Synod amazoński, ostry list kard. Mullera

Rozmowa na temat najświeższych informacji ze świata.
ODPOWIEDZ
Magnolia

Re: Synod amazoński, ostry list kard. Mullera

Post autor: Magnolia » 2019-11-11, 13:58

Skupiając się wyłącznie na wypowiedziach kapłana, też mamy podobny głos w Polsce:


Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14724
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4083 times
Been thanked: 2893 times
Kontakt:

Re: Synod amazoński, ostry list kard. Mullera

Post autor: Dezerter » 2019-11-11, 18:21

Dzięki Marku- myślę, że w temacie pachamamy wszyscy jesteśmy zgodni, czy ktoś myśli inaczej niż ten ksiądz z filmu?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2559 times
Been thanked: 4563 times
Kontakt:

Re: Synod amazoński, ostry list kard. Mullera

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-11-18, 14:06

Na przykład ten ksiądz - znany już z obrony Toronto Blessing i podobnych rzeczy:


A wydawałoby się że inkulturacja - jak sama nazwa pokazuje - pokazuje na prześwietleniu chrześcijaństwem KULTURY ewangelizowanych narodów, a nie na wprowadzaniu ich bożków do liturgii chrześcijańskiej.
Ostatnio zmieniony 2019-11-18, 14:16 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Biserica Dumnezeu

Re: Synod amazoński, ostry list kard. Mullera

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-11-18, 14:26

Moze znow zazgrzytam ... ale darowalbym sobie ks.Remigiusza - tak samo, jak darowalem sobie Lutra.
Obaj moim zdaniem polecieli -jeden ultra anty, drugi ultra pro i anty. Bo nie wiem jak to okreslic.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2559 times
Been thanked: 4563 times
Kontakt:

Re: Synod amazoński, ostry list kard. Mullera

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-11-18, 14:38

o.Mitch Pacea SJ opowiada, iż w Andach jest hierarcia bóstw.
Najważniejski sa bogowie gór
Niżej jest Pachamama - Matka Ziemia
A niżej... Jezus, Maryja i święci

To nie jest, Kochani, "inkulturacja" tylko włączenie Boga Prawdziwego w system różnych wierzeń i hierarchę bożków.

Wiecie, za co byli zabijani chrześcijanie w Rzymie? Nie za to, że wierzyli w Jezusa. Rzymianie włączali bogów podbitych ludów do swojego Panteonu, Jezus by im tam nie przeszkadzał.
Pierwsi chrześcijanie byli oskarżani - dosłownie! - o ATEIZM, to jest o to, żę wierząc w Jezusa, nie składają ofiar pozostałym bóstwom".
DOKŁADNIE taki problem mamy tutaj. Wmontowuje się Boga Prawdziwego w hierarchię pogańskich bożków. Robi się to, za odmowę czego ginęłi pierwsi chrześcijanie.

Istnieje już kult na świecie, który stanowi efekt tej wersji "inkulturacji" - łączy pewne elementy katolickie z najbardziej plugawą magią plemienną. Kult ten nazywa się Voodooo.

Biserica Dumnezeu

Re: Synod amazoński, ostry list kard. Mullera

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-11-18, 14:57

Masz racje.

Ja moim wpisem chciqlem zasugerowac, ze ks. Reclaw jest juz takim dalekim modernista, ze nie cofnie sie.
A papiez lubi takich "lechcacych jego ucho".

Dodam tylko, ze to m.in. nielubiani lefebvrysci zalozyli skuteczne podwaliny pod zapore przeciwko takim modernistom.
Ale totaki tam inny temat.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14724
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4083 times
Been thanked: 2893 times
Kontakt:

Re: Synod amazoński, ostry list kard. Mullera

Post autor: Dezerter » 2019-11-18, 18:26

Cóż całkowicie zgadzam się tu z Markiem i Biserica - i wstyd mi, że ks. Recław jest z Odnowy
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Niezapominajka
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 644
Rejestracja: 28 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 157 times
Been thanked: 160 times

Re: Synod amazoński, ostry list kard. Mullera

Post autor: Niezapominajka » 2019-11-18, 20:38

Co jest takiego złego w dzialalnosci ks. Reclawa? Nie znam się i nie jestem w temacie a chętnie bym się zapoznała z sytuacja. Jakby jakaś dobra duszyczka wytłumaczyła o co chodzi byłabym wdzięczna.. :)

Tylko tak po „ludzku” - jak krowie na miedzy :))
Oz 11:4 bt5 ~ Pociągnąłem ich ludzkimi więzami, a były to więzy miłości. Byłem dla nich jak ten, co podnosi do swego policzka niemowlę - schyliłem się ku niemu i nakarmiłem je.

Biserica Dumnezeu

Re: Synod amazoński, ostry list kard. Mullera

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-11-18, 21:36

prosto to sie nie da, w skrocie tez.
Ale tak prosto i w skrocie: mam swiadomosc, ze ks.Reclaw bardzo chce obronic jakies niewiarygodnie poganskie postawy papieza.
Ale w tej obronie lamie kanony katolickiego kosciola.
I sprzeniewierza sie podstawowej prawdzei, ze jedynie Kosciol Katolicki jest Kosciolem Jezusa Chrystusa.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2559 times
Been thanked: 4563 times
Kontakt:

Re: Synod amazoński, ostry list kard. Mullera

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-11-19, 09:31

Niezapominajka pisze: 2019-11-18, 20:38 Co jest takiego złego w dzialalnosci ks. Reclawa?
Nie podejmuję się oceniac całej działalności o.Recława. Natomiast niestety często w sposób nie do końca prawdziwy broni rzeczy, które sa ewidentnym zagrożeniem.

Magnolia

Re: Synod amazoński, ostry list kard. Mullera

Post autor: Magnolia » 2019-11-19, 09:34

Marek_Piotrowski pisze: 2019-11-19, 09:31
Niezapominajka pisze: 2019-11-18, 20:38 Co jest takiego złego w dzialalnosci ks. Reclawa?
Nie podejmuję się oceniac całej działalności o.Recława. Natomiast niestety często w sposób nie do końca prawdziwy broni rzeczy, które sa ewidentnym zagrożeniem.
W mojej ocenie, można mówić o pojedynczych wypowiedziach co do których można mieć zastrzeżenia.
Natomiast generalnie jest to kapłan, który robi wiele dobra.
Ja tak widzę Jego osobę.

Konwalia

Re: Synod amazoński, ostry list kard. Mullera

Post autor: Konwalia » 2019-11-19, 10:35

Nic z tego wszystkiego nie rozumiem, ale wiem, że trzeba być posłusznym Kościołowi, bo ostatecznie święci skorzystali na posłuszeństwie.

Na stronie „Gościa Niedzielnego” ukazał się artykuł, który trochę to wszystko wyjaśnia. Może skoro wypowiedział się misjonarz, to wie, co mówi?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2559 times
Been thanked: 4563 times
Kontakt:

Re: Synod amazoński, ostry list kard. Mullera

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-11-19, 10:51

Kosciół uczył mnie że jest Jeden Bóg. I, o ile wiem, taka jest nadal Jego nieomylna nauka.
Co do wypowiedzi misjonarza ...
"pojawiły się figurki, które w pewnym momencie, tj. po kilku dniach, zostały określone jako wizerunki Pachamamy" - dobre sobie, nie ma wątpliwości czym były, papież zresztą to potwierdził.
I prezentacji kulturalnej nie wnosi się w procesji do świątyni. Ani nie organizuje modlitw do figury bożka.

Prz okazji, z innej beczki: choć jestem zbulwersowany sprawą, trzeba powiedzieć, że była to figura bożka a nie "bałwan" (co nieco osłabia, ale nie likwiduje skandalu).

Konwalia

Re: Synod amazoński, ostry list kard. Mullera

Post autor: Konwalia » 2019-11-19, 11:00

Marek_Piotrowski pisze: 2019-11-19, 10:51 Prz okazji, z innej beczki: choć jestem zbulwersowany sprawą, trzeba powiedzieć, że była to figura bożka a nie "bałwan" (co nieco osłabia, ale nie likwiduje skandalu).
Nie rozumiem tego zdania, proszę o wyjaśnienie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2559 times
Been thanked: 4563 times
Kontakt:

Re: Synod amazoński, ostry list kard. Mullera

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-11-19, 11:06

Konwalia pisze: 2019-11-19, 11:00
Marek_Piotrowski pisze: 2019-11-19, 10:51 Prz okazji, z innej beczki: choć jestem zbulwersowany sprawą, trzeba powiedzieć, że była to figura bożka a nie "bałwan" (co nieco osłabia, ale nie likwiduje skandalu).
Nie rozumiem tego zdania, proszę o wyjaśnienie.
Już spieszę:
Okreslenie "bałwan" oznacza rozumienie figury na modłę starożytnego Wschodu (dziś bardzo rzadko stosowane). W dużym uproszczeniu, np. rzeźba (choćby znany z Księgi Wyjścia Złoty Cielec) nie była tylko wizerunkiem boga, ale była tym bogiem, którego przedstawiała (tak, wiem, to bardzo dalekie od naszego rozumienia i a z trudne do pojęcia, ale tak było). Właśnie dlatego w Starym Testamencie zakaz czynienia wizerunków był częścią przykazania czczenia jednego Boga - bo nawet wizerunek Jahwe byłby Bogiem.

O ile wiem, figurki amazońskie są wyłącznie wizerunkami. Bałwochwalczymi, zapewne, ale jednak nie bałwanami.

ODPOWIEDZ