Pytanie krawieckie: czy szwy mogą pęknąć ze starości?

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
Awatar użytkownika
Elbrus
Bywalec
Bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 3 cze 2018
Wyznanie: Ateista
Has thanked: 9 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: Pytanie krawieckie: czy szwy mogą pęknąć ze starości?

Post autor: Elbrus » 2021-02-02, 13:49

Piootr pisze: 2021-01-28, 20:47 zbroje zostały wyparte przez szaty szlacheckie
Rozumiem, że małe dzieci mogą wierzyć, że rycerze chodzili w zbrojach całą dobę i że nawet w nich spali (no bo jak na rysunku odróżnić rycerza od nierycerza, skoro nie ma na sobie zbroi? no jak?!), ale od tego są rodzice, żeby takie rzeczy im wytłumaczyli. Ale nawet wtedy, nastolatkowie edukujący się w szkole powinni połączyć fakty i dojść do tego, że tacy rycerze umieraliby jak muchy na różne choroby, gdyby w ten sposób się ubierali.

W internecie można znaleźć memy z porównaniem 'co społeczeństwo myśli, że mężczyźni chcą nosić' vs. 'co mężczyźni chcą nosić', gdzie na jednym obrazku są ubrania z tkanin czy skór, a na drugim różnego rodzaju stroje z dawnych epok, w tym zbroje. Ale rozumiesz, że ludzie lubiący modę dawną, stroje z ulubionych gier i robiący cosplaye nie chodzą w tym cały czas? Jak nie wierzysz, to się z kimś takim skontaktuj i zapytaj, jak chodzą w czasie poza eventami. Tylko się nie pytaj, w czym sypiają, bo wezmą cię za zboka i zgłoszą.
Piootr pisze: 2021-01-29, 09:09 Chyba mnie nie przekonacie.
Jeśli ważniejsza dla ciebie jest wiara w bajki o zbrojach niż wiedza z zakresu historii, a szczególnie fizjologii człowieka, to tak - chyba cię nie przekonają.
Piootr pisze: 2021-01-28, 13:01 zakładając, że nie będę ich prał(tylko do chodzenia po domu)
Piootr pisze: 2021-01-28, 13:21 tylko po domu i się w nich nie pocę, ze względu na niski wysiłek jak jestem w domu.
Piootr pisze: 2021-01-28, 15:44 np. do spania w zimne noce.
Jeszcze takie pytanie o tekst biblijny:

Powiedział do niego Jezus: Wykąpany potrzebuje tylko nogi sobie umyć, bo cały jest czysty. I wy jesteście czyści, ale nie wszyscy.
(Ewangelia Jana 13:10)

Czy ten tekst rozumiesz dosłownie i żeby być czystym myjesz tylko nogi?
Ostatnio zmieniony 2021-02-02, 13:52 przez Elbrus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Piootr
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 348
Rejestracja: 27 cze 2020
Has thanked: 30 times
Been thanked: 38 times

Re: Pytanie krawieckie: czy szwy mogą pęknąć ze starości?

Post autor: Piootr » 2021-02-15, 19:47

A czy waszym zdaniem będą obecne ubrania chociaż jako kostiumy do jakichś cosplayów, czy też jako przebrania na bal karnawałowy? Bo nie mogę znieść myśli że będę musiał chodzić w kombinezonie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Pytanie krawieckie: czy szwy mogą pęknąć ze starości?

Post autor: Jozek » 2021-02-16, 13:16

Piootr pisze: 2021-02-15, 19:47 A czy waszym zdaniem będą obecne ubrania chociaż jako kostiumy do jakichś cosplayów, czy też jako przebrania na bal karnawałowy? Bo nie mogę znieść myśli że będę musiał chodzić w kombinezonie.
Naucz sie krawiectwa i zostan krawcem, bedziesz mogl sobie wtedy uszyc ubranie jakie tylko bedziesz chcial. ;)
Nie tylko bedziesz mogl sam sobie szyc, ale i przerabiac, poprawiac i naprawiac jak tylko bedziesz chcial, a przy tym zdob edziesz zawod i mozliwosc zarabiania na swoje utrzymanie.
Ostatnio zmieniony 2021-02-16, 14:15 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Pytanie krawieckie: czy szwy mogą pęknąć ze starości?

Post autor: Andej » 2021-02-16, 19:47

Odpowiedź na problem daje Marek.
Mk 2,21 i 22 Nikt nie przyszywa łaty z surowego sukna do starego ubrania. W przeciwnym razie nowa łata obrywa jeszcze [część] ze starego ubrania i robi się gorsze przedarcie. Nikt też młodego wina nie wlewa do starych bukłaków. W przeciwnym razie wino rozerwie bukłaki; i wino przepadnie, i bukłaki. Lecz młode wino [należy wlewać] do nowych bukłaków».
Zamiast szukać dziur w całym, lepiej zaufać Bogu.
Wyszukiwanie problemów świadczy o braku zaufania. Nawet o braku wiary. Od jutra Wielki Post. Można postanowić sobie, na ile się da, odrzucić od siebie wszelkie fobie. Nie wynajdywać nowych problemów. Klęknąć przez obrazem Miłosierdzia i z wiarą powtarzać napisane nań słowa. A potem z przekonaniem powtarzać modlitwę Dolindo.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Pytanie krawieckie: czy szwy mogą pęknąć ze starości?

Post autor: lambda » 2021-02-22, 10:48

Piootr pisze: 2021-01-30, 19:09 A jeśli nie będę gestykulował, wymachiwał rękami itd. to jest szansa że szwy nigdy nie puszczą?
No myślę że najbezpieczniej się nie ruszać w ogóle

Dodano po 1 minucie 55 sekundach:
Jozek pisze: 2021-02-16, 13:16
Piootr pisze: 2021-02-15, 19:47 A czy waszym zdaniem będą obecne ubrania chociaż jako kostiumy do jakichś cosplayów, czy też jako przebrania na bal karnawałowy? Bo nie mogę znieść myśli że będę musiał chodzić w kombinezonie.
Naucz sie krawiectwa i zostan krawcem, bedziesz mogl sobie wtedy uszyc ubranie jakie tylko bedziesz chcial. ;)
Nie tylko bedziesz mogl sam sobie szyc, ale i przerabiac, poprawiac i naprawiac jak tylko bedziesz chcial, a przy tym zdob edziesz zawod i mozliwosc zarabiania na swoje utrzymanie.
W dzisiejszych czasach nauka kraqiectwa to cięzka sprawa. Szkoly polikwidowali

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Pytanie krawieckie: czy szwy mogą pęknąć ze starości?

Post autor: Jozek » 2021-02-22, 11:25

Ale krawce i krawcowe nadal pracuja i mozna sie od nich nauczyc zawodu, pracujac dla nich.
trzeba tylko chciec i miec cierpliwosc do nauki.
Ja sie nauczylem tylko przez samo przygladanie sie mamie jak szyla. Choc nie jest to moj zawod, to mam i uzywam dosc czesto 3 maszyny do szycia i 1 overlock-a w domu.
Najczesciej robie jedynie naprawy, ale zdarza mi sie szyc nowa tapicerke do naprawianych mebli jak i przed laty sukienki dla zony. ;)
Ostatnio zmieniony 2021-02-22, 11:33 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Pytanie krawieckie: czy szwy mogą pęknąć ze starości?

Post autor: Andej » 2021-02-22, 17:13

Jozek pisze: 2021-02-22, 11:25
Tu, niestety problem. Aby się nauczyć, trzeba chcieć. I uwierzyć w siebie. W to, że się może. Niekoniecznie od razu. Powolutku. Ale najpierw, trzeba chcieć.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Piootr
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 348
Rejestracja: 27 cze 2020
Has thanked: 30 times
Been thanked: 38 times

Re: Pytanie krawieckie: czy szwy mogą pęknąć ze starości?

Post autor: Piootr » 2021-02-24, 14:58

Ja bym chciał, ale ja na pewno sobie nie poradzę gdyż jestem zupełnie nie manualny. Nic nie potrafię zrobić dobrze. Poza tym jestem studentem historii, właśnie zacząłem drugi semestr i nie mam czasu na naukę szycia.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Pytanie krawieckie: czy szwy mogą pęknąć ze starości?

Post autor: Jozek » 2021-02-24, 15:04

Wlasnie manualne zdolnosci to nabyte zdolnosci, a nie jakies genetyczne.
Juz w samym pierwszym zdaniu napisales sprzecznosci, ze chcialbys sie nauczyc, ale sobie nie poradzisz.
Gdybys naprawde chcial to poradzil bys sobie ze wszystkim, bo naprawde chciec, to moc.
Jak bedziesz do wszystkiego wymyslal problemy, to nigdy niczego sie nie nauczysz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Pytanie krawieckie: czy szwy mogą pęknąć ze starości?

Post autor: lambda » 2021-02-24, 15:51

Jozek pisze: 2021-02-24, 15:04 Wlasnie manualne zdolnosci to nabyte zdolnosci, a nie jakies genetyczne.
Juz w samym pierwszym zdaniu napisales sprzecznosci, ze chcialbys sie nauczyc, ale sobie nie poradzisz.
Gdybys naprawde chcial to poradzil bys sobie ze wszystkim, bo naprawde chciec, to moc.
Jak bedziesz do wszystkiego wymyslal problemy, to nigdy niczego sie nie nauczysz.
Skoro nie chce to po co ma to robić.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Pytanie krawieckie: czy szwy mogą pęknąć ze starości?

Post autor: Jozek » 2021-02-24, 17:26

No wlasnie, lepiej chyba jak nic nie bedzie robil.;)
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Pytanie krawieckie: czy szwy mogą pęknąć ze starości?

Post autor: Andej » 2021-02-24, 18:09

Piootr pisze: 2021-01-29, 09:09 Chyba mnie nie przekonacie. Ostatnie pytanie: ile średnio mogą wytrzymać szwy, do momentu aż całkowicie puszczą? Oczywiście mówię tu o codziennym noszeniu. Satysfakcjonowałoby mnie jakieś 10-15 lat.
A nie można odwiedzić babci i poprosić ją, aby nauczyła szyć? Zacząć od nawlekania nitki. Potem przyszywanie guzików. Najpierw na płasko, potem na słupku. Jak już opanujesz, to nauczysz się fastrygować, a potem różnych ściegów ręcznych. A na maszynie, to już pryszcz, jak będziesz umiał fastrygować. Kroju zapewne się nie nauczysz. Ale szycie, nawet spodni, nie jest trudne. Choć kilka sztuczek.
A przy okazji naucz się cerować. Szczególnie polecam cerowanie artystyczne. Trudne, ale daje satysfakcję, gdy uda się dobrze wykonać.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
bei
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 251
Rejestracja: 11 lis 2019
Has thanked: 10 times
Been thanked: 48 times

Re: Pytanie krawieckie: czy szwy mogą pęknąć ze starości?

Post autor: bei » 2021-02-25, 07:46

Piootr pisze: 2021-02-24, 14:58 Ja bym chciał, ale ja na pewno sobie nie poradzę gdyż jestem zupełnie nie manualny. Nic nie potrafię zrobić dobrze. Poza tym jestem studentem historii, właśnie zacząłem drugi semestr i nie mam czasu na naukę szycia.
Z ciekawości co zamierzasz robić po historii?

Awatar użytkownika
Piootr
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 348
Rejestracja: 27 cze 2020
Has thanked: 30 times
Been thanked: 38 times

Re: Pytanie krawieckie: czy szwy mogą pęknąć ze starości?

Post autor: Piootr » 2021-02-25, 09:53

Nie wiem jeszcze. Chciałbym pracować w jakimś skansenie, byle jak najdalej od technologii.
Mógłbym nawet zamiatać ulice byle żeby nie musieć mieć komputera tak jak teraz...

Awatar użytkownika
bei
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 251
Rejestracja: 11 lis 2019
Has thanked: 10 times
Been thanked: 48 times

Re: Pytanie krawieckie: czy szwy mogą pęknąć ze starości?

Post autor: bei » 2021-02-26, 23:06

Mogłeś nie iść na studia i komputer nie byłby ci potrzebny.Do zamiatania ulicy studia niepotrzebne, zresztą jest pełno zawodów w których nie używa się komputera.

ODPOWIEDZ