Kącik Roślinny ⚘

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
Awatar użytkownika
Lunka
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1438
Rejestracja: 26 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 956 times
Been thanked: 566 times

Re: Kącik Roślinny ⚘

Post autor: Lunka » 2021-05-18, 15:44

abi pisze: 2021-05-18, 15:19 owies moze kozy by zjadly ewentualnie
Kóz nie posiadam ;)
Ale kurki może by nie pogardziły ;)

Dodano po 16 minutach 57 sekundach:
Jakie kwiaty polecacie do posadzenia w doniczkach na podwórku oprócz pelargonii i surfinii? 🤔🌸🌺
"Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona."
Łk 10,41-42

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Kącik Roślinny ⚘

Post autor: Jozek » 2021-05-18, 16:59

Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Lunka
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1438
Rejestracja: 26 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 956 times
Been thanked: 566 times

Re: Kącik Roślinny ⚘

Post autor: Lunka » 2021-05-18, 17:38

Jozek pisze: 2021-05-18, 16:59 Cinerarium ladnie wyglada.
https://www.google.com/search?lr=lang_p ... =655&dpr=2
Tak jeSt śliczna @};-
Ale martwi mnie jedno
Niska temperatura, odpowiednie stanowisko i systematyczne podlewanie, to jedyne, czego cyneraria potrzebuje do długiego i obfitego kwitnienia.
Chyba nie bardzo na upalne, letnie dni 😢
"Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona."
Łk 10,41-42

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Kącik Roślinny ⚘

Post autor: Jozek » 2021-05-18, 18:30

Zgadza sie.
W ogole to obsade donniczek trzeba zaplanowac wczesniej i w odpowiednich terminach wysiewac do skrzynek.
Cynerarium najlepiej kwitnie w miesiacach wiosennych tak ze dobry ogrodnik na dzien Kobiet ma szeroki wybor kwiatow.
W warunkach domowych mozna samemu wszystko przygotowac, a nazwa invitro znaczy tyle co w szkle, choc mozna to rozumiec pod szklem. Dawne domowe metody wykozystywaly sloiki do wytwarzania odpowiedniego mikroklimatu w obrebie pojedynczych roslin czy sadzonek. Jak ktos ma ogrodek to moze zrobic inspekty pod szklem zimne lub naturalnie podgrzewane cieple.
Uwzgledniajac dlugosc czasu kwitnienia, mozna wysiewac wlasnie w takich odstepach czasowych by miec np. 2x dluzej kwitnace takie same kwiaty. Jedne przekwitaja, a te z drugiego wysiewu zaczynaja kwitnac wiec wymienia sie je tylko w donniczkach przed domem.
Sasiedzi i znajomi beda zdziwieni ze u ciebia zawsze kwiaty kwitna dluzej niz wszedzie. ;)
I dluzej niz dane rosliny moga w ogole kwitnac. ;)
Ostatnio zmieniony 2021-05-18, 18:37 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Kącik Roślinny ⚘

Post autor: Jozek » 2021-05-18, 21:52

Juz od jakiegos czasu planuje przywiesc zonie z Francji niebieskie hortensje, ale ciagle zapominam przywiesc z tamtad ziemi, bo niebieski kolor wlasnie zalezy od ziemi, nie pamietam o jaki skladnik chodzi, ale wlasnie on wplywa na to ze w rzeczywistosci czerwone hortensje kwitna tam na niebiesko.
Ponoc juz sa preparaty chemiczne ktore po opryskaniu rosliny daja ten sam efekt
.Obrazek
Ostatnio zmieniony 2021-05-18, 22:00 przez Jozek, łącznie zmieniany 3 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5313
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 840 times
Been thanked: 1402 times

Re: Kącik Roślinny ⚘

Post autor: abi » 2021-05-18, 21:55

od glinu
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Lunka
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1438
Rejestracja: 26 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 956 times
Been thanked: 566 times

Re: Kącik Roślinny ⚘

Post autor: Lunka » 2021-05-18, 22:02

Jozek pisze: 2021-05-18, 21:52 Juz od jakiegos czasu planuje przywiesc zonie z Francji niebieskie hortensje, ale ciagle zapominam przywiesc z tamtad ziemi, bo niebieski kolor wlasnie zalezy od ziemi, nie pamietam o jaki skladnik chodzi, ale wlasnie on wplywa na to ze w rzeczywistosci czerwone hortensje kwitna tam na niebiesko.
Ponoc juz sa preparaty chemiczne ktore po opryskaniu rosliny daja ten sam efekt
.Obrazek
W Niemczech tez widziałam te hortensje. Są przepiękne :-j
Również marzę o takich. Czyli co wystarczy dodać glinu pod zwykła hortensje i tak pięknie zakwitnie?
"Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona."
Łk 10,41-42

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Kącik Roślinny ⚘

Post autor: Jozek » 2021-05-18, 22:08

Nie pamietam dokladnie o jaki skladnik, mineral chodzi, ale w naturalnych warunkach glebowych niebieskie hortensje sa jedynie w zachodnim rejonie Francji, a dokladnie Bretanii. Gdziekolwiek indziej gdy sie spotka takie niebieskie hortensje, to jedynie efekt, albo takiej samej gleby, przywiezionej z Bretanii, albo chemicznych opryskow.
Wiem tez ze w ogole woda w studniach jest tez mocno "napakowana" roznymi solami mineralnymi i praktycznie nie nadaje sie do picia, bez odpowiedniego oczyszczenia. Woda tam jest chyba bardziej zmineralizowana niz woda morska ale nie zawiera NaCl.
Kornwalia w UK ma niby dokladnie takie same podloze geologiczne, ktore kiedys bylo jednym, to jednak w Kornwalii te hortensje nie kwitna na niebiesko.
Ostatnio zmieniony 2021-05-18, 22:13 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5313
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 840 times
Been thanked: 1402 times

Re: Kącik Roślinny ⚘

Post autor: abi » 2021-05-18, 22:14

Jozek pisze: 2021-05-18, 22:08 Nie pamietam dokladnie o jaki skladnik, mineral chodzi, .
dzieki ze mnie czytasz...pff

Dodano po 2 minutach 58 sekundach:
https://distripark.com/aktualnosci/jak- ... -niebieski
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Kącik Roślinny ⚘

Post autor: Jozek » 2021-05-18, 22:24

abi pisze: 2021-05-18, 22:11
Jozek pisze: 2021-05-18, 22:08 Nie pamietam dokladnie o jaki skladnik, mineral chodzi, .
dzieki ze mnie czytasz...pff
To nie sam glin, chodzi o jego rzadkie zwiazki. Domyslam sie ze wlasnie chemia tamtych terenow powoduje ich naturalne powstawanie.
Nawet tam, te hortensje nie sa zawsze niebieskie.

A tak w ogole to sporo skamielin z nad oceanu sobie przywiozlem i tam tez widac jednoczesnie proces wietrzenia skal osadowych i jednoczesnie zespalania materialu ktory zwietrzal z nabrzeznych klifow i solidyfikuje sie na wyzszych partiach plazy.
Dlatego kiedys pisalem ze proces petryfikacji skal osadowych to nie milony lat tylko moze to trawac nawet tak krotko jak miesiace. Tak wlasnie to widac wyraznie, a nacieki kwarcu i krzemu widac w szczelinach miedzy opadlymi z klifow kamykami na plazy.

Z twojego linku wyczytalem inna informacje, nie zwiazana z hortensjami, a mianowicie tam z pewnoscia brakuje wapnia w glebie i gdy dostaje od dozorcy jajka kurze, to maja bardzo cieniutka skorupke, dlatego tez zawsze zanosze mu wszystkie skorupki dla kur, bo to dla nich zrodlo wapnia.
Ostatnio zmieniony 2021-05-18, 22:32 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5313
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 840 times
Been thanked: 1402 times

Re: Kącik Roślinny ⚘

Post autor: abi » 2021-05-18, 22:32

ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Lunka
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1438
Rejestracja: 26 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 956 times
Been thanked: 566 times

Re: Kącik Roślinny ⚘

Post autor: Lunka » 2021-05-18, 22:49

Babcia ma biała hortensje czyli byłaby takim dobrym podstawowym kwiatem do takich eksperymentów 🤔
Ale w tym linku piękne kolory wychodzą. Szczególnie ta biało-niebieska 🥰
Przypomniałeś mi @Jozek , że zawsze marzyłam o tym kwiecie w ogrodzie 🤗
Tylko kwestia czy teściowa da pozwolenie zasadzić 😉
"Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona."
Łk 10,41-42

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Kącik Roślinny ⚘

Post autor: Jozek » 2021-05-18, 22:58

Lunka pisze: 2021-05-18, 22:49 Babcia ma biała hortensje czyli byłaby takim dobrym podstawowym kwiatem do takich eksperymentów 🤔
Ale w tym linku piękne kolory wychodzą. Szczególnie ta biało-niebieska 🥰
Przypomniałeś mi @Jozek , że zawsze marzyłam o tym kwiecie w ogrodzie 🤗
Tylko kwestia czy teściowa da pozwolenie zasadzić 😉
Jeszcze dodam pewien szczegol, odnosnie takich hortensji jak na wczesniej zalaczonym zdjeciu.
Otoz, oni tam sadza je na wale, tzn. na usypanym z ziemi podwyzszeniu oblozonym czarna tkanina ogrodnicza (tak to sie chyba po polsku nazywa) i na tym sadza te hortensje, ktore dzieki temu lepiej sie rozrastaja, a to podwyzszenie grunky pod nimi sprawia wrazenie za caly krzak jest olbrzymi.
Z przycinaniem tez trzeba dobrze glowkowac, by rozkrzewic korzenie, ktore w efekcie beda lepiej rozrosniete w stosunku do wielkosci rosliny.
Wtedy kwiaty sa wieksze i pelniejsze, niz przy nierozkrzewionych korzeniach i duzej liczbie odnog z kwiatami.
Poza tym, wiekszosc roslin intensywnie reaguje na pochylenie odnog, czy galezi i takie wrecz zwisajace w dol, produkuja wieksze kwiaty, a np u drzew owocowych, wieksze i wiecej owocow. szczegolnie wyrazne jest to w tzw. uprawie szpalerowej, gdzie galezie i odrosty prowadzone sa poziomo, lub w dol, tak jak np. przy winogronach.
Na zalaczonym zdjeciu hortensji, ktore sa posadzone na wale usypanym z ziemi, nie tylko jest wiecej miejsca dla wiekszej liczby odnog odchodzacych jakby promieniscie od srodka wlau, ale takze jest wiecej ladnych kwiatow na samym dole, bo odnogi praktycznie rosna w dolm, a nie w gore.
Ostatnio zmieniony 2021-05-18, 23:13 przez Jozek, łącznie zmieniany 3 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5313
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 840 times
Been thanked: 1402 times

Re: Kącik Roślinny ⚘

Post autor: abi » 2021-05-18, 23:03

Lunka pisze: 2021-05-18, 22:49 Babcia ma biała hortensje czyli byłaby takim dobrym podstawowym kwiatem do takich eksperymentów 🤔
"Białe hortensje nie ulegają przebarwieniu, gdyż nie posiadają antocyjanów odpowiedzialnych za kolor kwiatów."
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Lunka
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1438
Rejestracja: 26 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 956 times
Been thanked: 566 times

Re: Kącik Roślinny ⚘

Post autor: Lunka » 2021-05-18, 23:04

@abi no to spróbowałam 😢
"Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona."
Łk 10,41-42

ODPOWIEDZ