Rocznica 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

Rozmowa na temat najświeższych informacji ze świata.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14724
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4083 times
Been thanked: 2893 times
Kontakt:

Rocznica 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

Post autor: Dezerter » 2018-11-04, 19:46

Rocznica 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości ...
czym dla nas jest?
czy nas to w ogóle obchodzi?
co to ma wspólnego, dla mnie z religią i Bogiem?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Dominik

Re: Rocznica 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

Post autor: Dominik » 2018-11-04, 19:57

Mnie to nie obchodzi, przyznaje się bez bicia. Dobrze że odzyskaliśmy niepodległość i tyle, koniec kropka. Reszta to tylko jakaś data w kalendarzu.

konik

Re: Rocznica 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

Post autor: konik » 2018-11-07, 07:43

Dla mnie takie slowa dominiku sa … hmmm … obelga.
Przepraszam.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Rocznica 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

Post autor: Viridiana » 2018-11-08, 19:50

Jak dla mnie, okazja do szczególnych przemyśleń na temat patriotyzmu i dbania o nasz kraj, bo fajnie by było, aby Polacy za następne 100 lat mogli obchodzić kolejną rocznicę w jeszcze lepszej Polsce. :)
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14724
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4083 times
Been thanked: 2893 times
Kontakt:

Re: Rocznica 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

Post autor: Dezerter » 2018-11-08, 22:48

konik pisze: 2018-11-07, 07:43 Dla mnie takie slowa dominiku sa … hmmm … obelga.
Przepraszam.
Koniku ty nie masz się wypowiadać na temat wypowiedzi kogoś innego, ale na temat wątku
każdy ma pogląd jakie ma i nie ma lepszych i gorszych poglądów.
Ja podziękuje Dominikowi za szczerość i na pewno te słowa nie są obelgą dla nikogo, a tym bardziej dla ciebie.
Sam spróbuję odpowiedzieć na postawione pytania
- czym dla nas jest? - dniem wolnym od pracy, nie zamierzam jakoś szczególnie świętować
- czy nas to w ogóle obchodzi? - cenie sobie życie wolnym kraju i dlatego cenie i szanuję i jestem wdzięczny tym, którym tą wolność zawdzięczam, nawet jak później narozrabiali i zbłądzili
- co to ma wspólnego, dla mnie z religią i Bogiem? - nic
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2558 times
Been thanked: 4563 times
Kontakt:

Re: Rocznica 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-11-09, 08:45

Dezerter pisze: 2018-11-08, 22:48 Koniku ty nie masz się wypowiadać na temat wypowiedzi kogoś innego, ale na temat wątku
Myślę, że to jest na temat wątku. I doskonale mówi o stosunku Konika do jego tematu.
Podzielam zresztą to spojrzenie (co nie jest chyba niespodzianką).

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22635
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4212 times

Re: Rocznica 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

Post autor: Andej » 2018-11-09, 10:13

Dezerter pisze: 2018-11-08, 22:48 ...
Koniku ty nie masz się wypowiadać na temat wypowiedzi kogoś innego, ale na temat wątku ...
A dlaczego Ty, z całym szacunkiem, masz prawo wypowiadać się na temat wypowiedzi kogoś innego, a konik już nie?

Uważam jednak, że nie wnikając w formę, konik odniósł się do postawy. Do poczucia polskości, do narodowych tradycji, do języka, także do Polonia Semper Fidelis.

Ad rem:
1. Rocznica 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości ... - rocznica dla mnie sztuczna, gdyż przeplatana strasznymi upadkami i tragediami. Ale każda rocznica rozbudzająca świadomość narodową, podnosząca wartość polskości, dokonania narodu jest godna świętowania i pochwały, gdyż buduje jedność i godność. W obchodach rocznicy wyraźnie widać, kto jest Polakiem, kto walczy z polskością, a kto jej sobie nie uświadamia.

2. czym dla nas jest? - Jest okazją do zamanifestowania swojej przynależności do kraju, narodu, do okazania dumy narodowej, jest świętem rodzinnym, albowiem polski naród, to moja rodzina.

3. czy nas to w ogóle obchodzi? - Nie może nas nie obchodzić to, co wokół nas. To środowisko w którym żyjemy. Obchody rocznicowe, to jak uroczysta wymiana wody w akwarium dla rybek. To przypomnienie naszej siły i mobilizacja do pracy dla dobra naszych córek, synów i bliźnich.

4. co to ma wspólnego, dla mnie z religią i Bogiem? - Bardzo wiele. śmiem twierdzić, że religia splotła się nierozerwalnie z patriotyzmem. Otoczeni innymi religiami zachowaliśmy tożsamość głównie dzięki katolicyzmowi. Do 18 wieku praktycznie nie było narodu, obowiązując była lojalność wobec suwerena. A Polacy mieli na szczęście dwóch suwerenów. Boga i króla. Gdy jeden abdykował, do kogóż mieli pójść? Katarzyny, ani Konstantego nie uznali (poza niemała garstką zwolenników liberalizmu). Język, wyższe warstwy i szpanerzy nie mieli problemu. Więcej, w pewnym okresie język polski dominował na dworze carskim. Ale Polacy czuli swoją wartość, szanowani spuściznę ojców i dziadów. I mieli Ojca w niebie. Podobnie jak Żydzi, dzięki swej religii ocalili tożsamość. Powstańcy szli do boju z modlitwą. To nie tylko Bogurodzica na polach Grunwaldu. Bój był bramą do wolności. Na ziemi lub w niebie. Jedno drogie warte było żarliwej modlitwy.

5. Obchody teraz. - lewica prowokuje zamieszki. Decyzję eurokomunistycznych prezydentów mają na celu dolewanie oliwy do ognia i prowokowanie zadym. A na to czekają skrajni lewacy i prawacy. Nie wiem skąd sie biora faszyści i co mają wspólnego ze świętem narodowym. Może ich obecność jest związana z nawoływanie się bojówek z Antify. Może to po prostu ustawka. Wiem, że to nieludzkie. Ale zebrałbym tych wszystkich zadymiarzy w jedno miejsce. I postawił naprzeciw siebie komuchów i nazioli. Bandytów z obu stron. I niech się piorą. A potem płacą co do grosza za koszty leczenia.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14724
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4083 times
Been thanked: 2893 times
Kontakt:

Re: Rocznica 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

Post autor: Dezerter » 2018-11-09, 22:30

Marek_Piotrowski pisze: 2018-11-09, 08:45
Dezerter pisze: 2018-11-08, 22:48 Koniku ty nie masz się wypowiadać na temat wypowiedzi kogoś innego, ale na temat wątku
Myślę, że to jest na temat wątku. I doskonale mówi o stosunku Konika do jego tematu.
Podzielam zresztą to spojrzenie (co nie jest chyba niespodzianką).
No nie wiem czy jest się z czego cieszyć, - ja się nie cieszę, ze spełniły się moje zapowiedzi, że dryfujesz w kierunku Lefebrystów :( . Nie miał bym zastrzeżeń do wypowiedzi konika, gdyby wypowiedział się w temacie wątku a nie tylko odniósł do wypowiedzi Dominika, któremu bezpodstawnie zarzucił, że go obraża, więc jako Admin odniosłem się
tyle w temacie postu konika.

Marka zdania nadal nie znamy :(

Powiem wam szczerze, że jak usłyszałem komunikat, Hanny z Warszawy, że zabrania marszu, to zakląłem i pojechałem grubo po niej - zaleciało mi komuną, to była, nie waham się użyć tego słowa, haniebna i naganna decyzja. Wolność zgromadzeń to podstawowe prawo człowieka! i wara politykom od zabraniania tego.

Z Andejem zgadzam się w pierwszych 3 punktach, ale nie w 4
4. co to ma wspólnego, dla mnie z religią i Bogiem? - Bardzo wiele. śmiem twierdzić, że religia splotła się nierozerwalnie z patriotyzmem. Otoczeni innymi religiami zachowaliśmy tożsamość głównie dzięki katolicyzmowi. Do 18 wieku praktycznie nie było narodu, obowiązując była lojalność wobec suwerena. A Polacy mieli na szczęście dwóch suwerenów. Boga i króla. Gdy jeden abdykował, do kogóż mieli pójść? Katarzyny, ani Konstantego nie uznali (poza niemała garstką zwolenników liberalizmu). (...)
No nie wiem :-s
- a biskupi w Targowicy?, a papież każący słuchać cara i Mickiewiczowskie podsumowanie, " żeś Ty nie Ojcem świata, ale...Carem!, a zalecenie biskupa bodajże Kieleckiego Augustyna Łosińskiego, który wprost wzywał do niesłuchania strzelców Piłsudskiego i do nie pomagania im jako wywrotowcom, bo Piłsudski był wówczas jeszcze kojarzony z bojowcem PPS, i wiele innych .
Ostatnio zmieniony 2018-11-09, 22:31 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2558 times
Been thanked: 4563 times
Kontakt:

Re: Rocznica 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-11-09, 23:24

Dezerter pisze: 2018-11-09, 22:30 ja się nie cieszę, ze spełniły się moje zapowiedzi, że dryfujesz w kierunku Lefebrystów :( .
To jakaś maniera wśród charyzmatyków? Niezależnie od tematu ktoś, kto się z nimi nie zgadza, zostaje "lefebvrestą"?

Chociaż niechęć do wiązania wiary i patriotyzmu jest charakterystyczna dla różnych lewic (w tym protestantyzmu).


To juz zaczyna przypominać Gazetę Wyborcza i obdarzanie wszystkich o innym zdaniu naklejką "faszysta i antysemita" :-s
- a biskupi w Targowicy?, a papież każący słuchać cara
Każący słuchać prawowitej władzy (to, że nam się nie podobała, to inna rzecz, ale nie wolno nam myśleć i oceniać anachronicznie, tj. bez uwzględnienia kontekstu historycznego

Konstytucja III Maja, (zresztą uchwalona podstępem i wcale nie "demokratyczna" - parskam śmiechem jak usiłuje się ją obchodzić pod tym hasłem) była dziełem masońskim i narażała Polskę na spore niebezpieczeństwo (które się zresztą ziściło).
Powstała pod wpływem idei tzw. "Wielkiej" Rewolucji Francuskiej (pierwszego nowożytnego ludobójstwa) i uniknęliśmy losu Francji tylko z powodu innego, sprowkowanego własnie konstytucją nieszczęścia - a mianowicie tego, że poruszone tym mocarstwa dokonały rozbioru Polski.

Kościół nie był "antypolski" tylko przeciwny ruchom rewolucyjnym.

Warto zwrócić uwagę na kontekst historyczny: po okresie Wojen Napoleońskich monarchowie – w tym papież – dążyli do zachowania pokoju. Powszechnym pragnieniem było pokojowe współistnienie w ramach zakreślonych przez Kongres Wiedeński. Z tej właśnie perspektywy patrzył papież – jako na przerwanie tego pokoju.

Myślę, że niezłą analogią byłyby współczesne niepokoje na Bałkanach – wszyscy zdajemy sobie sprawę, że są niekiedy związane ze słusznymi porywami niepodległościowymi. Ale mimo tego pragniemy dla Bałkanów raczej pokoju, nie wspierając wybuchających tam co jakiś czas walk (nawet jeśli mają za sobą jakieś słuszne racje patriotyczne).

Dobrze to widac po reakcji Watykanu na powstanie z 1830 roku:
Wprawdzie Papież podczas walk prawdopodobnie poparł Polaków (nie znamy tekstu wydanego w czasie powstania, ale możemy wnioskować na podstawie tego, że cenzura carska nie dopuściła do jego publikacji ), jednak po powstaniu wydał encyklikę, w której sprowadził powstanie do nieposłuszeństwa grupy podżegaczy wobec legalnej władzy.
Być może chciał w ten sposób zrzucić odpowiedzialność z całego narodu (wiemy, że negocjował z carem swobody religijne w Polsce).

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22635
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4212 times

Re: Rocznica 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

Post autor: Andej » 2018-11-11, 09:13

Dezerter pisze: 2018-11-09, 22:30 ...
- a biskupi w Targowicy?, a papież każący słuchać cara i Mickiewiczowskie podsumowanie, " żeś Ty nie Ojcem świata, ale...Carem!, a zalecenie biskupa bodajże Kieleckiego Augustyna Łosińskiego, który wprost wzywał do niesłuchania strzelców Piłsudskiego i do nie pomagania im jako wywrotowcom, bo Piłsudski był wówczas jeszcze kojarzony z bojowcem PPS, i wiele innych .
No cóż, z przykrością przyznaję rację. Mozna się kierować obrazem księży przedstawiony w filmie Kler. A można za przykład brać Wojtyłę, Bobolę, Skargę, Twardowskiego, Bozowskiego, Kolbego, Felińskiego, Popiełuszkę.
Można w historii i postawach doszukiwać się zła, a można szukać tego, z czego możemy jako naród i jako ludzie być dumni.
Można nagłaśniać błędy, a można sukcesy.

Moim zdaniem publicznie powinniśmy zajmować się sukcesami, a błędy i porażki rozważać po cichu i ich unikać. A co do Konrada, to konstruktywniej byłoby skupić się na jego kontakcie z ks. Piotrem i przystąpieniu do sakramentu. I to ma wydźwięk pozytywny. Także w obliczu wcześniejszego buntu spowodowanego bezsilnością i usiłowaniem narzucenie Bogu woli ludzkiej.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Kalart

Re: Rocznica 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

Post autor: Kalart » 2018-11-11, 19:17

Można publicznie zajmować się sukcesami, a błędy i porażki rozważać po cichu. Ale w takim przypadku warto przyznać się do manipulacji, rozumianej jako wybiórcze przedstawienie prawdy.
Skoro już o propagandzie wspominam - kto czyta relacje z rocznicy i dzięki którym mediom? Jak oceniacie obiektywność przekazu? @Andej, zapewne spodoba ci się relacja niezależnej.pl, która to stanowczo wzięła sobie do serca to, że nieprzyjemne fragmenty można przemilczeć.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22635
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4212 times

Re: Rocznica 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

Post autor: Andej » 2018-11-11, 22:00

Uważam, że najlepsza relacja z marszu, to relacja bez komentarzy. Bez narzucania oceny widzom. Najgosza relacja, to relacja skupiająca się na marginesie. Tak TVN przedstawiła. Gdybym tylko to widział, to byłbym niemile zaskoczony.
Najlepszym sposobem do posiadania własnej oceny jest dotarcie do źródeł.
Na marszu dominowały biało-czerwone. Wysiłki HGW, aby utrudnić świętowanie i sprowokować zajścia spaliły na panewce.

Gdy oceniam, skupiam się na sednie, a nie na skrajnościach.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

konik

Re: Rocznica 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

Post autor: konik » 2018-11-22, 22:21

DEZERTERZE !!!

Dominik wyrazil poglad.
Konik wyrazil poglad.

Domagam sie OBIEKTWIZMU z Twej strony, a nie STRONNICZOSCI. Domagam sie, abys sprostowal swoja wypowiedz.

Ps: zanim zaczniesz ( jak wielu innych ) chlapac jezykiem oskarzajac o "lefebvryzm" … zapoznaj sie dokladnie z "lefebvryzmem " ( mozna na stronie zawsze wierni.fsspx ).
Niezgoda z Twoim punktem widzenia nie moze byc z Twej strony pretekstem do bezpodstawnych i klamliwych etykietek przypisywanych innym.
Tym bardziej, ze Marek to akurat w wielu sprawach sprzeciwia sie "lefebvrystom", a samo bractwo traktuje jako schizme.

jesli chodzi o konia - tak, jestem "lefebvrysta" nie stowarzyszonym. Ratunek dla Kosciola widze w tradycji … realizowanej najbardziej w Bractwie sw.Piusa X.
Nie cofam sie z takim nastawieniem, aby byc moze jednak calkowicie przystapic do FSSPX ( co Marek u mnie ostro zwalczal i przypuszczam, ze w dalszym ciagu zwalcza ).

Serdecznie pozdrawiam. I niech Bog wszystkim blogoslawi.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14724
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4083 times
Been thanked: 2893 times
Kontakt:

Re: Rocznica 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

Post autor: Dezerter » 2018-11-22, 23:35

Skoro jesteś lefebrysta niestowarzyszony, to co mam prostować? , jakie "kłamliwe etykiety" ?- ogarnij się i pisz na temat wątku- masz coś do mnie, to mam pw.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

konik

Re: Rocznica 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

Post autor: konik » 2018-11-23, 14:02

Drogi szefie. Po ogarnieciu sie ( grzywa wyczesana, konski chwost tudziez ) podaje, ze naprawde w zadnym kawalku mojego wpisu nie mam nic przeciwko Tobie.
Uzylem po prostu przerysowanej formy wypowiedzi w typie lekko autoironicznym … ale nie wyszlo. Mea culpa. Za nieporozumienie przepraszam
.
Podam teraz o co mi konkretnie chodzilo:
- Dominik podzielil sie swoja opinia i ocena Swieta Niepodleglosci.
- ja czyli kon uczynilem to rowniez w odpowiedzi, wydajac opinie i ocene przeciwna wzgledem Dominika.
Pytanie - dlaczego i za co kon zostal skarcony?

Co do Marka i mojej "lefebvrystycznej" ciagoty, to chodzilo mi o to, iz dziwi mnie, ze bedac katolikiem nie jest mile widziane bycie katolikiem rzeczowym i wlasciwie oceniajacym bieg wydarzen w Kosciele. A Marek wlasnie jest rzeczowy i wlasciwie ocenia bieg wydarzen w Kosciele ( co moze znaczyc, ze nie zawsze znajduje identycze rozwiazania problemow w Kosciele, ktore inni akurat dostrzegaja … ale nie znaczy to, ze glosi cos sprzecznego z Kosciolem ). I dziwi mnie, ze kazde nawolanie do wiernosci calemu Magisterium Kosciola ( w tym tradycji) jest powodem oceniania jako "lefebvryzm". W tym nawolywaniu zawiera sie rowniez krytyka herezji i zwiedzenia, ktore niestety zbyt czesto wlasnie poprzez drzwi charyzmatyczne i neokatechumenalne wlewaja sie do Kosciola.
Jesli chodzi o "lefebvryzm" to Marek jest bardzo krytyczny do FSSPX. Ale w dzialaniu na rzecz Prawdy Katolickiej ( tej od Apostolow) mowi i dziala w tym samym duchu, w jakim na rzecz Prawdy Katolickiej dzialaj i "lefebvrysci" … i to pomimo roznych rozbieznosci w ocenie sytuacji.

I na koniec - lefebvrysta tu na Forum to kon czyli chabeta. Ale jest to lefebvrysta dla Kosciola, a nie przeciwko Kosciolowi.

Serdecznie pozdrawiam i prosze o wybaczenie za zamieszanie.
Mam nadzieje, ze teraz napisane zostalo zrozumiale, choc caly czas po konsku.
Ostatnio zmieniony 2018-11-23, 14:08 przez konik, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ