Ważne wydarzenia, których nie wolno przegapić

Rozmowa na temat najświeższych informacji ze świata.
ODPOWIEDZ
Biserica Dumnezeu

Re: Ważne wydarzenia, których nie wolno przegapić

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-05-07, 22:42

W opinii wielu Chrystus nie byl normalny. A przeciez jestesmy nasladowcami Chrystusa.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Ważne wydarzenia, których nie wolno przegapić

Post autor: ToTylkoJa » 2019-05-07, 22:43

Tylko z mojego osobistego doświadczenia, to jest opinia tylko takich wielce oświeconych ateistów, którzy ujrzeli jedyną słuszną prawdę i każdy, kto myśli inaczej jest podludziem, ewentualnie taka opinia krąży o katolach.
Ale katole to nie katolicy.

Biserica Dumnezeu

Re: Ważne wydarzenia, których nie wolno przegapić

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-05-07, 23:05

Ja jestem katolem.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2558 times
Been thanked: 4563 times
Kontakt:

Re: Ważne wydarzenia, których nie wolno przegapić

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-05-07, 23:13

Viridiana pisze: 2019-05-07, 22:21 Chodzi mi o to, że nieraz odnoszę takie wrażenie, jakby w opinii niektórych katolik nie mógł być normalnym człowiekiem.
Nie powinien być. Bo jeśli katolicyzm nic nie zmienia, to jaki ma sens?

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Ważne wydarzenia, których nie wolno przegapić

Post autor: ToTylkoJa » 2019-05-08, 07:54

@Biserica Dumnezeu
To źle. Katol to nie jest osoba, która po prostu przestrzega nakazów i zakazów, które oferuje katolicyzm. To jest ta stara babcia, która zawsze siedzi w pierwszej ławce 8 razy dziennie w kościele, a później idzie do koleżanek i obgaduje wszystkich w koło. Wiesz, krzyczy, jaka to ona nie jest dobra i w ogóle, a każdy kto ma inny pogląd będzie się smażył w piekle. Jej wnuki to słudzy Szatana, bo nie lubią chodzić do kościoła, a ich matka to zwykła dzi**a, która sprowadza na złą drogę jej synalka.

Magnolia

Re: Ważne wydarzenia, których nie wolno przegapić

Post autor: Magnolia » 2019-05-08, 08:13

Ale po to te łatki?! po co te oceny?!

Kim jesteśmy by oceniać innych?

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Ważne wydarzenia, których nie wolno przegapić

Post autor: ToTylkoJa » 2019-05-08, 08:17

Wskazałam, że istnieje podział na katolików i katoli. Który dla katolików jest bardzo dobry, bo nie identyfikuje się z nimi tych wszystkich wielkich świętoszków.
Miałam wrażenie, że Biserica nie do końca zrozumiała, kogo mam na myśli mówiąc "katol" i stwierdziła, że sama nim jest. Dlatego powiedziałam, co się kryje pod tym słowem.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22635
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4212 times

Re: Ważne wydarzenia, których nie wolno przegapić

Post autor: Andej » 2019-05-08, 08:23

ToTylkoJa pisze: 2019-05-08, 07:54 ... Katol to nie jest osoba, ...
Nie zgadzam się z tym. Według mnie katol, to osoba obrażana przez nieprzyjaciela. To pejoratywne określenie osoby wierzącej. To przejaw niechęci do katolika.
Słowo katol nie zawiera w sobie żadnej charakterystyki osoby, ani jej cech. Zawiera wyłącznie negatywne emocje wobec wierzącego. Podobnie jak moher. To określenia mające poniżyć innych ludzi. To słowa pogardy dla dla człowieka. To słowa prowadzące do skrajnych zachowań znanych nam z historii komunizmu i nazizmu. To łatki, które mają odróżniać ludzi od elementu do usunięcia. To przejaw nienawiści. Jeszcze delikatnej. To takie gotowanie żaby. Powolna eskalacja nienawiści. Chęć doprowadzenia najpierw do sytuacji jaka jest teraz we Francji, potem do takiej, jaka jest w krajach muzułmańskich, potem w Korei Północnej, aż do tego co robił Stalin, Hitler czy Pl, Pot. Od rzemyczka do koniczka.
Najpierw katol, moher, później szkodnik i chwast, aż wreszcie śmiertelny wróg. Brońmy się przed używanie tak pogardliwych słów.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Ważne wydarzenia, których nie wolno przegapić

Post autor: ToTylkoJa » 2019-05-08, 08:55

Tak, to jest przejaw jakiś negatywnych emocji. Ale mówię od początku, nie dlatego, że osoba wierzy, tylko ze względu na zachowanie, które motywuje swoją wiarą (a które z wiarą niewiele ma wspólnego).
Nie musisz wszystkiego porównywać do komunizmu, Andej.

Biserica Dumnezeu

Re: Ważne wydarzenia, których nie wolno przegapić

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-05-08, 09:15

Napisalas po prostu zestaw bzdur droga ToTylkoJa.
Z tego powodu, ze przypalasz kotlety ja mam rezygnowac ze sznycla?

Jestem katolem.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22635
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4212 times

Re: Ważne wydarzenia, których nie wolno przegapić

Post autor: Andej » 2019-05-08, 09:33

ToTylkoJa pisze: 2019-05-08, 08:55 Tak, to jest przejaw jakiś negatywnych emocji. Ale mówię od początku, nie dlatego, że osoba wierzy, tylko ze względu na zachowanie, które motywuje swoją wiarą (a które z wiarą niewiele ma wspólnego). ...
Wprost przeciwnie. Właśnie dlatego, że dana osoba wierzy. Właśnie wiara jest solą w oku. Każdy wierzący jest dla ateisty, muzułmanina, izraelity wyzwaniem. Jest wyzwanie dla każdego dla każdego zwolennika totalizmu. Niezależnie, czy ten totalizm wynika z nazizmu, komunizmu, innej religii.
Każdy totalizm polega na podziale my i oni. Na tolerancji dla swoich i nienawiści do innych. Ci inni to wierzący. Ci inni to katolicy. Dlatego piętnuje się ich pogardliwymi określeniami.

A oni? Biorą krzyż obelg na swoje ramiona i idą. Często na Golgotę. Idą czyniąc szczytnym symbolem symbol hańby. Tak jak krzyż z symbolu hańbiącej kaźni stał sie świetlanym symbolem zbawienia, tak i obecnie pogardliwe symbole "katol" czy "moher" zaczynają stawać się symbolami ofiary prowadzącej do Boga. Ty z pogardą mówisz o staruszce, że jest katolem. A ja z podziwem obserwuję, gdy klęcząc na bolących kolanach, zmagając się z przeszywającym bólem kręgosłupa odmawia kolejny raz różanie w intencji wnuka, który zbłądził. Dostrzegam jej wielkość, gdy swój ból ofiaruje za córkę, która zgubiła wartości. Rozumiem jej bezsilny gniew, gdy ktoś nazywa ją katolem i moherem. Wybaczam jej brak opanowania, gdy ją ktoś obraża. Ktoś, kto czuje się lepszym na tyle, aby móc obrażać innych. Ktoś, kto uzurpuje sobie prawo do oceniania innych ludzi i okazywania im swojej wyższości. M.in. za pomocą pogardliwych słów.
ToTylkoJa pisze: 2019-05-08, 08:55 ... Nie musisz wszystkiego porównywać do komunizmu, Andej.
Nie muszę. Ale mogę. Jednak tego nie robię. Albowiem nie wszystko. I nie tylko do tego. Ale faktem jest, że jestem uczulony na totalitaryzm. Na wszelkie totalitaryzmy. Wiem, że to boli. Tak mnie, jak Ciebie. Choć mamy tak diametralnie różne zdania na ten temat.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Ważne wydarzenia, których nie wolno przegapić

Post autor: ToTylkoJa » 2019-05-08, 10:01

Ale ja w ogóle nie mówię o jakiejś kobiecie, która wierzy, jest w kościele, przestrzega przykazań i inne takie.
Mówię o tych ludziach, co idą do kościoła na pokaz, a później obgadują i wyzywają wszystkich, którzy myślą inaczej. To jest katol.
Tak samo jak ktoś dbający o czystość języka i grammarnazi.
Feministka i feminazistka.
Jest różnica między takimi ludźmi.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2558 times
Been thanked: 4563 times
Kontakt:

Re: Ważne wydarzenia, których nie wolno przegapić

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-05-08, 10:19

Myślę, że to kolejny stereotyp. bardzo często powtarzany. Zapewne są takie osoby, ale z całą pewnością nie w liczbie uzasadniającej tworzenie tego typu stereotypów.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Ważne wydarzenia, których nie wolno przegapić

Post autor: Viridiana » 2019-05-08, 10:40

Marek_Piotrowski pisze: 2019-05-07, 23:13
Viridiana pisze: 2019-05-07, 22:21 Chodzi mi o to, że nieraz odnoszę takie wrażenie, jakby w opinii niektórych katolik nie mógł być normalnym człowiekiem.
Nie powinien być. Bo jeśli katolicyzm nic nie zmienia, to jaki ma sens?
Nie to miałam na myśli. Chodzi mi o to, że niektórzy wyobrażają sobie katolików jako ludzi, którzy z życiem nie mają nic wspólnego. Jakbyśmy nie mieli wątpliwości, problemów, refleksji. ToTylkoJa ma rację pisząc, że z reguły to są opinie ludzi mocno przekonanych do ateizmu albo coś w ten deseń.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22635
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4212 times

Re: Ważne wydarzenia, których nie wolno przegapić

Post autor: Andej » 2019-05-08, 10:49

ToTylkoJa pisze: 2019-05-08, 10:01 ... Jest różnica między takimi ludźmi.
I uzasadnia ona okazywanie pogardy?

A kto ma prawo do jej okazywania? Wyższa kasta? Elita? Oświeceni? Oni widzą, co w sercu każdego człowieka?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ