Pandemia Covid 19 - zagrożenie realne czy nie

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19093
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2630 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Pandemia Covid 19 - zagrożenie realne czy nie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-12-01, 09:42

Logan pisze: 2021-12-01, 09:36 Przykładów jest bardzo dużo.
Stosowanie określeń "siewcy śmierci" wobec demonstrantów i przypisywanie im nowej fali zakażeń.
Zupełnie słusznie.
Miało to miejsce przy strajku przedsiębiorców jak i strajku kobiet.
...oraz 11 listopada. I niestety, to prawda.
Stosowanie określeń "głupcy" "idioci" "bezmyślni" wobec osób wypoczywających na plażach w trakcie urlopów bez maseczek.
Nie słyszałem, żeby ktoś z rządu, z opozycji czy z mediów tak mówił.
Założenia będące wprost bzdurne chociażby ekspert w TV mówiący, że liczba zgonów nadliczbowych, która przewyższyła liczbę osób zmarłych na Covid-19, jest spowodowana zgonami Covidowymi gdzieś tam w domu, osamotnieniu...
Trudno powiedzieć.
Powód jest prosty i racjonalny; nadliczbowe zgony są spowodowane tym, że służba zdrowia nie jest w stanie tak samo dobrze nieść pomocy w sytuacji, gdy musi chronić szpitale przed zakażeniem (a więc testy przed przyjęciem itd).
A musi chronić, gdyż w przeciwnym razie szybko wszystkie szpitale by były zakażone i niesienie pomocy w ogóle nie byłoby możliwe - liczba zgonów nadliczbowych byłaby jeszcze większa.
To w pewnym sensie też zgony z powodu epidemii i nie ma na to dobrej rady.
Twierdzenia, że szczepionka jest w pełni bezpieczna
Jest. Oczywiście tak, jak każdy lek, miewa działania uboczne.
przebadana
Jest przebadana.
i w pełni skuteczna
Co to znaczy "w pełni skuteczna"? Nie ma profilaktyki w 100% skutecznej.
zapobiega zakażeniom.
Oczywiście, że zapobiega. Nie w 100% - ale NIC nie zapobiega w 100%.

Awatar użytkownika
Repart
Gaduła
Gaduła
Posty: 976
Rejestracja: 5 sie 2021
Been thanked: 265 times

Re: Pandemia Covid 19 - zagrożenie realne czy nie

Post autor: Repart » 2021-12-01, 09:43

Logan pisze: 2021-12-01, 09:19
Repart pisze: 2021-12-01, 08:49 Ograniczenie przenoszenia wirusa byłoby wtedy, gdyby chociażby dalej utrzymywano kwarantanny również u zaszczepionych. Nie wiemy dokładnie czy zaszczepieni emitują wirusa w mniejszej ilości, a nawet jakby to dalej go emitują. Gdyby przebywali na kwarantannie, jak niezaszczepieni, to nie emitowaliby go wcale. Dalszej części Twojego wpisu nie do końca rozumiem, chaotycznie napisałeś ;)
Wiemy, osoby w pełni zaszczepionej jak i te, które przeszły zakażenie w mniejszym stopniu zakażają i przez krótszy okres 38/25 przy pojedynczym kontakcie.
Nie zmienia to faktu, że dalej mogą emitować wirusa i zarazić bardziej narażonych, nawet zaszczepionych.


Logan pisze: 2021-12-01, 09:19 To co jest nam potrzebne to zrównoważona polityka antycovidowa, dalsze badania nad kolejnymi medycznymi rozwiązaniami, edukację pozbawioną propagandowych chwytów.

Bolączką są założenia ideologiczne po obu stronach sporu i stosowanie propagandy "pro" czy też "anty" szczepionkowej i "lockdownowej".
Jak można zauważyć w krajowym sporze, fakty są argumentem rzędu drugiego przed odgórnie założonym twierdzeniem. Strona opowiadająca się za blokadą i szczepieniami ma lepsze przebicie korzystając z massmediów i ekspertów, którzy z niebywałą wręcz erudycją stosują pewien łysenkizm dla poparcia swojego stanowiska.
Z tym się zgadzam. Działania polityczne wprowadzają zamęt, dezinformacje i są pożywką do zrobienia biznesu dla sprytniejszych. Przeciętny Kowalski musi wybrać jedną ze stron, ale należy mieć na uwadze, że obydwie mogą się mylić lub - co gorsza - go okłamywać, dla swoich celów. Wiem, kolejny spisek, ale póki Kowalski nie ma pewności, to albo obserwuje z boku, albo ulega i wybiera swoją stronę.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1969
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 417 times
Been thanked: 432 times

Re: Pandemia Covid 19 - zagrożenie realne czy nie

Post autor: Praktyk » 2021-12-01, 09:58

Marek_Piotrowski pisze: 2021-12-01, 09:08
Jeśli zaszczepieni nadal mogą się zarażać i przenosić chorobę to są tak samo zagrożeniem jak niezaszczepieni.
Typowa półprawda. To, że mogą zarażać, nie znaczy, że zagrożenie jest identyczne.
To tak, jakbyś napisał "samochód ze sprawnymi hamulcami też może uczestniczyć w wypadku" i wysnuł "wniosek", że "jest tak samo niebezpieczny, jak samochód, w którym hamulce są zepsute.
I tylko przenośnie odpowiadający rzeczywistości argument z twojej strony.

Nawet jeśli zaszczepieni i ozdrowieńcy przenoszą wirusa krócej ( co raczej będzie prawdą ), to nadrabiają masowością spotkań. Mają świadomość, że sami są już bezpieczni to bardziej odważnie pakują się we wszelkie wydarzenia międzyludzkie.

W żaden sposób nie odnosisz się do statystyki Izraelskiej. Jak to jest, że po 80% zaszczepionego narodu, kolejna fala ma więcej przypadków niż poprzednia. Którędy ten wirus się przenosi ? CI niezaszczepieni się tam ze sobą tak spotykają masowo ?
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Pandemia Covid 19 - zagrożenie realne czy nie

Post autor: Logan » 2021-12-01, 10:13

Marek_Piotrowski pisze: 2021-12-01, 09:42 Nie słyszałem, żeby ktoś z rządu, z opozycji czy z mediów tak mówił.
"Jeśli ktoś nie boi się koronawirusa jest idiotą"
"Jak ktoś nie chce, niech się nie szczepi. Jak chce zabić babcię"

Powiedział to profesor Simon i jest on świetnym przykładem siana propagandowych treści.

Dodano po 3 minutach 3 sekundach:
Tylko czemu ma to służyć?
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19093
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2630 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Pandemia Covid 19 - zagrożenie realne czy nie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-12-01, 10:16

Praktyk pisze: 2021-12-01, 09:58 Nawet jeśli zaszczepieni i ozdrowieńcy przenoszą wirusa krócej ( co raczej będzie prawdą ), to nadrabiają masowością spotkań.
Skąd wiesz?
W większości wypadków ich zarażenie w ogóle nie przejawia się w postaci objawów, które mogą zarażać (np. kaszel), bowiem zakażenie jest zwalczane "w bramach organizmu".
Poza tym po raz kolejny ignorujesz sprawę nowych mutacji, które powstają przede wszystkim w organizmach ludzi nie zaszczepionych.
W żaden sposób nie odnosisz się do statystyki Izraelskiej. Jak to jest, że po 80% zaszczepionego narodu, kolejna fala ma więcej przypadków niż poprzednia. Którędy ten wirus się przenosi ? CI niezaszczepieni się tam ze sobą tak spotykają masowo ?
Nie odnoszę się, bowiem nie da się na tej podstawie wysnuwać daleko idących wniosków - nie ma skali porównawczej, co byłoby gdyby nie brak szczepień. Porównywanie z "następną falą" jest absurdalne, gdyż są setki innych czynników, od nowych mutacji poczynając, a na zmienie dyscypliny społecznej kończąc.
Liczą się badania przekrojowe, a nie wybieranie sobie przykładów, które pozornie pasują do tezy.
Ostatnio zmieniony 2021-12-01, 10:17 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Pandemia Covid 19 - zagrożenie realne czy nie

Post autor: lambda » 2021-12-01, 12:17

The Lancet, list:

"Wydaje się rażącym zaniedbaniem ignorowanie zaszczepionej populacji jako możliwego i istotnego źródła transmisji"
https://t.co/TJpOEGBhh4

W Niemczech 27 października 2021 wśród objawowych przypadków C19 odsetek w pełni zaszczepionych pacjentów w wieku 60 lat i starszych wyniósł 58,9% i rośnie z tygodnia na tydzień
https://t.co/JeQfRMY9rb

W UK między 39. a 42. tygodniem zgłoszono łącznie 100 160 przypadków C19 wśród obywateli w wieku 60 lat lub starszych. 89,7% (!) wystąpiło wśród w pełni zaszczepionych a 3,4% wśród nieszczepionych
https://t.co/j6VmNlLPjI

W Izraelu ognisko szpitalne wśród 41 os, źródłem w pełni zaszczepiony pacjent z C19. Wskaźnik szczepień wśród narażonych to 96,2%. 14 w pełni 💉 pacjentów poważnie zachorowało lub zmarło, u 2 nieszczepionych pacjentów rozwinęła się łagodna choroba
https://t.co/bFVUeHHtjZ

CDC identyfikuje 4 z 5 największych hrabstw o ​​najwyższym odsetku w pełni zaszczepionej populacji (84,3-99,9%) jako hrabstwa o „wysokiej” transmisji
https://t.co/dvXLYmNMUE

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19093
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2630 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Pandemia Covid 19 - zagrożenie realne czy nie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-12-01, 12:45

lambda pisze: 2021-12-01, 12:17 The Lancet, list:
"Wydaje się rażącym zaniedbaniem ignorowanie zaszczepionej populacji jako możliwego i istotnego źródła transmisji"
https://t.co/TJpOEGBhh4
Aha. Ktoś napisał list do Lancet ze swoją opinią.
Porażające ;)
W Niemczech 27 października 2021 wśród objawowych przypadków C19 odsetek w pełni zaszczepionych pacjentów w wieku 60 lat i starszych wyniósł 58,9% i rośnie z tygodnia na tydzień
https://t.co/JeQfRMY9rb

W UK między 39. a 42. tygodniem zgłoszono łącznie 100 160 przypadków C19 wśród obywateli w wieku 60 lat lub starszych. 89,7% (!) wystąpiło wśród w pełni zaszczepionych a 3,4% wśród nieszczepionych
https://t.co/j6VmNlLPjI
Powyższe dane nic nie znaczą bez określenia tego, jaki procent jest zaszczepionych. Poza tym wybranie specjalnej grupy wiekowej budzi poważne wątpliwości. I wreszcie, nie podałaś śmiertelności.
W Izraelu ognisko szpitalne wśród 41 os, źródłem w pełni zaszczepiony pacjent z C19. Wskaźnik szczepień wśród narażonych to 96,2%. 14 w pełni 💉 pacjentów poważnie zachorowało lub zmarło, u 2 nieszczepionych pacjentów rozwinęła się łagodna choroba
https://t.co/bFVUeHHtjZ
Jaaasne. Dane incydentalne wśród chorych w jakimś szpitalu.
CDC identyfikuje 4 z 5 największych hrabstw o ​​najwyższym odsetku w pełni zaszczepionej populacji (84,3-99,9%) jako hrabstwa o „wysokiej” transmisji
https://t.co/dvXLYmNMUE
Jest akurat odwrotnie jeśli idzie o wpływ - ludzie z obszarów bardziej dotkniętych silniej się szczepią.

Powyższy zestaw pokazuje jak łatwo jest dobrać dane, by udowodnić każdą tezę.


Naprawdę usiłujesz dowodzić, ze szczepionki nie działają? Serio?

Awatar użytkownika
Repart
Gaduła
Gaduła
Posty: 976
Rejestracja: 5 sie 2021
Been thanked: 265 times

Re: Pandemia Covid 19 - zagrożenie realne czy nie

Post autor: Repart » 2021-12-01, 13:24

Marek_Piotrowski pisze: 2021-12-01, 12:45 Naprawdę usiłujesz dowodzić, ze szczepionki nie działają? Serio?
Nie do mnie, ale pozwolę sobie odpowiedzieć. Jest jeszcze za wcześnie, aby stwierdzać o skuteczności szczepionek. Jedyne, co można o niej powiedzieć, to oddać jej należny szacunek.
Obrazek

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19093
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2630 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Pandemia Covid 19 - zagrożenie realne czy nie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-12-01, 13:39

Daruj sobie marną, skrajnie demagogiczną propagandę.
Gdyby to rzeczywiście napisał jakiś aptekarz - to znaczy, że mamy niedouczonych aptekarzy (inaczej by wiedział, że wbrew tym bredniom, wszystko to miewało miejsce przy innych szczepionkach).
I, jeśli wątpisz w skuteczność szczepionek, to dzieli nas około 2 wieków rozwoju medycyny.
Obawiam się, że się nie dogadamy.
Bez urazy.
Ostatnio zmieniony 2021-12-01, 13:45 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Repart
Gaduła
Gaduła
Posty: 976
Rejestracja: 5 sie 2021
Been thanked: 265 times

Re: Pandemia Covid 19 - zagrożenie realne czy nie

Post autor: Repart » 2021-12-01, 14:00

To akurat nieistotne, czy to napisał aptekarz, premier, ja czy Ty. Jedno jest pewne - szczepionki cały czas są na etapie badań klinicznych i zostały dopuszczone warunkowo. Drugie też jest pewne - są wykorzystane jako narzędzie polityczne do podzielania ludności.

Ty sam nie jesteś lekarzem, farmaceutą, czy wirusologiem. Nie jesteś także ekonomistą, bankowcem czy analitykiem finansowym. A wypowiadasz się z pozycji eksperta, odrzucając i szydząc ze zdania innych. Także jeżeli prosisz mnie o darowanie sobie mojej propagandy, to ja proszę abyś przestał stawiać się w roli eksperta od wszystkiego. I nie próbuj się bronić, że przecież to forum publiczne i każdy ma prawo wypowiadać się ze swoich poglądów (zachowując zasady regulaminu). Skoro tak, to nie proś mnie o takie rzeczy i wycofaj się z dyskusji, jeżeli Ci nie odpowiada.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1418
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 545 times
Been thanked: 785 times

Re: Pandemia Covid 19 - zagrożenie realne czy nie

Post autor: AdamS. » 2021-12-01, 14:08

Od pewnego czasu przestałem zabierać głos w sprawie szczepionek, bo uznałem, że nie o argumenty tu chodzi. Kto był przeciwnikiem szczepień i tak nim pozostanie. Po co więc ciągnąć ten wątek? Czy nie lepiej, aby każdy sam na własną odpowiedzialność decydował, czy ma się zaszczepić? W końcu Państwo Polskie daje ku temu pełną wolność. A że w innych państwach takiej wolności nie ma, na to już nikt z nas wpływu nie ma. Czy nie lepiej skupić się na tym, o czym możemy sami decydować?

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Pandemia Covid 19 - zagrożenie realne czy nie

Post autor: lambda » 2021-12-01, 14:22

AdamS. pisze: 2021-12-01, 14:08 Od pewnego czasu przestałem zabierać głos w sprawie szczepionek, bo uznałem, że nie o argumenty tu chodzi. Kto był przeciwnikiem szczepień i tak nim pozostanie. Po co więc ciągnąć ten wątek? Czy nie lepiej, aby każdy sam na własną odpowiedzialność decydował, czy ma się zaszczepić? W końcu Państwo Polskie daje ku temu pełną wolność.
Zaiste. Jeszcze daje ale myślę że nie długo, biorąc pod uwagę to co się dzieje na świecie. I o ten przymus głównie chodzi. raczej nigdy dotąd w historii nikt naraz nie chciał szczepić całego globu, nie bacząc na to czy ktoś jest ozdrowiencem, nikt nie bada przeciwciał, czy może przeżył NOP. Dziesiejsza nowomowa jest taka: 2-3 dawki szczepionki ale nie chcesz Kolejnej tos antyszczepionkowiec, szur i foliarz. I tka będzie dalej. Przyjmiesz 50 dawek ale już nie 51 to będziesz wrogiem publicznym numer 1.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19093
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2630 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Pandemia Covid 19 - zagrożenie realne czy nie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-12-01, 14:47

Repart pisze: 2021-12-01, 14:00 To akurat nieistotne, czy to napisał aptekarz, premier, ja czy Ty. Jedno jest pewne - szczepionki cały czas są na etapie badań klinicznych i zostały dopuszczone warunkowo. Drugie też jest pewne - są wykorzystane jako narzędzie polityczne do podzielania ludności.
Podawałem tu link który rozbija w puch bajki o "nieprzebadanych szczepionkach".
Ty sam nie jesteś lekarzem, farmaceutą, czy wirusologiem.
Nie jestem też fizykiem - a odpowiadam (dośc stanowczo) ludizom, ktorzy twierdzą, że Teoria Względności to bzdura :)
Co innego rozwalić sekwencję RNA a co innego opowiedzieć, dlaczego skrajne bzdury to bzdury.
I nie próbuj się bronić, że przecież to forum publiczne i każdy ma prawo wypowiadać się ze swoich poglądów (zachowując zasady regulaminu). Skoro tak, to nie proś mnie o takie rzeczy i wycofaj się z dyskusji, jeżeli Ci nie odpowiada.
A o co ja CIę proszę? ;)
lambda pisze: 2021-12-01, 14:22 Zaiste. Jeszcze daje ale myślę że nie długo, biorąc pod uwagę to co się dzieje na świecie. I o ten przymus głównie chodzi. raczej nigdy dotąd w historii nikt naraz nie chciał szczepić całego globu, nie bacząc na to czy ktoś jest ozdrowiencem
Serio? A jak wyelimonowano Variola Vera? ;)
nikt nie bada przeciwciał, czy może przeżył NOP.
NOP się bada (i to nie badając przeciwdziala).
Dziesiejsza nowomowa jest taka: 2-3 dawki szczepionki ale nie chcesz Kolejnej tos antyszczepionkowiec, szur i foliarz.
Pomijając formę, to słuszna mowa.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14987
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4215 times
Been thanked: 2955 times
Kontakt:

Re: Pandemia Covid 19 - zagrożenie realne czy nie

Post autor: Dezerter » 2021-12-01, 20:57

Logan pisze: 2021-12-01, 09:19
Repart pisze: 2021-12-01, 08:49 Ograniczenie przenoszenia wirusa byłoby wtedy, gdyby chociażby dalej utrzymywano kwarantanny również u zaszczepionych. Nie wiemy dokładnie czy zaszczepieni emitują wirusa w mniejszej ilości, a nawet jakby to dalej go emitują. Gdyby przebywali na kwarantannie, jak niezaszczepieni, to nie emitowaliby go wcale. Dalszej części Twojego wpisu nie do końca rozumiem, chaotycznie napisałeś ;)
Wiemy, osoby w pełni zaszczepionej jak i te, które przeszły zakażenie w mniejszym stopniu zakażają i przez krótszy okres 38/25 przy pojedynczym kontakcie.
Nawet jeśli szczepieni zarazaja to emituja wirusa rzadziej i.w.mniejszej ilości.
To ja poproszę jakieś dane naukowe na to
Bolączką są założenia ideologiczne po obu stronach sporu i stosowanie propagandy "pro" czy też "anty" szczepionkowej i "lockdownowej".
Jak można zauważyć w krajowym sporze, fakty są argumentem rzędu drugiego przed odgórnie założonym twierdzeniem. Strona opowiadająca się za blokadą i szczepieniami ma lepsze przebicie korzystając z massmediów i ekspertów, którzy z niebywałą wręcz erudycją stosują pewien łysenkizm dla poparcia swojego stanowiska.
Zgodzę się, dlatego pytam o potwierdzenie tego 38/25
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Pandemia Covid 19 - zagrożenie realne czy nie

Post autor: Andej » 2021-12-01, 21:07

Dezerter pisze: 2021-12-01, 20:57
Logan pisze: 2021-12-01, 09:19Nawet jeśli szczepieni zarazaja to emituja wirusa rzadziej i.w.mniejszej ilości.
To ja poproszę jakieś dane naukowe na to
Pomimo tego, że nie mam takowych, to się wtrącę.
Dla mnie oczywistym jest, że im krócej ktoś choruje, tym mniej osób może zarazić.
Dla mnie oczywistym jest, że im mniejsze jest prawdopodobieństwo zachorowania, tym tym mniejsze jest prawdopodobieństwo zarażania.

To prawda, że każdy może przenosić. Ale prawdą też jest to, że osoba zdrowa przenosi mniej i rzadziej, niż osoba chorująca.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ