Rozpoznaj świętego

Rozmowa na temat świętych, także błogosławionych, postaci biblijnych, ich życia, czego możemy się nauczyć z ich życia.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Rozpoznaj świętego

Post autor: Andej » 2020-08-25, 13:06

Dziękuję, za propagowanie polskich świętych. Piękna postać. Chyba moja siostra miała ślub w tym okresie, kiedy b=była kanonizacja.

A co do wyszukiwania nowych, nie tak dawno, wprawdzie poza konkursem, umieściłem fotkę. Dodam, że święty ten jest związany z ulica Książęcą w Warszawie. Po odzewie zrozumiałem, że to niewłaściwa droga. I nie bardzo wiem, co byłoby odpowiednie. Dlatego pozostanę kibicem. Poklaszczę. Pogratuluje. Może dam jakąś niewielka podpowiedź. A może z satysfakcją pochwalę, za wybór kogoś związanego z Polską.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1722
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 351 times

Re: Rozpoznaj świętego

Post autor: Morkej » 2020-08-25, 14:16

Właśnie wróciłem sobie do tego zdjęcia, aby sprawdzić co to za osoba. Myślałem, że to jakiś polski duchowny towarzyszący Marszałkowi, ale się myliłem. Nie wiedziałem, że w tamtym okresie przebywał u nas przyszły papież. No ale właśnie, mówisz, że Pius XI został uznany za świętego, ale czy na pewno? Nigdzie nie znalazłem o tym informacji.
Chyba, że chodziło Ci o Marszałka ;)
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Rozpoznaj świętego

Post autor: Andej » 2020-08-25, 14:24

Sprawiłeś mi przyjemność zwróceniem uwagi na to zdjęcie. Nie było to łatwe zadanie. Ale ciekawe. Gratuluję dociekliwości i jej efektów.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Magnolia

Re: Rozpoznaj świętego

Post autor: Magnolia » 2020-08-25, 14:36

Słuchajcie zasady są proste, pojawia się zdjęcie jako zagadka, kolejna osoba która zgadnie, zadaje nowa zagadkę. Jeśli nie ma odpowiedzi po 24h to można szukać w google. Nic trudnego.

Andej, jesli już zjadłeś to napisz odpowiedź wprost, bo nie padło imię, ani nazwisko świętej. I zadaj zagadkę.

p.s Twoje wcześniejsze zdjęcie (wydaje mi się) zostało pominięte, bo nie padła odpowiedź do poprzedniej zagadki, czyli było "bez kolejki".

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Rozpoznaj świętego

Post autor: Andej » 2020-08-25, 14:39

A może Morkej zada kolejne pytanie? Sądzę, że zada ciekawe.

Ale jeśli nie podejmie rękawicy, to w ramach przeprosin za dygresje, poszukam czegoś. Al dajmy Markejowi co najmnie 24 h.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1722
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 351 times

Re: Rozpoznaj świętego

Post autor: Morkej » 2020-08-25, 15:15

Dobrze Andeju. Podpowiem, że postać ta jest bardzo ważną osobistością dla katolicyzmu na jednym z wyspiarskich państw.

Obrazek
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Magnolia

Re: Rozpoznaj świętego

Post autor: Magnolia » 2020-08-25, 15:51

Ale nie padło Imię i Nazwisko z zagadki Bei....

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1722
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 351 times

Re: Rozpoznaj świętego

Post autor: Morkej » 2020-08-25, 15:58

Podobna sytuacja z abi. Nie padła konkretnie odpowiedź, ale osoba odpowiadająca wiedziała konkretnie co to za postać. Andej na 100% wie co to za święta.
Dobrze, od tej chwili trzeba zawsze podawać konkretnie imię i nazwisko. Bez jakichś zagadkowych odpowiedzi.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Rozpoznaj świętego

Post autor: Andej » 2020-08-25, 21:56

OK. Dla formalności: Alojzy Jan Orione, wł. Luigi Orione (ur. 23 czerwca 1872 w Pontecurone, zm. 12 marca 1940 w San Remo) – włoski duchowny katolicki, działacz społeczny i oświatowy, założyciel zgromadzenia Małego Dzieła Boskiej Opatrzności (orionistów), tercjarz franciszkański, święty Kościoła katolickiego.
Obrazek

Ale, żeby nie było nieporozumień. Teraz obowiązuje pytanie zadane przez Morkeja.
Miłej zabawy.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
bei
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 251
Rejestracja: 11 lis 2019
Has thanked: 10 times
Been thanked: 48 times

Re: Rozpoznaj świętego

Post autor: bei » 2020-08-27, 09:52

Andej, przecież ja podałam tą odpowiedź. Nie ma odpowiedzi na moją zagadkę. Chodzi o to, żeby nie odpowiadać na zasadzie wiem, ale nie powiem. Zabawa ma też charakter edukacyjny. W przyszłości będziemy być może rozpoznawać świętych których obecnie nie znamy. Nie dojdzie jednak do tego gdy odpowiedzi będą w stylu:
Andej pisze: 2020-08-25, 13:06 Chyba moja siostra miała ślub w tym okresie, kiedy b=była kanonizacja.
:-?
Może ustalmy, że jak ktoś nie chce zadawać zagadki to daje odpowiedz i pisze żeby zadał ktoś inny?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Rozpoznaj świętego

Post autor: Andej » 2020-08-27, 12:54

Wybacz, pomyliło mi się. Przecież w dniach ślubu siostry nie mógł być kanonizowany Alojzy. Wtedy beatyfikowana była Karolina.

W grudniu 1914 r. chłopi z niewielkiej podtarnowskiej wioski Wał Ruda odnaleźli ciało współmieszkanki, Karoliny Kózkówny, którą dwa tygodnie wcześniej, 18 listopada, rosyjski żołnierz wywlókł z domu żeby ją zgwałcić w pobliskim lesie. Choć ranił ją wielokrotnie, dziewczyna stawiała zacięty opór i zbrodnicza próba się nie powiodła. Dziś w liturgii wspominamy bł. Karolinę Kózkównę. WIęcej: https://stacja7.pl/swieci/bl-karolina-k ... heroizm-2/.

Teraz czekamy na dane niepolskiego świętego, którego obraz zaprezentował Morkej.

A jeśli brak wciąż odpowiedzi, to proponuję, aby autor zagadki podał kilka okoliczności związanych z bohaterem zagadki.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1722
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 351 times

Re: Rozpoznaj świętego

Post autor: Morkej » 2020-08-27, 13:27

Minęły już 24h, więc według tego można już poszukiwać informacji w internecie. A pewna podpowiedź jest już u góry.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Rozpoznaj świętego

Post autor: Andej » 2020-08-27, 13:36

Sądzę, że data kanonizacji bardzo by pomogła.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1722
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 351 times

Re: Rozpoznaj świętego

Post autor: Morkej » 2020-08-27, 13:53

Kurczę, to trochę duża podpowiedź. Nie sądzisz? No dobrze. Kanonizacja odbyła się 13 października 2019. Wyniesienie na ołtarz dokonał Franciszek.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Rozpoznaj świętego

Post autor: Andej » 2020-08-27, 13:59

Może tak. Ale jednak obrazy zacierają się w pamięci. A podana data ułatwia odszukanie. Wszak to niecały rok.
Ostatnio zmieniony 2020-08-27, 14:00 przez Andej, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święci i postacie biblijne”