Kącik Roślinny ⚘

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5387
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 856 times
Been thanked: 1408 times

Re: Kącik Roślinny ⚘

Post autor: abi » 2021-05-11, 20:21

mi sie podoba anginka, ale nigdy nie mialam do niej dobrej reki

Obrazek
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Lunka
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1438
Rejestracja: 26 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 956 times
Been thanked: 566 times

Re: Kącik Roślinny ⚘

Post autor: Lunka » 2021-05-11, 22:31

abi pisze: 2021-05-11, 18:49 np difenbachia
Straszne, że przywloklam to mamie z pracy. Nie wiedziałam, że to tak trujące...
Od kiedy wiem, proszę żeby mama zutylizowala ale jej się podoba i nie chce posłuchać... ~x(
"Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona."
Łk 10,41-42

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Kącik Roślinny ⚘

Post autor: Jozek » 2021-05-12, 10:23

Wiele trujacych roslin ma nie tylko trujace soki, ale takze w gorace dni niektore z trujacych skladnikow paruja z rosliny i wtedy powietrze nie jest zbyt zdrowe.
Np. cisy w gorace lato wytwarzaja w obrebie drzewa "chmure " toksycznych oparow, ktore moga powodowac dosc silne halucynacje, a np. polozenie sie pod cisem w jego cieniu w upalny bezwietrzny dzien moze sie zle skonczyc.
Ale takie rosliny mozna tez wykozystac do ochrony innych roslin uprawnych, by pozbyc sie wielu szkodnikow, ktore unikaja takich roslin. Dlatego wlasnie szukam sadzonek cisa na zywoplot.
Wiele traw ma wlasciwosci odstraszajace insekty, np. Lemongrass, bedac jednoczesnie swietna przyprawa kuchenna.
Niektore rosliny rosnace w, lub na brzegach wod stojacych ma wlasciwosci odstraszajace komary, ktore sa zmora oczek wodnych w ogrodach.
Ale pare rybek w takim oczku wodnym tez moze wyeliminowac ten problem.

Dodano po 43 minutach 35 sekundach:
Claudiax pisze: 2021-05-11, 20:16 O, super wątek!
Ja zasadziłam w doniczce rzodkiewkę a w drugiej bazylię.
Nie mam ogrodka ani balkonu ale na parapecie który mam nasłoneczniony, fajnie rosną.
Obrazek
=)) hahaha ale Okaz. Jedynie liście byly dodawane do sałatki
Claudia, rzodkiewka nie lubi jak jest zbyt cieplo, lubi slonce, ale temperatura otoczenia nie powinna przekraczac 15 stopni.
Twoja rzodkiewka "idzie" w pedy nasiennne, dlatego jest taka wydluzona, a przy tym ma zgorzel szyjki korzeniowej (to czarne zwezenie miedzy liscmi, a zgrubionym korzeniem), ktorej raczej nie bylo by gdyby temp. byla wlasciwa dla rzodkiewki i nie przesadzala bys z podlewaniem.
Osobiscie, radzil bym dla roslin wrazliwych na glebokosc wysiewu i podatnych na zgorzel szyjki korzeniowej, pokrywac powierzchnie ziemi cienka warstewka drobnego piasku, co powoduje ze ta powierzchnia szybko wysycha po podlewaniu, oraz zabezpiecza przed infekcjami, oraz przerywa podsiakanie wilgoci do powierzchni, a tym samym zbyt szybkie wysychanie ziemi pod nia.
Ostatnio zmieniony 2021-05-12, 10:37 przez Jozek, łącznie zmieniany 6 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Claudiax

Re: Kącik Roślinny ⚘

Post autor: Claudiax » 2021-05-12, 19:44

:ymhug: @Jozek dziekuje

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Kącik Roślinny ⚘

Post autor: Jozek » 2021-05-13, 00:53

abi pisze: 2021-05-11, 14:53
Zebra pisze: 2021-05-10, 21:52

Kto chce może też dodawać zdjęcia 🌱
Obrazek

Dodano po 6 minutach 46 sekundach:
moje to grudnik, a twoje wyglada troche jak grubosz ale nie dalabym sobie nic uciac ;)
Swojego grudnika poprzycinaj, a dokladnie to poodlamuj mu prawie polowe dlugich odnog, tak by byl bardziej krzaczasty, bez takich zbyt dlugich odnog.
To co odlamiesz wsadz do nowej donniczki z taka sama ziemia jak ta w ktorej rosnie.
Bedziesz miala 2 donniczki grudnika, a ten ktorego pooblamujesz rozkrzewi sie bardziej i bedzie mial gesciej kwiaty.
Wiesz chyba jak odlamywac, a jesli nie to trzeba to tak zrobic by odlamaly sie na tzw. kolankach, tych przewezeniach gdzie z jednego segmentu wyrasta drugi segment, a nie miazszowa czesc. Odlamane fragmenty trzeba na pare godzin odlozyc by lekko przyschly miejsca odlamania i wtedy wsadzic do ziemi, by sie ukorzenily.
Te stare z ktorych odlamalas czesc, wypuszcza nowe, ale tez i sprowokuje to rosline do kwitnienia na wiekszej liczbie odnog.
Te co zona ma w lazience, jak kwitna, to cala powierzchnia jest w kwiatach. Praktycznie na kazdym koncowym segmencie jest kwiat.

Wiele jest roslin ktore wlasnie dosc ostrym cieciem, mozna latwo sprowokowac do wczesniejszego i intensywniejszego kwitnienia.
Zwykle raz sprowokowane, kwitna pozniej czesciej i gesciej i coraz intensywniej.
Oczywiscie nie nalezy tego robic podczas glownego kwitnienia, gdy jeszcze nie kwitna intensywnie, a po przekwitnieciu usuwac zwiedle kwiaty, by nie zawiazywaly sie nasiona, bo one oslabiaja rosline, a usuniecie zwiedlego kwiatu powoduje czestrze i bardziej bujne kwitnienie, szczegolnie wyraznie to widac jesli chodzi o roze, ktore bardzo czesto atakuje mszyca wlasnie wokol paka kwiatowego. Nie ma co sie wtedy szczypac, tylko odciac pak kwiatowy wraz z kilkoma liscmi ponizej tak by pozbyc sie mszycy, bez uzycia srodkow chemicznych, a w miejscu ciecia wkrotce pokaza sie nowe pedy z pakami kwiatowymi. Tak ze nie tylko pozbedziemy sie mszycy, ale i zwiekszymy ilosc kwiatow rozy.
Z rozami na tzw. kwiaty ciete, jest nieci inna procedura, bo wycina sie dluzszy kawalek lodygi kwiatowej.

jako ciekawostke o sobie, podam ze najbardziej podobaja mi sie White oriental lilies, ktore jako kwiaty ciete ciagle swieze i kwitnace sa u mnie od wielu lat w kuchni na stole, a nie mam pojecia o ich uprawie, choc wiem jak przedluzyc ich zywotnosc do 2 tygodni we flakonie z woda. ;)
Maja piekny i delikatny zapach, a kiedys we Francji gdy kupilem ostatnie 9 sztuk na targowisku kolo kosciola i 8 zanioslem do kosciola przed figure NMP a jedna zostawilem sobie w pokoju na kwaterze w starej plebanii, to przez 2 tygodnie cala plebania pachniala liliami od tej jednej ktora mialem w pokoju.
Ostatnio zmieniony 2021-05-13, 01:41 przez Jozek, łącznie zmieniany 9 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5387
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 856 times
Been thanked: 1408 times

Re: Kącik Roślinny ⚘

Post autor: abi » 2021-05-13, 07:20

jozek sie nagle okazal niezla encyklopedia botaniczna
dzieki twojemu watkowi, @Zebra :)
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Kącik Roślinny ⚘

Post autor: Zebra » 2021-05-13, 08:06

abi pisze: 2021-05-13, 07:20 jozek sie nagle okazal niezla encyklopedia botaniczna
dzieki twojemu watkowi, @Zebra :)
To prawda :!:
Skąd Jozku masz taką wiedzę :-o
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Kącik Roślinny ⚘

Post autor: Jozek » 2021-05-13, 10:38

Zebra pisze: 2021-05-13, 08:06
abi pisze: 2021-05-13, 07:20 jozek sie nagle okazal niezla encyklopedia botaniczna
dzieki twojemu watkowi, @Zebra :)
To prawda :!:
Skąd Jozku masz taką wiedzę :-o
To z jednego z moich wyuczonych zawodow, ktory nie konczy sie na kwiatkach, bo w sklad wchodzilo 16 przedmiotow do nauki.
Ale nie bede wymienial by nie sprawiac Markowi przykrosci.
No, ale do encyklopedii do mi bardzo duzo brakuje. ;)
Czesto musze pytac zone. ;) Ma zielone palce i specjalizacje wlasnie w kwiatkach i rozmnazaniu invitro. ;)
Ostatnio zmieniony 2021-05-13, 11:43 przez Jozek, łącznie zmieniany 3 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5387
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 856 times
Been thanked: 1408 times

Re: Kącik Roślinny ⚘

Post autor: abi » 2021-05-13, 17:08

juz polubilam pania jozkowa :) jej na pewno by sie geranium udalo
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Kącik Roślinny ⚘

Post autor: Jozek » 2021-05-13, 17:39

abi pisze: 2021-05-13, 17:08 juz polubilam pania jozkowa :) jej na pewno by sie geranium udalo
Wiekszosc kwiatow donniczkowych ktore ma to z odzysku, bo ktos chcial wyrzucic, bo nie mogl sobie poradzic.
Rzadkie okazy ma z kawalkow roslin uszczypnietych to tu to tam lub u kogos w ogrodzie.
Wie dokladnie z ktorej czesci jakiej rosliny i w jaki sposob uzyskac sadzonki, tu kawalek liscia, tam kawalek lodyzki, galazke, nasiona, kawalek korzenia, itp. itd.
Dla mnie za mlodu to stanowilo problem, bo jakiego kwiatka dac dziewczynie, skoro przy nich pracuje i zna dokladnie wszelkie wymagania jakosciowe i klasyfikacje roslin przeznaczonych do sprzedarzy.
W kwiaciarni mowia ze to pierwszy gaunek, np. rozy, a ona z daleka popatrzy i wie ze to drugi lub trzeci, bo wielkosc kwiata, wiecej lub mniej otwarty, dlugosc i grubosc lodygi, intensywniejszy kolor, czy skrzywienia.
Ale znalazlem rozwiazanie i dostawala dzikie kwiaty polne. ;)
A przy tym oszczedzalem kase. ;)
Ostatnio zmieniony 2021-05-13, 17:40 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5387
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 856 times
Been thanked: 1408 times

Re: Kącik Roślinny ⚘

Post autor: abi » 2021-05-18, 14:54

ktos jeszcze ma szczypiorek w sloiczku na oknie?
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Lunka
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1438
Rejestracja: 26 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 956 times
Been thanked: 566 times

Re: Kącik Roślinny ⚘

Post autor: Lunka » 2021-05-18, 15:01

abi pisze: 2021-05-18, 14:54 ktos jeszcze ma szczypiorek w sloiczku na oknie?
Ja :-bd :ymparty:
"Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona."
Łk 10,41-42

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5387
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 856 times
Been thanked: 1408 times

Re: Kącik Roślinny ⚘

Post autor: abi » 2021-05-18, 15:02

a rzezuche na swieta mialas? i zjadlas potem? :)
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Lunka
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1438
Rejestracja: 26 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 956 times
Been thanked: 566 times

Re: Kącik Roślinny ⚘

Post autor: Lunka » 2021-05-18, 15:18

W tym roku nie, ale siostra zgodnie z tradycją nasza rodzinna jak przyjechałam to mnie częstowała. Przepychota 😋
I owies do ozdoby 🥰
"Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona."
Łk 10,41-42

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5387
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 856 times
Been thanked: 1408 times

Re: Kącik Roślinny ⚘

Post autor: abi » 2021-05-18, 15:19

owies moze kozy by zjadly ewentualnie
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

ODPOWIEDZ