Wasz sposób na oszczędzanie ?

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1161
Rejestracja: 15 kwie 2017
Ostrzeżenia: 1
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Ateista
Has thanked: 66 times
Been thanked: 243 times

Re: Wasz sposób na oszczędzanie ?

Post autor: Efezjan » 2021-10-31, 15:03

Skaza pisze: Oj Lambduś Lambduś jak prawie zawsze postrzegasz wszystko prostoliniowo i zbyt dosłownie :) Oczywiście, że nie ma nic złego w kupieniu sobie książki itp, ale w tym ciągłym popularnym narzekaniu jak to jest źle i jak słabo płacą, jak mi brakuje na to czy tamto już zdecydowanie tak.
Wcale słabo nie płacą i źle nie jest, zatem ci, którzy narzekają, robią to właściwie bez sensu. Nie lepiej zamiast narzekać, zmieniać to, co zmiany wymaga? Od samego narzekania nic się przecież nie zmieni.
"E parvo eu não sou!!!
E fico a pensar
Que mundo tão parvo
Onde para ser escravo
E preciso estudar..."

Deolinda, Parva que eu sou

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Wasz sposób na oszczędzanie ?

Post autor: lambda » 2021-10-31, 15:15

Efezjan pisze: 2021-10-31, 15:03
Skaza pisze: Oj Lambduś Lambduś jak prawie zawsze postrzegasz wszystko prostoliniowo i zbyt dosłownie :) Oczywiście, że nie ma nic złego w kupieniu sobie książki itp, ale w tym ciągłym popularnym narzekaniu jak to jest źle i jak słabo płacą, jak mi brakuje na to czy tamto już zdecydowanie tak.
Wcale słabo nie płacą i źle nie jest, zatem ci, którzy narzekają, robią to właściwie bez sensu. Nie lepiej zamiast narzekać, zmieniać to, co zmiany wymaga? Od samego narzekania nic się przecież nie zmieni.
To czy słabo płacą czy nie to pojęcie względne. To zależy czy masz rodzinę na utrzymaniu czy ktoś jest singlem na utrzymaniu rodziców.

Awatar użytkownika
Skaza
Gaduła
Gaduła
Posty: 996
Rejestracja: 7 wrz 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1414 times
Been thanked: 366 times

Re: Wasz sposób na oszczędzanie ?

Post autor: Skaza » 2021-10-31, 15:23

A widzisz czyli może jednak internet nie umożliwia poznania jakiegokolwiek nawet wstępnego drugiej osoby :) i nigdy nie dowiemy się jacy jesteśmy Lambdo.

Prawda, szczęścia nie da w życiu tak ogólnie, ale miałem na myśli wyłącznie sferę życia która dotyczy odpoczynku/relaksu/hobby/wolnego czasu w tym jeśli ktoś ( nie wiem czy Ty :) ) upatruję radości codziennej i spełnienia w bardziej materialnych szansach to kibicuję mu szczerze by tą radość odnalazł :) Możesz mi nie wierzyć, ale naprawdę Cię lubię tak zwyczajnie po ludzku.

Nigdy nie twierdziłem, że jestem oszczędny ... wpisy moje w tym wątku dotyczyły możliwego sposobu na oszczędzanie a nie tego czy sam tak postępuję. Jako kawaler (nie lubię określenia singel bo kojarzy mi się jakby z branża muzyczną i płytami) mam niewiele pilnych obowiązków finansowych (pełna zgoda) a jako człowiek( o ile nim jestem) nigdy obojętnie od swojego wieku nie czułem zbytniego pociągu do rozrywek za które trzeba płacić. Może i jestem ubogi wewnętrznie i umysłowo, ale taki już jestem i cieszą mnie sprawy proste oraz takie których już nikt niemal dzisiaj nie ceni :)

Dodano po 2 minutach 36 sekundach:
lambda pisze: 2021-10-31, 15:15
Efezjan pisze: 2021-10-31, 15:03
Skaza pisze: Oj Lambduś Lambduś jak prawie zawsze postrzegasz wszystko prostoliniowo i zbyt dosłownie :) Oczywiście, że nie ma nic złego w kupieniu sobie książki itp, ale w tym ciągłym popularnym narzekaniu jak to jest źle i jak słabo płacą, jak mi brakuje na to czy tamto już zdecydowanie tak.
Wcale słabo nie płacą i źle nie jest, zatem ci, którzy narzekają, robią to właściwie bez sensu. Nie lepiej zamiast narzekać, zmieniać to, co zmiany wymaga? Od samego narzekania nic się przecież nie zmieni.
To czy słabo płacą czy nie to pojęcie względne. To zależy czy masz rodzinę na utrzymaniu czy ktoś jest singlem na utrzymaniu rodziców.
A kawaler który sam się utrzymuję to do jakiej zależności się zalicza ? ;) hihi

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13793
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Wasz sposób na oszczędzanie ?

Post autor: sądzony » 2021-10-31, 16:32

Dezerter pisze: 2021-10-31, 13:45 Polecam , bo byliśmy i jest to jedyne swego rodzaju przeżycie - zabierz żonę na rekolekcje do Gajdów, albo zafunduj jej sa takie tylko dla kobiet, ale uważaj - wróci odmieniona O:-)
Mam do nich około 110km więc wszystko jest możliwe :)
choć z drugiej strony to jakoś mi nie pasuje do mojej żony.... może kiedyś

Dodano po 7 minutach 14 sekundach:
lambda pisze: 2021-10-31, 13:48 A do mnie oni np w ogóle nie przemawiaja
Jak poinformował mnie ks. Robert z Bonifratszy te konferencje:
https://bonifratrzy.pl/klasztor-warszaw ... -falszywe/
"z lekkimi przeróbkami pochodzą z książki Gajdów Rozwój. Jak współpracować z łaską.",
a kwestia 'fałszywego ja' interesowała mnie już dawno zanim zacząłem się nawracać.
Może to być ciekawe.

Zastanawia mnie ich wykształcenie, bo na stronie
http://www.chti.pl/terapeuci/mm-gajdowie/
stoi, że są czynnymi terapeutami.
Co prawda nie ma ustawy o psychoterapii, no ale ...
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1161
Rejestracja: 15 kwie 2017
Ostrzeżenia: 1
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Ateista
Has thanked: 66 times
Been thanked: 243 times

Re: Wasz sposób na oszczędzanie ?

Post autor: Efezjan » 2021-10-31, 17:51

lambda pisze: 2021-10-31, 15:15
Efezjan pisze: 2021-10-31, 15:03
Skaza pisze: Oj Lambduś Lambduś jak prawie zawsze postrzegasz wszystko prostoliniowo i zbyt dosłownie :) Oczywiście, że nie ma nic złego w kupieniu sobie książki itp, ale w tym ciągłym popularnym narzekaniu jak to jest źle i jak słabo płacą, jak mi brakuje na to czy tamto już zdecydowanie tak.
Wcale słabo nie płacą i źle nie jest, zatem ci, którzy narzekają, robią to właściwie bez sensu. Nie lepiej zamiast narzekać, zmieniać to, co zmiany wymaga? Od samego narzekania nic się przecież nie zmieni.
To czy słabo płacą czy nie to pojęcie względne. To zależy czy masz rodzinę na utrzymaniu czy ktoś jest singlem na utrzymaniu rodziców.
To prawda, ale jak słabo płacą to można:

1. Poprosić, by płacili więcej.
2. Zmienić pracę na taką, gdzie płacą godziwie.
"E parvo eu não sou!!!
E fico a pensar
Que mundo tão parvo
Onde para ser escravo
E preciso estudar..."

Deolinda, Parva que eu sou

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2488
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1046 times
Been thanked: 936 times

Re: Wasz sposób na oszczędzanie ?

Post autor: Susanna » 2023-02-12, 09:28

Mój sposób na oszczędzanie- odkładanie co miesiąc 100 zł. A wasz?
"Jak łania pragnie
wody ze strumieni,
tak dusza moja pragnie
Ciebie, Boże!
Dusza moja pragnie Boga,
Boga żywego:
kiedyż więc przyjdę i ujrzę
oblicze Boże?"

Psalm 42.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13793
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Wasz sposób na oszczędzanie ?

Post autor: sądzony » 2023-02-12, 10:33

Ja w ogóle nie umiem :(
Łatwiej mi spłacać pożyczki niż oszczędzać.
Obecnie spłacam kredyt hipoteczny za mieszkanie (zostało mi jeszcze 17 lat) oraz bezprocentową pożyczkę u teścia 40 tyś. na remont (500 miesięcznie).
Myślę, że mógłbym jeszcze nieco oszczędzić miesięcznie. Gdybym przestał palić, może nawet 500-700 zł.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Wasz sposób na oszczędzanie ?

Post autor: Andej » 2023-02-12, 15:59

Rozsądne oszczędzanie, to rezygnacja z marnotrawstwa. Powstrzymanie się od tego, co szkodliwe. Jak i tego, co nie jest potrzebne. Zwłaszcza chwilowych zachcianek.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Wasz sposób na oszczędzanie ?

Post autor: lambda » 2023-02-14, 11:57

Andej pisze: 2023-02-12, 15:59 Rozsądne oszczędzanie, to rezygnacja z marnotrawstwa. Powstrzymanie się od tego, co szkodliwe. Jak i tego, co nie jest potrzebne. Zwłaszcza chwilowych zachcianek.
Ale na co konkret ie tak usilnie oszczędzać?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13793
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Wasz sposób na oszczędzanie ?

Post autor: sądzony » 2023-02-14, 12:07

lambda pisze: 2023-02-14, 11:57
Andej pisze: 2023-02-12, 15:59 Rozsądne oszczędzanie, to rezygnacja z marnotrawstwa. Powstrzymanie się od tego, co szkodliwe. Jak i tego, co nie jest potrzebne. Zwłaszcza chwilowych zachcianek.
Ale na co konkret ie tak usilnie oszczędzać?
Cześć. Dawno Cię nie było. :)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Wasz sposób na oszczędzanie ?

Post autor: faraon » 2023-02-14, 12:09

Kiedys kupowalem wiele rzeczy, az zauwazylem ze wiekszosc nie byla mi potrzebna i przyczyniala sie jedynie do balaganu, tak w mieszkaniu jak i w garazu.
Jak w koncu musialem skozystac z przechowalni by przechowywac faktycznie potrzebne mi narzedzia pracy to zrozumialem ze tak naprawde to place za przechowywanie w domu i garazu kompletnie niepotrzebnych rzeczy.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Wasz sposób na oszczędzanie ?

Post autor: lambda » 2023-02-14, 12:36

sądzony pisze: 2023-02-14, 12:07
lambda pisze: 2023-02-14, 11:57
Andej pisze: 2023-02-12, 15:59 Rozsądne oszczędzanie, to rezygnacja z marnotrawstwa. Powstrzymanie się od tego, co szkodliwe. Jak i tego, co nie jest potrzebne. Zwłaszcza chwilowych zachcianek.
Ale na co konkret ie tak usilnie oszczędzać?
Cześć. Dawno Cię nie było. :)
Cześć. To prawda nie było mnie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Wasz sposób na oszczędzanie ?

Post autor: Andej » 2023-02-14, 17:32

lambda pisze: 2023-02-14, 11:57 Ale na co konkret ie tak usilnie oszczędzać?
Wątek założył Alf. Jego spytaj. Ale z tego co wiem, to większość ludzi oszczędza na przyszłość.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2532
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 406 times

Re: Wasz sposób na oszczędzanie ?

Post autor: Abstract » 2023-02-14, 18:08

Znam 3 podejścia do kasy..
1. Czarna godzina - to człowiek czekający wciąż na armagedon, utratę pracy bez możliwości znalezienia nowej, lub chorobę która go wykluczy zawodowo.
Generuje duże oszczędności, ale wynikają one z problemów z postrzeganiem świata, czarnowidztwa, błędów poznawczych. Podejście niezdrowe psychicznie.
2. Racjonalne podejście - odczytywanie co to zachcianka, nie uleganie impulsom, odciągnięcie decyzji zakupu, np przy droższych rzeczach analiza np SWOT. Taka osoba jest w stanie oszczędzać rygorystycznie i systematycznie, tak jak przy kredycie, chociaż jak potrzeba zrobi sobie wakacje kredytowe ;)
3. Osoby które muszą mieć "bat nad sobą". Nie potrafią oszczędzać, nadwyżki wydają na bieżąco, często mają wyrzuty sumienia co do impulsywnych wydatków. Ciągle raty i pożyczki, ponieważ tylko wizja komornika, obowiązku wobec instytucji, motywuje do rozsądnego planowania wydatków.

Oczywiście to nie są grupy hermetyczne. Często mamy trochę 1 i 2, lub 2 i 3. 1 i 3 raczej nie.
Ostatnio zmieniony 2023-02-14, 18:09 przez Abstract, łącznie zmieniany 1 raz.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5384
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 856 times
Been thanked: 1407 times

Re: Wasz sposób na oszczędzanie ?

Post autor: abi » 2023-02-14, 18:30

teraz sie mowi - na biala godzine
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

ODPOWIEDZ