Uchodźcy

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1951
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Uchodźcy

Post autor: Praktyk » 2021-09-24, 23:18

Andej pisze: 2021-09-24, 21:17
Osobiście uważam, że należy przyjmować potomków Polaków zesłanych w dalekie strony. Pomagać w repatriacji. Ludzi bliższych nam etnicznie, a żyjących w podłych warunkach.
Sam podział na narody i grupy bliższe i dalsze etnicznie z perspektywy wiary nie powinien mieć żadnego znaczenia.

Ale faktem jest, że wybór trudny. Ulegając szantażowi wywołamy eskalację. Uważam, że nie stać nas na taki gest, jaki miała Merkel. Za który to gest płaci cała Europa. Do teraz. I jeszcze długo, długo.
No trudny… rozsądek i strach mówi jedno, serce drugie.

Dodano po 7 minutach 37 sekundach:
Dezerter pisze: 2021-09-24, 23:08 Ekonomiczni emigranci powinni zgłosić się do naszej ambasady, czy konsulatu i prosić o wizę - nie mam nic przeciwko, by nasi urzędnicy taką przyznawali, ale niech to się odbywa w sposób cywilizowany i kontrolowany.
No tak powinno być. Ale teraz marzną na granicy a Łukaszenka się nie cofnie. Nie weźmie ich z powrotem. Zaczną umierać. Więc nasze poczucie sprawiedliwości i bezpieczeństwa kontra ich życie. Co ważniejsze…
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

CMK

Re: Uchodźcy

Post autor: CMK » 2021-09-24, 23:44

Nie Praktyku - naiwne bycie pozytecznym glupcem nie jest ani rozsadne, ani milosierne.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Uchodźcy

Post autor: Andej » 2021-09-25, 00:55

Praktyk pisze: 2021-09-24, 23:18
Dezerter pisze: 2021-09-24, 23:08 Ekonomiczni emigranci powinni zgłosić się do naszej ambasady, czy konsulatu i prosić o wizę - nie mam nic przeciwko, by nasi urzędnicy taką przyznawali, ale niech to się odbywa w sposób cywilizowany i kontrolowany.
No tak powinno być. Ale teraz marzną na granicy a Łukaszenka się nie cofnie. Nie weźmie ich z powrotem. Zaczną umierać. Więc nasze poczucie sprawiedliwości i bezpieczeństwa kontra ich życie. Co ważniejsze…
Ekonomiczni imigranci mogą się przenieść do hotelu, mogą wrócić, mogą zaalarmować swoje ambasady ... Mogą wiele. Ale widać wolą koczować.
Obrazek
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1951
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Uchodźcy

Post autor: Praktyk » 2021-09-25, 09:57

To też o czymś świadczy. Wolą ryzykować życie niż trwać tam gdzie byli wcześniej. Druga opcja jest taka, że nie wiedzieli że będzie trzeba ryzykować, zostali wpuszczeni w maliny. Nie wiem jak wygląda możliwość skontaktowania się z ambasadą Iraku na Białorusi…
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14817
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4120 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Uchodźcy

Post autor: Dezerter » 2021-09-25, 10:58

Jeśli nasi pogranicznicy widzą zagrożenie życia kogokolwiek, to moim zdaniem, oczywiście powinni reagować - ja bym reagował i nie patrzył bym na jakąś linię na ziemi zwaną granicą. Oczywiście moja reakcja nie mogła by doprowadzić do wojny, czy strzelaniny na granicy, bo wówczas reakcja była by gorsza w skutkach niż jej brak.
Pogranicznikom i innym mundurowym na 1 linii - współczuję.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Uchodźcy

Post autor: Andej » 2021-09-25, 11:19

Praktyk pisze: 2021-09-25, 09:57 To też o czymś świadczy. Wolą ryzykować życie niż trwać tam gdzie byli wcześniej. Druga opcja jest taka, że nie wiedzieli że będzie trzeba ryzykować, zostali wpuszczeni w maliny. Nie wiem jak wygląda możliwość skontaktowania się z ambasadą Iraku na Białorusi…
Mają ze sobą smarfony, ajfony (to sprzęt konieczny przy przekraczaniu granicy: nawigacja, informacja od białoruskich służb i innych nomadów). Jeśli nie są w zasięgu białoruskiego masztu, to na pewno jakiegoś polskiego. Mogą skontaktować się nie tylko a ambasadą iracką w Mińsku, ale też w Polsce. Mogą też kontaktować się z ambasadami własnych krajów, ze swoimi rodzinami.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Uchodźcy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-11-19, 15:11

Mam z tym problem, bo co do zasady uważam, że każdy ma prawo podróżować i osiedlać się, gdzie chce (mówiąc górnolotnie "szukać szczęścia").
Tylko że sytuacja na granicy to nie ten przypadek - oczywiście istnieje problem samych imigrantów (bo przecież nie uchodźców!).
Można wprawdzie napisać (i będzie to słuszne), że są sobie winni - w końcu zapłacili za rzecz nielegalną (za przemyt siebie do kraju trzeciego).
Niemniej nie tylko prawo istnieje - są w fatalnej sytuacji i trudno ich nie żałować.
Owszem, mogą (prawdopodobnie - Łukaszenko może utrudniać) w każdej chwili ją przerwać (np. korzystając z transportu do kraju), ale ​wydali prawdopodobnie wszystkie swoje pieniądze na tę sprawę i nie bardzo mają do czego wracać.

Jednak - niezależnie od osobistej sytuacji (a w przypadku niektórych - nawet tragedii) w tej chwili biorą udział w agresji na nasze państwo po stronie wrogów Polski. Co więcej, jest jasne, że nie chcemy tu żadnego imigranta który bierze udział w fizycznym ataku na nasze wojsko.

Uważam, że każdy ma prawo poszukiwać szczęścia - ale nie w każdy sposób.

Niemniej po ludzku im nie zazdroszczę sytuacji...

orzeszku

Re: Uchodźcy

Post autor: orzeszku » 2021-11-19, 15:25

Mamy obowiązek pomagać uchodźcom, a nie migrantom ekonomicznym - więc nie uważam, żeby Polska miała jakiekolwiek obowiązki wobec nich, skoro nawet dla własnych obywateli płacących składki brakuje świadczeń zdrowotnych i socjalnych. Poza tym uchodźcom pomaga się w miejscu NAJBLIŻSZYM do ich macierzystej lokalizacji. To jedno. Jednak drugą sprawą jest to, że prawdopodobnie ci ludzie zostali wprowadzeni w błąd przez Białoruś, która rozpropagowała informację, że im pomoże się przedostać na Zachód, cynicznie ich wykorzystała, po drodze zarobiła na nich, a teraz ci biedni ludzie są w potrzasku. Wielu z nich sprzedało cały dobytek, by móc dostać się na Zachód, więc co teraz mają począć? Tam są nawet kobiety w zaawansowanej ciąży i w takich warunkach mają teraz bytować?... Tylko, że to nie my ich tu ściągnęliśmy, nie my ich zapraszaliśmy, to dlaczego mamy ścierać mleko rozlane przez innych? Niech Białoruś poniesie konsekwencje swojego działania!

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Uchodźcy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-11-19, 15:28

Mam na myśli tryb "miłosierdzie" (a może nawet "litość"?) a nie tryb "obowiązek".
Choć nie bardzo widzę, jak moglibyśmy im w tej sytuacji pomóc.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Uchodźcy

Post autor: lambda » 2021-11-19, 15:30

Marek_Piotrowski pisze: 2021-11-19, 15:11 Mam z tym problem, bo co do zasady uważam, że każdy ma prawo podróżować i osiedlać się, gdzie chce (mówiąc górnolotnie "szukać szczęścia").
Oczywiście. Ale chyba należy robić to zgodnie z prawem w danym kraju.

ODPOWIEDZ