Skóra naturalna czy sztuczna?

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
Awatar użytkownika
Piootr
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 348
Rejestracja: 27 cze 2020
Has thanked: 30 times
Been thanked: 38 times

Skóra naturalna czy sztuczna?

Post autor: Piootr » 2020-09-01, 11:30

Witam.
Od niedawna zapałałem ogromną miłością do krzyży skórzanych, takich jak były w PRLu. Modlę się do nich nawet 8-10 razy dziennie i nie wyobrażam sobie bez nich życia. Jest to mój osobisty sposób na posiadanie Pana Jezusa zawsze przy sobie. Moje pytanie brzmi: czy są one wykonane ze skóry naturalnej czy sztucznej?(mówię o tych wyprodukowanych w ostatnich latach).
Wybieram się dzisiaj do kaletnika po opinię, jednakże chciałbym też poznać Waszą wersję.
Sam wykonywałem proste testy. Pokropiłem nieco wodą i wchłonęło się(pierwsza cecha skóry naturalnej). Posmarowałem kremem NIVEA(również modny w tamtej epoce :) )i też się wchłonęło, a krzyż nabrał ładnego, czarnego koloru. Nie ma on jednak charakterystycznego zapachu skóry, może dlatego że przez wiele lat wisiał on na straganie na świeżym powietrzu i może poprostu wywietrzało.
Proszę o odpowiedź, bardzo mi zależy na tym, aby była to skóra naturalna(chciałbym taki krzyż mieć na szyi nawet w trumnie).
Pozdrawiam.

Magnolia

Re: Skóra naturalna czy sztuczna?

Post autor: Magnolia » 2020-09-01, 11:52

Jak to modlisz się do krzyża?
Krzyż jest przedmiotem, który ma nam przywodzić Boga na myśl, sama modlitwa ma kierowana być do Boga, a nie do samego przedmiotu.
Mam nadzieję ze własnie tak robisz, czy się mylę?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Skóra naturalna czy sztuczna?

Post autor: Andej » 2020-09-01, 13:26

Jakie znaczenie ma materiał? Czy trumna ma być drewniana i nielakierowana, ekologiczna?

Czym jest dla Ciebie krzyż? Talizmanem?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Piootr
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 348
Rejestracja: 27 cze 2020
Has thanked: 30 times
Been thanked: 38 times

Re: Skóra naturalna czy sztuczna?

Post autor: Piootr » 2020-09-01, 15:42

Nie talizmanem tylko symbolem samego Pana Jezusa. Boga nie mogę zobaczyć na własne oczy więc mam ten krzyż.
P.s byłem u kaletnika i powiedział że skóra naturalna.
Poza tym to zależy mi na wysokiej żywotności krzyża, dlatego właśnie mi zależało na tym aby był on ze skóry naturalnej a nie ze sztucznej.
Orientujecie się może czy na 100 procent naturalnej skórze też robią się takie "dziury" po latach? Oczywiście zakładając że będę go używał normalnie, bez żadnych otarć czy kontaktów z wodą. Zdjęcie poniżej.
Pozdrawiam
Załączniki
2f_500x640.jpg

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6013
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Skóra naturalna czy sztuczna?

Post autor: Albertus » 2020-09-01, 16:04

grubas pisze: 2020-09-01, 11:30 Witam.
Od niedawna zapałałem ogromną miłością do krzyży skórzanych, takich jak były w PRLu. Modlę się do nich nawet 8-10 razy dziennie i nie wyobrażam
Takie skórzane krzyżyki mają pewną wadę -jak nosisz taki krzyżyk i jak się pocisz to taki krzyżyk po pewnym czasie nasiąka tym potem i niekoniecznie ładnie pachnie...

Poza tym to wyrażenie "modlić się do krzyży" nie jest poprawne. Nie modlimy się do krzyża ale przed krzyżem. To zasadnicza różnica.
Ostatnio zmieniony 2020-09-01, 16:05 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Piootr
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 348
Rejestracja: 27 cze 2020
Has thanked: 30 times
Been thanked: 38 times

Re: Skóra naturalna czy sztuczna?

Post autor: Piootr » 2020-09-01, 16:09

To żaden problem, poza tym ja go noszę na koszuli a nie pod koszulą (zaraz obok szkaplerza :) )
A czy znasz odpowiedź na moje pytanie czy w skórze naturalnej też robią się takie dziury po latach?
I tak, modlę się przed krzyżem, za to do Najwyższego.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6013
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Skóra naturalna czy sztuczna?

Post autor: Albertus » 2020-09-01, 16:40

grubas pisze: 2020-09-01, 16:09 A czy znasz odpowiedź na moje pytanie czy w skórze naturalnej też robią się takie dziury po latach?
Niestety nie.

kundelek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 332
Rejestracja: 15 sie 2020
Has thanked: 3036 times
Been thanked: 50 times

Re: Skóra naturalna czy sztuczna?

Post autor: kundelek » 2020-09-01, 17:21

Mozesz natrafic ( gdyz to juz norma ) na kompozyt - czyli spiek naturalnej skory z syntetykiem. Zachowuje cechy naturalnej ( przepuszczalnosc) i sztucznej ( wytrzymalosc).
No i zabezpiecza podaz na skore, na ktora trzebaby coraz wiecej zwierzakow zabijac i kroic.
Nie jest to wyrob skoropodobny, lecz zamiennik samej skory w 100% naturalnej.

Awatar użytkownika
Piootr
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 348
Rejestracja: 27 cze 2020
Has thanked: 30 times
Been thanked: 38 times

Re: Skóra naturalna czy sztuczna?

Post autor: Piootr » 2020-09-01, 17:26

https://archiwum.allegro.pl/oferta/skor ... 87770.html
Skoro buty ze skóry naturalnej(które zdecydowanie "mocniej" się eksploatuje niż krzyż) aż z XIX wieku dotrwaly aż do dziś i to wcale w nie takim złym stanie to mam nadzieję że krzyż chociaż połowę tego czasu wytrzyma.
Pozdrawiam.
P.s kaletnik mnie zapewniał że jest to 100 procent naturalna, spróbował podpalić i stwierdził że "skóra nigdy się nie pali" w przeciwieństwie do syntetyku. Poza tym sam próbowałem siłą zdrapac wierzchnią warstwę i nie ukazał się poliester, który zazwyczaj jest pod skajem. dla porównania zdrapalem swój licealny piórnik na długopisy i tam się dało zdrapac.
Ostatnio zmieniony 2020-09-01, 17:36 przez Piootr, łącznie zmieniany 1 raz.

kundelek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 332
Rejestracja: 15 sie 2020
Has thanked: 3036 times
Been thanked: 50 times

Re: Skóra naturalna czy sztuczna?

Post autor: kundelek » 2020-09-01, 17:40

Kompozyt to nie syntetyk pokryty czyms (np. skora ) z zewnatrz.
To konglomerat, ktorego nie da sie w normalnych warunkach rozdzielic.
Mozna to porownac do metalurgii - sztabka zelaza ktora pokryto z zewnatrz warstwa zlota ( pozlacana ) albo sztabka , ktora zawiera w sobie i zelazo, i zloto jako stop: niemozliwe do rozroznienia ( chyba ze w specjalnych laboratoriach).

Awatar użytkownika
Piootr
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 348
Rejestracja: 27 cze 2020
Has thanked: 30 times
Been thanked: 38 times

Re: Skóra naturalna czy sztuczna?

Post autor: Piootr » 2020-09-01, 19:42

A czy to wpływa negatywnie na żywotność materiału?

kundelek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 332
Rejestracja: 15 sie 2020
Has thanked: 3036 times
Been thanked: 50 times

Re: Skóra naturalna czy sztuczna?

Post autor: kundelek » 2020-09-01, 20:35

Kompozyty opracowuej sie z wielu powodow.
Jednym z zalozen jest wlasnie wzmocnienie materialu.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Skóra naturalna czy sztuczna?

Post autor: Jozek » 2020-09-01, 21:29

Te kompozyty o ktorych mowa to cos co mozna by porownac technologicznie do plyty wiorowej, czy MDF-u.
Jest to robione z odpadow-zmielonych scinkow poprodukcyjnych skory naturalnej, i sprasowane po dodadniu syntetycznwgo lepiszcza-kleju.
Mozna by powiedziec ze jest to pyl i wlokna skory sklejony lepiszczem i sprasowany tak by wygladal jak naturalna skora.
Mozna to poznac po syntetycznej powloce imitujacej tzw. lico skory, czyli naturalna gladka powierzchnie naturalnej skory.
Naturalne lico skory nie jest latwe do usuniecia, a syntetyczne po naruszeniu powierzchni zaczyna sie luszczyc i schodzi jakby bylo druga cienka skorka na skorze.

Kompozyty nie sa zadnym wzmocnieniem materialu tylko zwyczajnym wykozystaniem odpadow poprodukcyjnych.
Ostatnio zmieniony 2020-09-01, 21:33 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Piootr
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 348
Rejestracja: 27 cze 2020
Has thanked: 30 times
Been thanked: 38 times

Re: Skóra naturalna czy sztuczna?

Post autor: Piootr » 2020-09-01, 21:36

A czy w kompozycie też mogą się zrobić takie łuszczące dziurki?

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Skóra naturalna czy sztuczna?

Post autor: Jozek » 2020-09-01, 21:48

Jak najbardziej. Zalezy to jedynie od dokladnego wymieszania pylu skorzanego-wlokien skory z lepiszczem.
Obecnie 80%wyrobow ze skory to kompozyt.
Nie wiem w jaki sposob firmy produkujace wyroby ze skory maja mozliwosc posanie na metce ze wyrob jest z naturalnej skory, choc jest to kompozyt.
Uwazam ze jest to oszukiwanie klienta, bo kompletnie czem innym jest wyrob z calkowicie naturalnej skory, a kompletnie czym innym wyroby z kompozytu.
Regulacje prawne nie uwzgledniaja tej roznicy i kwalifikuja kompozyt z odpadow na rowni z naturalna skora.
Ostatnio zmieniony 2020-09-01, 22:00 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ