Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
Dominik

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Dominik » 2020-04-25, 08:45

Zacząłem robić kolejny projekt. Katalog stron katolickich, blogów, kanałów YT, stron FB
https://katalog.zchrystusem.pl
Na razie jest w początkowej fazie robienia,,, i już naszły mnie obawy, na co to komu.
Potrzebne, czy nie potrzebne.
Czy katalog będzie ktoś odwiedzał, dodawał strony?

Jak myślicie?

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Jozek » 2020-04-25, 09:21

Jeli kazdy bedzie mogl dodawac strony podobnie jak wyjasnienia wdo wikipedii, to bedziesz mial mase roboty z poprawianiem i wyrzucaniem spamow itp.
Z drugiej strony, to rozrosnie sie to do niesamowitych rozmiarow bo potencjallnych linkow jest praktycznie miliony i oprocz tematycznego ukladu doszly by podtematy itp. rozne opcje, co w rezultacie sprowadzi projekt do internetu religijnego.
Taki internet religijny bylby pomocny, ale musialy b y byc selekcjinowane linki by nie bylo jakichs heretyckich czy kontrowersyjnych tematow-wypowiedzi-filmow. Ale to musialo by miec forme wyszukiwarki, ktorej zakres wyszukiwania nie wykraczal by poza sprawdzone informacje o tematyce religijnej.
Jesli udalo by ci sie utworzyc taki "search engine", to bylo by pewnie wiele osob ktore mialy by latwiej oddzielic plewy informacyjne od ziarna.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Dominik

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Dominik » 2020-04-25, 09:50

Myślisz że rozrosło by się to do wielkich rozmiarów? Mowa jest o linkach tylko do stron, a nie do pojedynczych artykułów czy filmów.
- ile mamy polskojęzycznych stron religijnych?
- ile osób będzie wiedziało o katalogu
- ile osób będzie chciało dodać swoją lub czyjąś stronę.

Wątpię by ilość zgłoszonych stron przekroczyła 1tys w ciągu 10 lat.
Pomijam tutaj strony których nie trzeba weryfikować, mianowicie strony parafialne, szkół katolickich, zakonów itp.
Wiec jest to do ogarnięcia.
W katalogu ma być tylko nazwa strony, link do niej i krótki opis o czym ona jest i kategoria.


Poruszyłeś pomysł wyszukiwarki religijnej, internetu religijnego To rodzi kolejny pomysł na projekt. Obecnie tworze katalog stron, ale bez wykazu każdej rzeczy jaka na tych stronach jest zawarta. W przypadki internetu religijnego i wyszukiwarki to rzeczywiście, linków było by miliony. Samo nasze forum to tysiące tekstów, nie sposób tego przejrzeć.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Jozek » 2020-04-25, 10:43

Wyszukiwarka byla by bardziej uniwersalnym narzedziem dla kazdego, bez wzgledu na poziom wiedzy religijnej.
Mozna by uzaleznic zakres wyszukiwania do wlasnie jak piszesz, stron Katolickich i stopniowo rozszezac zakres w obrebie sprawdzonych informacji.
Pewnie teolodzy mogli by ci sporo podpowiedziec, czy chocby podac jakies hasla-slowa-zwroty ktorych wyszukiwarka powinna unikac, itp.
Taki dobrze dzialajacy search engine zastapil by wiele innych projektow i pewnie kazda strona religijna kazde forum religijne chcialo by miec taki do wyszukiwania dobrych i sprawdzonych informacji.
To moglo by tez pomoc unormowac np. tematy dyskusji na forach, bo forum ktore pozwala na heretyckie teksty czy dyskusje bylo by omijane przez taka wyszukiwarke, a zakres jej dzialania moglbys reczne rozszerzac, dodajac nowe strony z ktorych mogla by kozystac.
Mialbys wtedy spory wplyw na to co sie dzieje w wierze i co ludzie czytaja, czy ogladaja.
Mysle ze kryteria jakimi poslugiwal by sie taki search engine i jego zasady dzialania wcale nie musza byc takie jak w typowych wyszukiwarkach.
W wyszukiwarkach internetowych ciekawym jest to ze na zwykle hasloslowo, pojawiaja sie pierwsze strony np.. biznesowe, ktore czesto niewiele maja wspolnego z danym slowem, a to swiadczy o tym ze wyszukiwarka ma ustawione priorytety wyswietlania wynikow, co mozna by wykozystac w inny sposob.
Mam jednego klienta, ktorego firma robi oprogramowania operacyjne dla bankow na calym swiecie, wiec jesli mialbys jakis klopot z przeskoczeniem jakiegos problemu, to moglbym go popytac jak obejsc jakis techniczny problem w programowaniu.

A tak przy okazji, to od jakiegos czasu zauwazylem ze znacznie zwiekszyla sie liczba gosci na forum.
Pierw sadzilem ze czytaja wpisy,ale wyraznie bylo widac ze mimo tylu osob odwiedzajacych forum, niewiele bylo otwarc watkow, wiec myslalem ze po prostu wlaczyli strone forum i usneli, a teraz wiem ze to linki do Mszy Sw. tak zadzialaly i chyba to jest przyczyna ze jest tak wielu gosci na forum, ale niewielu z nich czyta cokolwiek na forum. Po prostu przychodza tu przez twoja furtke na Msze Sw. :)
Ostatnio zmieniony 2020-04-25, 11:23 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Dominik

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Dominik » 2020-04-25, 11:36

Ja jestem zbyt cienki z programowania by się zabrać za coś takiego. To trzeba by bardzo wydajne algorytmy potrafić pisać, na stałe była by potrzebna pomoc.
Do tego koszty serwera mogą iść w tys. zł miesięcznie.
Stworzony indeks tekstów znalezionych na religijnych stronach to raczej terabajty danych. Sam taki index naszego forum to ponad 200MB.
Trzeba by znaczące kryteria wprowadzić które teksty indeksować, czy indeksować tylko teksty ze słowami Jezus, aborcja, Matka Boska... by ograniczyć rozmiar rozmiar indeksu i koszty serwera. Pominiemy słowo "alkohol" i już religijny artykuł na ten temat może być pominięty, z braku kluczowych słów.

To nie taka prosta sprawa.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Jozek » 2020-04-25, 11:53

Wiem ze to nie jest prosta sprawa, tym bardziej ze sam nie jestem w tym zakresie zawodowcem.

Nie musisz sie porywac od razu na ilosc, a ewentualne pojemnosci serwerow moga byc kompensowane udostepnianiem czesci pojemnosci przez inne fora, czy strony chcace kozystac z takiej wyszukiwarki. Oni takze maja adminow, wiec pomoc byla by dostepna.
W ten sposob mogla by zostac stworzona odrebna siec informacyjna, wolna od idiotyzmow, herezji i spamu, ale jak wszystko, musi miec jakis chocby maly poczatek.
Internet tez kiedys byl niewielki, mala siec z niewielka iloscia uzytkownikow.
Ostatnio zmieniony 2020-04-25, 12:07 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Dominik

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Dominik » 2020-05-09, 00:08

Taka mała reklama

Gdyby ktoś potrzebował pomocy przy jakimś zadaniu na komputerze, które da się zautomatyzować to służę pomocą.
Przykład (taki trudniejszy) skopiować swoje (lub czyjeś, wtedy tematy dostępne publicznie tylko) forum z darmowego serwera bez dostępu do bazy danych i plików serwera. Następnie takie forum uruchomić u siebie. (Darmowe serwer nie powalają na kopiowanie forum, stąd taki pomysł, by sobie poradzić)
Czasem pisze dla własnego użytku tego typu programy.
Ostatnio zmieniony 2020-05-09, 00:12 przez Dominik, łącznie zmieniany 2 razy.

Dominik

Re: Nowy regulamin

Post autor: Dominik » 2020-05-28, 21:36

Drobna aktualizacja regulaminu


§ 14
Edytowanie postów jest możliwe w ciągu 90 minut po ich napisaniu.

na

§ 14
Edytowanie postów jest możliwe w ciągu 90 minut po ich napisaniu.
14a - Ustawienie podpisu(sygnaturki) jest możliwe od napisania 20 posta na forum

Do zakresu kar dopisać
18i - wyłączenie dostępu do określonej funkcji forum (ustawanie podpisu, wysyłanie PW itp)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Jak czytać Pismo Święte, żeby Pan Bóg przemawiał przez Słowo?

Post autor: sądzony » 2020-06-06, 21:19

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-06-06, 20:41 No coz - ja czytalem dziela Lenina. ale nie przyjalem przeslania.
A czasem mam wrażenie, że szczególnie.
Biserica Dumnezeu pisze: 2020-06-06, 20:41 Samo czytanie to jeszcze nie znaczy, ze sluchamy Boga.
Tak jak samo gadanie na forum, modlitwa, łażenie do kościoła, przyjmowanie eucharystii i cokolwiek jesteś w stanie wymienić.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Biserica Dumnezeu

Re: Jak czytać Pismo Święte, żeby Pan Bóg przemawiał przez Słowo?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-06-06, 21:43

Uciekles do przodu, ale problem pozostal.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Jak czytać Pismo Święte, żeby Pan Bóg przemawiał przez Słowo?

Post autor: sądzony » 2020-06-06, 22:00

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-06-06, 21:43 Uciekles do przodu, ale problem pozostal.
To że w Tobie tak, nie oznacza że i we mnie.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Biserica Dumnezeu

Re: Jak czytać Pismo Święte, żeby Pan Bóg przemawiał przez Słowo?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-06-06, 22:16

Sztuczki interpretacyjne i slowne przepychanki ... wstyd.
Wychodze z tego.
Na falsz zareaguje.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Jak czytać Pismo Święte, żeby Pan Bóg przemawiał przez Słowo?

Post autor: sądzony » 2020-06-06, 22:23

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-06-06, 22:16 Sztuczki interpretacyjne i slowne przepychanki ... wstyd.
Wychodze z tego.
Na falsz zareaguje.
Pozdrawiam.
Miłej nocy.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Biserica Dumnezeu

Re: Jak czytać Pismo Święte, żeby Pan Bóg przemawiał przez Słowo?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-06-06, 22:25

Multumesc.
Ostatnio zmieniony 2020-06-06, 22:31 przez Biserica Dumnezeu, łącznie zmieniany 2 razy.

Dominik

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Dominik » 2020-06-07, 16:11

Czy ktoś jest chętny na styl forum zwany Chronicles? Nie byłby to oficjalny styl, ale była by taka opcja w ustawieniach profilu, można by sobie indywidualnie zmienić.
Obecnie już macie taki styl do wyboru, ale nie działa jak powinien.

tak on wygląda w oryginale

Obrazek

Ja natomiast ten styl obecny bym lekko dostosował, upodobnił bym go.

Wiem, że paru osobom on się podoba :)

ODPOWIEDZ