Jak przekonać mame do swoich racji?

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
Awatar użytkownika
Piootr
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 348
Rejestracja: 27 cze 2020
Has thanked: 30 times
Been thanked: 38 times

Jak przekonać mame do swoich racji?

Post autor: Piootr » 2020-09-22, 13:43

Witam
Mam 19 lat, mieszkam tylko z mamą. Tata zmarł w 2015 roku. Mam z nią bardzo dobre relacje, jednakże na wiele rzeczy mi ona nie pozwala(pomimo tego że już dawno jestem dorosły). Nie pozwala mi zmieniać fryzury, stylu ubrania, nie pozwala mi także chodzić o lasce(mam problemy z kręgosłupem, bez laski nie przejdę nawet 0,5 km). Wszystko to tłumaczy tym, że "nie mam jej przynosić wstydu". Proszę o pomoc, jak ją przekonać, aby mi na więcej pozwalała.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Jak przekonać mame do swoich racji?

Post autor: Efezjan » 2020-09-22, 16:27

Musisz mamie powiedzieć, że duży już z ciebie chłopiec, żeby dała Ci więcej wolności, żeby ci zaufała, że nie zrobisz nic złego, że potrzebujesz po prostu więcej wolności, której nie wykorzystasz w zły sposób. Niech Ci po prostu zaufa.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13759
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2196 times

Re: Jak przekonać mame do swoich racji?

Post autor: sądzony » 2020-09-22, 16:43

Bardzo ciekawa sytuacja.
Polecam kilka sesji psychoterapii systemowej.
Ty i mama.
Sami nie rozwiążecie "problemu", którego przyczyn nie dostrzegacie, a nie dostrzegacie go bo jesteście go zbyt bliscy.
Tkwicie w nim, a nawet (z całym szacunkiem) to Wy nim jesteście.
Wasza relacja.
To nie mama czy Ty, a Wy. Wasza więź.
Penie jest specyficzna.
Tym bardziej po śmierci Ojca. Miałeś wtedy 14 lat.
Nie wiem czy masz rodzeństwo. Zakładając, że nie wasza relacja pewnie się zbliżyła, może zbyt mocno (mentalnie),
a jak zwykłem mawiać
zacieśnianiu więzi służy luzowanie sznura. Nie odwrotnie.

Naprawdę polecam.
Obojgu Wam to pomoże.
Pozdrawiam
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Zuben Ninja
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 390
Rejestracja: 18 wrz 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 39 times

Re: Jak przekonać mame do swoich racji?

Post autor: Zuben Ninja » 2020-09-22, 17:55

grubas - zgól się na łyso w ramach protestu. Po fakcie dokonanym Twoja mama będzie musiała to i tak zaakceptować.
Swoją drogą nie powinieneś nikomu pozwalać wchodzić sobie na głowę w tym wieku. Im szybciej postawisz granice, tym lepiej dla Ciebie.
Ostatnio zmieniony 2020-09-22, 17:58 przez Zuben Ninja, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Jak przekonać mame do swoich racji?

Post autor: Andej » 2020-09-22, 18:11

grubas pisze: 2020-09-22, 13:43 Witam
Mam 19 lat, mieszkam tylko z mamą. Tata zmarł w 2015 roku. Mam z nią bardzo dobre relacje, jednakże na wiele rzeczy mi ona nie pozwala(pomimo tego że już dawno jestem dorosły). Nie pozwala mi zmieniać fryzury, stylu ubrania, nie pozwala mi także chodzić o lasce(mam problemy z kręgosłupem, bez laski nie przejdę nawet 0,5 km). Wszystko to tłumaczy tym, że "nie mam jej przynosić wstydu". Proszę o pomoc, jak ją przekonać, aby mi na więcej pozwalała.
Pozdrawiam.
Szanuj matkę swą i ojca swego - brzmi przykazanie. Matka chce dla ciebie dobrze, co nie znaczy, że zawsze ma rację. Fryzura i ubranie, to sprawy dyskusyjne. Jeśli masz na myśli jakąś wielką ekstrawagancję, to mi by się nie podobało. Ja jednak, gdy synowie miewali jakieś pomysły, które mi się nie podobały, wyrażałem swoją opinię. I mówiłem, jakie ma to dla mnie znaczenie oraz dlaczego. Potem sami podejmowali decyzje. Nie zawsze po mojej myśli.
Jeśli chodzi o laskę, jeśli to uzasadnione medycznie, poproś mamę, aby poczekała na korytarzu, jak idziesz do lekarza. I pod koniec wizyty opowiedz lekarzowi i problemie i (za jego zgodą) zaproś mamę do gabinetu. Nie lekarz autorytatywnie opowie o skutkach używania lub nie laski. Sądzę, że to załatwi sprawę. Na pewno mamie bardziej zależy na Twoim dobru, niż na tym, jak ludzie na to reagują. Czy alternatywą dla laski nie jest gorset lub operacja?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Piootr
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 348
Rejestracja: 27 cze 2020
Has thanked: 30 times
Been thanked: 38 times

Re: Jak przekonać mame do swoich racji?

Post autor: Piootr » 2020-09-22, 20:00

Andej pisze: 2020-09-22, 18:11
grubas pisze: 2020-09-22, 13:43 Witam
Mam 19 lat, mieszkam tylko z mamą. Tata zmarł w 2015 roku. Mam z nią bardzo dobre relacje, jednakże na wiele rzeczy mi ona nie pozwala(pomimo tego że już dawno jestem dorosły). Nie pozwala mi zmieniać fryzury, stylu ubrania, nie pozwala mi także chodzić o lasce(mam problemy z kręgosłupem, bez laski nie przejdę nawet 0,5 km). Wszystko to tłumaczy tym, że "nie mam jej przynosić wstydu". Proszę o pomoc, jak ją przekonać, aby mi na więcej pozwalała.
Pozdrawiam.
Szanuj matkę swą i ojca swego - brzmi przykazanie. Matka chce dla ciebie dobrze, co nie znaczy, że zawsze ma rację. Fryzura i ubranie, to sprawy dyskusyjne. Jeśli masz na myśli jakąś wielką ekstrawagancję, to mi by się nie podobało. Ja jednak, gdy synowie miewali jakieś pomysły, które mi się nie podobały, wyrażałem swoją opinię. I mówiłem, jakie ma to dla mnie znaczenie oraz dlaczego. Potem sami podejmowali decyzje. Nie zawsze po mojej myśli.
Jeśli chodzi o laskę, jeśli to uzasadnione medycznie, poproś mamę, aby poczekała na korytarzu, jak idziesz do lekarza. I pod koniec wizyty opowiedz lekarzowi i problemie i (za jego zgodą) zaproś mamę do gabinetu. Nie lekarz autorytatywnie opowie o skutkach używania lub nie laski. Sądzę, że to załatwi sprawę. Na pewno mamie bardziej zależy na Twoim dobru, niż na tym, jak ludzie na to reagują. Czy alternatywą dla laski nie jest gorset lub operacja?
Tak się składa, że 29 września idziemy do lekarza, to może wtedy uda mi się ją przekonać. Jeżeli chodzi o fryzurę - to po prostu lubię używać brylantyny i zaczesywać włosy do tyłu. To chyba nie jest złe, prawda?
Nie wiem czy będę kiedyś potrzebował gorset. Na razie przy długim chodzeniu bez przerwy i pomocy laski skutkuje potwornym bólem, który mogę załagodzić tylko leżąc na łóżku.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Jak przekonać mame do swoich racji?

Post autor: Andej » 2020-09-22, 22:50

grubas pisze: 2020-09-22, 20:00To chyba nie jest złe, prawda?
Złe nie jest. Ale czy jest mądre? Co to ma dać? Czy to sposób na wyróżnienie się? Czy nie ma lepszych sposobów? Narzekałeś na pewne wyobcowanie. Czy taka fryzura nie potęguje tego?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Piootr
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 348
Rejestracja: 27 cze 2020
Has thanked: 30 times
Been thanked: 38 times

Re: Jak przekonać mame do swoich racji?

Post autor: Piootr » 2020-09-23, 10:03

Ma dać to, że nie lubię swojej grzywki, a jak zaczesze sobie włosy do tyłu to wyglądam bardziej męsko. O to w tym chodzi.

kundelek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 332
Rejestracja: 15 sie 2020
Has thanked: 3036 times
Been thanked: 50 times

Re: Jak przekonać mame do swoich racji?

Post autor: kundelek » 2020-09-23, 10:06

Chyba problem jest szerszy - czy Ty lubisz tak naprawde siebie, czy wciaz uwazasz, ze musisz odgrywac kogos inego?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Jak przekonać mame do swoich racji?

Post autor: Andej » 2020-09-23, 10:24

To może kompromis? Z przedziałkiem. Grzywka zaczesana na bok. Wydaje mi się, że obecnie za najbardziej męską fryzurę jest uznawane krótkie cięcie. Na jeżyka. Mi, wszelkie pomady kojarzą się źle. I na pewno nie z męskością. Ale jestem abnegatem. (Najbardziej męska jest łysina!)
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ktokolwiek
Bywalec
Bywalec
Posty: 97
Rejestracja: 7 lip 2019
Lokalizacja: Mazury
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 137 times
Been thanked: 67 times

Re: Jak przekonać mame do swoich racji?

Post autor: ktokolwiek » 2020-10-28, 12:04

@grubas , problem nie jest po twojej stronie tak do końca. @Andej dobrze napisał - wypowiada swoje zdanie, a potem pozwala dokonać wyboru.
Nie rozumiem, jak to miłość każe się wstydzić za swoje dziecko w tak niewielkich sprawach jak ubiór, fryzura. Tym bardziej, kiedy musisz chodzić o lasce.
Wydaje mi się, że można powiedzieć mamie, jaki jest twój pogląd na daną sprawę i spokojnie zrobić to, co tobie odpowiada. Na początku może to budzić złość mamy, bo urażona miłość własna nie odpuszcza łatwo, ale przetrwaj to w spokoju. Możesz jej okazać swoją miłość i akceptację, nawet mówiąc że jesteś odrębną osobą i masz prawo być sobą.

Awatar użytkownika
Piootr
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 348
Rejestracja: 27 cze 2020
Has thanked: 30 times
Been thanked: 38 times

Re: Jak przekonać mame do swoich racji?

Post autor: Piootr » 2020-11-08, 14:19

Witam po przerwie.
Dzisiaj zgolilem się na łyso. Mamie to się nie podoba, jest zła na mnie. Proszę o pomoc.
Jeżeli chodzi o laskę to już nie jest do niej tak nienawistnie nastawiona, gdyż diabetolog zalecił mi przynajmniej 3 km dziennie spaceru co bez laski byłoby niemożliwe.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Jak przekonać mame do swoich racji?

Post autor: Andej » 2020-11-08, 18:06

I co teraz z tym żelem, którym miałeś smarować owłosienie?

Jak idzie w szkole? Były już jakieś klasówki? Pochwal się tym, czego się nauczyłeś. I napisz jak idzie na studiach? Czy na prawdę nie masz tam żadnych problemów, że musisz ich wyszukiwać gdzie indziej.
I jeszcze jedno. Czy może pamiętasz IV przykazanie?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Jak przekonać mame do swoich racji?

Post autor: Efezjan » 2020-11-08, 18:08

Myślę, że to będzie najlepsza odpowiedź:

Kiedy idą, dobrze widać ich z daleka
Kiedy idą, pies zaszczeka i ucieka
Kiedy idą, wyglądają zawsze super
Przy nich bledną Roger Moore i Gary Cooper

Kiedy idą, to rumienią się mężatki
Kiedy idą, pannom w wiankach więdną kwiatki
Kiedy idą, to zamiera ruch i praca
W aureoli słońca błyszczy łysa glaca

To idą łysi, to idą łysi
To idą łysi, łysi
To idą łysi, to idą łysi
To idą łysi, łysi

Gładka skóra, a nie jakaś tam szczecina
Gładka skóra, która atłas przypomina
Gładka skóra, czułe miejsce do głaskania
Do pieszczenia, całowania i drapania

Gładka skóra, czysta, lśniąca i pachnąca
Gładka skóra, zawsze tak podniecająca
Gładka skóra, powód cierpień i zazdrości
Smutnych plereziarzy i włochatych gości

To idą łysi, to idą łysi
To idą łysi, łysi
To idą łysi, to idą łysi
To idą łysi, łysi

Mądrej głowy włos z reguły się nie trzyma
Mądrej głowy ima raczej się łysina
Peruka z czachy, bo z radością jutro rano
Chcę krzyknąć: Ludzie, jestem łysy jak kolano!

Niech żyją łysi! A w krąg już nas tysiące
Niech żyją łysi! A błyszczymy tak jak słońce
Lecz tu uwaga, błąd się może wkraść niewinny:
Łysy to łysy, pałogłowy to kto inny

Niech żyją łysi, niech żyją łysi!
Niech żyją łysi, łysi!
Niech żyją łysi, niech żyją łysi!
Niech żyją łysi, łysi!

Niech żyją łysi właściciel tupecików, peruk i tresek!
Niech żyją ludzie, zwierzęta, owady i rośliny!
Niech się święci, niech się święci... no!

Niech żyją łysi, niech żyją łysi!
Niech żyją łysi, łysi!
Niech żyją łysi, niech żyją łysi!
Niech żyją łysi, łysi!



TO IDĄ ŁYSI, TO IDĄ ŁYSI. ŁYSI!
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Awatar użytkownika
Piootr
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 348
Rejestracja: 27 cze 2020
Has thanked: 30 times
Been thanked: 38 times

Re: Jak przekonać mame do swoich racji?

Post autor: Piootr » 2020-11-08, 18:46

Żelu już nie używam. Ze względu na to przestałem gdyż jest to duży jak dla mnie koszt, a po drugie ja się bardzo pocę i wtedy ten żel ze mnie spływa. Co do studiów to nie mam w ogóle do tego głowy. Podczas wykladow/ćwiczeń myślę tylko o swoich problemach. Ale dostałem już jedną ocenę - 3+.

ODPOWIEDZ