Nienawiść z nienawiści do nienawiści

Rozmowa na temat najświeższych informacji ze świata.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2558 times
Been thanked: 4563 times
Kontakt:

Re: Nienawiść z nienawiści do nienawiści

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-02-20, 15:11

A co tam Świadkom Jehowy Biblia - mają coś pewniejszego (w swoim mniemaniu):

"Jeżeli sześć tomów 'Studiów biblijnych' to praktycznie Biblia uporządkowana tematycznie, z podanymi tekstami dowodowymi, możemy słusznie nazwać je 'Biblią w formie uporządkowanej', co znaczy, że nie jest to jedynie komentarz do Biblii, lecz praktycznie sama Biblia. Co więcej, stwierdzamy, że ludzie nie tylko nie potrafią dostrzec boskiego planu studiując samą Biblię, lecz widzimy także, że jeżeli ktokolwiek odłoży 'Studia biblijne' nawet jeśli dotychczas używał ich i dobrze je poznał, nawet jeżeli czytał je przez dziesięć lat - jeżeli odłoży je na bok i zignoruje je i wróci do samej Biblii, to choćby rozumiał Biblię przez te dziesięć lat, nasze doświadczenie pokazuje, że w ciągu dwóch lat pogrąży się w ciemnościach. Z drugiej strony, gdyby tylko czytał 'Studia biblijne' z podanymi w nich tekstami Biblii i nie przeczytał ani jednej strony Biblii jako takiej, pod koniec dwóch lat będzie w światłości, ponieważ będzie miał światłość Pisma".
("Strażnica" 15 września 1910, s. 298 wyd. ang.; podkreślenia dodane, cytat za Cezarem Podolskim

Dodano po 5 minutach 36 sekundach:
Obawiam się, ze przytaczanie Listu do Filipian jest skazane na niepowodzenie. Oto jak Świadkowie Jehowy przetłumaczyli tekst "On to, istniejąc w postaci Bożej, nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem" /Flp 2:6/

Obrazek

Gdyby to fałszerstwo nie dotyczyło Słowa Bożego, byłoby nawet zabawne...
Ostatnio zmieniony 2019-02-20, 15:06 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Pod prąd

Re: Nienawiść z nienawiści do nienawiści

Post autor: Pod prąd » 2019-02-20, 15:12

Marek_Piotrowski pisze: 2019-02-20, 14:58 Najwidoczniej nie odróżniasz stworzenia od zrodzenia.
Nigdy Syn nie zrówna się z Ojcem, ponieważ zawsze będzie chociażby wiekiem młodszy.
Nie w sytuacji gdy zrodzenie jest "przed wszystkimi wiekami" czyli przed powstaniem czasu.
Ale oczywiście Syn to nie Ojciec, a Ojciec nie Syn, choć sa równi.

Dlaczego Pismo tytułuje Jezusa "Synem" (wiadomo, że pojęcie to jest dość dalekim przybliżeniem, mocną antromorfizacją Boga). Dlaczego dla wyrażenia zależności Boga Ojca i Jezusa Chrystusa wybrano – spośród wszystkich wyrażeń antropomorficznych – właśnie relację Ojciec-Syn?

Otóż dla trzech głównych powodów:
  • Po pierwsze dlatego, żeby podkreślić, że II Osoba Boska (która po Wcieleniu objawiła się nam jako Jezus) nie jest stworzeniemlecz jest zrodzona
    .
  • Po drugie dlatego, żeby pokazać, że jest tej samej natury (po ziemsku powiedzielibyśmy "tego samego gatunku") co Ojciec (człowiek rodzi człowieka, kot - kota, tygrys tygrysa, a Bóg... no właśnie, Boga)
    .
  • Po trzecie wreszcie, warto sprawdzić, czym była relacja ojciec-syn w kulturze, w której został spisany Nowy Testament.
    Dla człowieka Zachodu żyjącego w XXI wieku jest to trochę nieczytelne – ojciec i syn w naszych czasach są owszem, bliską rodziną, ale w stosunku do tego, czym była ta relacja dla Żydów w czasach Chrystusa to zupełnie nieporównywalna sprawa. Syn (zwłaszcza pierworodny) był po prostu jednoznaczny z ojcem. Przejmował pozycję społeczną, miejsce we wspólnocie wiary, ewentualne urzędy, nawet zawód ojca. Zobowiązanie syna było zobowiązaniem ojca i odwrotnie. Co powiedział syn – to tak jakby powiedział ojciec.
    Do dziś w niektórych krajach Wschodu jest tak, że jeśli ojciec zostaje skazany na karę chłosty i wykonanie tej kary jest niemożliwe (np. ze względów zdrowotnych) – wychłostany zostaje syn. I odwrotnie. I nikt się temu nie dziwi, bo w ogólnej świadomości ojciec to syn, a syn to ojciec, mimo że są to dwie różne osoby, to czyny ojca są czynami syna i odwrotnie.
    Obraz relacji pomiędzy Pierwszą i Drugą Osobą Trójcy Świętej jako „Ojca i Syna” jest genialnym przedstawieniem, które oddaje zarówno rolę Ojca jako źródła (a nawet poddania Syna Ojcu), jak i fakt absolutnej równości co do godności i jednakowości co do natury.
Pięknie oddaje te prawdy chrześcijańskie wyznanie wiary: 
Bóg z Boga, 
Światłość ze Światłości, 
Bóg Prawdziwy z Boga Prawdziwego. 
Zrodzony, a nie stworzony, 
współistotny Ojcu, 
a przez Niego wszystko się stało.
Przeczytaj sobie list do Koryntian 11: 3 , kto komu jest podporządkowany. Nie wysilaj się, głową Jezusa jest Bóg.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Nienawiść z nienawiści do nienawiści

Post autor: ToTylkoJa » 2019-02-20, 15:15

Czyli rozumiem, że kobieta jest gorsza od mężczyzny? W końcu głową każdej kobiety jest mężczyzna.
To byłby logiczny wniosek, skoro to, że głowa Jezusa jest Bóg, oznacza że jest On niżej od Niego.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2558 times
Been thanked: 4563 times
Kontakt:

Re: Nienawiść z nienawiści do nienawiści

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-02-20, 15:23

Jakże mamy udowadniać Pismem boskość Jezusa, kiedy prosty i jasny werset:
"W Nim bowiem mieszka cała Pełnia: Bóstwo na sposób ciała"/Kol 2:9/
Świadkowie Jehowy przekręcają na:
Obrazek


Inny przykład: Hbr 1:8 bt5 "Do Syna zaś: Tron Twój, Boże, na wieki wieków, berło sprawiedliwości berłem królestwa Twego."
A u Świadków:
Obrazek

Dodano po 7 minutach 33 sekundach:
Pod prąd pisze: 2019-02-20, 15:12 Przeczytaj sobie list do Koryntian 11: 3 , kto komu jest podporządkowany. Nie wysilaj się, głową Jezusa jest Bóg.
No tak, skoro Twoje "Ciało Kierownicze" sfałszowało Flp 2:6 i daje Ci do czytania tekst:
Obrazek
...to oczywiście nie możesz zrozumieć :(


Nie mylmy zależności od bycia ważniejszym.
To w chrześcijaństwie dwie różne rzeczy - mogą się łączyć, a mogą nie. 
Na przykład, Pismo mówi że "mąż jest głową żony" i mówi że poddane są "żony mężom - we wszystkim"(Ef 5,23-24) ale nie oznacza to wcale, że jest od niej ważniejszy.
„Zresztą u Pana ani mężczyzna nie jest bez kobiety, ani kobieta nie jest bez mężczyzny.
Jak bowiem kobieta powstała z mężczyzny, tak mężczyzna rodzi się przez kobietę. Wszystko zaś pochodzi od Boga.”
/1 Kor 11,11-12/
Tezę tę Paweł powtórzy w jeszcze mocniejszym brzmieniu w Liście do Galacjan:
„Nie ma już Żyda ani poganina, nie ma już niewolnika ani człowieka wolnego, nie ma już mężczyzny ani kobiety, wszyscy bowiem jesteście kimś jednym w Chrystusie Jezusie.”/Gal 3,28/

Ciekawy jest tu werset:
„Chciałbym, żebyście wiedzieli, że głową każdego mężczyzny jest Chrystus, mężczyzna zaś jest głową kobiety, a głową Chrystusa - Bóg.”/1 Kor 11,3/
Jak widać, pokazane są dwa przełożeństwa; Chrystusa nad mężczyzną i mężczyzny nad kobietą. Przy czym pierwsze wiąże się z różnicą wartości, a drugie nie.

Całe nieporozumienie wynika z tego, iż w Biblii sprawowanie władzy wcale nie musi oznaczać wyższości pod jakimkolwiek względem. Dlatego może w niej współistnieć nakaz posłuszeństwa ze stanowczym stwierdzeniem równości w oczach Boga; dlatego też Jezus, choć jest współistotny i pod każdym względem równy Ojcu, jednocześnie jest Mu poddany.

Rzecz w tym, że przełożeństwo w Nowym Testamencie nie wiąże się z różnicami w godności czy „ważności” danej osoby, lecz z funkcją, zadaniem, służbą do wykonania (stąd zresztą oficjalny tytuł papieża to Sługa sług Bożych), a nawet odpowiedzialnością w miłości. 
Dlatego zaraz po nakazie posłuszeństwa kobiety względem męża, Paweł pisze: 
„Mężowie miłujcie żony, bo i Chrystus umiłował Kościół i wydał za niego samego siebie[...]
Przecież nigdy nikt nie odnosił się z nienawiścią do własnego ciała, lecz [każdy] je żywi i pielęgnuje, jak i Chrystus - Kościół, bo jesteśmy członkami Jego Ciała.”
/Ef 5,25.29-30/

Podobnie Jezus, tłumacząc chrześcijańskie pojęcie władzy, wyraźnie odróżnił je od świeckiego jej pojmowania:
„A Jezus przywołał ich do siebie i rzekł: Wiecie, że władcy narodów uciskają je, a wielcy dają im odczuć swą władzę. Nie tak będzie u was. Lecz kto by między wami chciał stać się wielkim, niech będzie waszym sługą. A kto by chciał być pierwszym między wami, niech będzie niewolnikiem waszym, na wzór Syna Człowieczego, który nie przyszedł, aby Mu służono, lecz aby służyć i dać swoje życie na okup za wielu.”/Mt 20,25-28/

Najbardziej jednak dobitne i przejmujące świadectwo tego, czym jest chrześcijańska władza dał Jezus dzień przed swoją śmiercią:
„A kiedy im umył nogi, przywdział szaty i znów zajął miejsce przy stole, rzekł do nich: Czy rozumiecie, co wam uczyniłem? Wy Mnie nazywacie Nauczycielem i Panem i dobrze mówicie, bo nim jestem. Jeżeli więc Ja, Pan i Nauczyciel, umyłem wam nogi, to i wyście powinni sobie nawzajem umywać nogi. Dałem wam bowiem przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem.”/J 13,12-15/

Pod prąd

Re: Nienawiść z nienawiści do nienawiści

Post autor: Pod prąd » 2019-02-20, 15:44

Wszystko ok. W Kol 1,19 czytamy że,, w nim ( czyli Jezusie ) zamieszkała cała pełnia ", W PNŚ w Kol 2,9 czytamy : ,,Bo to on w całej pełni jest ucieleśnieniem Bożych przymiotów "
Jezus przebywał z Ojcem Jehową w niebie niezliczone wieki, dlatego bardzo dobrze poznał Jego osobowość i wolę. Będąc na ziemi nauczał tego , co mu przekazał Ojciec, a swymi czynami odzwierciedlał Jego przymioty. Właśnie dlatego mógł powiedzieć: „Kto mnie ujrzał, ujrzał też Ojca” (Jana 14:9). Mądrość i poznanie Boga są więc skryte w Jezusie Chrystusie, czyli niejako się w nim mieszczą. Dlatego nie jest możliwe poznanie Boga bez poznawania czynów i nauk Jezusa Chrystusa.

Wszystko ok. Głową Jezusa jest Bóg 1Kor 11,3

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Nienawiść z nienawiści do nienawiści

Post autor: Viridiana » 2019-02-20, 16:38

ToTylkoJa pisze: 2019-02-20, 15:15 Czyli rozumiem, że kobieta jest gorsza od mężczyzny? W końcu głową każdej kobiety jest mężczyzna.
To byłby logiczny wniosek, skoro to, że głowa Jezusa jest Bóg, oznacza że jest On niżej od Niego.
Czy to, że jest niżej oznacza, że gorsza?
(nie będę się na razie mieszać w to, czy porównanie jest adekwatne i czy kobieta jest niżej, nie czytałam całej dyskusji)
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Nienawiść z nienawiści do nienawiści

Post autor: ToTylkoJa » 2019-02-20, 16:55

@Viridiana
Nie bardzo miałam cokolwiek na myśli, bardziej "niżej w hierarchii". Nie chcę, żeby to było odebrane jako czepianie się, raczej chciałam zaznaczyć, że to, że Bóg jest głową Jezusa nie musi oznaczać, że ktokolwiek z nich jest mniej ważny.

Pod prąd

Re: Nienawiść z nienawiści do nienawiści

Post autor: Pod prąd » 2019-02-20, 16:56

Viridiana pisze: 2019-02-20, 16:38
ToTylkoJa pisze: 2019-02-20, 15:15 Czyli rozumiem, że kobieta jest gorsza od mężczyzny? W końcu głową każdej kobiety jest mężczyzna.
To byłby logiczny wniosek, skoro to, że głowa Jezusa jest Bóg, oznacza że jest On niżej od Niego.
Czy to, że jest niżej oznacza, że gorsza?
(nie będę się na razie mieszać w to, czy porównanie jest adekwatne i czy kobieta jest niżej, nie czytałam całej dyskusji)
Nie. Tylko ma swoje miejsce w ustalonym porządku przez Boga. Przecież dzieci nie są gorsze od rodziców tylko dlatego że muszą być podporządkowane rodzicom. Tego oczekuje Bóg

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22635
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4212 times

Re: Nienawiść z nienawiści do nienawiści

Post autor: Andej » 2019-02-20, 17:12

Pod prąd pisze: 2019-02-20, 13:23 ... Nie ma w NT ani jednej wzmianki mówiącej, że Jezus brał czynny udział w ówczesnym życiu politycznym. Nie ma ! ...
Mt 22.21 Wówczas rzekł do nich: «Oddajcie więc Cezarowi to, co należy do Cezara, a Bogu to, co należy do Boga».
To przykład stanowiska politycznego.
Pod prąd pisze: 2019-02-20, 13:23 ... Samowładnie zmartwychwstał ? Sam z siebie ? Dlaczego przed wskrzeszeniem Łazarza najpierw się pomodlił ? Jeżeli był Bogiem nie musiał nikogo o pomoc prosić
A przed egzekucją nie modlił się?
Kilka razy pisałem, że sedno tkwi w tajemnicy Trójcy świętej. Jedne Bóg w Trzech Osobach. Zamiast pojąć, czepisz się niuansów, szczegółów, które da się na siłę opacznie interpretować.
I skąd pomysł, że MUSIAŁ? Wystarczy przeczytać Słowa Pisma ze zrozumieniem, aby wiedzieć, że imputujesz coś, co miejsca nie miało.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Pod prąd

Re: Nienawiść z nienawiści do nienawiści

Post autor: Pod prąd » 2019-02-20, 17:26

Andej pisze: 2019-02-20, 17:12
Pod prąd pisze: 2019-02-20, 13:23 ... Nie ma w NT ani jednej wzmianki mówiącej, że Jezus brał czynny udział w ówczesnym życiu politycznym. Nie ma ! ...
Mt 22.21 Wówczas rzekł do nich: «Oddajcie więc Cezarowi to, co należy do Cezara, a Bogu to, co należy do Boga».
To przykład stanowiska politycznego.
Pod prąd pisze: 2019-02-20, 13:23 ... Samowładnie zmartwychwstał ? Sam z siebie ? Dlaczego przed wskrzeszeniem Łazarza najpierw się pomodlił ? Jeżeli był Bogiem nie musiał nikogo o pomoc prosić
A przed egzekucją nie modlił się?
Kilka razy pisałem, że sedno tkwi w tajemnicy Trójcy świętej. Jedne Bóg w Trzech Osobach. Zamiast pojąć, czepisz się niuansów, szczegółów, które da się na siłę opacznie interpretować.
I skąd pomysł, że MUSIAŁ? Wystarczy przeczytać Słowa Pisma ze zrozumieniem, aby wiedzieć, że imputujesz coś, co miejsca nie miało.
Płacenie podatków dla władzy, nie jest aktywnym udziałem w życiu politycznym. Pierwsi chrześcijanie doskonale rozgraniczali co należy się Cezarowi a co Bogu. Nie godzili się palić kadzidła na ołtarzu ku czci Imperatora, nawet za cenę życia.
Ostatnio zmieniony 2019-02-20, 17:30 przez Pod prąd, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22635
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4212 times

Re: Nienawiść z nienawiści do nienawiści

Post autor: Andej » 2019-02-20, 17:36

Pod prąd pisze: 2019-02-20, 17:26 ... Nie godzili się palić kadzidła na ołtarzu ku czci Imperatora, nawet za cenę życia.
A to jest religią, nie polityką.

Jak zwykle, unik, przeskok.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Pod prąd

Re: Nienawiść z nienawiści do nienawiści

Post autor: Pod prąd » 2019-02-20, 17:46

Andej pisze: 2019-02-20, 17:36
Pod prąd pisze: 2019-02-20, 17:26 ... Nie godzili się palić kadzidła na ołtarzu ku czci Imperatora, nawet za cenę życia.
A to jest religią, nie polityką.

Jak zwykle, unik, przeskok.
To nie unik, ale fakt

Posłuszeństwo władzy na przykład ( płacenie podatków, przestrzeganie ruchu drogowego, rejestrowanie związku małżeńskiego w urzędzie stanu cywilnego ) nie nazwiemy czynnym udziałem w życiu politycznym. Kandytowanie na posła, udział w wyborach itd, udział w demonstracjach , itd ma związek z polityką.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22635
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4212 times

Re: Nienawiść z nienawiści do nienawiści

Post autor: Andej » 2019-02-20, 18:06

Opisana sytuacja była stricte polityczna. Jeśli tego nie rozumiesz, to wałkowanie nie ma sensu.

Natomiast stosunek do zarządzeń władz administracyjnych ma zawsze wymiar polityczny. Nie tylko czynne angażowanie się w uprawianie polityki.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Pod prąd

Re: Nienawiść z nienawiści do nienawiści

Post autor: Pod prąd » 2019-02-20, 18:38

Andej pisze: 2019-02-20, 18:06 Opisana sytuacja była stricte polityczna. Jeśli tego nie rozumiesz, to wałkowanie nie ma sensu.

Natomiast stosunek do zarządzeń władz administracyjnych ma zawsze wymiar polityczny. Nie tylko czynne angażowanie się w uprawianie polityki.
Doskonale rozumiem.Żeby było jaśniej, Jezus Chrystus nie pokładał ufności w ludziach, czyli politykach. Doskonale rozumiał że system świecki i religijny przeminie. Dlatego nie uważał za właściwe angażowanie się czy reformowanie czegoś , co przeminie . Odsyłam do Psalmu 146 i 3 wersetu, także do proroctwa Daniela 2:44. . Ale dopóki nie nastąpi interwencja Boga, rządy lepiej czy gorzej utrzymują jako taki porządek. W przeciwnym razie nastąpiłaby światowa anarchia. Dlatego Bóg nakazał okazywać warunkowe posłuszeństwo władzy, ponieważ taka jest Jego wola.

konik

Re: Nienawiść z nienawiści do nienawiści

Post autor: konik » 2019-02-20, 22:45

Odwrotnie. Pokladal i poklada, dlatego powolal Apostolow i utworzyl Kosciol. Nie wszyscy apostolowie byli idealni ( zaden nie byl idealny ), ale zaden nie przestal byc apostolem, nawet jesli zdradzil. Nikt takiego nigdy nie wykluczyl z grona Apostolow ( dowiadujemy sie o tym z Pisma Swietego ).
Ci Apostolowie przejeli pochodnie Ewangelii po wniebowstapieniu Jezusa Chrystusa. Przejeli i podali nastepnym pokoleniom w ramach Kosciola, powolujac nastepcow( papiezy, biskupow, kaplanow). Aby jeszcze bardziej uwiarygodnic role i pozycje Kosciola w zamiarze Bozym, nad Kosciolem czuwa Duch Swiety.
A Chrystus jest obecny tam , gdzie spotykaja sie chrzescijanie ( gdzie dwoch lub trzech ... tam Ja jestem). Chrystus jest obecny tak jak obiecal - i jest to obecnosc namacalna, w Eucharystii.
Gdy trzeba bylo, to i wladcow powolywal dla swej chwaly ( czynil to jako Bog rowniez w Starym Testamencie - o czym ez jest wyraznie napisane).

A oto kilka postaci, mezow Bozych bedacych politykami:
- Jozef ( premier Egiptu )
- Mojzesz ( ksiaze, zasiadajacy w radzie faraona - minister)
- Jozue - glownodowodzacy armia ( minister wojny) ...
To byl Stary testament ( i tylko kilka przykladow )

- Zacheusz - urzad skarbowy
- Jozef z Arymatei ( radny, posel na Sanchedryn) ...

Powinno wystarczyc, gdyz nie chce mi sie juz dalej wertowac.

ODPOWIEDZ