Kącik Roślinny ⚘

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5191
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 820 times
Been thanked: 1371 times

Re: Kącik Roślinny ⚘

Post autor: abi » 2021-05-18, 23:07

chyba jozek musi z francji przywiezc wiecej niebieskich hortensji
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Lunka
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1438
Rejestracja: 26 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 956 times
Been thanked: 566 times

Re: Kącik Roślinny ⚘

Post autor: Lunka » 2021-05-18, 23:14

@Jozek masz ogromną wiedzę! Dziękuję że się z nami dzielisz 😊
Ta folia to mi się kojarzy z truskawkam. Bardzo pożyteczne rozwiązanie 🍓

Dodano po 6 minutach 2 sekundach:
Dobrze, a ma ktoś Fikus Sprężysty? Jak go podciąć, żeby nie rósł jako jeden badyl w górę? 😏
"Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona."
Łk 10,41-42

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Kącik Roślinny ⚘

Post autor: Jozek » 2021-05-18, 23:20

Lunka pisze: 2021-05-18, 23:14 @Jozek masz ogromną wiedzę! Dziękuję że się z nami dzielisz 😊
Ta folia to mi się kojarzy z truskawkam. Bardzo pożyteczne rozwiązanie 🍓

Dodano po 6 minutach 2 sekundach:
Dobrze, a ma ktoś Fikus Sprężysty? Jak go podciąć, żeby nie rósł jako jeden badyl w górę? 😏
A masz tyle miejsca by mogl rosnac jako krzaczasty? ;)
Jak go sprowokujesz by poszedl wszez to zajmie ci sporo pokoju, a i tak bedzie cisnal w gore z kazda odnoga.
Lepszym rozwiazaniem bylo by chyba skarlowacenie go, ale od malego. ;)
Tu przydatne moga byc metody nawozenia i pielegnacji Bonsaj, ale to juz dosc trudne do ogarniecia.
Jesli juz musisz go przyciac, to przytnij nisko, bo to da nowm odnogom wiecej miejsce w gore.
Oczywiscie musisz zostawic kilka zdrowych dorodnych lisci by nie zmarnial calkiem, zanim sie rozkrzewi.
Pozniej to samo trzeba zrobic z kazda odnoga, jak dojdzie za wysoko.
Zaplatanie glownego pedu, czy odnog w dol i w gore kilka razy nie jest wskazane, bo znieksztalca rosline i niezbyt dobrze wyglada.
W kazdym badz razie ciecie, zawsze powoduje rozkrzewianie sie rosliny, a ciecie rozkrzewionej jeszcze wieksze rozkrzewianie, wiec musisz przygotowac miejsce w szez, jesli nie masz miejsca w gore. ;)
Zasada jest taka ze korzen ktory dostarczal sokow do jednego glownego i wysokiego pedu, gdy ten ped bedzie przyciety, to te soki beda sie wrecz cisnely do miejsc w ktorych moga nowe wyrosnac, a te ktore wyrosna, beda szly w gore ze zwiekszona energia, czyli im mocniej przycinamy, tym intensywniej roslina sie rozkrzewia. Nalezy jedynie pamietac by nie pozbawic rosliny zbyt duzej ilosci lisci ktore przetwarzaja sole mineralne na skladniki odrzywcze i budulcowe. P kazdzym cieciu korzen staje sie nieproporcjonalnie za duzy i to powoduje coraz bujniejszy wzrost rosliny, jesli ma wystarczajaco lisci.
To samo dzieje sie z zywoplotami, im czesciej przycinamy tym bujniej sie rozrastaja.
Mozna takze zbyt przerosniety zywoplot cofnac poprzez czesciowe przyciecie do prawie bezlistnych galazek i poczekac na dzialanie swiatla na te bezlistne galazki, by wypuscily w glebi zywoplot nowe liscie, a wtedy tniemy jeszcze glebiej, tak by znow pozostawic toche zielonych lisci, ale odslonic glebsze galazki do swiatla slonecznego, a gdy te wypuszcza liscie, to tniemy jeszcze glebiej.
Mozna miec zywoplot na 30 cm gruby, a na 2-3 metry wysoki i wszedzie bedzie zielony, jesli bedziemy go wlasciwie przycinac, zamiast ciac od rau przerosniety zywoplot i przez pol roku widziec same puste patyki, p ozbyt intensywnym cieciu.
Ostatnio zmieniony 2021-05-19, 00:23 przez Jozek, łącznie zmieniany 5 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Lunka
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1438
Rejestracja: 26 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 956 times
Been thanked: 566 times

Re: Kącik Roślinny ⚘

Post autor: Lunka » 2021-05-18, 23:26

Właśnie mamy tutaj w domu jeden, który rozrósł się do ogromnych rozmiarów (oddany na chwilę przez ciocie, a teraz nie chce go zabrać) zajmuje cały pokój 🤨
Ale tamten "patyczak" prezentuje się średnio ładnie 😑
Wstawilabym zdjęcie ale chyba zablokowalam sobie taką opcję przy konfiguracji nowego telefonu ,😔
"Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona."
Łk 10,41-42

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Kącik Roślinny ⚘

Post autor: Jozek » 2021-05-18, 23:56

Lunka pisze: 2021-05-18, 23:26 Właśnie mamy tutaj w domu jeden, który rozrósł się do ogromnych rozmiarów (oddany na chwilę przez ciocie, a teraz nie chce go zabrać) zajmuje cały pokój 🤨
Ale tamten "patyczak" prezentuje się średnio ładnie 😑
Wstawilabym zdjęcie ale chyba zablokowalam sobie taką opcję przy konfiguracji nowego telefonu ,😔
Taki patyczak traci dostep do swiatla i czesto marnieje jesli sie go nie przytnie.
Ma on wtedy w mieszkaniu swiiatlo dzienne od dolu, a to nie jest normalne dla roslin.
Fikusow nie powinno sie trzymac w pomieszczeniach gdzie spimy. To jedna z roslin wytwarzajacych nieodpowiedni dla nas mikroklimat, wokol siebie.
Drzewo naztywane na zachodzie holly tree, wywoluje podobny klimat wokol siebie i np. zadna inna roslina pod nim nie bedzie normalnie rosla.
W lesie, na grzybach, gdy widze holly tree to nawet nie patrze tam czy sa jakies grzyby, bo po prostu pod tym drzewam zaden nie ma prawa wyrosnac.
Grzybnia sie nawet nie rozwinie.
To jest taki mechanizm obronny rosliny, by wyeliminowac konkurencje w dostapie do przestrzeni i swiatla, poprzez wytwarzanie toksycznego dla innych organizmow srodowiska wokol siebie.

Dodano po 24 minutach 17 sekundach:
abi pisze: 2021-05-18, 23:07 chyba jozek musi z francji przywiezc wiecej niebieskich hortensji
To by sie wiazalo z przywiezieniem kiku ton ziemi z Francji. ;)
Glownie chodzi o to by caly system korzeniowy byl w glebie ktora ma to co potrzebne do uzyskania niebieskiego koloru Hortensji.
Zbyt mala ilosc ziemi, spowoduje to ze system korzeniowy, a tym samym korzenie wloskowate zaczna pobierac skladniki spoza dostarczonej gleby i caly efekt niebieskiego koloru diabli wezma i trzeba bedzie wtedy polegac na chemii. dostarczanej pod rosline.
Mozna tego rozrastania sie korzeni uniknac porzez zalozenie membrany miedzy orginalnym gruntem, a przywieziona ziemia, ale to moze powodowac zabagnienie tej nowej ziemi i degradacje systemu korzeniowego hortensji.
Choc tak jak pisalem wczesniej, sa opracowane preparaty do oprysku, przeprowadzanego podczas kwitnienia, ale to juz nie jest ani naturalny sposob, ani nie gwaranujacy pozadanego efektu za kazdym razem gdy roslina kwitnie.
W sumie, biorac opryskiwacz do rak, to juz nie ma roznicy czy ktos opryska rosline odpowiednim przeparatem, czy niebieskim pigmentem-farba. ;)
Dlatego wlasnie ciagle pisze o przewiezieniu ziemi pod te rosliny.
Ostatnio zmieniony 2021-05-19, 00:37 przez Jozek, łącznie zmieniany 7 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Lunka
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1438
Rejestracja: 26 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 956 times
Been thanked: 566 times

Re: Kącik Roślinny ⚘

Post autor: Lunka » 2021-05-20, 21:26

Jozek pisze: 2021-05-18, 23:56 Fikusow nie powinno sie trzymac w pomieszczeniach gdzie spimy. To jedna z roslin wytwarzajacych nieodpowiedni dla nas mikroklimat, wokol siebie.
Kurcze nie mam go w sypialni ale jest w pokoju obok, mam nadzieję, że nie będzie szkodzić, bo dziecko mam w pokoju razem 🥺
Ale dziwne trochę bo powiem Ci, że obok ma towarzystwo fikusa Benjamina i Monstery i wszystkie trzy mają się doskonale 🤔
Może potrafią żyć w symbiozie...
"Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona."
Łk 10,41-42

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5191
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 820 times
Been thanked: 1371 times

Re: Kącik Roślinny ⚘

Post autor: abi » 2021-05-20, 21:29

ja sie zniechecilam do watku wobec uporu jozka z przewiezieniem ziemi
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Lunka
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1438
Rejestracja: 26 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 956 times
Been thanked: 566 times

Re: Kącik Roślinny ⚘

Post autor: Lunka » 2021-05-20, 21:31

abi pisze: 2021-05-20, 21:29 ja sie zniechecilam do watku wobec uporu jozka z przewiezieniem ziemi
Jozek nie zaprzeczył, więc nie traćmy nadziei 😁
"Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona."
Łk 10,41-42

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Kącik Roślinny ⚘

Post autor: Jozek » 2021-05-20, 23:17

abi pisze: 2021-05-20, 21:29 ja sie zniechecilam do watku wobec uporu jozka z przewiezieniem ziemi
Ales ty niedomyslna, nie moge im zabrac kawalka Francji z szerokosci czy dlugosci, ale moge z glebokosci i objetosci. ;)
To cos jak woz Drzymaly. ;)
Wiesz, jeszcze musze zrobic jeden kurs z maszynami z Francji do Polski, a pozniej to na pusto nie bede jezdzil z duza przyczepa. ;)
Musze miec jakis ladunek powrotny, by jazda byla ekonomiczna. ;)
Wiesz, tak z 10 kursow i mialbym 4 ary francuskiej dzialki w Polsce. :))
Wtedy cale lato spedzal bym na dzialce francuskiej. ;) wiesz jaka to oszczednosc na podrozach i jaka wygoda. =))

Dodano po 14 minutach 18 sekundach:
Lunka pisze: 2021-05-20, 21:26
Jozek pisze: 2021-05-18, 23:56 Fikusow nie powinno sie trzymac w pomieszczeniach gdzie spimy. To jedna z roslin wytwarzajacych nieodpowiedni dla nas mikroklimat, wokol siebie.
Kurcze nie mam go w sypialni ale jest w pokoju obok, mam nadzieję, że nie będzie szkodzić, bo dziecko mam w pokoju razem 🥺
Ale dziwne trochę bo powiem Ci, że obok ma towarzystwo fikusa Benjamina i Monstery i wszystkie trzy mają się doskonale 🤔
Może potrafią żyć w symbiozie...
To tak jakbys miala 3 fikusy, bo one maja podobne przypadlosci, wiec jeden drugiemu nie przeszkadza.
Co do symbiozy, to sprobuj je posadzic w jednej donniczce. ;)
Uwazaj tylko by nie powstaly jakies fikomonstery beniaminka, bo nie wiadomo jakie beda mialy wlasciwosci, i moga wyewoluowac na jakies miesozerne. ;)

A tak na powaznie, to to sa rosliny ktore zwykle dobrze rosna wlasnie ze wzgledu na ich nietypowe wlasciwosci, a mniej ze wzgledu na wlasciwa uprawe i pielegnacje. Przez to zdobyly sobie wziecie w domach jako rosliny ozdobne.
Anglicy w ogrodach maja bzika na punkcie Ivy, ktore im zarasta te ogrody do tego stopnia za maja do uzytku mniej niz polowe powierzchni ogrodow.
Podoba im sie taki wygla ogrodu przypominajacy bajke, ale nie zdaja sobie sprawy ze ta roslina niszczy wszystko wokolo i nikt tego nie zauwaza, bo to sie dzieje pod oslona gaszcza lisci.
Dopiero jak im dach szopy ogrodowej, lub garazu sie rozleci, albo uschnie wiekszosc drzewek ozdobnych to dziwia sie jak to sie moglo stac.
Ja im ciagle tlumacze ze Ivy to bron natury przeciwko cywilizacji, bo potrafi nawet kamienne zamki doprowadzic do ruiny w 10 -20 lat.
Co z tego ze z zewnatrz ladnie zielono wyglada, jak pod spodem pracuja jak buldozer, wrastajac w najdrobniejsze szczeliny i rozsadzajac cegly i kamienie.

Osobiscie, to w domu wole ladnie pachnace kwiaty, albo zwyczajnie rosliny przyprawowe jak np. Bazylia, ktora w kuchni jest nie tylko przydatna jako przyprawa, ale takze jako deterant na muchy.
Na wiosne jak zaczynaja sie pojawiac muchy, to przy otwartym oknie kuchennym stawiam Bazylie w donniczce i muchy nie przylatuja. jak ja oskubie z wiekszosci lisci do potraw to albo zatrzymuje na dluzej by odrosla, albo kupuje nowa. W UK nie mam ogrodka, wiec nie moge sam ich uprawiac, bo parapety zajete kwiatami zony.
Ostatnio zmieniony 2021-05-21, 00:25 przez Jozek, łącznie zmieniany 11 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5191
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 820 times
Been thanked: 1371 times

Re: Kącik Roślinny ⚘

Post autor: abi » 2021-06-07, 19:18

czy rozne rodzaje pelargonii kwitna w roznym czasie?
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Kącik Roślinny ⚘

Post autor: Jozek » 2021-06-07, 22:17

Zona twierdzi ze kwitna zwykle w tym samym czasie, ale po prostu niektore moga nieco wczesniej, a niektore nico pozniej, ale to zalezy jedynie od konkretnej rosliny i jej kondycji, a nie odmiany.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Lunka
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1438
Rejestracja: 26 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 956 times
Been thanked: 566 times

Re: Kącik Roślinny ⚘

Post autor: Lunka » 2021-06-08, 20:56

Ja tam czekam aż zakwitną piwonie 🌺🌺🌺
"Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona."
Łk 10,41-42

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5191
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 820 times
Been thanked: 1371 times

Re: Kącik Roślinny ⚘

Post autor: abi » 2021-06-08, 21:01

te to na pewno roznie kwitna
w ogrodkach na domkach kolo mnie widze juz przekwitle
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Lunka
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1438
Rejestracja: 26 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 956 times
Been thanked: 566 times

Re: Kącik Roślinny ⚘

Post autor: Lunka » 2021-06-08, 21:41

Dziwnie jakoś w tym roku. Zawsze na Boże Ciało były do spania na procesje, a u mnie i u babci w ogrodzie to dopiero małe pąki mają 🤔
Ale warto czekać na ten zapach 😉
Tulipany za nami, bez też już przekwita więc zostaną one. A potem już tylko czekam na słoneczniki 🥰
"Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona."
Łk 10,41-42

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5191
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 820 times
Been thanked: 1371 times

Re: Kącik Roślinny ⚘

Post autor: abi » 2021-06-08, 21:56

ale boze cialo moze byc miesiac wczesniej ;)
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

ODPOWIEDZ