Pytanie krawieckie: czy szwy mogą pęknąć ze starości?

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
Awatar użytkownika
Piootr
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 348
Rejestracja: 27 cze 2020
Has thanked: 30 times
Been thanked: 38 times

Pytanie krawieckie: czy szwy mogą pęknąć ze starości?

Post autor: Piootr » 2021-01-28, 13:01

Witam
Tak jak w temacie. Mam kilka ubrań z poliestru(zdaniem niektórych niezniszczalna tkanina). Niestety martwię się o szwy w nich, tzn. czy np. po kilku,kilkunastu latach noszenia mogą popękać w takim ubraniu szwy od tak ze starości, zakładając, że nie będę ich prał(tylko do chodzenia po domu)?Nie mówię tu o uszkodzeniach mechanicznych.
Proszę o odp., jest to dla mnie szczególnie ważne.
Pozdrawiam: Piotr

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Pytanie krawieckie: czy szwy mogą pęknąć ze starości?

Post autor: ToTylkoJa » 2021-01-28, 13:15

Nie będziesz prał? To jest obrzydliwe i od tego chciałam zacząć.
A odpowiadając na pytanie, od chodzenia mogą się poprzecierać i poluzować. Ewentualnie źle zabezpieczone końce mogą się spruć.

Awatar użytkownika
Piootr
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 348
Rejestracja: 27 cze 2020
Has thanked: 30 times
Been thanked: 38 times

Re: Pytanie krawieckie: czy szwy mogą pęknąć ze starości?

Post autor: Piootr » 2021-01-28, 13:21

Co to znaczy źle zabezpieczone końce? Jakby co mam na myśli bluzy. A prać nie będę, gdyż jak mówiłem chodzę w tych ubraniach tylko po domu i się w nich nie pocę, ze względu na niski wysiłek jak jestem w domu.
A całkowicie popękać mogą? Może dojść do takiej sytuacji, że np. poodpadają rękawy?

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Pytanie krawieckie: czy szwy mogą pęknąć ze starości?

Post autor: ToTylkoJa » 2021-01-28, 13:36

Czasem nitki są zbyt krótki ucięte, albo niezabezpieczone na końcu i się prują. To błąd produkcyjny, ale może się zdarzyć.

I nie ma czegoś takiego, jak "nie pocę się". Każdy zdrowy człowiek się poci, w mniejszym lub większym stopniu, ale nadal. Do tego dodaj np. dym papierosowy, czy zwykłą stęchliznę, perfumy. Obrzydliwe totalnie.

Ubrania przecierają się też przy zwykłym użytkowaniu. Podnosisz ręce, opierasz się, siadasz, gestykulujesz. Takie normalnie zużycie w końcu powoduje, że ubrania się mechacą, przecierają i wyglądają jak z darów dla powodzian. Takie ubrania można już conajwyżej przerobić na ścierę, matę węchową dla psa, albo coś takiego. Nie chodzić w tym.

Awatar użytkownika
Piootr
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 348
Rejestracja: 27 cze 2020
Has thanked: 30 times
Been thanked: 38 times

Re: Pytanie krawieckie: czy szwy mogą pęknąć ze starości?

Post autor: Piootr » 2021-01-28, 15:44

Przetarte, ale będą całe? Bo chodzi mi o to, żeby używać ich tylko w domu, np. do spania w zimne noce. A te szwy mogą puścić ze starości? Z nadmiaru użytkowania?

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Pytanie krawieckie: czy szwy mogą pęknąć ze starości?

Post autor: ToTylkoJa » 2021-01-28, 16:04

Tak, ubrania od noszenia się przecierają i to normalna sprawa. Materiał się wyciera, szwy z biegiem czasu stają się coraz słabsze i łatwiej będą puszczać.
I pierz rzeczy normalnie, bo stęchnieją.

Awatar użytkownika
bei
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 251
Rejestracja: 11 lis 2019
Has thanked: 10 times
Been thanked: 48 times

Re: Pytanie krawieckie: czy szwy mogą pęknąć ze starości?

Post autor: bei » 2021-01-28, 16:33

Piootr, pierz normalnie ubrania i tyle. Jak się zniszczą to kupisz nowe. Jak Cię nie stać to w sklepach z używaną odzieżą w niektóre dni można kupić wszystko po 1 albo 2 zlote. Ja kiedyś dużo sobie takich ubrań kupiłam, czasami można znaleźć takie które normalnie byłyby bardzo drogie. Widziałam np sweterek cały z kaszmiru ale był za maly. Jak mają wartość sentymentalną to ich nie noś tylko niech leżą w szafie. Jak sobie wyobrażasz spać w bluzie której nigdy nie wypierzesz. Może i owszem po jakimś czasie nie będziesz ich czuł bo cię przyzwyczaisz ale inne osoby będą.
Ostatnio zmieniony 2021-01-28, 17:20 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Piootr
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 348
Rejestracja: 27 cze 2020
Has thanked: 30 times
Been thanked: 38 times

Re: Pytanie krawieckie: czy szwy mogą pęknąć ze starości?

Post autor: Piootr » 2021-01-28, 18:21

Problem w tym, że ja jestem bardzo młody, mogę żyć jeszcze wiele lat. A kto wie, czy za 50 lat będą dostępne takie ubrania jak lubię?
Chodziło mi o to, czy będą w całości kompletne, nawet jak będą poprzecierane i nawet jak te szwy zrobią się luźniejsze. Nie musi to dobrze wyglądać, byle żeby było kompletne i służyło mi jak najdłużej. Jest na to szansa? Dodam, że chodząc w tej bluzie po domu mało mam ruchu fizycznego.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Pytanie krawieckie: czy szwy mogą pęknąć ze starości?

Post autor: ToTylkoJa » 2021-01-28, 18:38

W dzisiejszym świecie mogę kupić sukienkę w stylu lolita, albo decora, albo goth. Mogę kupić ubrania w siecówce albo od niszowego projektanta.
Mogę kupić ubrania stylizowane na lata '00, '60, '80.
Na jakiej postawie uważasz, że za kilkanaście lat nie będziesz mógł kupić zwykłej bluzy?

Awatar użytkownika
Piootr
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 348
Rejestracja: 27 cze 2020
Has thanked: 30 times
Been thanked: 38 times

Re: Pytanie krawieckie: czy szwy mogą pęknąć ze starości?

Post autor: Piootr » 2021-01-28, 20:47

Bo mogą wejść kombinezony i wyprzeć zwykłe ubrania. Tak samo jak zbroje zostały wyparte przez szaty szlacheckie. Po prostu producenci uznają (tak jak w przypadku zbroi), że kombinezon jest wygodniejszy niż bluza i przez to wycofają ją z produkcji.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Pytanie krawieckie: czy szwy mogą pęknąć ze starości?

Post autor: ToTylkoJa » 2021-01-28, 20:55

Więc naucz się szyć, a nie chódź w takich obrzydliwych łachach.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Pytanie krawieckie: czy szwy mogą pęknąć ze starości?

Post autor: Viridiana » 2021-01-29, 09:00

Kombinezony to w mojej opinii bardziej atrybut filmów science-fiction niż rzeczywistość... Pomijając to, jak już napisała ToTylkoJa, mamy dzisiaj naprawdę szeroki wybór ubrań, w dodatku można samemu nauczyć się szyć.
I błagam Cię, pierz ubrania. Unikanie tego nic nie zmieni, a ubrania brudzą się bardziej, niż mógłbyś się spodziewać (bakterie na naszej skórze są cały czas).
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Piootr
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 348
Rejestracja: 27 cze 2020
Has thanked: 30 times
Been thanked: 38 times

Re: Pytanie krawieckie: czy szwy mogą pęknąć ze starości?

Post autor: Piootr » 2021-01-29, 09:09

Chyba mnie nie przekonacie. Ostatnie pytanie: ile średnio mogą wytrzymać szwy, do momentu aż całkowicie puszczą? Oczywiście mówię tu o codziennym noszeniu. Satysfakcjonowałoby mnie jakieś 10-15 lat.

Awatar użytkownika
Piootr
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 348
Rejestracja: 27 cze 2020
Has thanked: 30 times
Been thanked: 38 times

Re: Pytanie krawieckie: czy szwy mogą pęknąć ze starości?

Post autor: Piootr » 2021-01-30, 19:09

A jeśli nie będę gestykulował, wymachiwał rękami itd. to jest szansa że szwy nigdy nie puszczą?

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Pytanie krawieckie: czy szwy mogą pęknąć ze starości?

Post autor: ToTylkoJa » 2021-01-30, 23:46

A jest szansa, że skupiasz zbyt wiele energii na rzeczach zbyt mało istotnych?

ODPOWIEDZ