Zagadki matematyczne/logiczne

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
ODPOWIEDZ
Niezapominajka
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 644
Rejestracja: 28 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 157 times
Been thanked: 160 times

Re: Zagadki matematyczne/logiczne

Post autor: Niezapominajka » 2020-10-13, 07:44

ToTylkoJa pisze: 2020-10-12, 23:49 Jednocześnie puszczamy obydwie klepsydry
Kiedy 7 się przesypie wstawiamy jajka (11 wtedy odmierza nam 4 min).
Kiedy się przesypie, odwracamy 11 jeszcze raz. (Poprzednie 4 min+ teraz 11 min)
A jak się przesypie po raz drugi mamy kolację.

Ale ja potrafię wodę spalić, to co ja wiem o gotowaniu jajek.
tez tak myśle! dobrze to rozwiązałaś, moim zdaniem :)
Oz 11:4 bt5 ~ Pociągnąłem ich ludzkimi więzami, a były to więzy miłości. Byłem dla nich jak ten, co podnosi do swego policzka niemowlę - schyliłem się ku niemu i nakarmiłem je.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Zagadki matematyczne/logiczne

Post autor: Andej » 2020-10-13, 08:54

afilatelista_michal pisze: 2020-10-12, 23:29 @Andej czuję się zawiedziony. Liczyłem że pierwszy raz dostanę od Ciebie lajka - za rozwiązanie Twojej zagadki.
Wyrażę to inaczej. Jeśli wcześniej nie miałeś do czynienie z takimi zabawami, to doszedłeś bardzo szybko. Przyznaję, że byłem zaskoczony tak szybką odpowiedzią. To świadczy o zdolnościach matematycznych. Jak więcej czasu mieć będę, to postaram się ufundować medal. Lecz nadawać go nie będę. Poproszę o to założyciela niniejszego wątku, czyli Dominika. Niestety, za niedługo mam spotkanie, do którego muszę się przygotować.Tak, że do zagadki Dominika nie mogę przystąpić w najbliższym czasie.

Mi rozwiązanie zajęło to kilka godzin, ale miałem wtedy jakieś 11 - 12 lat ( 5 - 6 klasa szkoły podstawowej). I na tyle mi się to spodobało, że zostawiło ślad w pamięci. Miałem jeszcze kilka, ale wszystkie oparte się na tym samym tricku.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

afilatelista_michal

Re: Zagadki matematyczne/logiczne

Post autor: afilatelista_michal » 2020-10-13, 09:16

Andej pisze: 2020-10-13, 08:54 Wyrażę to inaczej. Jeśli wcześniej nie miałeś do czynienie z takimi zabawami, to doszedłeś bardzo szybko. Przyznaję, że byłem zaskoczony tak szybką odpowiedzią. To świadczy o zdolnościach matematycznych. Jak więcej czasu mieć będę, to postaram się ufundować medal. Lecz nadawać go nie będę.
To był żarcik;)
A dzielenie przez zero to była moja pierwsza myśl.
Zagadka Dominika już rozwiązana przez ToTylkoJa.
Ostatnio zmieniony 2020-10-13, 09:17 przez afilatelista_michal, łącznie zmieniany 1 raz.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Zagadki matematyczne/logiczne

Post autor: ToTylkoJa » 2020-10-13, 09:42

TERAZ JA!

przedstawię Wam teraz kilka rzędów liczb
Zabawa polega na tym, żeby znaleźć prawidłowość, która kieruje pisaniem coraz to nowych rzędów. Każdy rząd został napisany wobec tego samego wzoru

1
11
21
1211
111221
312211
Co znajdzie się w kolejnym rzędzie?

afilatelista_michal

Re: Zagadki matematyczne/logiczne

Post autor: afilatelista_michal » 2020-10-13, 10:08

Miały być zagadki matematyczne;) ta jest na spostrzegawczość. (nie daję odpowiedzi bo to znałem)
Ostatnio zmieniony 2020-10-13, 10:09 przez afilatelista_michal, łącznie zmieniany 1 raz.

Dominik

Re: Zagadki matematyczne/logiczne

Post autor: Dominik » 2020-10-13, 10:17

Zanim padnie odpowiedz na powyższą zagadkę, to ja przygotuję się do zadania swojej.

Z której książki chcecie zagadkę?
Z tych anglojęzycznych postaram się ją przetłumaczyć.

Obrazek
Obrazek

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Zagadki matematyczne/logiczne

Post autor: ToTylkoJa » 2020-10-13, 10:30

afilatelista_michal pisze: 2020-10-13, 10:08 Miały być zagadki matematyczne;) ta jest na spostrzegawczość. (nie daję odpowiedzi bo to znałem)
Podciągnęłam pod logiczną ;)

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Zagadki matematyczne/logiczne

Post autor: ToTylkoJa » 2020-10-13, 11:44

Dominik pisze: 2020-10-13, 10:17 Zanim padnie odpowiedz na powyższą zagadkę, to ja przygotuję się do zadania swojej.

Z której książki chcecie zagadkę?
Z tych anglojęzycznych postaram się ją przetłumaczyć.
Losuj wyliczanką :D

Dominik

Re: Zagadki matematyczne/logiczne

Post autor: Dominik » 2020-10-14, 10:40

Mam stary zegar ścienny, który wybija tylko pełne godziny. Nakręcać go muszę, niestety, codziennie; czynię to. po wybiciu godziny dwunastej w południe. W przeciągu doby oba ciężarki zegara opuszczają się jednakowo, każdy o 312 oczek łańcuszka.
Pewnego dnia podciągnąwszy ciężarki zegara wyszedłem z do mu i po powrocie zauważyłem, że zegar wybił tyle razy, o ile oczek jeden ciężarek był wyżej od drugiego. Zastanowiło mnie, czy na podstawie tej jedynie okoliczności mógłby ktoś dojść, o której mianowicie godzinie powróciłem. Czy jest to zadanie rozwiązalne?

afilatelista_michal

Re: Zagadki matematyczne/logiczne

Post autor: afilatelista_michal » 2020-10-14, 11:31

Chyba się słabo znam na zegarach. Rozumiem że jeden łańcuszek jest do małej wskazówki a drugi do dużej? Skoro w ciągu doby oba opuszczają się jednakowo to dlaczego jeden ciężarek był wyżej od drugiego?

A czepiając się właściciel zegara nie mógł stwierdzić ile razy wybił zegar, skoro go nie było;)
Ostatnio zmieniony 2020-10-14, 11:45 przez afilatelista_michal, łącznie zmieniany 2 razy.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Zagadki matematyczne/logiczne

Post autor: ToTylkoJa » 2020-10-14, 11:51

Może dla wszystkich innych to jest oczywiste, ale ja nie mam pojęcia, na jakiej zasadzie działają ciężarki w zegarze xd

Dodano po 1 minucie 40 sekundach:
afilatelista_michal pisze: 2020-10-14, 11:31 A czepiając się właściciel zegara nie mógł stwierdzić ile razy wybił zegar, skoro go nie było;)
Zegar zaczyna wybijać godzinę, jak jest równa
Czyli jeśli do domu wszedł dokładnie np. 14:00:00 to zegar akurat zaczął bić.

Albo miał elektryczną nianię w tym pokoju i zrobił to zdalnie :P

afilatelista_michal

Re: Zagadki matematyczne/logiczne

Post autor: afilatelista_michal » 2020-10-14, 11:59

ToTylkoJa pisze: 2020-10-14, 11:51 Może dla wszystkich innych to jest oczywiste, ale ja nie mam pojęcia, na jakiej zasadzie działają ciężarki w zegarze xd
No ja właśnie też nie. Wiem że siła grawitacji utrzymuje ruch wahadła ale o ile się one opuszczają to nie mam pojęcia.

Dominik

Re: Zagadki matematyczne/logiczne

Post autor: Dominik » 2020-10-14, 12:05

Jeden łańcuszek jest od wskazówek, drugi od BIM BAM.
Ciężarek od godziny cały czas się opuszcza, o X oczek na godzinę.
Ciężarek od BIM BAM za każdym JEDNYM BIM BAM opuszcza się o X oczek.

Dodano po 1 minucie 1 sekundzie:
poprawka,
o Y oczek na uderzenie, ten od BIM BAM

Niezapominajka
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 644
Rejestracja: 28 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 157 times
Been thanked: 160 times

Re: Zagadki matematyczne/logiczne

Post autor: Niezapominajka » 2020-10-14, 12:09

@Dominik a czy BIM BAM czasem nie „bije” również co pół godziny?
Oz 11:4 bt5 ~ Pociągnąłem ich ludzkimi więzami, a były to więzy miłości. Byłem dla nich jak ten, co podnosi do swego policzka niemowlę - schyliłem się ku niemu i nakarmiłem je.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Zagadki matematyczne/logiczne

Post autor: Jozek » 2020-10-14, 12:12

Gdybys podal o ile oczek lancuszka bylo roznicy to chyba dalo by sie piliczyc godzine twojego powrotu.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ