczna zlotowka? Przy tym oburzony bardzo, ze Kosciol okrada ludzi ...

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Ważne wydarzenia, których nie wolno przegapić

Post autor: ToTylkoJa » 2019-05-07, 15:12

Nie wiem, gdzie mieszkasz, ale zarówno w moim otoczeniu, jak i w otoczeniu miejsca zamieszkania moich znajomych ogromną rzadkością jest właśnie, kiedy ktoś nie płaci za sakramenty (jak w przypadku owej wdowy, gdzie i tak miała z tym problemy, a była to sytuacja naprawdę podbramkowa).
Zapytaj kogokolwiek, kto brał ślub, ile płacił za samą ceremonię, ile za zapowiedzi itd.
W moim mieście (takie średnioduże) są 2 kościoły, w których za "co łaska" nie kryje się niby ukryty cennik.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2558 times
Been thanked: 4563 times
Kontakt:

Re: Ważne wydarzenia, których nie wolno przegapić

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-05-07, 15:15

A co w tym dziwnego? Utrzymanie obiektów kosztuje krocie. Tu http://analizy.biz/marek1962/finanse.pdf są wyniki moich poszukiwań danych na ten temat.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Ważne wydarzenia, których nie wolno przegapić

Post autor: ToTylkoJa » 2019-05-07, 15:31

Prowadzenie czegokolwiek kosztuje. Płacenie CITU, podatku od nieruchomości, a tym bardziej VATu nie jest niczym niezwykłym.
Ja nie mówię, że wszystko za darmo. Korzystasz z kościoła, to nabrudzisz, zabierzesz czas itd. też nic dziwnego. Ale naprawdę nie widzę, żeby nikt nie chciał płacić za sakramenty, nikt nie dawał na tace i w kopercie po kolędzie, a tym bardziej nie widzę, coby księża mieli być niedożywieni. Pensje katechetów wypłaca państwo, także to nie jest zmartwienie parafii.
Ja się nie dziwię, że utrzymanie kosztuje ileś tam miesięcznie. Ale jak są przychody, to i rozchody muszą być, nic dziwnego.
Tylko nie insynuujcie mi, że kościoły są w stanie agonalnym.
Ja powiedziałam o sytuacji, która nie powinna mieć miejsca. Bo ta kobieta nie mogła sobie pozwolić, żeby pochować męża jakkolwiek (ubezpieczenie nie pokryło w pełni kosztów, które były cięte jak się dało) i do tego zapłacić za mszę, bo dla niej i 50 zł to było wtedy ogrom pieniędzy. Uważam, że w takiej sytuacji ona powinna uzyskać taką pomoc od chrześcijan, którzy mają promować pomoc bliźniemu.

Magnolia

Re: Ważne wydarzenia, których nie wolno przegapić

Post autor: Magnolia » 2019-05-07, 15:53

ToTylkoJa pisze: 2019-05-07, 15:31 Ja powiedziałam o sytuacji, która nie powinna mieć miejsca. Bo ta kobieta nie mogła sobie pozwolić, żeby pochować męża jakkolwiek (ubezpieczenie nie pokryło w pełni kosztów, które były cięte jak się dało) i do tego zapłacić za mszę, bo dla niej i 50 zł to było wtedy ogrom pieniędzy. Uważam, że w takiej sytuacji ona powinna uzyskać taką pomoc od chrześcijan, którzy mają promować pomoc bliźniemu.
Zdecydowanie się z tym zgadzam, wierni z parafii , proboszcz powinni pomóc pokryć koszty... jedno ale, kto wiedział że ta kobieta potrzebuje pomocy? powiedziała choćby w caritas przy parafii? Trzeba by ta wiadomość trafiła do otwartych serc, albo instytucji tym zajmujących się.

Jak organizowałam komunię przy młodszej córce, byłam skarbnikiem wśród rodziców. Podeszła do nas pani, która powiedziała że nie ma na albę bo oboje nie mają pracy. Z kosztów ją zwolniłyśmy same, a proboszcz zapłacił z własnych za albę. A szło do komunii tylko 20 dzieci, to koszty jednej osoby po prostu znikły na tle innych wydatków.

Marek kiedyś już publikował te koszty i płatności parafii, bardzo mnie wtedy uświadomił jakie to są kwoty. Zdecydowanie podniosłam kwotę rzucaną na ofiarę. Nasz proboszcz (po wielu atakach od parafian co robi z pieniędzmi) podjął się transparentnych rozliczeń, raz czy nawet dwa razy do roku, na co wydaje i na co potrzebuje, na co zbiera. Nasz kościół ma 30 lat i nie był wczesniej remontowany, więc pewne remonty wymagane były. Poza tym udostępnił salki dla nowych wspólnot, prysznice dla biednych. Widać ze te pieniądze nie przepadają.

Ale chyba popłynęłam nie na temat, przepraszam...

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Ważne wydarzenia, których nie wolno przegapić

Post autor: ToTylkoJa » 2019-05-07, 17:53

Tak, jak mówię, była w 5 kościołach i wszędzie tłumaczyła swoją sytuację, a dopiero w ostatnim zyskała jakieś zrozumienie i zaproponowano jej bezpłatną mszę.
To nie jest tak, że szła, mówiła, że "jej to siem należy".
Ja niestety dowiedziałam się już po fakcie.

Biserica Dumnezeu

Re: Ważne wydarzenia, których nie wolno przegapić

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-05-07, 20:52

Bo tac<y jestesmy. A ksieza sa tacy, z jakich spolecznosci pochodza. Seminarium ma w zalozeniach ( oprocz nauki teologi i ksztalcenia duszpasterza ) zmienic nastawienie czlowieka jako ksiedza m.in. do innych ludzi. Wychodzi jak wychodzi.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Ważne wydarzenia, których nie wolno przegapić

Post autor: ToTylkoJa » 2019-05-07, 21:07

Ale ja właśnie o tym mówię. Nie krzyczę, że KSIĘŻA SĄ ŹLI, SAMI PEDOFILE, MORDERCY I GWAŁCICIELE.
Mówię o tym, że właśnie Ci ludzie robią Wam opinię i dlatego tych ludzi należy traktować ostro. Bo uważam, że katolicy generalnie trzymają poziom (zauważcie, że nawet katolików rozgraniczanie z mocherowymi beretami, a jeśli ktoś napisze "katol", raczej nie będzie miał na myśli" każdy katolik"), ale postawa takich księży, nawet jeśli jest marginalna, razu po oczach. "Jeśli oni są Ci powołani, to niech się zachowują jak powołani".
Ostatnio zmieniony 2019-05-07, 21:09 przez ToTylkoJa, łącznie zmieniany 1 raz.

Biserica Dumnezeu

Re: Ważne wydarzenia, których nie wolno przegapić

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-05-07, 21:16

A czyz to nie Judasz byl Apostolem?
Jakies pomysly?

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Ważne wydarzenia, których nie wolno przegapić

Post autor: Viridiana » 2019-05-07, 22:21

ToTylkoJa pisze: 2019-05-07, 10:48 A ja myślę, że to nie katolicy mają złą opinię. Nawet na stornach, które polegają na wyzywaniu każdego po kolei nie spotkałam się z negatywną opinią o katolikach, bo są katolikami (chyba że od tych wielkich ateiatowz którzy doznali oświecenia i teraz są lepsi od innych).
Chodzi mi o to, że nieraz odnoszę takie wrażenie, jakby w opinii niektórych katolik nie mógł być normalnym człowiekiem.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

ODPOWIEDZ