Rozpoznaj świętego

Rozmowa na temat świętych, także błogosławionych, postaci biblijnych, ich życia, czego możemy się nauczyć z ich życia.
ODPOWIEDZ
Dominik

Re: Rozpoznaj świętego

Post autor: Dominik » 2020-08-11, 14:34

Ciekawa propozycja. Ja nie potrafię rozpoznać świętych, prędzej skojarzę postać Biblijną po jakiejś scence.

Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Rozpoznaj świętego

Post autor: abigail » 2020-08-11, 14:50

rozpoznajemy ich po atrybutach, przeciez nie z twarzy
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Rozpoznaj świętego

Post autor: Andej » 2020-08-11, 15:30

Wprawdzie nie mam zamiaru przyłączyć sie do zabawy, ale zwierzę się, że uważam Bronisława Bozowskiego i Karola Meissnera za świętych. Kościół jeszcze ich nie uznał. I może nigdy nie uzna. Ale czy Bóg uzależnia czyjeś zbawienie od orzeczenia Kościoła?
Mój dziadek umarł w opinii świętości. O mojej Mamie też ktoś tak powiedział. I co? Są świętymi? Czy nie?
A ksiądz powiedział, że mogę odpust zupełny ofiarować, za kogo chcę. I czyniłem tak wielokrotnie. Jeśli ksiądz mówił prawdę, to osoby te są już świętymi. Świętymi, czyli zbawionymi, dopuszczonymi do obcowania z Bogiem w niebie. Miał być malutki wtręt, nie wyjaśniłem w jakiej sprawie.

Otóż warto się zastanowić nad sztywnymi kryteriami. Można rozszerzyć, ale tylko na osoby, co do których Kościół się autorytatywnie wypowiedział. I pytając zaznaczyć, czy chodzi o świętego, czy błogosławionego czy też sługę bożego. Wtedy nie będzie nieporozumień.

I jeszcze propozycja. Może by tak na jakiś czas (albo do wyczerpania) ograniczyć się do osób związanych z Polską. Polaków lub w jakiś dowolny sposób związanych z Polską lub z narodem polskim.
Na przykład poniżej wklejam zdjęcie. Ten z cywilu został uznany świętym. Ten z mundurze ułatwi rozpoznanie cywila. A w rozwiązaniu, można podać związki z Polską i/lub Polakami. Obrazek
Jutro wyjaśnię, kim zacz jest ów mężczyzna, albowiem nie jest to zagadką, lecz zachętą do popularyzacji świętych, błogosławionych i sług bożych związanych z naszą ojczyzną. Choć w sumie wyszukiwarka obrazków szybko się upora z zadaniem. Bo foto z oficjalnego archiwum.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Rozpoznaj świętego

Post autor: abigail » 2020-08-11, 15:49

a ja krótko o tym ze jeśli cos nazwaliscie zabawa, a potem jest stado sztywnych reguł i ograniczeń to przestaje byc zabawne

Dodano po 53 sekundach:
poza tym myslalam ze zadaje morkej
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości

Magnolia

Re: Rozpoznaj świętego

Post autor: Magnolia » 2020-08-11, 16:34

Abi a padła odpowiedź kim był ten Sługa Boży, z Twojej zagadki? Ja nie znalazłam odpowiedzi...

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1720
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 349 times

Re: Rozpoznaj świętego

Post autor: Morkej » 2020-08-11, 16:56

Konkretna odpowiedź nie padła, ale abi wiedziała, że ja wiem ;)
Ten sługa Boży to Henryk Pobożny, Śląski książę.
Proszę zagadke

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2020-08-11, 16:57 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Rozpoznaj świętego

Post autor: abigail » 2020-08-11, 17:08

magnolia, myśmy powiedzieli sobie na ucho :p
czy to moze byc ksiądz bosko?
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1720
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 349 times

Re: Rozpoznaj świętego

Post autor: Morkej » 2020-08-11, 19:03

Nie jest to bosko. Podpowiem, że święty z obrazka był polskim duchownym, a ksiądz bosko urodził się około 200 lat po śmierci tego świętego.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Awatar użytkownika
bei
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 251
Rejestracja: 11 lis 2019
Has thanked: 10 times
Been thanked: 48 times

Re: Rozpoznaj świętego

Post autor: bei » 2020-08-13, 16:14

Św. Melchior Grodziecki.

Zagadka:
Obrazek

Magnolia

Re: Rozpoznaj świętego

Post autor: Magnolia » 2020-08-19, 19:12

Jak mogliśmy aż 6 dni bez tej zabawy przeżyć?!
Odpowiedź to św Andrzej Bobola
https://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Bobola

Moja zagadka:
Obrazek

Magnolia

Re: Rozpoznaj świętego

Post autor: Magnolia » 2020-08-25, 09:23

Kochani, poszperajcie odpowiedzi, kto rozpozna?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Rozpoznaj świętego

Post autor: Andej » 2020-08-25, 09:59

Po co szperać. To postać tak znana, że każdy wie. Zastanawiające jedynie, dlaczego nikt nie chce udzielić odpowiedzi? Sądzę, że powodem jest to, że nie ma nikt pomysłu na zadanie kolejnego pytania. Ja też nie odpowiem, albowiem zostałbym zmuszony do zadanie kolejnego pytania.
Na ulicy Barskiej, na plecach św. Jakuba, obok miejsca straceń jest wejście do malutkiej cichej kapliczki, do której codziennie rano przychodzi moja siostra. A i ja tam bywałem, gdym na Ochocie mieszkał. A mieszczący się tam zakon został założony przez zaprezentowanego na obrazie.

Któż jednak się odważy?

Acha, jeszcze podziękowanie, za umieszczenie w poprzedniej zagadce mojego patrona. I patrona Polski, i diecezji warszawskiej i warmińskiej.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
bei
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 251
Rejestracja: 11 lis 2019
Has thanked: 10 times
Been thanked: 48 times

Re: Rozpoznaj świętego

Post autor: bei » 2020-08-25, 10:47

Andej pisze: 2020-08-25, 09:59 Po co szperać. To postać tak znana, że każdy wie. Zastanawiające jedynie, dlaczego nikt nie chce udzielić odpowiedzi? Sądzę, że powodem jest to, że nie ma nikt pomysłu na zadanie kolejnego pytania. Ja też nie odpowiem, albowiem zostałbym zmuszony do zadanie kolejnego pytania.
Na ulicy Barskiej, na plecach św. Jakuba, obok miejsca straceń jest wejście do malutkiej cichej kapliczki, do której codziennie rano przychodzi moja siostra. A i ja tam bywałem, gdym na Ochocie mieszkał. A mieszczący się tam zakon został założony przez zaprezentowanego na obrazie.

Któż jednak się odważy?

Acha, jeszcze podziękowanie, za umieszczenie w poprzedniej zagadce mojego patrona. I patrona Polski, i diecezji warszawskiej i warmińskiej.
Ja szukałam ale nie znalazłam, chwilę by mi zajęło przeglądnięcie wszystkich świętych. Nie rozumiem, jak można nie mieć pomysłu na kolejną zagadkę gdy jest tylu świętych. Po tym opisie już wiem: św. Alojzy Orione. Osobiscie nie widzę żadnego aktu odwagi w dodaniu obrazka świętego na forum.

Zagadka:

Obrazek

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1720
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 349 times

Re: Rozpoznaj świętego

Post autor: Morkej » 2020-08-25, 11:15

Czy to może być Hiacynta? Ta dziewczynka wizjonerka z objawień fatimskich.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Awatar użytkownika
bei
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 251
Rejestracja: 11 lis 2019
Has thanked: 10 times
Been thanked: 48 times

Re: Rozpoznaj świętego

Post autor: bei » 2020-08-25, 11:31

Morkej, to nie ona.
Dodam jeszcze jedno, bardziej charakterystyczne.
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2020-08-25, 12:57 przez bei, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święci i postacie biblijne”