Czy katolikowi wolno głosować na PIS?

Rozmowa na temat najświeższych informacji ze świata.
Biserica Dumnezeu

Re: Czy katolikowi wolno głosować na PIS?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-10-11, 16:39

Kalarcie - do wielu projektow, ktroe poddaje sie glosowaniu dochodzi ( obligatoryjnie ) blokada pewnych paragrafow - po prostu ich realizacja wymuszalaby zmaine albo ustawowa, albo konstytucyjna, albo umowy gwarantowane.

To Tylko Ja - nie jest moim celem rozpatrywanie skad wzielas takie poglady - ja tutaj na miejscu spotykam sie jedynie z pisowcami. jakos tak dziwnie . sa wsrod ich przedsiebiorcy, emeryci, pracownicy , studenci... wiek od mlodziezy do jak juz wspomnialem emerytow. ale nikogo z takich, o ktorych Ty wspominasz jako niby o pisowcach.

A mozesz cos o programach czy o konsekwencjach takich a nie innych wyborow, zamiast sieczki antypisowskiej.
Ostatnio zmieniony 2019-10-11, 16:40 przez Biserica Dumnezeu, łącznie zmieniany 1 raz.

Kalart

Re: Czy katolikowi wolno głosować na PIS?

Post autor: Kalart » 2019-10-11, 16:54

@Biserica Dumnezeu
Konkrety. Co blokuje zakaz aborcji eugenicznej? Wysnułeś poważne insynuacje, więc postaraj się je udowodnić. Ustawy nie przeszkadzają, bo ustawy PiS może swobodnie zmieniać. Jaki zapis konstytucyjny blokuje zakaz? W swoim czasie wielokrotnie przeczytałem całą konstytucję i moim zdaniem nie ma nic, co by to sugerowało. Podaj odpowiedni artykuł (konstytucja nie jest długa, szybko przeczytasz całą).

Biserica Dumnezeu

Re: Czy katolikowi wolno głosować na PIS?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-10-11, 19:05

Nie insynuacje. Na jakiej podstawie musze wprowadzic ustawe? Na podstawie zgodnosci - samo procedowanie nie zalatwia jeszcze sprawy.
No i dochodzi jeszcze sprawa swiatopogladowa - i w jednej i w drugiej sprawie zawsze jest czesc za i czesc przeciw.
Glosowanie to dopiero poczatek.
Konstytucja jest zamiarem, a nie narzedziem wykonawczym. Powinienes o tym wiedziec.

A tak poza tym: bardzo wszystkich przepraszam za wkrecenie sie w ten temat - nie powinno byc tego na tym forum tutaj.
Ja jestem propisowcem.
To wszystko.

Pozdrawiam.

Kalart

Re: Czy katolikowi wolno głosować na PIS?

Post autor: Kalart » 2019-10-11, 19:12

Tak więc oskarżyłeś mnie o manipulację, ale nie potrafisz tego uzasadnić. Stwierdziłeś że większość w Sejmie nie wystarczy do przeforsowania ustawy, ale nie potrafisz tego konkretnie uzasadnić. Naprawdę, ale to naprawdę nie dziwi mnie, że popierasz PiS...

Biserica Dumnezeu

Re: Czy katolikowi wolno głosować na PIS?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-10-11, 19:17

No wlasnie ... nie chce mi sie w tym temacie.

Trzymaj sie.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Czy katolikowi wolno głosować na PIS?

Post autor: ToTylkoJa » 2019-10-11, 20:04

PIS dąży raczej do państwa opiekuńczego, niż wolnego rynku (a przypominam, że nasza gospodarka w konstytucji jest określona jako połączenie tego).
Co wykazuje właśnie tymi wszystkimi socjalami.
500+
Mieszkanie +
300 +
Etc.
Cały czas mówią "my wam damy!", Ale nie przypominają, że muszą też zabrać.
Mówią, że dbają o emerytów. Tymczasem emerytura nadal jest podwójnie opodatkowana.
Ceny rosną, moc nabywcza spada.
Ludzie tego nie widzą. Widzą, że dostali 500 zł za nic.
Widziałam ostatnio plakat PIS-u, w którym mówili coś, że dbają o małych przedsiębiorców. Przypomniałam sobie o obietnicy 4000 płacy minimalnej i o tym, jak trudno jest w Polsce założyć działalność gospodarczą.
Mówią, że dbają o edukację. Nawet wprowadzili reformę! Konkretną! Taką od podstaw!
Porozmawiaj z jakimkolwiek pedagogiem. Każdy Ci powie, że program jest pisany na kolanie. Bez sensu. Przepełniony.

+ Zaznaczyłam dwukrotnie, że to są moje osobiste odczucia. Głównie po przeprowadzaniu sondaży i rozmowie ze znajomymi, którzy również te sondaże przeprowadzali.
Co dziwnego widzisz w spotkaniu PISowca na katolickiej stronie, kiedy PIS zasłania się katolickimi wartościami?

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1942
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 426 times

Re: Czy katolikowi wolno głosować na PIS?

Post autor: Praktyk » 2019-10-11, 20:38

ToTylkoJa pisze: 2019-10-11, 16:12 @Praktyk
Na początku warto wspomnieć, że są to moje prywatne odczucia, poparte jedynie własną obserwacją (przeprowadzałam naprawdę wiele sądaży politycznych i przedwyborczych), jakieś statystyki na które się natknęłam gdzieś, przez przypadek może.
W każdym razie nie jest to absolutnie WIEDZA, poparta merytorycznymi dowodami.

Aczkolwiek zależy o jakich młodych mówisz. Jeśli mówisz o młodych wykształconych, zainteresowanych trochę jednak polityką- Konfederacja, kilka osób z PSL, bezpartyjni/niezrzeszeni. Wcześniej Kukiz'15, ale raczej już nie bardzo.
Tacy też czasem zaznaczają, że głosują na jakaś inną partię, ale tylko dlatego że ten konkretny człowiek jest w porządku, a generalnie to partii niekoniecznie lubią.

Jeśli mówisz o takich, co nie mają w głowie tylko to, żeby się na koncie zgadzało, a w pracy się nie było to PIS.
Za to starsi, wykształceni ludzie po uniwersytetach często PO.

Powtarzam, to nie jest merytoryczne w żaden sposób. Taka moja osobista opinia, choć akurat to z PIS to opinia dosyć powszechna.
Jest wiele składniowych, o których ja po prostu nie wiem i to może zaburzać ten światopogląd. Nie mam też jakiś szczególnie rozległych danych, ale nigdy nie czułam potrzeby, żeby mieć. Może jak sama będę mogła głosować.
Dziękuję Ci, że szczerze określasz, że to tylko twoje prywatne odczucia. Życzę Ci, żebyś je kwestionowała i sprawdzała w co zmienią się z czasem. Najgorsze to przyjąć szybkie proste odpowiedzi i nie pytać dalej skąd się wzięły.

Nie wiem czy słyszałaś o czymś takim jak efekt Krugera - Dunninga. Panowie narysowali jak zachowuje się nasze ego w kontekście posiadanej wiedzy na jakiś temat. Jak myślisz gdzie na tej krzywej są te wszystkie młode, wykształcone osoby "trochę zainteresowane polityką" ?

Obrazek

Dalsze pytania, które należy sobie zadawać to:
Czy wykształcenie wyższe w dzisiejszych czasach ma jakiś jednoznaczny wpływ na mądrość człowieka?
Czy to samo wykształcenie ma jakiś wpływ na moralność ?
Czy bycie profesorem w jakiejś dziedzinie ma jakikolwiek związek z byciem złym lub dobrym człowiekiem ?
Ostatnio zmieniony 2019-10-11, 20:50 przez Praktyk, łącznie zmieniany 1 raz.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Czy katolikowi wolno głosować na PIS?

Post autor: ToTylkoJa » 2019-10-11, 20:51

@Praktyk
Oczywiście że nie ma nic wspólnego.
Wspomniałam to raczej w formie korelacji, bo nie mam żadnych argumentów, które odpowiadałyby się za tym, że takie czy inne przekonania polityczne to wynik wykształcenia.
Pewnie ktoś kiedyś przeprowadził badania na ten temat, ale ja ich nie widziałam.

Trzeba to oceniać już na jednostkach. Ci "młodzi, wykształceni" to chyba najbardziej zróżnicowana grupa, z jaką rozmawiałam.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1942
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 426 times

Re: Czy katolikowi wolno głosować na PIS?

Post autor: Praktyk » 2019-10-11, 21:00

ToTylkoJa pisze: 2019-10-11, 20:51 @Praktyk
Oczywiście że nie ma nic wspólnego.
Wspomniałam to raczej w formie korelacji, bo nie mam żadnych argumentów, które odpowiadałyby się za tym, że takie czy inne przekonania polityczne to wynik wykształcenia.
Pewnie ktoś kiedyś przeprowadził badania na ten temat, ale ja ich nie widziałam.

Trzeba to oceniać już na jednostkach. Ci "młodzi, wykształceni" to chyba najbardziej zróżnicowana grupa, z jaką rozmawiałam.
Może po prostu z nimi najczęściej rozmawiasz :) Na pewno rozmowy w takiej grupie są bardziej bogate w treści niż wśród górników czy magazynierów.
Dzieciaki takie mają więcej czasu na wchłonięcie pewnych treści. Z gazet, z internetu. Ale wchłaniają je bardzo płytko i bardzo szybko chcą pokazywać dookoła, że "już wiedzą i mają rację". To nie mądrość, to retransmisja. Też miałem kiedyś romans z korwinizmem. Wydawało się to wszystko takie logiczne. Ale uwierz... nie jest. Elementów, które wpływają na to, że taki idylliczny model wolnorynkowy nie działa jest mnóstwo.
Ostatnio zmieniony 2019-10-11, 21:01 przez Praktyk, łącznie zmieniany 1 raz.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Czy katolikowi wolno głosować na PIS?

Post autor: ToTylkoJa » 2019-10-11, 21:41

Zdaje sobie sprawę, że w 100% wolny rynek nie jest tak cudowny, jak się go opisuje.
Ale właściwie nic nie jest tak cudowne.
Nie uważam też, że taki model byłby najlepszym wyjściem, nie wiem, dlaczego tak pomyślałeś.
Generalnie nie uważam się za osobę najbardziej kompetentną do rozmów o polityce. Jakieś tam swoje zdanie mam, chociaż z obecną wiedzą bałabym się iść na wybory.

Właściwie to najczęściej rozmawiam chyba z 45-60 i emerytami. Młodzi może są drugą grupą, chociaż mogę ich pamiętać lepiej, bo rozmowy z nimi nie są aż tak przewidywalne i nudne. Biorę to też pod uwagę.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1942
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 426 times

Re: Czy katolikowi wolno głosować na PIS?

Post autor: Praktyk » 2019-10-11, 21:42

Kalart pisze: 2019-10-11, 15:20 PiS nie zakazał aborcji pomimo większości w Sejmie, czyli całkowitej swobodzie. Dlatego równie dobrze można wywiesić szyld z hasłem "jesteśmy za utrzymaniem kompromisu". Tymczasem kompromis jest dla katolików czymś niedopuszczalnym - czyli oznaczałoby to że katolik na PiS głosować nie może...
Trochę się z tobą tu w sumie zgadzam. Wybrano kompromis. Pis w sprawie aborcji zdecydował się nie narzucać katolickich zasad wiedząc, że obniży to wyniki wyborcze.
Puścili w obieg hasło, zbadali reakcję. Reakcja okazała się bardzo mocna. Duża część narodu chce zostawić tą kwestię jednak własnej ocenie moralnej. Nawet katolików.
Czy dobrą decyzją byłoby wprowadzić to prawo siłą ? Nie sądzę. Narkotyki są zakazane i nadal używane.
Czy to, że pis nie wprowadził tego prawa oznacza jednoznacznie, że tylko na sztandarach mają Boga, a w sercach już nie ? Oczywiście, że nie.
Po prostu nie mieli wystarczająco determinacji i pewności, że wymuszenie jest właściwą drogą.
( oczywiście nie sugeruję, że wszyscy mają w sercu Boga :), część to tacy sami ślizgacze jak większość polityków )
Ostatnio zmieniony 2019-10-11, 21:44 przez Praktyk, łącznie zmieniany 1 raz.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14724
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4083 times
Been thanked: 2893 times
Kontakt:

Re: Czy katolikowi wolno głosować na PIS?

Post autor: Dezerter » 2019-10-11, 21:47

Magnolia pisze: 2019-10-11, 09:40
Dominik pisze: 2019-10-11, 09:35 Dziennik Telewizyjny za komuny, ale wydaje mi się, że Wiadomości przebijają go o kilka długości w propagandzie.

Celne spostrzeżenie. ;)
Niestety, ze smutkiem muszę się zgodzić, ze smutkiem, bo teraz TVP tworzą ludzie , którzy przez tamtą telewizję byli atakowani :( [-( [-x

wybór w niedzielę - niestety jak zawsze - mniejszego zła
Ale jak popatrzę jak żyło się ludziom 4 lata temu, a jak żyje się dziś, to wybór jest dość oczywisty.
Ostatnio zmieniony 2019-10-11, 21:48 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1942
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 426 times

Re: Czy katolikowi wolno głosować na PIS?

Post autor: Praktyk » 2019-10-11, 21:48

Dezerter pisze: 2019-10-11, 21:47
Magnolia pisze: 2019-10-11, 09:40
Dominik pisze: 2019-10-11, 09:35 Dziennik Telewizyjny za komuny, ale wydaje mi się, że Wiadomości przebijają go o kilka długości w propagandzie.

Celne spostrzeżenie. ;)
Niestety, ze smutkiem muszę się zgodzić, ze smutkiem, bo teraz TVP tworzą ludzie , którzy przez tamtą telewizję byli atakowani :( [-( [-x

wybór w niedzielę - niestety jak zawsze mniejszego zła
Już nawet nie za bardzo próbują się z tym ukrywać. Jadą po bandzie :)
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Dominik

Re: Czy katolikowi wolno głosować na PIS?

Post autor: Dominik » 2019-10-11, 22:20

Temat zamykam, cisza wyborcza.
W niedziele wieczorem odtworzę go, jak coś to przypomnijcie.

Dominik

Re: Czy katolikowi wolno głosować na PIS?

Post autor: Dominik » 2019-10-13, 21:02

Temat odblokowałem

Zablokowany