Jak napisać do papieża?

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
ODPOWIEDZ
apis

Jak napisać do papieża?

Post autor: apis » 2020-09-30, 18:09

Tak z ciekawości pytam, a może kiedyś mi się przyda.

Jak napisać do papieża? Czy ktoś z forum pisał?

Dominik

Re: Jak napisać do papieża?

Post autor: Dominik » 2020-09-30, 18:34

Co byś w takim liście do papieża napisała, jeśli już?

apis

Re: Jak napisać do papieża?

Post autor: apis » 2020-09-30, 19:59

Mogłabym np. zadać jakieś pytanie albo wysłać życzenia z jakiejś okazji. Tak teoretycznie piszę.

apostata

Re: Jak napisać do papieża?

Post autor: apostata » 2020-09-30, 23:16

Raczej mała szansa że to do niego trafi.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Jak napisać do papieża?

Post autor: Andej » 2020-10-01, 09:39

apis pisze: 2020-09-30, 18:09 Jak napisać do papieża?
Kilka razy trafiałem na jakieś watykańskie adresy umożliwiające pisanie do papieża. Podane są gdzieś (nie podejmuję się odszukania, wpadałem na nie przypadkowo) na stronach Watykanu. Jednak trzeba mieć świadomość, że przeczytanie choćby po jednym wersie z każdego listu czy maila zajęłoby jednemu człowiekowi znacznie więcej niż 24 godziny na dobę. Dlatego, zajmuje się tym sztab ludzi. Biuro specjalnie powołane do tego celu. Zdające papieżowi jedynie skrótową relacje z treści korespondencji. Ale zapewne, jakieś szczególne, trafiają do jego rąk.
Wydaje mi się, że jest też specjalny adres służący do próśb do papieża o modlitwę w jakiejś intencji.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
drJanek
Bywalec
Bywalec
Posty: 151
Rejestracja: 22 mar 2020
Lokalizacja: Polska
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 138 times
Been thanked: 53 times

Re: Jak napisać do papieża?

Post autor: drJanek » 2020-10-01, 12:01

Adres to:
Jego Świątobliwość Papież Franciszek. Casa Santa Marta. 00120 Città del Vaticano

Pierwszy list w życiu, jak miałem 6 lat, napisałem do Papieża Św. Jana Pawła II (z inspiracji mojej Mamy :) zresztą dostałem imiona na cześć Papieża Polaka), z życzeniami świątecznymi Bożo Narodzeniowymi.
Dostałem list, odpowiedź Asesora papieskiego i kartkę. Na przestrzeni lat wysyłałem życzenia wielokrotnie i zawsze otrzymywałem odpowiedź, albo sam list albo z kartką. Kartki miały kopię podpisu Papieża. Każda była inna. Podpis zmieniał się z wiekiem, ostatnie podpisy naznaczone chorobą i cierpieniem Papieża.
Benedykt XVI - napisałem z 2x i też dostałem odpowiedź jak wyżej.

Papież Franciszek I - tutaj zmieniła się polityka chyba, może oszczędność, odpowiedź otrzymuję tylko na życzenia Wielkanocne i jest to zawsze ta sama kartka, z pewnej tradycji rodzinnej wysyłam życzenia z pamięcią o modlitwie :).

Jednak nigdy Ojciec Św. nie odpisał osobiście, zresztą nie oczekiwałem tego, odpowiedź na ten pierwszy list była dla mnie tak dużym przeżyciem że pamiętam to do dziś :).
„Ufaj Bogu tak, jakby całe powodzenie spraw zależało wyłącznie od Niego;
tak jednak dokładaj wszelkich starań, jakbyś ty sam miał wszystko zdziałać, a Bóg nic zgoła.”
Św. Ignacy Loyola

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1600
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Jak napisać do papieża?

Post autor: Tek de Cart » 2020-10-01, 12:24

korzystanie z googla nie jest trudne... ;)

https://www.katolik.pl/forum/read.php?f ... 07&t=96730
His Holiness, Pope Francis PP.
00120 Via del Pellegrino
Citta del Vaticano
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

ODPOWIEDZ