Regionalizmy .

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Regionalizmy .

Post autor: Andej » 2021-09-14, 19:33

Dayy pisze: 2021-09-14, 14:05 Ja jestem ze Śląska. Na ziemniaki mówimy kartofle. Wychodzimy na "dwór". Znam Śląską gwarę od podstaw ale raczej rzadko coś mówię po Śląsku na przykład w pracy. Raczej w domu godomy 😊
Jo wola grule. Ale ślonsko gadko też możesz czasem napisać. (Zapewne mi się nie udało, bo już pół wieku minęło, gdym ze Ślązakami nad morzem czas spędzał.)

Tak, gwary są piękne. I słowa i akcent. Trzeba je szanować.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2414
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1002 times
Been thanked: 913 times

Re: Regionalizmy .

Post autor: Susanna » 2021-09-14, 20:00

😊 Dobrze napisałeś :ymapplause: :-B
"Uschła winna latorośl
i zwiędło drzewo figowe,
drzewo granatowe i palma daktylowa, i jabłoń -
wszystkie drzewa polne uschły.
I zniknęła radość spośród synów ludzkich."
Ks. Joela

Awatar użytkownika
bei
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 251
Rejestracja: 11 lis 2019
Has thanked: 10 times
Been thanked: 48 times

Re: Regionalizmy .

Post autor: bei » 2021-09-15, 20:04

Byłam na wakacjach w Rogalowym Muzeum Poznania i tam się dowiedziałam, że Poznaniacy mają tak dużo swoich określeń na różne rzeczy.
Jak w restauracji zamawiałam pyry z gzikiem to nie wiedziałam, że dostanę ziemniaki z twarogiem (w sumie dla mnie z bryndzą).
Ostatnio zmieniony 2021-09-15, 20:44 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Regionalizmy .

Post autor: Andej » 2021-10-14, 11:51

A sklep to piwnica, a skład to sklep.

W dzieciństwie i młodocianości spędzałem każdego roku, co najmniej jeden miesiąc w Nowym Sączu. Tak używane było słowo "kidać". Większość z Was znaj jedynie pochodzące od tego inne słowo "wykidajło". Kojarzy się ono też polityczką (panią polityk) Kidawą Błońską. Ale nie wiem czy jest wspólny źródłosłów. Wspomniane słowo używane było z różnymi przedrostkami.
wykidać - wyrzucić,
wykidać się - przewrócić,
skidać się - pobrudzić, popuścić w majtki
zakidać się - zafajdać się,
Pierwsza forma jest ujęta w SJP, pozostałe mam ino w głowie. Ale czy jeszcze słowo to jest w użyciu? Nie wiem. Albowiem we wspomnianym mieście, niemal nie ma rodowitych sądeczan.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Lunka
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1438
Rejestracja: 26 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 956 times
Been thanked: 566 times

Re: Regionalizmy .

Post autor: Lunka » 2021-10-15, 08:01

@Andej Nowy Sącz powiadasz. "Wykidać" wiem, że dziadek tego używa a wiesz, że my z Podlasia 😉 różnica km jest spora więc jestem w szoku.
"Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona."
Łk 10,41-42

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Regionalizmy .

Post autor: Andej » 2021-10-15, 08:08

Słowo to w wielu regionach. Na pewno od Lwowa po Śląsk. W różnych regionach może mieć nieco inne znaczenie, zabarwienie. Ale także w tym tkwi piękno języka. I bogactwo.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ