Pandemia Covid 19 - zagrożenie realne czy nie

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Pandemia Covid 19 - zagrożenie realne czy nie

Post autor: Jozek » 2021-04-17, 08:54

Dezerter pisze: 2021-04-16, 23:32
Jozek pisze: 2021-04-16, 00:31 :-? ?

Dodano po 26 minutach 15 sekundach:
Niemniej musze napisac to co wiem, bo bylo to tradycja przez wiele lat i zostalo w wielu parafiach zaniechane.
Otoz Mira jest dzis tym co w ST bylo pokropieniem odrzwi i progu krwia baranka. ten zwyczaj mial dokladnie to samo znaczenie, choc nie bylo rozumiane, do konca.
Jak ktos nie ma miry i kadzidla ktore zwykle mozna bylo dostac na Trzech Kroli" w kosciele, to szczera modlitwa lezac krzyzem pod krzyzem ma takie samo znaczenie.
No to wszyscy dostali od Jozka przepis na ochronę przed Covidem
- teraz każdy ma wybór, bo ma wolną wolę
szczepionka
albo
przepis Jozka :p

...A prosiłem kończ waść oszczędź sobie wstydu
Jozku ze względu na szkodliwość twojego pisania, proszę byś powstrzymał się od aktywności w tym wątku
Nie sadzilem ze zlosliwe komentarze sa tu czescia dyskusji.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5394
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 856 times
Been thanked: 1411 times

Re: Pandemia Covid 19 - zagrożenie realne czy nie

Post autor: abi » 2021-04-17, 09:08

jozek no zlituj sie... a jak masz zapalenie oskrzeli to lezysz na zimnej posadzce w kosciele? bo ja to biore antybiotyk wtedy
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Pandemia Covid 19 - zagrożenie realne czy nie

Post autor: Jozek » 2021-04-17, 09:17

abi pisze: 2021-04-17, 09:08 jozek no zlituj sie... a jak masz zapalenie oskrzeli to lezysz na zimnej posadzce w kosciele? bo ja to biore antybiotyk wtedy
A czy ktos tu cokolwiek pisal o lezeniu na zimnej posadzce, gdy jest chory? To chyba jakies urojenia o ktorych tu nikt nie pisal.
Taki rodzaj dyskusji to raczej przypomina spotykane na forach zlosliwosci ateistow, nabijajacych sie z Chrzescijan.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5394
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 856 times
Been thanked: 1411 times

Re: Pandemia Covid 19 - zagrożenie realne czy nie

Post autor: abi » 2021-04-17, 09:19

dobrze. to kiedy mam lezec krzyzem w kosciele korzystajac z twojej porady?
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Pandemia Covid 19 - zagrożenie realne czy nie

Post autor: Jozek » 2021-04-17, 09:23

abi pisze: 2021-04-17, 09:19 dobrze. to kiedy mam lezec krzyzem w kosciele korzystajac z twojej porady?
Z jakiej porady? bo zadnych porad nie udzielalem tu nikomu. Podawalem jedynie istotne informacje, z ktorych wasze urojenia zrobily jakas porade.
Jesli tak chcecie robic to robcie, ale mnie do waszych urojen nie mieszajcie.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5394
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 856 times
Been thanked: 1411 times

Re: Pandemia Covid 19 - zagrożenie realne czy nie

Post autor: abi » 2021-04-17, 09:24

Jozek pisze: 2021-04-16, 00:31 Jak ktos nie ma miry i kadzidla ktore zwykle mozna bylo dostac na Trzech Kroli" w kosciele, to szczera modlitwa lezac krzyzem pod krzyzem ma takie samo znaczenie.
odpowiedz kiedy mam lezec krzyzem i juz sie odczepiam od ciebie
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Pandemia Covid 19 - zagrożenie realne czy nie

Post autor: Jozek » 2021-04-17, 09:29

Przeczytaj jeszcze raz wlasciwy wpis i postaraj sie czytac ze zrozumieniem.
Tak zapytam, czy w ST kropili odrzwia przed, czy po wszystkim?
Czym jest dym i zapach z kadzidla i po co jest kadzidlo uzywane w prezbiterium i w kosciele.
Po co w ogole na Trzech Kroli wierni dostawali mire i kadzidlo z kosciola by zabrac do domu.
A Marka zapytam czy do tego powyzej uzywa Eucharystie?
Do jakiego domu Eucharystia jest ta Krwia Baranka?

A tak poza tym to nabijacie sie nie ze mnie, tylko ze swietosci tych rzeczy o ktorych pisalem, a Marek do tego nasmiewania sie dolaczyl Eucharystie.

Co do tematu, w kontekscie tego co pisalem, to w ubieglym roku w ilu kosciolach byla rozdawana mira i kadzidlo i ile osob ja wzielo do domu?
Czy tam gdzie byly zachorowania mieszkancy uzyli miry i kadzidla w swoim domu?
Ostatnio zmieniony 2021-04-17, 09:52 przez Jozek, łącznie zmieniany 3 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19083
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2628 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Pandemia Covid 19 - zagrożenie realne czy nie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-04-17, 11:00

Józku, nie rozumiesz znaczenia tego pomazania domów, jeśli nie rozumiesz jego powiązania z Paschą Żydowską, a więc i z Eucharystią.
To co proponujesz, jest jakimś obrzędem własnego pomysłu, któremu bliżej do magii niż do chrześcijaństwa (szczególnie ostatnie zdanie Twojego postu - sugerujące, jakoby tam, gdzie używane było kadzidlo, choroba nie miała wstępu - to czysty zabobon).
Czy sakramentalia działają? Tak.
Ale nie bezwzględnie (na zasadzie jak podymię kadzidłem to covid nie grozi.
A już zastępowanie praktykami religijnymi praktyk medycznych (np. szczepienia) to całkowity brak zrozumienia sposobu działania Boga. Dzis właściwie tylko sekty to proponują.
Co do kpin, co proponujesz, jest kpiną z rzeczy świętych (choć nie wątpię, że w swoim mniemaniu traktujesz tę kpinę zupełnie poważnie).
Wpisuje się to niestety w całą Twoją "antynaukową" narrację i przeciwstawianie wiary i nauki.
Zamiast gniewać się na współdyskutantów, przemyśl czy przypadkiem nie mają racji. Może poczytaj coś na ten temat (chętnie wskażę Ci odpowiednie teksty).
I... Dezerter dobrze Ci radzi.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Pandemia Covid 19 - zagrożenie realne czy nie

Post autor: Jozek » 2021-04-17, 11:38

To czy to zabobon to swiadczy o twojej wierze, bo dopuki rozdawano mire w kosciolach na Trzech kroli, to nie byl zabobon, no chyba ze uwazasz to zawsze byl zabobon. Wiesz chociaz jaki byl cel tego?
Myla ci sie pojecia i znaczenia wielu obrzedow i tradycji, do tego stopnia ze wolisz pisac herezje, niz przyznac komus racje.
Odpowiedz konkretnie na postawione przez ze mnie pytania we wpisie do Abi, zamiast dalej przyczepiac sie do mojej osoby, zamiast dyskutowac.

Wiesz, twoje urojenia do tego co pisze, mnie nie interesuja i nie zastawiaj sie cytatami z Pism, by zaslonic swoje herezje, bo takie postepowanie to profanacja Pism.
To co pisalem dotyczylo wiary, a raczej jej braku i odchodzenia od tradycji, ktora ty teraz nazywasz zabobonem.
Powiedz kiedy ostatnio brales z kosciola mire i kadzidlo na Trzech Kroli?
Ostatnio zmieniony 2021-04-17, 11:51 przez Jozek, łącznie zmieniany 4 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19083
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2628 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Pandemia Covid 19 - zagrożenie realne czy nie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-04-17, 12:13

Jozek pisze: 2021-04-17, 11:38 To czy to zabobon to swiadczy o twojej wierze, bo dopuki rozdawano mire w kosciolach na Trzech kroli, to nie byl zabobon, no chyba ze uwazasz to zawsze byl zabobon. Wiesz chociaz jaki byl cel tego?
Nie rozdawano po to, by uzyskać środem przeciw pandemii (i do tego rzekomo niezawodny). Mylisz pojęcia.
Zabobonem nie jest rozdawanie i "używanie" sakramentaliów, tylko magiczne do nich podejście, jakie usiłujesz tu nam "sprzedać" jako "wiarę".
Myla ci sie pojecia i znaczenia wielu obrzedow i tradycji, do tego stopnia ze wolisz pisac herezje, niz przyznac komus racje.
Medice, cura te ipsum ;)
Odpowiedz konkretnie na postawione przez ze mnie pytania we wpisie do Abi, zamiast dalej przyczepiac sie do mojej osoby, zamiast dyskutowac.
Czemu mam odpowiadać na Twoje pytania, skoro tu Ty lansujesz tezę? Chcesz coś napisać, to napisz, a nie wyręczaj się innymi.
Zwłaszcza że potem będziesz płakać że nikt "cię nie rozumie" i że "przekręca się" Twoje słowa.
Wiesz, twoje urojenia do tego co pisze, mnie nie interesuja i nie zastawiaj sie cytatami z Pism, by zaslonic swoje herezje, bo takie postepowanie to profanacja Pism.
Czerpanie nauki z Pism a nie z Jozkowych urojeń to profanacja Pism? Ciekawe podejście ;)
To co pisalem dotyczylo wiary, a raczej jej braku i odchodzenia od tradycji, ktora ty teraz nazywasz zabobonem.
Nie. Dotyczyło Twojego zabobonnego traktowania sakramentaliów. Niestety,to pogańskie podejście jest dość powszechne.
Powiedz kiedy ostatnio brales z kosciola mire i kadzidlo na Trzech Kroli?
[/quote]Jak zwykle - 6 grudnia. Kadzidło, miry się nie u nas nie praktykuje, choć bywa mieszana z kadzidłem.

Podsumowując, bo nie chce mi się gadać o bzdurach:
  • sakramentalia to nie magia - nie działają na zasadzie "zapalę kadzidło i jestem bezpieczny"
  • sakramentalia - w przeciwieństwie do sakramentów - nie są konieczne do zbawienia, zmieniają się w różnych epokach
  • zastępowanie sakramentaliami medycyny ("kadzidło zamiast szczepionki") to nie wyraz wiary, lecz zabobonu
Tyle, bo mam lepsze zajęcia niż dyskutować z oczywistymi bzdurami.
Doczytaj sobie o sakramentaliach w Katechiźmie http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkII-2-4.htm

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5394
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 856 times
Been thanked: 1411 times

Re: Pandemia Covid 19 - zagrożenie realne czy nie

Post autor: abi » 2021-04-17, 13:08

Jozek pisze: 2021-04-17, 09:29 Przeczytaj jeszcze raz wlasciwy wpis i postaraj sie czytac ze zrozumieniem.
Tak zapytam, czy w ST kropili odrzwia przed, czy po wszystkim?
Czym jest dym i zapach z kadzidla i po co jest kadzidlo uzywane w prezbiterium i w kosciele.
Po co w ogole na Trzech Kroli wierni dostawali mire i kadzidlo z kosciola by zabrac do domu.
nie nasmiewam sie...usilowalam cie zrozumiec #-o

Dodano po 2 minutach 23 sekundach:
a poza tym dobrze piotrowski mowi - lekarzu, wylecz najpierw swoja kure - bede sie cieszyla jak nie zachorujesz
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Pandemia Covid 19 - zagrożenie realne czy nie

Post autor: Jozek » 2021-04-17, 14:29

Marek, ja tez nie mam zamiaru dyskutowac z twoimi urojeniami, bo po prostu za wszelka cene chcesz mi wcisnac te twoje urojenia jako moje a ktorych nie pisalem.
Zadnych tez w pytaniach nie stawialem tylko zwyczajnie zapytalem czy ta tradycja z mira i kadzidlem to zabobon?
I czemu sluzyla ta tradycja.

Dodano po 5 minutach 11 sekundach:
abi pisze: 2021-04-17, 13:08
Jozek pisze: 2021-04-17, 09:29 Przeczytaj jeszcze raz wlasciwy wpis i postaraj sie czytac ze zrozumieniem.
Tak zapytam, czy w ST kropili odrzwia przed, czy po wszystkim?
Czym jest dym i zapach z kadzidla i po co jest kadzidlo uzywane w prezbiterium i w kosciele.
Po co w ogole na Trzech Kroli wierni dostawali mire i kadzidlo z kosciola by zabrac do domu.
nie nasmiewam sie...usilowalam cie zrozumiec #-o

Dodano po 2 minutach 23 sekundach:
a poza tym dobrze piotrowski mowi - lekarzu, wylecz najpierw swoja kure - bede sie cieszyla jak nie zachorujesz
Wiesz, od poczatku pandemii nie chorowalem dluzej niz 24h, a pracowalem w kilku krajach i stykalem sie z setkami ludzi bez maski.
Ostatnio zmieniony 2021-04-17, 14:31 przez Jozek, łącznie zmieniany 3 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19083
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2628 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Pandemia Covid 19 - zagrożenie realne czy nie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-04-17, 15:14

Jak wyżej. Szkoda klawiatury.

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Pandemia Covid 19 - zagrożenie realne czy nie

Post autor: Logan » 2021-04-17, 15:49

Od ponad 30-tu lat obserwuje przerozne epidemie, roznych chorob, ktore glownie powstawaly w miejscach ktorego centrum bylo jakies laboratorium.
Szkoda, że nie dłużej...
encephalitis lethargica 1915
grypa hiszpanka 1918
Tyfus w Rosji 1918
grypa azjatycka 1957
grypa hongkongu 1968
grypa rosyjska 1977
Ospa prawdziwa 1963(polska)
HIV 1981

Nie wspominając o cholerze, gruźlicy, polio, febrze, żółtej febrze, dżumie, odrze, dyfretycie, krztuśćcu, trądzie, które napadały na ludzi przed rozwojem nowoczesnej medycyny i polepszeniu warunków sanitarnych.

A o to wykres pokazujący liczbę osób chorujących co roku na Odrę przed i po szczepieniu:
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2021-04-17, 16:24 przez Logan, łącznie zmieniany 1 raz.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5394
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 856 times
Been thanked: 1411 times

Re: Pandemia Covid 19 - zagrożenie realne czy nie

Post autor: abi » 2021-04-17, 16:05

Logan pisze: 2021-04-17, 15:49
Od ponad 30-tu lat obserwuje przerozne epidemie, roznych chorob, ktore glownie powstawaly w miejscach ktorego centrum bylo jakies laboratorium.
Szkoda, że nie dłużej...
encephalitis lethargica 1915
grypa hiszpanka 1918
Tyfus w Rosji 1918
grypa azjatycka 1957
grypa hongkongu 1968
grypa rosyjska 1977
Ospa wietrzna 1963(polska)
wydaje mi sie ze we wroclawiu w 63 byla prawdziwa ospa
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

ODPOWIEDZ