Co to jest okultyzm?

UFO, obce cywilizacje, niewyjaśnione zjawiska na Ziemi. Ciężkie dyskusje na ciężkie tematy.
Kranibus

Co to jest okultyzm?

Post autor: Kranibus » 2020-03-28, 13:18

Jak w temacie.
Dużo katolików jak czegoś nie rozumie, to nazywa to okultyzmem i zwalcza.
Dlaczego tak się dzieje i co to właściwie naprawdę jest ten okultyzm?

wXlfX

Re: Co to jest okultyzm?

Post autor: wXlfX » 2020-03-28, 13:39

Trochę jest w tym prawdy, choć ja widzę coś innego, w sensie jak ktoś wyrządzając zło zasłania się Szatanem, określając to, że to wprost lub po cześci wina "Złego Ducha" (jak to oni często lubią go nazywać) ;D

Kranibus

Re: Co to jest okultyzm?

Post autor: Kranibus » 2020-03-28, 13:46

Trafnie zauważyłeś.
Bardzo mnie to razi, bo przecież skoro zwala się wszystkie winy za całe zło na szatana, to ludzie już nie muszą się poprawiać, doskonalić bo przecież są dobrzy. I tak trwa tysiące lat to totalne nieporozumienie.
Jednak okultyzm, to trochę inne zagadnienie.

Dodano po 1 minucie 20 sekundach:
Poprawiają się niewierzący (gnostycy), a wierzący stoją w miejscu lub się cofają.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Co to jest okultyzm?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-03-28, 13:47

Kranibus pisze: 2020-03-28, 13:18
Dużo katolików jak czegoś nie rozumie, to nazywa to okultyzmem i zwalcza.
Którzy konkretnie i konkretnie co?

Kranibus

Re: Co to jest okultyzm?

Post autor: Kranibus » 2020-03-28, 13:51

Marek_Piotrowski pisze: 2020-03-27, 10:25 Sorry Kranibus, Nie chce mi się z Tobą gadać.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Co to jest okultyzm?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-03-28, 14:17

No nie chce mi się. Ale jak [(...) - bez takich urażających określeń Marku - proszę! on jest pewnie w wieku twojego syna, więc miej wyrozumiałość - Dez] wycierasz sobie katolikami gębę, wygłaszając takie "ogólne stwierdzenia" o katolikach (sugerując we właściwy sobie sposób że są jakoś niekumaci), to mówię SPRAWDZAM.
Ostatnio zmieniony 2020-03-28, 16:32 przez Dezerter, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Co to jest okultyzm?

Post autor: Andej » 2020-03-28, 15:05

Zarzut wulgarności, przynajmniej w potocznym znaczeniu (pierwsze ze znaczeń wg SJP), jest przegięciem.

Albowiem SJP podaje
wulgarny
1. «ordynarny i nieprzyzwoity»
2. «pozbawiony subtelności, smaku»
3. «nadmiernie uproszczony, spłycony»

ad. 1. W kwestionowanym poście nie znajduję określeń ordynarnych, ani nieprzyzwoitych.
ad. 2. Zgadzam się, że post pozbawiony, a właściwie nie zawierający subtelności.
ad. 3. Faktem jest też, że spłycony.

Określenie "cwaniaczek' uważam za pejoratywne i nie powinno ono paść. Jest obraźliwe. Nawet w emocjach nie powinno być użyte. Ponadto trudno byłoby udowodnić podstawy do takiej oceny, gdyż wg. SJP cwaniak ". Natomiast zdrobnienie świadczy o lekceważeniu.

Jednak rozumiem, że napisane w afekcie, co należy wziąć za okoliczność łagodzącą. W sumie wielokrotne i bezpodstawne ataki na katolików stanowią bezpodstawny i obsesyjny atak. Także generalizowanie negatywne wzbudza negatywne emocja. Ciągłe atakowanie, może wywoływać adekwatną reakcję. Skoro wielokrotnie obrażałeś wszystkich katolików i personalnie (co jest łamaniem regulaminu) wybrane osoby. Każdego, kto ośmiela się mieć inne zdanie.

Ad persona: Do tej pory traktowałem Ciebie jak jednego z dyskutantów. Bez uprzedzeń i tolerancją dla błądzącego. Id teraz będę reagował jako moderator na przekroczenia Regulaminu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Co to jest okultyzm?

Post autor: sądzony » 2020-03-28, 15:58

Kranibus pisze: 2020-03-28, 13:18 Dużo katolików jak czegoś nie rozumie, to nazywa to okultyzmem i zwalcza.
Marek_Piotrowski pisze: 2020-03-28, 14:17 ALe jak cwaniaczku wycierasz sobie katolikami gębę, wygłaszając takie "ogólne stwierdzenia" o katolikach…”
Nie widzę tu wycierania gęby.
Oczywiście wielu katolików tak postępuje w tym moja matka, ojciec, babcia, siostra itp. itd.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Co to jest okultyzm?

Post autor: Dezerter » 2020-03-28, 16:52

Kranibus pisze: 2020-03-28, 13:18 Jak w temacie.
Dużo katolików jak czegoś nie rozumie, to nazywa to okultyzmem i zwalcza.
Dlaczego tak się dzieje i co to właściwie naprawdę jest ten okultyzm?
Czy aby na pewno uważasz, że to jakaś cecha charakterystyczna katolików?
czy muzułmanie tak nie mają, albo żydzi, albo prawosławni?
Nie lepiej zapytać w sposób neutralny (Andej ma rację w swoim wpisie )
Dużo ludzi jak czegoś nie rozumie, to nazywa to okultyzmem i zwalcza.
Dlaczego tak się dzieje i co to właściwie naprawdę jest ten okultyzm?
Szanuj gospodarzy jak chcesz być szanowany.

A w temacie
To co napisałeś nie jest prawdą, bo naprawdę mały % ludzi w Polsce interesuje się i wie czym jest okultyzm.
Drugi powód to to, że baaardzo rzadko się wydarza coś, co trzeba by, lub można by, nazywać okultyzmem.
Nie wiem jaką masz wiedzę o okultyzmie i ile ty właściwie masz lat :?: , bym wiedziała co i jak pisać.
Poprawiają się niewierzący (gnostycy), a wierzący stoją w miejscu lub się cofają.
A tym stwierdzeniem, to obraziłeś bardzo wielu ludzi na tym forum, w tym mnie. Forum istnieje już 5 lat i wiem i widzę, jak wielu, jak bardzo się rozwinęło. Tak samo w realu - 4 lata temu założyliśmy wspólnotę - wszyscy jej uczestnicy rozwijają się nie tylko duchowo, ale i jako osoby. Więc palnąłeś głupotę :!:
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

wXlfX

Re: Co to jest okultyzm?

Post autor: wXlfX » 2020-03-28, 17:05

Kranibus pisze: 2020-03-28, 13:46 zwala się wszystkie winy za całe zło na szatana, to ludzie już nie muszą się poprawiać, doskonalić bo przecież są dobrzy.
No szczerze ;P, a jeśli nie zwala na Szatana, to często niektóre czyny uważa się za usprawiedliwione z góry z samego faktu bycia "katolikiem" ;P
Ostatnio zmieniony 2020-03-28, 17:06 przez wXlfX, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Co to jest okultyzm?

Post autor: Dezerter » 2020-03-28, 17:27

wXlfX pisze: 2020-03-28, 17:05
Kranibus pisze: 2020-03-28, 13:46 zwala się wszystkie winy za całe zło na szatana, to ludzie już nie muszą się poprawiać, doskonalić bo przecież są dobrzy.
No szczerze ;P, a jeśli nie zwala na Szatana, to często niektóre czyny uważa się za usprawiedliwione z góry z samego faktu bycia "katolikiem" ;P
Nie masz racji, nie "katolikiem", a człowiekiem, z jego grzeszną skażoną naturą po grzechu pierworodnym - czy nie tak?
Przyznaj, że ja wielokrotnie używałem na tym forum sformułowania "by ne zwalać wszystkiego na szatana i nie przeceniać jego wkładu w to co robimy na co dzień" , a nawet w zaistnienie naszych grzechów, ale nie kontynuujmy tematu grzechu i szatana, bo mamy na to 20 innych właściwych wątków!
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Kranibus

Re: Co to jest okultyzm?

Post autor: Kranibus » 2020-03-28, 18:09

Oskarżenia należy udowadniać konkretnymi przykładami.

Ostrzegałem przed dalszym oczernianiem, fałszywymi oskarżeniami i obrażaniem rozmówców.
Andej
Ostatnio zmieniony 2020-03-28, 19:43 przez Andej, łącznie zmieniany 1 raz.

Biserica Dumnezeu

Re: Co to jest okultyzm?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-04-14, 07:41

Zastanawialem sie jakis czas, czy zabrac tutaj glos, czy nie.
No i naszla mnie taka refleksja: tytul brzmi. " Co to jest okultyzm? ".
No i ... nie ma nic w watku o okultyzmie.
Wiec po jakiego grzyba taki tytul?

Adeptus

Re: Co to jest okultyzm?

Post autor: Adeptus » 2020-11-06, 11:20

Zgodnie ze słownikiem języka polskiego:
"okultyzm «teoria o istnieniu w przyrodzie i człowieku ukrytych sił tajemnych, które można pobudzić i zużytkować przez stosowanie odpowiednich praktyk; też: wiedza i praktyki związane z tą teorią»"

Tylko tyle. Ani słowa o szatanie. Każdy rozsądny człowiek wierzy w jakąś formę okultyzmu, bo przecież oczywiste jest, że nauka nie zbadała jeszcze wszystkich sił, które tkwią w przyrodzie i człowieku i jest jeszcze mnóstwo "ukrytych sił tajemnych", które czekają na odkrycie i wykorzystanie.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Co to jest okultyzm?

Post autor: Tek de Cart » 2020-11-06, 11:40

czy na prawdę jest to takie oczywiste? z tego co pamiętam nauka rozróżnia 4 siły i tyle. Nie ma mowy o tym że mogą istnieć jeszcze jakieś inne. Więc jeśli mówimy o przyrodzie i człowieku - to mamy świat naturalny w którym wszystko co działa, działa zgodnie z fizyką. Natomiast jeśli wierzymy w jakąś formę świata nad-naturalnego - to wtedy możemy wierzyć w istnienie jakichś sił nad-naturalnych - których fizyka nie potrafi zmierzyć. Wierzysz w istnienie czegoś więcej niż materii?
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

ODPOWIEDZ