Przepowiednie, wróżby, proroctwa, jasnowidzenie

UFO, obce cywilizacje, niewyjaśnione zjawiska na Ziemi. Ciężkie dyskusje na ciężkie tematy.
Adam
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 231
Rejestracja: 13 paź 2019
Has thanked: 21 times
Been thanked: 20 times

Przepowiednie, wróżby, proroctwa, jasnowidzenie

Post autor: Adam » 2019-12-29, 11:49

Mam takie pytanko jak podchodzicie do wszelkiego rodzaju wróżb, przepowiedni, proroctw, jasnowidzenia? Patrzenia zarówno na to co może być w przyszłości jak również na próby odtworzenia tego co było w przeszłości? Czy korzystanie z ludzi, którzy uważają, że coś takiego potrafią jest złe? Czy zatem ludzie, którzy uważają, że posiadają takie dary też są źli? Czy zatem każdy kto mówi, że coś takiego potrafi to oszust? Pewnie większość odpowiedzi będzie krytykujących takie praktyki, niemniej z chęcią je przeczytam, jaką macie do tego argumentację :)

P.S. Nigdy z tego nie korzystałem, żeby nie było.
"Szczęśliwe rodziny ryją mi łeb, patrzę głodny na malowany chleb" - Quebo

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Przepowiednie, wróżby, proroctwa, jasnowidzenie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-12-29, 12:08

Mada pisze: 2019-12-29, 11:49 Mam takie pytanko jak podchodzicie do wszelkiego rodzaju wróżb, przepowiedni, proroctw, jasnowidzenia? Patrzenia zarówno na to co może być w przyszłości jak również na próby odtworzenia tego co było w przeszłości? Czy korzystanie z ludzi, którzy uważają, że coś takiego potrafią jest złe?
Tak, to jest złe.
Czy zatem ludzie, którzy uważają, że posiadają takie dary też są źli?
Na to pytanie nie da sie ogólnie odpowiedzieć. Grzech bowiem to nie tylko grzeszny czyn, ale także świadomość grzeszności czynu i parę innych rzeczy. Dlatego nie podejmuję się oceniać tych ludzi, zwłaszcza "hurtowo".
Czy zatem każdy kto mówi, że coś takiego potrafi to oszust?
Niestety, nie. Piszę "niestety" bowiem oszuści są mniej szkodliwi niż ludzie realnie współpracujący z demonami.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Przepowiednie, wróżby, proroctwa, jasnowidzenie

Post autor: ToTylkoJa » 2019-12-29, 12:13

Większość wszelkich "wróżek" itd. to po prostu ludzie, którzy jako tako potrafią w mentalizm. Reszta to oszołomy.
Tak naprawdę ludzie sami mówią "wróżce" te wszystkie rzeczy, o których "nie ma prawa wiedzieć". Po prostu nieświadomie, to jedna wielka manipulacja.

Ale są ludzie z którzy w to wierzą i to jak!
Widzenie aury, tworzenie tulpy, tarot.
Dla mnie to niebezpieczne. Nawet pomijając kwestie religijne, człowiek traci rzeczywistość.

Dominik

Re: Przepowiednie, wróżby, proroctwa, jasnowidzenie

Post autor: Dominik » 2019-12-29, 12:20

Jakoś nie spotkałem się z jasnowidztwem czy proroctwem jednoznacznym. Co to za wróżba którą można dopasować w zależności od interpretacji i okoliczności do kilku różnych sytuacji. Dla mnie to po prostu jakieś gierki psychologiczne są.

Przykładowo, ktoś powiedział "żółta rasa zaleje cały świat". Na ile sposobów można tą przepowiednie interpretować?

Adam
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 231
Rejestracja: 13 paź 2019
Has thanked: 21 times
Been thanked: 20 times

Re: Przepowiednie, wróżby, proroctwa, jasnowidzenie

Post autor: Adam » 2019-12-30, 17:03

Tak sobie myślę, że w naszej wierze było wiele osób, które przewidywały przyszłość, jak również potrafiły odkrywać przeszłość, jak zatem traktować takie grono osób? Oszustwo? Intuicja? Natchnienie Ducha Świętego? Czy też kontakty z demonami? Ciężki to temat, ale pobudzający szare komórki :)
"Szczęśliwe rodziny ryją mi łeb, patrzę głodny na malowany chleb" - Quebo

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Przepowiednie, wróżby, proroctwa, jasnowidzenie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-12-30, 17:42

Mada pisze: 2019-12-30, 17:03 Tak sobie myślę, że w naszej wierze było wiele osób, które przewidywały przyszłość, jak również potrafiły odkrywać przeszłość, jak zatem traktować takie grono osób? Oszustwo? Intuicja? Natchnienie Ducha Świętego? Czy też kontakty z demonami? Ciężki to temat, ale pobudzający szare komórki :)
Proroctwo to nie jasnowidzenie.

Adam
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 231
Rejestracja: 13 paź 2019
Has thanked: 21 times
Been thanked: 20 times

Re: Przepowiednie, wróżby, proroctwa, jasnowidzenie

Post autor: Adam » 2019-12-30, 18:11

Wróżby to też nie jasnowidzenie, ale zarówno przepowiednie, proroctwa, wróżby, jasnowidzenie mogą odnosić się do czegoś co ma nastąpić. Przynajmniej w zamyśle autorów, których cechuje dana aktywność.
"Szczęśliwe rodziny ryją mi łeb, patrzę głodny na malowany chleb" - Quebo

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Przepowiednie, wróżby, proroctwa, jasnowidzenie

Post autor: ToTylkoJa » 2019-12-30, 18:39

Dobre pytanie. Podpinam się.

proroctwo
1. «czyjeś słowa lub jakieś zdarzenia, które są interpretowane jako zapowiedź czegoś»
2. «przepowiednia wygłoszona przez proroka, uznawana za głos boży»

wróżba
1. «przepowiednia odczytywana z układu kart, linii na dłoni itp.»
2. «czynność przepowiadania przyszłości wraz z towarzyszącymi jej obrzędami» [to nas nie interesuje]
3. «fakt lub zjawisko uznawane za zapowiedź czegoś»

Definicja 1.1. i 2.3. Są praktycznie takie same.
Dla mnie proroctwa, to będzie również odczytywanie znaków [podsuniętych przez Boga]
Jak wskazuje definicja 2.2. wróżba również jest odczytywaniem znaków [zawartych w układzie linii na dłoni, konstelacjach gwiazd itd.]

Dlaczego więc proroctwo będzie wysławiane, a wróżba to zło?
Bo wróżba pochodzi od Złego, powiecie i ja to zrozumiem.
Ale w takim razie jak poznać, co od Boga, co od Szatana?
"Po owocach ich poznacie". To by było bardzo wygodne- dlatego nie przyjmuję tego wytłumaczenia.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Przepowiednie, wróżby, proroctwa, jasnowidzenie

Post autor: Andej » 2019-12-30, 20:14

Proroctwo wcale nie musi być czymś pozytywnym.

W świecie chrześcijańskim przyjęto, że prorok to osoba przemawiająca w imieniu Boga. Posłaniec. Przepowiadanie przyszłości nie jest równoznaczne z proroctwem. I często nie ma żadnego związku.
Oczywiście, kolokwialnie rozumie się proroctwo jako przepowiadanie przyszłości. Stąd prokurator zwany jest prorokiem (choć nie zawsze udaje mu się dobrze przepowiedzieć, zwłaszcza gdy dobrego papugę ma przeciw sobie).

Ale odkrywam w sobie dar proroctwa (w sensie potocznym). Otóż przewiduję, że korzystanie z wróżb czy przepowiedni, zwłaszcza oferowanych przez wróżki, cyganki, domorosłych jasnowidzów i kolorowe czasopisma prowadzi do powolnej degrengolady, zatracenia wartości i rozeznania. Jest równią pochyłą (właściwie nie równią, gdyż ma kształt hiperboliczny), a po przekroczeniu punku krytycznego spowoduje zgubę. Ale skoro operuję określeniami potocznymi, to może to być równia lub nierównia.

Poważniej. Wszelkie zabawy we wróżenie, przepowiadanie łatwo wciągają. Fajna zabawa staje się nałogiem. To działa jak narkotyk.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Przepowiednie, wróżby, proroctwa, jasnowidzenie

Post autor: ToTylkoJa » 2019-12-30, 20:52

Mówię, że proroctwo jest wysławiane w kontekście "zostanie uznane za warte uwagi", nie że jest super ekstra.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Przepowiednie, wróżby, proroctwa, jasnowidzenie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-12-30, 23:39

ToTylkoJa pisze: 2019-12-30, 18:39 Dobre pytanie. Podpinam się.

proroctwo
1. «czyjeś słowa lub jakieś zdarzenia, które są interpretowane jako zapowiedź czegoś»
2. «przepowiednia wygłoszona przez proroka, uznawana za głos boży»

wróżba
1. «przepowiednia odczytywana z układu kart, linii na dłoni itp.»
2. «czynność przepowiadania przyszłości wraz z towarzyszącymi jej obrzędami» [to nas nie interesuje]
3. «fakt lub zjawisko uznawane za zapowiedź czegoś»

Definicja 1.1. i 2.3. Są praktycznie takie same.
Po pierwsze, definicja proroctwa jest do bani.
Owszem, zdarzają się też proroctwa - przepowiednie, ale to margines. Większość "prorokowania" w Biblii to po prostu przepowiadanie z mocą Ewangelii.

Zajmijmy się jednak tym marginesem, związanym z przepowiadaniem pewnych faktów. Otóż proroctwo ma swój cel i nie jest nim zaspokojenie niczyjej ciekawości. I - przede wszystkim - pochodzi od Boga.

To jest identycznie jak z cudami i magią. Skutek - na pierwszy rzut oka jest jednakowy. A jednak o ile pierwsze są Łaską od Boga i prowadzą ludzi ku dobremu, drugie są działaniem szatańskim i koniec końców prowadzą ludzi ku złemu i szkodzie (mimo że krótkotrwałe skutki mogą być dobre, np. wyzdrowienie).

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Przepowiednie, wróżby, proroctwa, jasnowidzenie

Post autor: Dezerter » 2019-12-31, 00:23

Wróżby - kiedyś w parku miejskim dorwała mnie Cyganka, ale taka stara, prawdziwa B-) - siedziałem na ławce i czekałem, odmawiałem kilkakrotnie, bo nie wierze - nie pamiętam jak mnie przekonała - dałem rękę ...
opowiadała albo oczywistości, albo niestworzone rzeczy, które się nie sprawdziły (pamiętam jakąś piękność, zakochanie, wyjazd za granice).
Czymś pośrednim między wróżba a jasnowidzeniem jest I Ching- chińska księga przemian (pisze tu o oryginalnym poważnym tekście a nie i jakiś popularnych bzdurach). Jako nastolatek kupiłem ją i zacząłem z bratem studiować - trudny tekst, symboliczny język, trudny sposób korzystania. Po tygodniach przygotowań zadałem pytanie - oczywiście o dziewczynę ;)
dostałem jakieś tam heksagram , czytam i ....nic nie rozumiem, czytam jeszcze raz :-o jakieś smoki, jezioro, ale nie odpuszczałem tyle przygotowań i na próżno ~x( . Wieczorem czytam jeszcze raz i nagle klapki się otwierają i zaczynam wszystko jasno rozumieć - mam przyszłość z tą dziewczyną jasno opisaną. Była to bardzo kuszą przyszłość :x :ymblushing: , ale kończyła się źle =(( :( . Ponieważ ją kochałem, nie wykorzystałem tej "wiedzy"

Jasnowidz, to dla mnie o. Klimuszko, którym kiedyś bardzo się interesowałem i jestem pewien, że miał prawdziwy dar, który uratował kilku osobom życie .
Współczesny nasz jasnowidz z Człuchowa wypada o wiele bladziej - sprawdzałem go i nie jest wiarygodny.

Proroctwa biblijne wypełniają się więc są wiarygodne. Współcześni prorocy chrześcijańscy - dopuszczam ich istnienie i działanie
- czy byłem światkiem - wielokrotnie, ale czy nazwał bym to proroctwami? naprawdę nie wiem, ale raczej nie.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Przepowiednie, wróżby, proroctwa, jasnowidzenie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-12-31, 02:55

O jasnowidzeniu o.Klimuszko zakon stara się nie mówić - wstyd.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Przepowiednie, wróżby, proroctwa, jasnowidzenie

Post autor: ToTylkoJa » 2019-12-31, 03:53

@Marek_Piotrowski

"Po pierwsze, definicja proroctwa jest do bani.
Owszem, zdarzają się też proroctwa - przepowiednie, ale to margines. Większość "prorokowania" w Biblii to po prostu przepowiadanie z mocą Ewangelii."

A czym konkretnie różni się przepowiednia od przepowiadania?
No niby źródłem, ale jak zmierzasz to sprawdzić?

Ja sama generalnie uważam wróżby itd. za naciąganie naiwniaków, ale jesli miałabym dopuścić do siebie prawdziwość proroctw, nie wiem czemu miałabym odrzucić prawdziwość innych sposób przepowiadania.

Z tej perspektywy [chrześcijańskiej] wróżby zawsze będą prowadzić ku szkodzie, bo głębsze "wejście" w te wróżby samo w sobie będzie złe, gdyż oddali od Boga. Nieistotny będzie rzeczywisty wpływ tej wróżby na rzeczywistość.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Przepowiednie, wróżby, proroctwa, jasnowidzenie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-12-31, 09:37

ToTylkoJa pisze: 2019-12-31, 03:53 @Marek_Piotrowski

"Po pierwsze, definicja proroctwa jest do bani.
Owszem, zdarzają się też proroctwa - przepowiednie, ale to margines. Większość "prorokowania" w Biblii to po prostu przepowiadanie z mocą Ewangelii."

A czym konkretnie różni się przepowiednia od przepowiadania?
No niby źródłem, ale jak zmierzasz to sprawdzić?
Nieporozumienie.
"Przepowiadanie" to w moim zdaniu nie "przepowiadanie przyszłości" tylko "przepowiadanie Słowa Bożego" (czyli po prostu głoszenie z mocą Ewangelii). To jest najczęstsze znaczenie tego słowa w NT - dziś nieco niezrozumiałe przez to, że powszechnie "proroctwo" rozumiemy jako coś związanego z przepowiadaniem przyszłosci.
Ja sama generalnie uważam wróżby itd. za naciąganie naiwniaków, ale jesli miałabym dopuścić do siebie prawdziwość proroctw, nie wiem czemu miałabym odrzucić prawdziwość innych sposób przepowiadania.
Jak mówiłem, niekiedy zły duch może przepowiadac prawdę. Niemniej to jest takie dość... Wielu twierdzi, że jak zły duch przepowiada dobro, to niekoniecznie będzie tak jak przepowiedział. A jak przepowiada zło, to bardzo często sama przepowiednia i jej odbiór są powodem tego zła, ktore zostało "przepowiedziane".
Niemniej prekognicja szatańska jest prawdopodobnie możliwa:
Mt 24:24 bt5 "Powstaną bowiem fałszywi mesjasze i fałszywi prorocy i działać będą wielkie znaki i cuda, by w błąd wprowadzić, jeśli to możliwe, także wybranych."

ODPOWIEDZ